George Maior: SRI si SIE ar trebui sa coopereze, intr-o tara ca Romania o fuziune ar fi cel mai bun model

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 21 noiembrie 2014, 16:34 Actualitate | Esenţial

Directorul SRI, George Maior, la parada de 1 Decembrie
Foto: Agerpres
Directorul SRI George Maior a declarat, vineri, la Targul Gaudeamus, unde si-a lansat doua carti pe teme legate de intelligence, ca este de parere ca SRI si SIE trebuie sa coopereze mai mult, aratand ca, intr-o tara ca Romania, o unificare, o fuziune ar fi cel mai bun model, relateaza Agerpres.

Maior a afirmat ca pentru a avea un sistem informational eficient in secolul 21 SIE si SRI trebuie sa coopereze mai mult si parerea sa este ca o fuziune, o unificare ar fi cel mai bun model.

"Pentru a avea un sistem de informatii eficient in secolul 21 este nevoie pe de o parte de o organizare mai buna si cred ca cele doua Servicii de informatii, SIE si SRI, trebuie sa coopereze mai mult in acest sens. Eu am indraznit o parere personala, invalidata nicidecum politic, ca intr-o tara ca Romania o fuziune, o unificare ar fi cel mai bun model prin care am putea fi mai eficienti decat suntem in acest sens, dar acest lucru nu tine de mine, tine de o opinie profesionala si de vointa politica. Nu este nimic controversat in acest lucru si a discuta despre aceste probleme in viitor", a afirmat Maior.

El a adaugat ca astazi riscurile si amenintarile la adresa securitatii unui stat in interior si exterior se intercoreleaza si numai impreuna se poate asigura aceasta securitate. "Pentru ca astazi mai mult ca niciodata riscurile, amenintarile la adresa securitatii unui stat, a stabilitatii unui stat si in interior si in exterior se intercoreleaza, dezvolta o dinamica si o viteza rapida si numai impreuna putem sa asiguram securitatea acestui stat intr-un context extrem de complex", a mai spus Maior.

Directorul SRI a mentionat situatia "geopolitica agresiva" la adresa granitelor de est ale Romaniei: ce se intampla in Rusia, problema Ucrainei, viitoarele alegeri in Moldova, dar si statul islamic "in care fiecare persoana rau voitoare inseamna ideologii extreme doresc sa distruga un mod de viata".

"Iata de aceea putem fi si mai eficienti in incercarea de a intelege aceste fenomene pentru a le contracara astfel incat sa avem o tara stabila si securitate pentru cetateni si institutii", a adaugat George Maior.

Directorul SRI si-a lansat la Targul Gaudeamus cartile "Despre Intelligence" si "Spion pentru eternitate: Frank Wisner" la Editura Rao.

"Cele doua carti, diferite prin profil si prin dimensiunea abordata, definesc si un element nou de cultura de securitate in aceasta tara de care avem nevoie si pentru cetateni si pentru stat si pentru oamenii politici si pentru decidenti", a spus Maior.

El a aratat ca prima carte "Despre Intelligence" redefineste rolul informatiilor in secolul 21 cu studii foarte interesante accesibile unui public mai larg. Maior a adaugat ca cea de a doua carte "Spion pentru eternitate Frank Wisner" este biografia a unui spion Frank Wisner unic in literatura mondiala, "o poveste trista de spionaj despre un om care a vrut sa schimbe lumea".























7578 vizualizari

  • +6 (18 voturi)    
    teroare (Vineri, 21 noiembrie 2014, 16:40)

    VladBerliba [anonim]

    Lumea in lupta pentru siguranta perfecta a devenit o inchisoare tiranica si cruda. Sub auspiciile secretului de stat, cum am vazut ca au aratat Edward Snowden, Julian Assange si altii se intampla lucruri ingrijoratoare care ameninta libertatea, dreptul la viata privata si nu in cele din urma siguranta cetatenilor ...
    • +18 (18 voturi)    
      dupa batalie (Vineri, 21 noiembrie 2014, 17:39)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba

      poate ne spune și ce calitate are finuțul său, domnul Ponta în structurile serviciilor SIE sau SRI.
      • +14 (14 voturi)    
        Finutzul ca finutzul, (Vineri, 21 noiembrie 2014, 19:12)

        MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui m1ha1

        dar Nashicul se apropie de declaratiile altui mare infractor pesedist, incarceratul Catalin Voicu. Si asta organiza fuziunea dintre DIICOT si DNA.
        Cind am zis ca pesedistii nu se reformeaza si nu se schimba, mi s-a dat exemplul tinarului ponta, cu p mic, de la Plagiat, care ar fi suflul nou din pesede.

        Catalin Voicu: ”Să unim DNA-ul cu DIICOT-ul. Ca să pot da afară pe toată lumea! Purificare! Nu mai e Direcția Națională Anticorupție, e Direcție de Crimă Organizată și Anticorupție! Am demult proiectul ăsta în cap. L-ai adus pe Miclescu de la pensie, l-ai pus acolo, ai terminat, e fiară! Dosarul “Flota” a lucrat la el, tot cu Vasile Drăghici, de la ei de la Constanța și cu Oțel, procurorul ăsta…

        “Ca să pot să dau pe toată lumea afară”,

        “Purificare!”,

        “L-ai adus pe Miclescu de la pensie, l-ai pus acolo, ai terminat, e fiară! Dosarul «Flota» a lucrat el, tot cu Vasile Drăghici, de la ei de la Constanţa şi cu Oţel, procuroru’ ăsta…”, mai spune Catalin Voicu, detaliindu-şi planul legat de noua structură de investigaţii.

        Pt. reinprospatarea memoriei:

        http://www.mediafax.ro/social/voicu-unim-dna-cu-diicot-il-aducem-pe-miclescu-de-la-pensie-al-mazare-si-nu-ne-ia-iar-pe-noi-5760521
        • +3 (3 voturi)    
          Ce idiotenie!!! (Vineri, 21 noiembrie 2014, 20:59)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui MadameDuRecamier

          George Maior a uitat de demise, dar are propuneri interesante. Comasarea SRI cu SIE. Adica o colcaiala mioritica ca sa nu mai aflam niciodata cine-i baciul ungurean sau cel vrancean...
          O fi Maior, o fi Mele?...
    • +10 (14 voturi)    
      Maior manipuleaza (Vineri, 21 noiembrie 2014, 19:01)

      mihai23 [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba

      E complicat..eu zic ca siguranta cetatenilor obisnuiti care nu au ce ascunde ,dimpotriva ,este asigurata nu ameninata.Cand in lume avem teroristi arabi care au readus decapitarile si sclavia in secol 21,cand Putin zici ca e nebun prin tot ce face,eu sunt de acord sa fiu ascultat ce mananc zilnic si cu cine ma culc eventual,daca asta ar privi siguranta nationala ceea ce nu e cazul.Iar Maior cred ca vb tampenii..CIA si FBI nu stiu sa fi fuzionat si nici nu se implica in votul americanilor cum a facut Maior in favoarea finutului MONTA.
      • +1 (1 vot)    
        ok dar tu faci o mica confuzie (Vineri, 21 noiembrie 2014, 20:21)

        adyQ [utilizator] i-a raspuns lui mihai23

        FBI nu se confunda in nici un caz cu SRI, nici vorba sa fie serviciu de spionaj, este un serviciu de politie federala, poate daca nu ma insel un fel de europol mult mai eficient si mai bine pus la punct, sincer eu nu vad care e treaba cu SRI si SIE, este cam la fel ca parlamentu nostru? senat si camera?care de fapt este absurd ca avem doua
        PS: nu zic ca domn maior se arunca un pic in manipulare sau poate un fel de raport codat ascuns prin cartile astea catre cineva? dar intr-un final tot nu vad logica acestei despartiri intre spioni ca sa zic asa
      • +1 (5 voturi)    
        Cetateni obisnuiti care nu au ce ascunde? (Vineri, 21 noiembrie 2014, 23:10)

        GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui mihai23

        Tu esti unul dintre astia?

        Daca da, te invit sa iti publici chiar aici adresa de email si parola.

        Pina atunci, constat doar ca folosesti o porecla (mihai23). Ai ceva de ascuns de nu te semnezi cu nume si prenume?
        • +1 (5 voturi)    
          sublima constatare.felicitari! (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 0:46)

          mihai23 [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

          domnule gradu007,am observat ca e in natura umana ca fiecare sa se creada buricul pamantului si sa creada ca e ascultat la tel ca se consulta cu nevasta ce sa ia de la supermarket sau ca isi injura seful sau pe politicieni.Daca ai avea un IQ normal ai intelege ca numai un cretin ar asculta asa ceva.Iar in privinta numelui si a adresei de mail ca si tine nu am energie suficienta sa tin piept la toti care s-ar napusti cu ideilor lor crete sa ma contrazica.
          • -1 (3 voturi)    
            Ai observat tu ceva... (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 3:11)

            GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui mihai23

            ...dar ai inteles gresit. Nu de buric e vorba acolo, ci de un drept elementar scris clar in orice constitutie, chiar si in aia a lui Iliescu-Iorgovan. Problema nu e ca securistii ii asculta pe unii pe baza unui mandat primit de la un judecator, ci ca inregistreaza TOTUL SI PE TOTI fara sa aiba dreptul asta. Sau, daca nu au mijloacele necesare (ca in cazul pirlitilor de romani), inregistreaza cum ii taie pe ei capetele lor seci de militieni.

            A propos de referinta ta la IQ: am observat ca asta e una din obsesiile securistilor romani, se cred mai destepti decit restul lumii. Cind vezi cite un troll facind aluzii la IQ poti sa fii aproape sigur ca ai dat peste un securist in misiune.

            In privinta adresei de email te faci ca nu pricepi. Eu ti-am cerut sa iti publici aici adresa de email SI PAROLA (!) nu ca sa iti scriem, ci ca sa citim ce scrii tu, sa vedem cui scrii, cine iti scrie, ce iti scrie etc. Si asta doar fiindca tu ai afirmat ca nu ai nimic de ascuns.

            Daca nu ai nimic de ascuns, nu ai de ce sa te temi.

            Corect?
            • +1 (1 vot)    
              ai probleme ... (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 11:39)

              mihai23 [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

              Of of..corect auzi!ba ai de ce sa te temi...de armata de prosti care iti fac rau din placere pt ca 99 % din popor traieste din barfe si prostii de doi lei omule,din poze la care le curg balele si eventual daca pot sa ti le ia din e-mail...cred ca au un ascendent asupra ta..se simt ei superiori..Aici vorbim de ascultari si urmariri cu mandat pt indivizi care calca pe bec care vorbesc codat sau despre cuvinte cheie ca de ex explozibil ,nu pt cetateni in masa.Pun pariu ca esti fan teorii ale conspiratiei,americanii si-au doborat turnurile,extraterestrii ne conduc s.a.m.d.Credeam ca totusi esti om inteligent.Am la birou o gramada de colegi ca tine care cand aud un fasait in telefon decreteza grav:sunt ascultat!:))))asa devine si el om important!Nimeni nu iregistreaza totul si pe toti PARANOIA:))
      • +3 (3 voturi)    
        CUM SA-I FI NAS???????/ (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 2:13)

        mihai23 [utilizator] i-a raspuns lui mihai23

        Si mai e ceva ciudat care ii pune sub semnul intrebarii cinstea..Toti stim ce individ sub orice criteriu moral e Ponta,un produs toxic PSD,mincinos pana in maduva oaselor.Cum sa ai o relatie umana de nas,fin cu asemenea individ,sa-i botezi copiii,sa stai cu el la masa de sarbatori????????/Demisia si disparitia de pe scena publica ar fi un gest barbatesc...si demisia din calitatea de nas a unui asemenea ipochimen de asemenea daca ar fi posibil.
    • +1 (1 vot)    
      mai ușor cu Snoweden că i se strică zenul (Vineri, 21 noiembrie 2014, 21:24)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba

      cât despre unificare, se vede că psd nu a renunțat la ideea controlul total, așa cum făcea Stalin! Este absolut dezamăgirot acest cancer comunist, și de asta am spus că psd trebuie desființat! Este un partid totalitarist, nu ar nicio treabă cu democrația! S-a văzut la aceste alegeri chiar și pentru orbi! Și apare acest Maior care emite o părere, însă nu e profesională și nici nu se va face dacă nu se vrea :)
      pe bune? iar ne prostim? iar ne place să ne facem de râs?
  • +27 (27 voturi)    
    evident ca nu ar trebui sa fuzioneze (Vineri, 21 noiembrie 2014, 16:47)

    snowflake [utilizator]

    este evident ca nu ar trbuie sa fuzioneze sri-ul cu sie.
    Conducatorul acelul mare serviciu ar avea prea multa putere.
  • +24 (26 voturi)    
    Nasul lui Ponta: (Vineri, 21 noiembrie 2014, 16:59)

    FlorinPavel [anonim]

    Cand nu poti desfiinta ceva, restructureaza!
  • +12 (12 voturi)    
    :D (Vineri, 21 noiembrie 2014, 17:17)

    Nevermind [utilizator]

    Fuzionare, a? Naspa sa nu te poti juca de unu' singur fara sa-ti fe ca te mai supravegheaza cineva, nu? :D
  • +10 (12 voturi)    
    O declaratie cu cântec ... (Vineri, 21 noiembrie 2014, 17:20)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Sunt lupte grele intre cele doua ,trei tabere pe servicii...
    In 2012 ,Maior a intors armele ,facand posibila caderea guvernului MRU si a sarit in barca PSD ...si a moscovei.
    Pozele cu Udrea si Bica ,de la Paris sunt facute tot de SRI ,pt. a-l santaja pe Basescu ,sa nu ii acorde sprijinul ,in al doilea tur ,lui Iohannis.
    Basescu ,l-a sprijinit pe Iohannis ,in turul doi ,iar Maior a trimis la DNA dosarul lui Bica ,drept razbunare,incercand sa o infunde pe Udrea.
    Nici Maior ,care reprezinta interese rusesti ,dar nici Stanisoara ,sprijinit de Frunzaverde ,nu trebuie sa ajunga la conducerea SIE !
    • +4 (4 voturi)    
      O intrebare pentru tov. . Maior (Vineri, 21 noiembrie 2014, 19:50)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      De ce ati trimis asa tarziu ,dupa 2 ani , dosarul cu interceptarile ,doamnei Bica,sefa DIICOT , la DNA ? L-ati tinut la sertar ?! Ce alte dosare mai aveti la sertar si pe cine mai șantajati , tovarase Maior ?
    • +1 (1 vot)    
      O intrebare pentru tov. Maior (Vineri, 21 noiembrie 2014, 19:54)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      De ce ati trimis ,asa tarziu ,dupa 2 ani,dosarul cu interceptarile , doamnei Bica ,sefa DIICOT, la DNA ? L-ati tinut la sertar?! Ce alte dosare mai aveti ,la sertar si pe cine mai santajati ,tovarase Maior?
  • +9 (17 voturi)    
    SRI vrea sa manance SIE (Vineri, 21 noiembrie 2014, 18:09)

    alex4321 [utilizator]

    sri vrea sa manance sie
    dna-ul a mancat diicot-ul

    pana vine iohannis
    soarecii joaca pe masa


    maior trebuia sa-si demisia de urgenta

    si sa ne lase !
    • +1 (1 vot)    
      deci Bica ar fi trebuit lăsată să se zbenguie? (Vineri, 21 noiembrie 2014, 20:27)

      Kentt [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      deci DNA-ul e acum omu' negru care mănâncă instituţii
      deci Bica e o instituţie

      cred că ai ceva cu mâncarea...
      ţi-e foame? :)
  • +20 (20 voturi)    
    de ce doar serviciile? (Vineri, 21 noiembrie 2014, 18:22)

    asdff [utilizator]

    Eu propun ca si partidele sa fuzioneze, si sa ramanem cu unul singur.

    Acum serios, de ce sa fuzionati, nu mai bine stati separati si va arestati intre voi?
    • +1 (1 vot)    
      hahaha (Vineri, 21 noiembrie 2014, 20:23)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui asdff

      asta este chiar buna
  • +11 (13 voturi)    
    Ca sa vezi ce proactivi poti fi unii... (Vineri, 21 noiembrie 2014, 18:29)

    GRadu007 [utilizator]

    ...in anumite imprejurari!

    Nu numai ca ar fi bine sa fuzioneze, dar ar merge si o tunsoare cu frectie si masaj: 90% din buget taiat si acelasi procent din personal trimis sa exploreze fascinanta piata libera a fortei de munca. La cules de capsuni, la dat cu sapa sau la strins suruburi, ca doar n-o sa-i angajeze cineva ca medici sau cintareti de opera pe domnii ofiteri.

    Iar celelalte 6 servicii desfiintate, demolate cladirile, arat terenul si semanat iarba in loc.

    Uite ce solutie simpla si rapida de reducere imediata a TVA cu 5-6%!
  • +12 (12 voturi)    
    Haha, ce gluma buna (Vineri, 21 noiembrie 2014, 18:31)

    OrlyOpinions [anonim]

    Mai nenea Maior, ia lasa matale fuzionarea, ca cele doua servicii atributii diferite. Adica, nu merge vrajeala ca unul dintre ele e un fel de senat unde sunt trimisi sa doarma pensionarii politicii romanesti.

    SRI si SIE pot colabora bine mersi pana la un anumit punct, atat timp cat nu se ajunge in situatia ca cele doua sa fie confundate.

    Vrei un SRI mai mare? Nu-i pb., alocam buget.
    Vrei un SIE mai mare? Nu-i pb., alocam buget.

    Eu inteleg ca matale ai aspiratii ca politice, si ar trebui sa intelegi, ca si stat nu iti permiti sa stai doar cu un serviciu de informatii, ca daca o ia razna unu e bine sa ai alternative.
  • +9 (11 voturi)    
    Demisia!!! (Vineri, 21 noiembrie 2014, 18:36)

    DanielValcaneantu [anonim]

    Demisia, demisia, demisia...!!!
  • +6 (8 voturi)    
    Nostalgici (Vineri, 21 noiembrie 2014, 18:37)

    STEFAN A. [utilizator]

    Reinfintati deparatmentul securitatii statului .(adica securitatea)
    1- Asa va aduceti aminte ce vremuri frumoase erau (atunci) pentru aia din voi inscrisi pe statele de plata a institutiei.
    2- Prin departamentele infintate (identice cu cele din securitatea RSR ) asigurati posturi , birouri , masini , solda grasa la toti generalii din domeniu .
    PS , Nu uitati sa cereti mariri de fonduri . Se vede ca alocarile suplimentare si in fiecare an , nu va mai ajung .
    Un raport , macar unu in care sa ne explicati citi mafiosi mioritici tineti sub urmarire , nici vorba iar aia din SIE nu au publicat veci ce conturi cifrate a unor politicieni romani au descoperit in strainatate .
    • +2 (2 voturi)    
      Profesionisti ioc ! (Vineri, 21 noiembrie 2014, 20:52)

      anaana [utilizator] i-a raspuns lui STEFAN A.

      Avem cei mai multi angajati in servicii , raportat la nr. de locuitori. D'aia au timp sa se ocupe de tot felul de prostii. Ca in toate institutiile multi sunt angajati pe pile, nu se pricep la nimic si devin slugi ale unor politicieni.
      Maior trebuie sa plece impreuna cu finul Ponta.
  • +1 (1 vot)    
    Nu mergeti in vacanta? Lunga! (Vineri, 21 noiembrie 2014, 19:56)

    MarinOprea [anonim]

    >Frank Wisner-----Eroul evreu-american al domnului George Maior s-a sinucuis<
    Nu aveti destul control?---- Romanii vor mai avea vre-o libertate?

    Wisner was placed in charge of this new branch, and was beginning to find some real successes. On his watch, the CIA overthrew the governments of Iran and Guatemala—the only two such successes in the Agency’s history.
    Wisner focused his efforts on psychological warfare, most notably through Operation Mockingbird, wherein the OPC sought to influence foreign media—and who better to plant propaganda than the press itself? According to Deborah Davis in Katharine the Great, "By the early 1950s, Wisner 'owned' respected members of the New York Times, Newsweek, CBS and other communications vehicles." The program successfully inserted countless pro-American news stories into coverage while suppressing reporting that might be embarrassing to the country. The program lasted through 1971.
    Cine spune ca s-a oprit in 1971 - minte cu nerusinare
    Frank Wisner, who was part of the small network of OSS hands eager to get back in the spy game, had a solution to the problem. He wanted to start yet another secret agency—this one accountable to virtually no one.
    -----------------http://mentalfloss.com/…/retrobituaries-frank-wisner-father…
  • +1 (1 vot)    
    Demisioneaza ma maior (Vineri, 21 noiembrie 2014, 21:45)

    burebista [utilizator]

    nasule demisia parca asa spuneai si pontulache demisia si se sparge gasca de mafioti .urgent iar tu mai babalacule de melescanu dute la PENSIEEEEEEEEEEE securest imputit sa iti fie rusine sa faci trimitere pt a vota le 350 km ,rusineeeeeee si afara cu tine dobitocule .Iar pt manevra dela vot din strainatate unde v_ati batut joc de mii de compatrioti DEMISIA TOTI .Acestia traiau de fapt in EUROPA UNITA nu in diaspora cu timpul fara granite ,acestia lucre unde vreau in UE asa ca nu mei ziceti diaspora .Foarte gresit .
  • +3 (3 voturi)    
    intrebare de 1000 de puncte (Vineri, 21 noiembrie 2014, 22:52)

    alex4321 [utilizator]

    de ce vrea maior sa fie si seful sie?
    • +2 (2 voturi)    
      Intrebare ajutătoare: Cine numește seful SIE? (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 1:20)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Intrebare ajutătoare:

      1. Cine numește seful SIE?

      Intrebare ajutătoare la întrebarea ajutătoare:

      2. Cine nu va mai numi șeful SIE dacă SIE fuzionează cu SRI?

      3. V-ați prins?
      Cine s-a prins să-mi dea un plus ....;)
  • 0 (0 voturi)    
    Ati auzit de vorba (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 21:42)

    KostasP [utilizator]

    Nu-ti pune toate ouale intr-un singur cos? Asa si cu sri si sie. Maior crede ca a descoperit el roata. Toate au un rost pe lumea asta.