Presedintele CE il felicita pe Iohannis: De-abia astept sa lucrez cu dumneavoastra si cu Guvernul la implementarea agendei strategice pentru UE

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Vineri, 21 noiembrie 2014, 14:10 Actualitate | Esenţial

Scrisoarea lui JC Juncker catre Iohannis
Foto: Hotnews
Presedintele Comisiei Europene, Jean Claude Juncker, i-a transmis, vineri, presedintelui ales al Romaniei, Klaus Iohannis, o scrisoare de felicitare in care isi exprima nerabdarea de a lucra cu noul sef de stat si cu Guvernul tarii pentru implementarea agendei Uniunii Europene, cu accent pe locuri de munca, investitii, competitivitate si crestere economica.

De remarcat ca in scrisoarea redactata la calculator, la formula introductiva, Juncker adauga, de mana, o adresare mai personala: "Draga Klaus".

Atat Juncker cat si Iohannis fac parte din aceeasi familie politica europeana - Partidul Popular European. Pe cei doi ii leaga si apartenenta etnica: Juncker este luxemburghez, iar Iohannis este roman de etnie germana-saseasca, populatie care isi are originea in actualul Mare Ducat al Luxemburgului.

Ce ii scrie Juncker lui Iohannis:

Domnule Presedinte ales, Draga Klaus,

Va scriu sa va felicit pentru victoria in alegerile prezidentiale romanesti. Din partea Comisiei Europene si a mea personal, va doresc tot succesul pentru Presedintia dumneavoastra.

Sper sa avem sansa sa ne intalnim curand. De-abia astept sa lucrez cu dumneavoastra si cu Guvernul Romaniei in aplicarea agendei noastre comune pentru Uniune, focalizandu-ne actiunea in zone unde Uniunea poate face o diferenta reala, cum ar fi locurile de munca, cresterea economica, investitiile si competitivitatea. Este esential pentru prosperitatea romanilor si a tuturor europenilor.




Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

6116 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Daca iesea Ponta... (Vineri, 21 noiembrie 2014, 14:19)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    ... ar fi fost felicitat de managerul de la Disneyland...
  • 0 (12 voturi)    
    I look forward to... (Vineri, 21 noiembrie 2014, 14:55)

    M2182 [utilizator]

    Pe bune, asa ati tradus voi "I look forward to working with you"? Ca asteapta "cu nerabdare"?

    E o exprimare politicoasa si atata tot, nu tremura nimeni de emotie.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Vineri, 21 noiembrie 2014, 17:24)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui M2182

      ...mi-ai luat vorba din... tastatura :)
  • +6 (8 voturi)    
    "dear Klaus" (Vineri, 21 noiembrie 2014, 15:01)

    Europiu [utilizator]

    a fost adaugat ca sa adauge o nota de personalizare scrisorii. Fara acest adagio, se vede clar ca scrisoarea se potrivea oricarui "president elect".

    Nu spun ca e rau, doar constat un fapt - din pacate nu este unic in lumea birocratilor.
  • 0 (8 voturi)    
    Mr. Klaus (Vineri, 21 noiembrie 2014, 15:02)

    boogiewoogie [utilizator]

    nu cred ca e "Dear" ci "Mr."
    (apropo de traducerea dumneavoastra)

    ce scris si semnatura are si Juncker asta...
    • +2 (2 voturi)    
      M-am uitat cu atentie... (Vineri, 21 noiembrie 2014, 17:26)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

      ...e (totusi) "Dear Klaus" nu "Mr. Klaus" dar asta nu e un motiv ca sa luati minus-uri!
      • +1 (1 vot)    
        multumesc (Vineri, 21 noiembrie 2014, 18:53)

        boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

        oricum, era "cred ca", nu ma legam de nimeni
    • +2 (2 voturi)    
      mmm (Vineri, 21 noiembrie 2014, 18:20)

      sascha [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

      semnatura de "avocat-finantist" , calit si uns cu toate alifiile.
      Totusi e Dear si nu Mr. iar Juncker e cam prieten cu Iohannis. In cazul in care nu stiai, Juncker a fost prim-ministru al Luxemburgului taman cand Sibiul si Luxemburgul erau orase-surori la capitolul capitala Europeana 2007.
      Mai mult Iohannis a primit de prin 2005 una din cele mai importante dinstintii ale marelui Ducat.
      Si asa, ca pentru tine, cireasa de pe tort, asemanarile dintre Luxemburg si Sibiu sunt mai mult decat intamplatoare , avand intersectii istorice inca de prin sec. XII.
  • +1 (1 vot)    
    Mr Jean-Claude (Vineri, 21 noiembrie 2014, 21:28)

    lucky luck [utilizator]

    Ar fi putut avea politetea sa scrie o scrisoare in germana.
    Franeza si germana sunt limbile de lucru ale Comisiei, limbile statelor fondatare ale UE, limbile materne ale lui Jean-Claude, precum si, una dintre ele, a lui Johannis.
    Nici diplomatia nu mai este ce era odata...
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 23 noiembrie 2014, 11:25)

    utug [utilizator]

    Junker ... "isi exprima nerabdarea de a lucra cu noul sef de stat si cu Guvernul tarii pentru implementarea" unui " giant investment plan ... to be a "New Deal" ... a reference to the 1930s US plan after the Great Depression " ... Planul risca sa dezamageasca. Juncker's plan "amounts to little more than grandstanding by a new president eager to propose an anecdote to the eurozone's inability to grow," ...

    Juncker to unveil giant investment plan
    http://www.eubusiness.com/news-eu/politics-economy.ytv/

    Juncker's EU investment plan risks disappointing
    http://www.eubusiness.com/news-eu/economy-investment.yuf