UPDATE Cutremur puternic, de magnitudine 5,7, resimtit si in Bucuresti. Cel mai mare seism din acest an. Cutremurul a avut mai multe replici

de I.C., R.P.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 21:26 Actualitate | Esenţial

Cutremur in Romania
Foto: INFP
UPDATE Un cutremur de magnitudine 5,7 s-a produs sambata seara, la ora 21:14, in zona seismica Vrancea, anunta Institutul National pentru Fizica Pamantului, care a modificat parametri inregistrati, dupa ce initial anuntase ca miscarea telurica a avut 5,5 si apoi 5,6 magnitutdine si ca s-a produs la 40 de kilometri. Potrivit datelor revizuite publicate de Institut la o ora de la eveniment, cutremurul s-a produs la o adancime de 39 de km si a avut o intensitate epicentrala de VI pe scara Mercalli, ceea ce inseamna ca seismul a fost unul puternic.

  • UPDATE Cutremurul a inregistrat a cincea replica, la ora 23:05. Magnitudinea acesteia este tot de 2 pe Richter
  • UPDATE A patra replica, de magnitudine 2, s-a produs la ora 22:38
  • UPDATE Centrul European de Seismologie anunta ca la ora 22:30 s-a produs o replica de magnitudine 3,2, dupa o alta replica de 2,8 la ora 22:24.
Epicentrul a fost la 5 kilometri est de localitatea Panciu, in judetul Vrancea, si la 21 kilometri distanta de Focsani, conform EMSC.

Cutremurul a fost resimtit timp de aproape 20 de secunde, atat in Bucuresti, cat si in Iasi, conform Centrului European de Seismologie. Seismul a avut si o replica de magnitudine 2,1 Richter.

Curemurul a fost resimtit si la Chisinau.



Constantin Ionescu, directorul general al Institutului National pentru Fizica Pamantului (INFP), a declarat pentru Mediafax ca dupa acest seism nu sunt de asteptat alte cutremure mari in zona. "Seismul de sambata seara a avut o replica, de 2,1 grade. In perioada urmatoare, nu sunt de asteptat cutremure comparabile cu cel de 5,6, pentru ca acesta a fost unul de reasezare in zona Vrancea", a declarat Ionescu pentru agentia de presa citata.

Oficialul a explicat ca, "de regula, in aceasta zona seismica avem cutremure de adancimi de 90 pana la 140 de kilometri. Cel de sambata seara a fost la adancimea de 40 de kilometri si din acest motiv a fost resimtit relativ puternic".



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

57125 vizualizari

  • +45 (53 voturi)    
    Parca-l vad pe Gadea si pe Ciuvica, luni (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 21:33)

    gigifisiune [utilizator]

    Daca v-a trebuit Iohannis, nah, asta patiti.
    • +48 (52 voturi)    
      Iti recomand (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 21:48)

      Andrei.Ohha [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      Sa nu-l mai vezi pe Gadea. E mai sanatos.
      • -3 (3 voturi)    
        seismul (Duminică, 23 noiembrie 2014, 14:33)

        Hard ball [utilizator] i-a raspuns lui Andrei.Ohha

        a fost aproximativ la aceeasi ora ca cel din 1977.
        ciudata coincidenta.
    • +10 (22 voturi)    
      S-a terminat campania. (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 21:52)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      Bucurați-vă de victorie sau acceptați înfrângerea.
      Nu cred că se poate glumi astfel
      În Moldova s-a simțit destul de puternic.
    • +17 (19 voturi)    
      Or sa spuna ca guvernul face ceva (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 21:55)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      Consolidarea blocurilor, sisteme de alarma cu 10-15 secunde inainte de resimtirea undei de soc, "Prima casa rezistenta la cutremur"
      • +10 (10 voturi)    
        Cu guvernul asta (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 22:32)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        nu te poti astepta decat la..."Prima coasa si cea mai sigura"!
        Dar... Doamne Fereste!
      • +2 (2 voturi)    
        sisteme de avertizare exista (Duminică, 23 noiembrie 2014, 0:37)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        de zeci de ani. in Bucuresti sunt sute de sirene special amplasate pentru alerte in caz de calamitate si avem, teoretic, ~30 de secunde sa ne adapostim in cazul unui cutremur in Vrancea. daca sistemul este activ, functional si automat.. asta vom afla doar atunci cand nu se mai poate face nimic.
    • +11 (11 voturi)    
      corect ! (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 23:50)

      taicapareza [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      din cauza lui au inceput sa se "miste" lucrurile in tara :)
      • +2 (2 voturi)    
        mda. (Duminică, 23 noiembrie 2014, 0:29)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui taicapareza

        toate se intampla cand primul hospodar al tzarisoarei e pe la un baschet, granpri, restaurant...
        probabil c'a luat primul avion spre tara, sa conduca comandamentul de urgenta.
        maine va vizita epicentrul, impreuna cu dragnea, oprea si Arafat, jindarii si barca gonflabila.
        guvernul va lua masuri.
  • +23 (31 voturi)    
    da (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 21:35)

    Itsoc [utilizator]

    In Bucuresti, etajul 4 s-a simtit cam cat sa nu fac diferenta intre o ameteala cauzata de jumatatea de sticla de vin pe care am baut-o si un cutremur.
    Mi s-a parut mai lung ca intensitate, vreo 40-60 s, voi spuneti 20s, probabil ca restul de secunde era alcoolul in creier.

    Dupa ce beau si a doua jumatate de sticla ma astept la unul de 6,6. Trebuie sa caut ceva prin casa sa ma spirjin.

    Sanatate!
    • +12 (18 voturi)    
      impresii dupa ce am terminat sticla de vin (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 22:40)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      5.5 5.6 5.7 5.8 5.9 6.0.....NU! reinterez! a fost de 12 pe Richter! s-au inversat polii pentru ca vad televizorul rasturnat.
      • +2 (2 voturi)    
        trebuie sa te fi trezit cu dureri (Duminică, 23 noiembrie 2014, 13:52)

        qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        la ceafa, pentru ca se pare ca ai adormit pe spate cu capul pe dinafara...
  • +7 (9 voturi)    
    puternic? (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 21:35)

    xanti [utilizator]

    La unul de 6,5 ce o sa spuneti ca e catasrofal?
    La etajele inferioare nu s-a simtit mare lucru.
    • +8 (10 voturi)    
      La etajul 8 (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 22:26)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      m-a clatinat in fotoliu vreo 10 secunde.

      Uau, tragic.
    • 0 (0 voturi)    
      ramanem in intuneric (Luni, 24 noiembrie 2014, 2:10)

      muma_padurii [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      la ce retea are e.on
      ... de la ploaie asta de acum palpaie toate ...jale.
  • +8 (8 voturi)    
    5,5? (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 21:36)

    IftimieIulian1305204859982 [anonim]

    in vrancea am crezut ca este de 6 - 6,2 .
  • -3 (3 voturi)    
    ctrl+C e divina (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 21:38)

    CodrutaN [utilizator]

    .
    • +3 (3 voturi)    
      Ai dreptate (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 23:13)

      Ptr52 [utilizator] i-a raspuns lui CodrutaN

      Daca nu era Ctrl+C nu aparea nici Ctrl+V (V nu de la victor viorel).
      Totusi eu la Buzau l-am simtit la etal 3.
  • +7 (9 voturi)    
    Info (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 21:44)

    war4peace [utilizator]

    Bloc comunist, etaj 8, orientat nord-sud (axa lungă, orientarea scărilor). Mişcare lină, amplitudine aproximativă 1 secundă, cu orientare est-vest. Durata: 20-25 de secunde, primele 15 secunde mai puternic, apoi gradual diminuat. Estimarea iniţială personală, empirică, undeva între 5 şi 5.5 grade.
    • -2 (10 voturi)    
      Ma intreb (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 22:34)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

      Ce-ai estimat tu acolo intre 5 si 5.5?
  • +3 (9 voturi)    
    s-a simit mai bine de 1/2 min (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 21:47)

    Danela Diana [anonim]

    S-a simtit destul de tare mai bine de jumatate de minut. Ciudat. Primul cutremur pe care il simt...
  • +10 (10 voturi)    
    Aha... (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 21:51)

    seven [utilizator]

    Deci n-a fost de la vin!
  • +15 (17 voturi)    
    e normal (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 21:56)

    dum_i [utilizator]

    Mereu cand pleaca ponta in vacanta e un 'cutremur' in Romania
  • +8 (8 voturi)    
    Nu stiu daca voi realizati ... (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 22:14)

    PuYa [utilizator]

    ... dar in titlu ati scris 5.7, in continutul articolului ati scris 5.6, iar in titlul pozei ati scris 5.5. Intrebare: cat a avut pana la urma cutremurul asta? :)
    • +1 (1 vot)    
      Vezi date in timp real: (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 22:43)

      nec [utilizator] i-a raspuns lui PuYa

      http://www1.infp.ro/
      sau:
      https://www.facebook.com/cutremure
  • 0 (6 voturi)    
    Cer imperios (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 22:33)

    Taras Bulba [utilizator]

    Cer imperios presei din Romania ca in cazul cutremurelor sa ne precizeze cu precadere intensitatea pe scara Mercali in diferitele zone ale tari. Este o masura mult mai reprezentativa a felului in care a fost simtit cutremurul, desi magnitudinea pe scara Richter (care atentie, se masoara doar la epicentru) are si ea importanta ei.
    • +1 (1 vot)    
      eu zic sa (Duminică, 23 noiembrie 2014, 6:39)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      aprecieze cutremurele in scara de la bloc, ce mai atit mercali si richter
    • -1 (1 vot)    
      Asa este (Duminică, 23 noiembrie 2014, 8:24)

      mnea [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Nu lucrez in domeniu , dar am facut o facultate tehnica si imi aduc bine aminte ca profu de rezistenta ne spunea totdeauna ca la un cutremur trebuie precizate ambele scari si RIchter si Mecali cum ati spus mai sus.
    • 0 (2 voturi)    
      Scara Mercalli ... (Duminică, 23 noiembrie 2014, 10:55)

      LianBerthold [anonim] i-a raspuns lui Taras Bulba

      ... este strict subiectivă, funcție de rezultatele vizibile ale cutremurului. MAi bine să zică exact ce pagube au fost, și-l încadrăm noi singuri.
  • +6 (6 voturi)    
    ciudat (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 22:36)

    Livia NeveVoicu [anonim]

    BINE ca nu au fost pagube materiale sau persoane accidentate !
  • +1 (3 voturi)    
    Cutremur la Tecuci (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 22:41)

    ProTecuciOpinie [anonim]

    Detalii despre cutermurul ce s-a resimtit la Tecuci poti citi aici: http://www.protecuci.ro/stiri-locale/cutremur-in-vrancea-cu-magnitudinea-de-55-grade-resimtit-si-la-tecuci.html
  • -1 (1 vot)    
    cutremur cauzat de orgasm (Duminică, 23 noiembrie 2014, 0:57)

    bizzzuuuuu [utilizator]

    am avut orgasm in seara asta cam pe la 9 si 15;ati simtit si voi?imi cer scuze daca v-am deranjat ;
  • 0 (0 voturi)    
    dA (Duminică, 23 noiembrie 2014, 3:41)

    Babilou [utilizator]

    Interesant: Cutremurul din 1977 a fost la vineri, la ora 21:22:22, cel de azi sambata la 21:14.
  • 0 (0 voturi)    
    unde sint aia (Duminică, 23 noiembrie 2014, 6:36)

    gopo111 [utilizator]

    de apareau la tv ca prevedeau cutremurele in urina sau in mai stiu eu ce sa spuna ei acum ca de fapt ei au prezis asta, ori lumea sa saturat sa vada la tv tot felul de impostori
  • -2 (2 voturi)    
    terorism (Duminică, 23 noiembrie 2014, 10:07)

    nicols [utilizator]

    Inca un santaj al Americanilor.
    ‘Cutemur LA MICA ADANCIME”. Cinismul lor specific ma duce cu gandul, si ma ingrozeste, la cutremurul din ’77. Oare nu era o incercare de a-l debarca pe Ceausescu? O debarcare a lui Ceasca pe care o asteptam cu totii, dar fara victime daca s-ar fi putut. In nici un caz MII. Cum victime au fost, MII, si sange a curs, la Revolutia Romana. Si iarasi ma ingrozesc: “teroristi”=lunetisti; lunetisti=razboi mediatic; razboi mediatic+lunetisti=Maidanul ucrainian. Si chiar nu va cutremurati cum mor militari romani si cad avioane si elicoptere pentru o cauza care nu e a NOASTRA?! Ce cautam noi in Irak, ce cautam noi in Afganistan? Nici macar la reconstructie nu am fost parte. EI cu resursele, noi cu PRIVEGHIUL. Fratilor, resursele naturale ale Romaniei comuniste, anticomuniste, postcomuniste sunt adevarata ideologie in politica Americana. Chiar nu vedeti?!!!!! Ar cam fi timpul “sa ne luam Tara inapoi”. Pe bune!
    • +1 (1 vot)    
      ce (Duminică, 23 noiembrie 2014, 14:17)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui nicols

      legatura are ma cutremurul din vrancea cu americanii, delirezi, lipsesti cam des de la tratament, sau n-ai bani de medicamente, cere la putinel, ca-ti da sigur ///
  • 0 (2 voturi)    
    Arges (Duminică, 23 noiembrie 2014, 11:09)

    Soljenitin [utilizator]

    La Curtea de Arges nu s-a simtit nimic...
  • +1 (1 vot)    
    ddddddddddd (Duminică, 23 noiembrie 2014, 12:34)

    wswsws [utilizator]

    la 40 km epicentru, e f ciudat........in Vrancea, epicentrul e la 140Km..........asta e altceva.......sa nu fie ceva asemanator cutremurelor de la Izvoarele.........sau fenomen de incretire a scoartei terestre, muntii nostri fiind tineri
  • -4 (6 voturi)    
    Măi dragă! (Duminică, 23 noiembrie 2014, 13:50)

    LianBerthold [anonim]

    Johannis, nu uita / Nici pămîntul nu te vrea!
    • +2 (2 voturi)    
      inca unul (Luni, 24 noiembrie 2014, 2:03)

      muma_padurii [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold

      abia astept sf.andrei... poate va iese vreun moroi, vreun varcolac in fata, s-apoi mai vedeti daca va mai irositi minutele scumpe in cometarii off-topic.
  • +2 (2 voturi)    
    Bravos natiune. (Luni, 24 noiembrie 2014, 1:58)

    muma_padurii [utilizator]

    retele de telefonie care pica la un cutremurel - nici nu vreau sa ma gandesc ce facem cand lucrurile devin serioase nasol - si primele comentarii la articol sunt chibiteli de mucosi care n-aue trecut de aolescenta civica !

    disper !!!