RISE Project: Afacerile puterii si ale opozitiei. Dosarul retrocedarilor: suveica Bittner-Cocos

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 23 noiembrie 2014, 11:29 Actualitate | Esenţial

Beneficiarul despagubirilor ilegale, afacere pentru care a fost arestat astazi procurorul sef antimafia, a preluat datorii de milioane de euro de la gruparea "Bittner - Cocos", arata o investigatie RISE Project.

Despagubiri la puterea a treia

Martie 2011. Omul de afaceri Stelian Gheorghe a primit despabubiri de trei ori mai mari decat avea dreptul. Potrivit DNA, afaceristul a obtinut in plus 60 de milioane de euro, sub forma de actiuni la compania Fondul Proprietatea - infiintata de stat si listata la bursa ca solutie alternativa pentru despagubirea proprietarilor deposedati abuziv de regimul comunist.

Cei care l-au imbogatit ilegal pe Stelian Gheorghe, 40 de ani, au fost membrii comisiei speciale a Autoritatii Nationale pentru Restituirea Proprietatilor,sustin procurorii DNA. La acea data in comisie figura si Alina Bica, sefa Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism (DIICOT), investigata in aceasta afacere. (Detalii, AICI)

Suveica Bittner & Co.

Septembrie 2011. Dupa ce a dat lovitura in dosarul retrocedarilor, Stelian Gheorghe a preluat datorii de milioane de euro de la Alexandru Bittner si Petre Ion -  parteneri vechi de afaceri cu Dorin Cocos (sotul Elenei Udrea la acel moment).

Pe 1 septembrie 2011, Alexandru Bittner si Petre Ion, asociati ai firmei imobiliare Rondo Invest SRL, au mers la un notariat din Bucuresti ca sa ii cedeze lui Stelian Gheorghe obligatiile dintr-un contract de leasing.

Citeste articolul integral pe RISE Project

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

9530 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    pentru corectitudine: (Duminică, 23 noiembrie 2014, 11:45)

    victor L [utilizator]

    "La acea data in comisie figura si Alina Bica, sefa Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism (DIICOT)"
    Alina Bica, la acea data, avea o functie in ministerul Justitiei, nu era sefa DIICOT, cum s-ar putea intelege.
    In rest, daca a gresit, sa plateasca :P
  • +1 (5 voturi)    
    Mai....RISE Project..... (Duminică, 23 noiembrie 2014, 12:08)

    polonyca [utilizator]

    Da de filiera Bogdan Olteanu ....voi ce ziceti ????:)) Sau...... inca nu stiti nimic de ....filiera asta...????!!!!! Ori nu vreti sa stiti...:))))
  • +9 (9 voturi)    
    Cate vieti ... (Duminică, 23 noiembrie 2014, 12:42)

    MarinPuscas [utilizator]

    ...s-ar fi putut salva cu cei 60 de milioane de euro furati de acesti indivizi ?
    Oare cati copii cu boli grave ar fi putut fi operati in strainatate, sau cate spitale, aparatura se specialitate, medicamente... , s-ar fi putut cumpara astfel incat copii nevinovati sa nu moara sau sa poata duce o viata normala.

    Ce au facut acesti oameni e crima si ar trebui pedepsita ca atare. Cu astfel de persoane trebuie dat un exemplu astfel incat altii nici macar sa nu viseze sa mai incerce sa ne fure.

    Puscarie pe viata plus confiscarea extinsa a averilor personale si a tuturor celor care au avut vre-o legatura cu afacerile lor.

    Ce s-a intamplat cu valorificarea imobilelor confiscate de la Voiculescu ? Cat a platit Nastase , Becali, Copos si restul infractorilor condamnati pentru prtejudiciile aduse statului.

    Sunt nerabdator sa inceapa procesul Microsoft si EADS!!!
  • +3 (7 voturi)    
    Exact acelasi mecanism (Duminică, 23 noiembrie 2014, 13:07)

    derblauereiter [utilizator]

    ca in cazul preluarii creditului BRD al Elenei Udrea prin "novatia" efectuata de Alexandru Faur (partenerul lui Gheorghe Stelian); creditul pare sa fi fost luat pt. achizitia terenurilor de 6.000 mp din str. Neajlovului in 2007 si e de presupus ca a fost achitat de Faur in 2010, ipoteca fiind ridicata;

    in declaratiile de avere de la C. dep. terenurile din str. Neajlovului (3000+3000 mp) si creditul BRD (3,3 mil. euro) apar in 2007 si dispar concomitent in 2011;
  • +1 (1 vot)    
    De ce? (Duminică, 23 noiembrie 2014, 16:46)

    Azra [utilizator]

    De ce acest Stelian, care este cireasa de pe tortul pe care el insusi l-a construit, mituindu-i pe cei care acum sunt arestati pentru mega escrocheria cu supraevluarea acelui teren retrocedat si vandut apoi in conditii mai mult decat mafiote, nu este si el retinut si anchetat de DNA in legatura cu toate aceste ilegalitati de care sunt facuti responsabili mme Alina Pica, Cocos si ceilalti membri ai acelei comisii de supraveghere? Stelian este principalul actor si beneficiar al actiunii clanului mafiot de care se vorbeste scum atat.DNA ul trebuie sa se sesizeze din oficiu, de urgenta si sa puna sechestru pe bunurile si banii acestuia din banci, inainte ca el sa le instraineze la repezeala. Asta se vrea oare?
  • 0 (0 voturi)    
    Cazul Maria Cocora (Duminică, 23 noiembrie 2014, 21:06)

    dimu [utilizator]

    De ce nu se ancheteaza si caul Maria Cocora careia i s-a retrocedat o parte din Parcul TITAN , un spatiu verde cu locuri de joaca din fata unui loc linga statia de metrou Titan si numeroase altele.DNA , SRI stiu de asta ?
  • 0 (0 voturi)    
    Increngaturi ,increngaturi Bittner-Nastase !!! (Luni, 24 noiembrie 2014, 8:55)

    andreesanu [utilizator]

    Cine era cel care invirtea afacerile anilor 2000 ???.
    De la Bittner la Nastase nu-i decit un pas -pasul care trebuie facut !!!.Tot mai clar se dovedeste ca aceea care-si zice lume politica nu-i de fapt decit o sleahta de derbedei,o gasca de lichele pusa pe furat.
    Suveici ,suveici ,vezi suveicile lui SOV,vezi mai ales suveicile din privatizarile dubioase si abia atunci se v-a vedea adevarul depre cine si cum a facut politica (a furat) in Romania post 89.Deocamdata asistam la rafuieli intre gasti,se toarna unii pe altii,se platesc polite.