VIDEO George Maior, despre ce se va intampla cu mandatul sau la sefia SRI odata cu schimbarea de la Cotroceni: Presedintele ales va face o analiza, isi va forma opinia despre felul in care mi-am exercitat mandatul si va lua desigur o decizie

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 21 noiembrie 2014, 13:54 Actualitate | Esenţial

George Maior
Foto: Agerpres
Directorul Serviciului Roman de Informatii George Maior a declarat vineri, raspunzand unei intrebari, ca presedintele ales Klaus Iohannis va lua o decizie cu privire la cine va asigura conducerea serviciului dupa ce va prelua mandatul, va analiza situatia si isi va forma o opinie despre felul in care actualul sef si-a exercitat mandatul.

"Il felicit in primul rand pe presedintele Romaniei validat proaspat si il asigur ca va gasi in Serviciul Roman de Informatii o institutie solida a statului roman capabila sa ofere securitate nationala Romaniei si cetatenilor Romaniei si sa promoveze interesele strategice ale statului roman. De fapt, unul dintre cele mai importante servicii de informatii din Europa. In al doilea rand, intotdeauna imi tin cuvantul. Nu vreau sa revin la declaratiile initiale. Le stiti", a declarat Maior.

"In momentul in care dl presedinte isi va prelua mandatul, va face o analiza - care va fi facilitata si de faptul ca intram in bilantul SRI, inca de la sfarsitul anului si inceputul anului viitor -, isi va forma opinia despre felul in care mi-am exercitat mandatul si va lua, desigur, domnia sa o decizie in conformitate cu ceea ce va vedea", a declarat George Maior.



Intrebat daca isi mentine declaratia pe care a facut-o inainte de alegeri, potrivit careia isi va depune mandatul noului presedinte, directorul SRI a raspuns: "intotdeauna imi tin cuvantul". Intrebarea se referea la declaratia sefului SRI din 3 octombrie, de la Timisoara, cand acesta a afirmat ca dupa alegerile prezidentiale isi va prezenta demisia din functie noului presedinte, considerand ca este normal acest lucru.

''Din punctul meu de vedere, voi merge catre acest nou presedinte, imi voi prezenta demisia si ramane la latitudinea lui sa aprecieze daca activitatea mea in fruntea acestui serviciu a fost potrivita si sa continue sau sa ia o alta decizie. Nu am nicio problema din acest punct de vedere", declara Maior la acea vreme.

Intrebat inca o data vineri daca isi va depune mandatul urmand ca noul presedinte sa decida daca il mentine sau nu in functie, Maior a raspuns: "Am declarat ceea ce am declarat."

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3899 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    cine e george maior ? (Vineri, 21 noiembrie 2014, 14:07)

    un domn [utilizator]

    nashul de cununie a lu dottore sau sefu sri ? ca nu m am lamurit
    • +4 (4 voturi)    
      Unul si acelasi (Vineri, 21 noiembrie 2014, 14:17)

      SwatGuard [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      .
    • -6 (6 voturi)    
      Este ambele. (Vineri, 21 noiembrie 2014, 14:35)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Spre cinstea lui, nu le-a amestecat.
      Sper sa nu le amestece nici de-acum incolo.
      Spre cinstirea lui.
      • +1 (1 vot)    
        Ambele "trei" (Vineri, 21 noiembrie 2014, 16:10)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

        Nasu lui ponta, activistul psd si seful sri. Toate imbinate armonios in influente oculte si jocuri in spatele tribunelor politice.
    • +8 (8 voturi)    
      dottore vs nașul (Vineri, 21 noiembrie 2014, 14:47)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      din cauza nașului, dottore încă este în funcție ?
    • +11 (11 voturi)    
      TREBUIE un semnal nou si la SRI (Vineri, 21 noiembrie 2014, 14:52)

      Daniel_Constantin [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Cu securistul acoperit, s-a cam umpult de .....

      Un director nou, profesionist, cu o directie clara pro-vest, fara semne de inoiala in CV, cu o experienta profesionala si educationala in vest - si "nenasit" cu Ponta.
    • +3 (5 voturi)    
      e nasu (Vineri, 21 noiembrie 2014, 15:09)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      E godfather_ul mafiei securiste.care va lovi don nou
      • 0 (0 voturi)    
        nu are cum pe 22.12.14 (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 13:08)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        p$D va fi ars pe rug
  • +11 (11 voturi)    
    s-a diluat declaratia de demisie: (Vineri, 21 noiembrie 2014, 14:09)

    victor L [utilizator]

    acum, " presedintele ales Klaus Iohannis va lua o decizie cu privire la cine va asigura conduecrea serviciului".
    Deci nu isi va mai depune mandatul/demisia, ca asa, zicea, ar fi corect, ci lasa la aprecierea lui Klaus.
    Ehe, n-a iesit pasienta :P
    • +5 (5 voturi)    
      PAI, (Vineri, 21 noiembrie 2014, 15:06)

      cezy43 [anonim] i-a raspuns lui victor L

      pare evident, nu mai e rost de PM!
  • +11 (11 voturi)    
    ... (Vineri, 21 noiembrie 2014, 14:10)

    rerenenegate [utilizator]

    Astia ne cred prosti pe toti, a zis ca isi va da demisia: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-18231368-seful-sri-george-maior-isi-depune-demisia-fata-noului-presedinte-ales.htm

    Parca-i Ponta sau Tariceanu, sau alti politicieni...

    P.S. KI trebuie sa-l demita, in primul rand pentru neonorarea cuvantului dat.
  • +12 (12 voturi)    
    MAIOR are o problema majora, de credibilitate (Vineri, 21 noiembrie 2014, 14:11)

    Peter OttoWolff [anonim]

    Un shef de serviciu secret care se preteaza la datina tziganeasca de incuscrire ptr. securizarea clanului, nu prezinta creditibilitatea necesara ptr. aceasta functzie. Poate sa ramana insa in continuare, dar ca persoana
    privata, nashul lui PONTA, membru al clanului PONTA, din care fac parte ministrul justitziei, CAZANCIUC, tata-socru, SARBU, tartorul PSD-SECU, hotzul de paduri, HREBENCIUC-tata-fiu, guzganul rozaliu, SOVA, shi toata gashca corupta, imbogatzita din frauda shi FURT.
  • +10 (10 voturi)    
    Nu-i asa? (Vineri, 21 noiembrie 2014, 14:23)

    Dodel540 [utilizator]

    Parca spunea ca isi depune mandatul direct in fata noului preshedinte?
    Daca iese ponta era rugat sa continue..
    Asa, vedem , analizam , decidem mai tarziu. tipic comunist/pesedist
    • +2 (2 voturi)    
      NB (Vineri, 21 noiembrie 2014, 15:13)

      cezy43 [anonim] i-a raspuns lui Dodel540

      in fata noului presedinte Ponta(curios ca pana si seful SRI era sigur de asta!!!), care urma sa-i spuna: :treci PM, sau stai in banca ta!" (ca mai avea si alte obligatii).
  • +7 (7 voturi)    
    Pai... (Vineri, 21 noiembrie 2014, 14:28)

    bancheru83 [utilizator]

    El zicea ca isi da demisia acuma asteapta sa vada ce spune noul presedinte..
  • +11 (11 voturi)    
    Hmm.... (Vineri, 21 noiembrie 2014, 15:05)

    maxi rodrigues [utilizator]

    Nu mai departe decat acum o luna si jumatate, declara ca isi va depune demisia in fata noului presedinte ales si acesta va decide. Nu mai vedem acelasi lucru in declaratia de astazi.
    Sa inteleg ca era convins ca Ponta va castiga si isi depunea demisia ca sa isi arate disponibilitatea de a fi prim-ministru?
    Ca altfel nu inteleg de ce nu se tine de cuvant, pur si simplu?

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-18231368-seful-sri-george-maior-isi-depune-demisia-fata-noului-presedinte-ales.htm
  • +4 (4 voturi)    
    Maior si criza 2009 (Vineri, 21 noiembrie 2014, 15:15)

    MarCos-2000 [utilizator]

    Eu mi l aduc aminte pe D-l Maior foarte precis cand a iesit pe sticla in 2009 si ne a asigurat (atat el cat si Base) ca Romania nu va fi afectata de crzia economica din SUA si Europa. Ba dupa cativa ani iar a iesit pe sticla si nje a asigurat ca am iesit din criza...
    Dupa cum stim cu totii Romania nici azi nu e iesita din criza...asa ca D-le Maior, lasati-o mai moale cu economia...
  • +5 (5 voturi)    
    Ce naste din tata PSDist&secu,nu poate fi altfel (Vineri, 21 noiembrie 2014, 15:48)

    Plagarus [utilizator]

    RO asteapa schimbarea adevarata cu oameni noi, fara parti pris !
  • +2 (2 voturi)    
    Da-l jos neamtule ! (Vineri, 21 noiembrie 2014, 19:52)

    batmanss [utilizator]

    Fii tare , orice moment de slăbiciune o sa fie speculat la maxim de viperele comuniste ! Pune oamenii tai in care ai încredere .