Bogdan Mazuru, ambasadorul Romaniei la Paris, anunta ca a cerut mai multe sectii de votare, dar nu s-a tinut cont de recomandarile sale

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 19 noiembrie 2014, 13:43 Actualitate | Esenţial

Bogdan Mazuru
Foto: Liga Asociatiilor Romano-Germane
Ambasadorul Romaniei la Paris, Bogdan Mazuru, a anuntat si el ca a cerut mai multe sectii de votare, atat la primul tur al alegerilor prezidentiale, cat si la cel de-al doilea, insa nu s-a tinut cont de propunerile sale, fara sa i se dea explicatii. Mai multi ambasadori din tari in care numarul romanilor este mare au anuntat, in ultimele zile, ca au cerut cresterea numarului de sectii de votare pentru romanii din diaspora, insa propunerile lor au fost ingorate de MAE.

Bogdan Mazuru a declarat, marti seara, la Digi 24, ca ca a cerut doua sectii de vot in loc de una la Paris, pentru turul I, si trei sectii in loc de doua la turul al doilea. In capitala Frantei, alegatorii romani care nu au mai putut vota au fost alungati cu gaze lacrimogene si atacati cu bastoane de jandarmi.

"Am apreciat ca va veni destul de multa lume la vot. Se simtea dorinta cetatenilor romani de a participa la alegerea presedintelui. Am apreciat ca pentru siguranta ar fi fost necesare trei sectii de votare pentru turul al doilea tur. Este clar ca erau necesare mai multe sectii de votare", a declarat Bogdan Mazuru.

Mazuru a prezicat ca a cerut mai multe sectii inca de cand i s-a solicitat sa propuna sectii de votare, dar nu s-a tinut cont de recomandarile sale si nici nu i s-au dat explicatii: "E o corespondenta oficiala. Nu mi s-au dat explicatii. E posibil sa tina seama si de cati romani au fost in tururile anterioare. E adevarat ca atunci au fost mult mai putini ca acum. Estimarile sunt destul de aleatorii, tinand seama de lipsa totala de instrumente de apreciere a numarului de romani din strainatate. A fost subestimat nu atat numarul romanilor care traiesc in Franta, cat mai ales dorinta lor de a veni la vot."

Diplomatul roman a explicat ca, in comparatie cu alegerile de acum doi ani, cand la doua sectii de votare din Franta au venit 897 de votanti, cresterea a fost imensa: "Cresterea este imensa. Trebuie sa avem niste instrumente mult mai precise de masurare a numarului de cetateni romani din strainatate si a dorintei lor de a participa la vot."

La Paris, mii de romani nu au reusit sa voteze nici in primul, nici in cel de-al doilea tur al alegerilor prezidentiale si au existat incidente cu jandarmii.

Ambasadorul Bogdan Mazuru spune ca "Sectia s-a inchis la ora 9:00 p.m, conform legii. Si ce se intampla pe strazi, pentru ce se intampla pe strazi este responsabila politia franceza, nu Ambasada."

In Franta au fost in total noua sectii de votare, iar la Paris au fost deschise doua. Ambasadorul ceruse, insa, trei sectii. Intrebat daca au fost oportun amplasate, pentru ca romanii sa poata ajunge usor la aceste sectii, diplomatul a spus ca "este clar ca erau necesare mai multe sectii de votare si pe intreg teritoriul Frantei, si in Paris".























6011 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    ... (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 14:08)

    a.nonim [utilizator]

    Demisia lui Melescanu nu rezolva nimic. Nici macar demisia lui Ponta n-ar rezolva. Trebuie facut o ancheta, vazut cine si de ce a hotarat sa nu mareasca numarul de sectii. Iar responsabilii trebuie sa plateasca, fie pentru frauda (daca se poate dovedi), fie pentru incompetenta. Dar trebuie neaparat o ancheta, nu e suficienta o asa zisa demisie de onoare.
  • +3 (5 voturi)    
    Sigur (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 14:13)

    HansBrinker [utilizator]

    A cerut pe dracu'! Ba a mai chemat si politia franceza sa dea cu lacrimogene in compatriotii lui. E timpul pentru niste schimbari de ambasadori.
    Ghice ce? Presedintele are un cuvant greu de spus. De-aia sare acum ca un sobolan sa se dezvinovateasca.
  • +4 (4 voturi)    
    Parchetul ,nu se aude vocea Dlui MAZURU ? (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 14:16)

    andreesanu [utilizator]

    Aveti dovezi destule de rea vointa ,de premeditarea actiunii de impiedicare a votului de catre Corlatean + Ponta + Dragnea ,aveti doi ambasdori care au cerut mai multe sectii de votare pentru Italia si Franta ,acolo unde politia a evacuat romanii din fata sectiilor de votare,acolo unde jandarmii au folosit gaze lacrimogene impotriva romanilor prezenti la vot !!! nu la circ ,nu la miscari de strada,nu la tulburarea ordinii publice.
    Aveti martori ,aveti toate elementele intrunite pentru a declansa cercetarea penala,ce asteptati ????
  • +4 (6 voturi)    
    logică (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 14:16)

    rz_ [utilizator]

    Ceva nu e bine în articol. La final articolul spune că au fost 2 secţii în Paris. La început spune că au fost cerute două dar acceptată numai una. Ştim că între tururi nu s-au modificat secţiile. Deci câte secţii au fost în Paris şi câte au fost cerute pentru turul întâi? Faptul că în turul II au cerut mai multe secţii este irelevant pentru că nicăieri nu s-au modificat secţiile (chiar dacă se putea prin OUG, aici chiar era cazul de urgenţă iar modificarea legii se făcea în sensul asigurării unui drept constituţional, deci Comisia de la Veneţia nu ar fi obiectat).

    Deci câte secţii au fost în Paris şi câte au fost cerute pentru primul tur?
  • +2 (2 voturi)    
    Acum sunt și probe (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 14:29)

    Kentt [utilizator]

    ale abuzului celor care au organizat alegerile neținând cont de solicitările Ambasadelor.
    Mai rămâne șă se sesizeze și procurorii. E scandalos de evident abuzul.
    Trebuie să fii Tiberiu Nițu să nu-l vezi.
  • +3 (3 voturi)    
    un roman în Franta (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 14:30)

    toubib [utilizator]

    Daca d-l Mazuru era un om onorabil, și-ar fi dat demisia după turul unu și nu ar fi girat dezastrul organizatoric din turul doi. Asa, dacă și-a asumat, părerea mea e ca trebuie sa plece.
  • +3 (3 voturi)    
    ....fripturistii ( made Basescu ) din cancelarii a (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 14:33)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ...De ce toti fripuristii astia de prin cancelariile lumii se fac auziti acum ? daca tipul asta, ca si altii, cereu cu voce tare, nu in soapta, ii auzeam si noi ca eream acolo linga ei in stada. Au cerut o P...la ! asta o sa le dam !
    La munca enoriasilor !
  • +2 (2 voturi)    
    Demisia!!! (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 15:13)

    oho [utilizator]

    Faza asta cu am cerut inca o sectie in plus...hai sa fim seriosi....dumneata pe ce planeta traiesti nene???
    chiar credeai ca o sectie in plus la paris ar fi rezolvat problemele?
    unde ai fost in turul 1? atunci erau mii si mii de romani in strada....daca ai fi stat macar dupa perdeaua din ambasada ai fi vazut...
    si inca ceva: sa nu-mi spuneti ca nu aveti idee cam cati romani sunt in paris......
    macar in al enspelea ceas..demisia! e foarte simplu. in acest moment sunteti doar un reprezentant al unui Guvern mafiot. dupa modul in care am fost alungati din fata propriei ambasade, cand in fapt ar fi trebuit sa fim protejati, nu va mai ramne decat demisia!!!
  • +1 (1 vot)    
    alt erou dupa razboi (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 15:49)

    victoroul [utilizator]

    sorry, dar nu se pune, meciul s-a terminat.

    dupa ambasadoare Romaniei la Roma, a mai aparut inca un personaj care cauta sa isi spele onoarea in ceasul 12.30
  • +1 (1 vot)    
    Demisia (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 16:34)

    Radu LaurentiuIalovoi [anonim]

    Eu as vrea demisia ambasadorului.

    Nu tin minte sa il fi auzit pe Excelenta sa intr-o iesire publica in care sa atraga atentia inainte de alegeri ca nu i se aproba nici macar numarul de sectii pe care le cere. Si mai frumos era daca isi dadea demisia inainte de alegeri, atunci cand a constatat ca nu isi va putea indeplini misiunea pentru care il platim.

    A nu se uita ca acolo, la Paris, dansul calca pe urmele unui ilustru ambasador roman care nu a ezitat sa ia public atitudine impotriva sefilor sai in 1990, atunci cand acestia ne bateau prin Piata Universitatii: Alexandru Paleologu.

    In fine, una e ce vreau si alta e ce se poate. Astazi avem strada Paleologu in Bucuresti. De domnul Mazuru sper sa uitam repede. O sa mai stea un pic insurubat in scaunul sau acolo si usor usor se va stinge in uitare...
  • 0 (0 voturi)    
    erou lu peste (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 23:19)

    Adrian_. [utilizator]

    dupa anuntul ambasadoarei de la Roma, stai sa vezi ca pe undeva exista o cerere similara facuta si de el.

    cum am comentat in celalalt articol, asa spun si aici: am votat pentru Romania lucrului FACUT bine, nu pentru Romania bunelor intentii.

    Trebuie sa isi dea demisia, pentru ca chiar daca nu au avut putere decizionala, au participat la punerea in practica a planului PSD. Trebuiau sa proteste inainte de T1, nu dupa ce s-a imputit treaba.