Patriarhul Daniel: In istoria poporului roman, adesea Dumnezeu a lucrat chiar si prin oameni straini de neam

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 16 noiembrie 2014, 19:56 Actualitate | Esenţial

Patriarhul Daniel
Foto: Agerpres
In istoria poporului roman, ca raspuns la rugaciunile sale pentru a dobandi libertatea si unitatea nationala, adesea Dumnezeu a lucrat chiar si prin oameni straini de neamul nostru, a spus Patriarhul Daniel, in predica rostita duminica, transmite Mediafax.

Preafericitul (PF) Daniel, patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, a votat in aceasta seara, in jurul orelor 17.00, la sectia de votare numarul 644 din cadrul Scolii Nr. 74 - "Ienachita Vacarescu" din Bucuresti.

In cuvantul de invatatura rostit in paraclisul Resedintei patriarhale, PF Daniel a explicat invataturile ce reies din Evanghelia de duminica - "Pilda samarineanului milostiv".

"Aproapele este omul prin care Dumnezeu ne ajuta cu harul Sau, adesea intr-un mod neasteptat. De multe ori ne vine in ajutor un strain pe care nu l-am vazut vreodata sau de la care niciodata nu am asteptat un ajutor. Prin aceasta, Evanghelia de astazi ne arata, asadar, ca fiecare om din lumea aceasta, indiferent de etnie, stare sociala sau varsta, are o valoare eterna si unica", a spus PF Daniel, potrivit basilica.ro.

El a mai explicat ca "fiecare om poate deveni mainile iubirii milostive a lui Dumnezeu prin care El lucreaza in lume ca sa ridice si sa vindece pe cei raniti trupeste si sufleteste".

"In istoria poporului roman, ca raspuns la rugaciunile sale pentru a dobandi libertatea si unitatea nationala, adesea Dumnezeu a lucrat chiar si prin oameni straini de neamul nostru. De pilda, Romania Mare s-a realizat mai ales si prin conducatori ai Romaniei ca regele Ferdinand si regina Maria, care nu aveau deloc sange romanesc in venele lor. Cand Dumnezeu voieste ca sa se ridice si sa ajute un popor, lucreaza prin cine voieste El, cand voieste si cum voieste, ca noi sa invatam ca nu numai cei de un neam cu noi sau rude apropiate pot sa ne ajute, ci, adesea, chiar si oameni straini de neamul nostru, dar care il iubesc si vor sa il ajute", a mai spus patriarhul in predica.

PF Daniel a mai spus ca, astfel, uneori, aproapele nu este un vecin sau un prieten, ci un strain, un om de la care nu te astepti sa primesti vreun ajutor. "De ce? Ca sa nu ne punem nadejdea prea mult in oamenii cunoscuti, ci mai intai in ajutorul lui Dumnezeu, Care poate face dintr-un strain un prieten pentru noi, in timp ce un prieten al nostru a devenit pentru noi un indiferent sau chiar un dusman. Fiecare dintre noi poate fi aproapele cuiva daca devine mainile iubirii milostive a lui Dumnezeu pentru oamenii aflati in nevoi", a continuat PF Daniel.

Patriarhul a mai spus ca samarineanul milostiv este "chipul lui Hristos in oameni", iar aceasta pilda rostita de Mantuitor este un indreptar pentru viata Bisericii si a fiecarui crestin.












Citeste pe Stirile ProTV

​VIDEO Ororile de la orfelinatul "Sfanta Maria". Din cauza chinurilor la care au fost supuse, fetele au afectiuni ale sanilor

Batute, agresate verbal si sedate in exces, copilele s-au trezit cu multiple afectiuni ale sanilor, din cauza pastilelor pe care erau obligate sa le inghita, spun procurorii.
63040 vizualizari
  • +63 (65 voturi)    
    hopa (Duminică, 16 noiembrie 2014, 19:52)

    ValentinV [utilizator]

    Schimba BOR macazul? Oare de ce?
    • +13 (27 voturi)    
      NU, OAMENI BUNI, NU SCHIMBA! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:03)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      Fiti linistiti, nu schimba macazul!
      Sasii sunt aici de peste 800 de ani, invatam la scoala ca au fost adusi de calavlerii teutoni, pe la 1200. Care din noi poate sa prezinte lista stramosilor pe 800 de ani in urma?!
      Evidenet ca nu Johannis este strainul bun ce trebuie votat, ci albanezul Tonta, mult ami recent venit in Romania!
    • +21 (21 voturi)    
      Arhanghelul Mihai, vestitorul... (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:20)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      ... i-a soptit ca se schimba directia din care bate vantul!
    • +16 (16 voturi)    
      Nu asa fac poparlanii mereu?! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:21)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      Ei sunt ca ungurii, mereu cu puterea!
      Sper ca Dumnezeul Nostru sa le dea la cap nenorocitilor de popi care fac politica.
      Sunt destui alti popi curati, dar in fata oes leprele.
      Asta nu/si aduce cum si/a dat propriul tata afara din casa parinteasca?
      Se lauda ca este popa, ... unde a fost popenia cand si/a "ucis" fratele?
    • +9 (9 voturi)    
      Are informatii de la 'colegi' (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:43)

      mosbazil [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      "In istoria poporului roman, ........ Dumnezeu a lucrat chiar si prin oameni straini de neamul nostru."
      Nu am cunosinta de albanezi . Cred ca la 'nemti' se refera.
  • +29 (31 voturi)    
    pe voi (Duminică, 16 noiembrie 2014, 19:56)

    keiser_soze [utilizator]

    nu va cred nici daca o sa mergeti in genunchi pina la Ierusalim !
    • +1 (1 vot)    
      Există un text în Fraţii Karamazov (Marţi, 18 noiembrie 2014, 0:40)

      Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

      cu visul lui Ivan Karamazov despre a doua întoarecere a lui Isus pe pământ. Se cheamă "Legenda Marelui Inchizitor".
      Tovarăşe patriarh Daniel Ciobotea, vă rog să citiţi (sau să recitiţi) acest text, şi să vă faceţi aşa, puţină introspecţie după...
  • +58 (60 voturi)    
    Vai de mine! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 19:58)

    Cora54871 [utilizator]

    Adica Preafericitul o da cotita? Sa [sub]intelegem ca raportul de forte s-a schimbat CHIAR atat de substantial?
  • +47 (51 voturi)    
    dumnezeu (Duminică, 16 noiembrie 2014, 19:59)

    rares.d [utilizator]

    sper ca dumnezeul tau sa-ti dea ce meriti!!
    • +19 (21 voturi)    
      o sa-i dea (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:05)

      flitch [utilizator] i-a raspuns lui rares.d

      o sa-i dea un pic de salam sasesc , ca prea s-a lacomit cu secera si ciocanul...
  • +21 (23 voturi)    
    te-ai pierdut "fericitule" pe cararile domnului (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:00)

    mnicku [utilizator]

    vai capul tau . o dai la intors dupa cum bate vintul
  • +25 (27 voturi)    
    BOR (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:03)

    verid [utilizator]

    Ce-o fi cu Daniel de schimba macazul?A simtit ca-i groasa si se caieste?Ca sa-l iert trebuie sa faca o mie de matanii!
  • +29 (31 voturi)    
    cam tarziu parinte!!!!!!! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:04)

    delacerbi [utilizator]

    daca ati fi spus aceste cuvinte acum cateva zile aveati toata stima si respectul meu
    • +12 (14 voturi)    
      Nu... (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:06)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui delacerbi

      trebuia facuta aceasta "declaratie" asa cum nu trebuiau facute nici acele "sprijiniri" ponta (intentionat "p" mic) pe fata. Biserica trebuie sa fie neutra si sa vada de cele "nelumesti", nu trebuie sa-si bage nasul in cele "lumesti". Doar in caz de dezastre, ca sa sprijine pe cei nevoiasi (vezi povestirile unor preoti din ww2).
    • +10 (14 voturi)    
      Nu e explicit cine e (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:07)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui delacerbi

      strain de neamul nostru!!! ponta nu e roman, e un implant al lui putin la fel ca majoritatea celor din guvern , servicii si parlament.aproape toti sunt rusi si masoni.
  • +14 (16 voturi)    
    e de bine.... (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:05)

    bogdanlungu [utilizator]

    daca patriarhul s-a intors la 180 de grade e semn rau pentru ponta....
  • +11 (13 voturi)    
    de difuzat rapid la credinciosi (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:06)

    anonim3 [utilizator]

    Poate se mai evita falsificarea alegerilor de catre Ponta, Dragnea si acolitii lor.
  • +15 (17 voturi)    
    a defectat BOR? (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:06)

    demaGOGU [utilizator]

    piei drace!
    • +1 (3 voturi)    
      i a luat dracul ..mintile.. (Duminică, 16 noiembrie 2014, 21:20)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      pardon..ca nu are asa ceva...din pacate nu pot sa mi termin ce as avea de zis despre acest "preafericit"...ma duc sa vo-it , ca mi e greata numai cind vad..dar sa mai si aud...
  • +14 (16 voturi)    
    Adanc! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:06)

    don giovanni [utilizator]

    Se vad studiile pentru care a fost trimis la Geneva... :)
  • +9 (9 voturi)    
    Sleahta (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:08)

    Calinul [utilizator]

    de ratati si astia cu bor(ati lor).
  • +15 (17 voturi)    
    ??? (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:08)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    "Care poate face dintr-un strain un prieten pentru noi, in timp ce un prieten al nostru a devenit pentru noi un indiferent sau chiar un dusman."

    Deci iese Iohannis presedinte, asa i-a grait D-zeu lui PF Daniel :)
  • +8 (10 voturi)    
    La cine te referi P.S. ? (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:08)

    LazarGheorghe [anonim]

    P.S. te referi la Iohanis
  • +16 (16 voturi)    
    inseamna ca e groasa! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:09)

    je2012 [utilizator]

    Gadea cu latrina mai vrea sa scoata oameni la vot (idiotul nu stie ca sobolanii rosii au iesit deja ), BOR-ul o intoarce ca la Ploiesti, prin urmare se schimba treaba! Bravo natiune! Jos sobolanii!
  • +5 (5 voturi)    
    da, da (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:09)

    VladBerliba [anonim]

    Da, nu asta-i problema :) Ideea e ca in bancul cu rusul de culoare, care vorbea perfect ruseste, stia toate obiceiurile ... doar ca na ... nu era rus ... El saracul era mirat cum isi dau rusii seama ca nu e rus ... Ei cam asa si la noi ... doar ca despre unul stim ca e neamt fara urme de dubiu :) In schimb la celalalt candidat lumea s-a cam pacalit :)
    • +1 (1 vot)    
      dA (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:38)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba

      Incomplet: bancul era cu spionul american ce stia ruseste perfect etc, dar oriunde mergea in URSS era recunoscut pt ca... era de culoare.
  • +10 (10 voturi)    
    Ce banii lui Johannis sunt patrati? (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:10)

    thatchme [utilizator]

    Dupa ce s-a vazut cu sacii de la PSD in caruta, Preafericitul poate sa-si exprime si o parere care chipurile ar mai spala imaginea bisericii. Tare mi-e teama ca securistii lui Ponta au deja numarul de voturi necesar castigarii alegerilor. Mai trebuie inca iesit la vot.
  • +11 (13 voturi)    
    Talharul asta (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:11)

    sentenced [utilizator]

    Talharul acesta de patriarh vrea si el sa dreaga busuiocu' in ceasul al 12-lea. Dar nu pune nimeni botul, batrane talhar.
  • +15 (15 voturi)    
    ??? (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:12)

    Closed [utilizator]

    A primit ordin de la superiori sa schimbe macazul? Totusi, eu sunt curios cine-i strainul de neam, de vreme ce KI e cat se poate de cetatean roman.
  • +12 (12 voturi)    
    Din Biblie (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:12)

    geag [utilizator]

    Cu masura cu care ai dat cu aia sa primesti.
  • +26 (28 voturi)    
    Sunt (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:12)

    soringusar [utilizator]

    M-am nascut ortodox , sunt ortodox si voi muri ortodox.
    Am avut un bunic preot si unul cantor .
    Din familia preotului au fost avocati si preoti care au suferit enorm si au facut puscarie in vremea Imp. Austro-Ungar.
    Ce s-a intamplat in ultima saptamana este o rusine pe fata Bisericii Ortodoxe Romane.
    Cum sa te implici in politica ?
    Cum sa iti imparti enoriasii ?
    Prea Fericite Parinte Daniel , va rog iesiti in public si cereti cu umilinta iertare pt ratacirile Bisericii Ortodoxe Romane din campania electorala.
    Umilinta si iertarea sunt valori crestin ortodoxe.
    Oamenii va vor aprecia cu adevarat si va vor ierta.
    Daca nu , va apare riscul pierderii increderii in Biserica Ortodoxa Romana.
    Cu smerenie , incredere si speranta.
    • +7 (7 voturi)    
      foarte adevarat (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:18)

      florin_f [utilizator] i-a raspuns lui soringusar

      este exat ce gandesc marea parte din noi.
  • +4 (4 voturi)    
    uraaaaaat (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:13)

    liviu_ [utilizator]

    oare cifrele arata rau?! sau doar se pregateste ca in ca de se intampla ceva sa nu-i ia toti banii neamtu?!
  • +4 (4 voturi)    
    Banuieste popa (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:15)

    Yankeu [utilizator]

    ceva?Sau joaca la siguranta si da un mesaj cand nu mai are nici un impact, in caz de ceva sa se bata cu caramida in piept?
  • +7 (9 voturi)    
    Nefericitule, (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:17)

    MadameDuRecamier [utilizator]

    Johannis nu e strain de neam, e roman,, asa cum nici Mitomanul pe care BORporatia vrea sa ni-l impuna nu e albanezo-italian, ci tot roman.

    V-a luat Dumnezeu mintile! Mintiti si jupuiti de bani un popor bigot/habontic, pe care-l inspaimintati cu pedepsele divine, daca nu se supun otravurilor voastre. Biserica lui Dumnezeu e oriunde te simti aproape de el, nu unde stabiliti voi. Jogodii in fustanela! Cum va rabda El? Sau tocmai pe asta va bazati? Ca toleranta Lui e nesfarsita?
  • +8 (8 voturi)    
    Sa-ti fie rusine! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:18)

    scumpetea [utilizator]

    Sa-i fie rusine pentru tot ce este si face. In loc sa se ocupe de sufletele oamenilor BOR-ul se ocupa numai de politica ahtiata dupa bani. O gramada de securisti sunt si printe „fetele preotesti.” Simte ca li se taie craca de sub picioare? Numai instiga poporul sa voteze pe cine isi face semnul crucii? Marsavi mai sunt! Cum de iarta astia pacatele oamenilor? Lor cine l-o mai ierta? Dumnezeu? Nu cred, ca s-au dat cu alalalt de mult.
  • +6 (6 voturi)    
    Uciga-l toaca! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:19)

    pim [utilizator]

    Ce nene, ti-e frica sa stai in gradina incornoratului ca poate vine cineva si-ti numara banii dati pentru campania electorala? Ca la ce bani fara acte invarte BOR , , , Baga capul adanc in cristelnita, fa trei cruci si scuipa-te pentru ce ai facut in aceasta campanie. Nu trebuia sa va amestecati pentru nici un candidat!
  • +8 (8 voturi)    
    Strain de neam? (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:21)

    Ricochet [utilizator]

    Strain de neamul omenesc esti tu, loaza nemernica, cu toti ciracii tai!
  • +7 (7 voturi)    
    WOW... iluminarea (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:22)

    Vlad-I [utilizator]

    Oamenii intelepti corecteaza si preafericitul stie sa ne spuna o cuvantare cu final fericit.

    Daca dusmanul este prea puternic, uneste-te cu el.

    Nepatrunse sunt caile Domnului care a facut ca intelectualii sa iasa la vot si taranii sa stea la stana.
  • +11 (11 voturi)    
    dani (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:24)

    Manodragon [utilizator]

    a ales sa ia bani si cladiri de la ponta si dupaia i-a dat si puie. super politician, si-a gresit cariera, pacat ca e corporatist
    • 0 (0 voturi)    
      wow! Felicitari! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 23:05)

      CosmiN_ [utilizator] i-a raspuns lui Manodragon

      Imi place! Ironie buna si sarcasm savuros! Cu stilul asta ma hranesc eu!!! >:)
  • +2 (2 voturi)    
    cam tarziu (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:35)

    DioDreamer [utilizator]

    a primit un semn de sus: "For Ponta the only way is down!"
  • 0 (0 voturi)    
    preamultumitul (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:35)

    Ar3s [utilizator]

    sa puna mana pe carte si sa o citeasca cu atentie. Unirea romanilor se datoreaza in mare parte lui Bratianu, un om foarte puternic.
    In istoria noastra, un singur strain a avut stofa de conducator: Carol I. Un om foarte rezistent. Cei doi, au fost ultimii adevarati conducatori ai acestui neam. De atunci, a trecut un secol.
  • +2 (2 voturi)    
    Masina buna e nemteasca (Duminică, 16 noiembrie 2014, 21:05)

    anaana [utilizator]

    Explicatia e foarte simpla. A primit de la firma Mercedes o scrisorica in care e rugat sa o lase mai usor cu prostiile despre nemti - ca nu mai vede ultimul tip de automobil. Asa ca mai bine in Mercedes decit laudator al lui copy/paste.
  • +1 (1 vot)    
    Avem doi patriarhi! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 21:06)

    hotnewsfil [utilizator]

    Este bine cunoscut ca denumirea de patriarh are semnificatia comuna de : conducatorul bisericii ortodoxe dintr-o tara.
    Acest cuvant are si o semnificatie mai larga. Se atribue si unei personalitati cu experienta deosebita intr-un domeniu, o autorietate unanim rescunoscuta in domeniul respectiv.
    Axista si sensul de conducator al unei 'ginti', pe care il contine cuvantul 'patriarh' :
    DEX : GÍNTĂ, ginți, s. f. Grup de oameni care provin dintr-un strămoș comun, formând unitatea.
    Viorel si-a castigat pozitia suprema de conducator al gintii neo-comuniste PSD, preluand stafeta de la Iliescu, via Adrian Nastase.
    Viorel este 'patriarhul PSD'.
    Avem astfel prezenti, la conducerea poporului roman, doi patriarhi, de doua tipuri : patriarhul bisericii ortodoxe romane si patriarhul gintii PSD; doua scaune patriarhale.
    Cei doi patriarhi sunt in relatii excelente intre ei, isi fac servicii reciproc, dupa principiul : 'ajuta-ma ca sa te ajut!'.
    Circula zvonul ca cei doi ar fi convenit ca, la fiecare patru ani, sa faca o rocada intre ei, sa treaca, pe rand, de pe un scaun patriarhat pe celalalt.
    Au amadoi expertiza aferenta ambelor tipuri de patriarhat. Daniel este expert si in treburile 'lumesi' iar Viorel este expert in tainele religiei ortodoxe si, in plus, il are sfetnic si duhovnic pe tata-socru, cel uns cu toate unsorile crestine.
    • 0 (0 voturi)    
      DEX -Definitie patriarh! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 22:56)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      PATRIÁRH ~i m. 1) (folosit și ca titlu pe lângă numele respectiv) Slujitor al cultului având cel mai înalt grad în ierarhia bisericii ortodoxe autocefale. 2) Cap al bisericii ortodoxe într-o țară. 3) Bărbatul cel mai în vârstă al unei familii din societatea gentilică. 4) Căpetenie a unei ginți.
      Intelesul (sensul) de la pct. 1) se refera la Daniel, iar intelesul de la pct.4) se refera la Viorel.
  • +1 (1 vot)    
    Pacat... (Luni, 17 noiembrie 2014, 1:14)

    HS [utilizator]

    Preafericia Sa a ratat un moment important in care tacerea era de aur. Si poate unul de lunga introspectie, in recluziune monahala....
  • +2 (2 voturi)    
    Electoratul ortodox le-a dat borsul BOR-ului (Luni, 17 noiembrie 2014, 7:32)

    Plagarus [utilizator]

    Doamne iarta-i ca-s buni romani precum PSDerbedeii lingusiti de dansii !
    Gata cu evaziunea fiscala a popimii lacome si parsive!
  • +1 (1 vot)    
    Gata? (Luni, 17 noiembrie 2014, 8:05)

    Ando1971 [utilizator]

    deja preafericitul acesta a schimbat macazul?
    Mai sa fie, astia chiar se misca repede.
  • +2 (2 voturi)    
    una ai in suflet alta votezi (Luni, 17 noiembrie 2014, 8:10)

    PavCristian [anonim]

    Sa traiti tovarase colonel am inteles mesajul.....aaaa ma scuzati "preafericite" , v-am deconspirat !
  • +4 (4 voturi)    
    Nu tine! (Luni, 17 noiembrie 2014, 9:42)

    rados [utilizator]

    Regret ca ma exprim asa de "laic", da' biserica a dat-o rau in bara! Am sa va cred cand am sa vad ca in loc de milioane pentru biserica neamului (de care n-are nimeni trebuinta!) veti ajuta saracii, veti face camine pentru copii bolnavi sau orfani, pentru batrani neajutorati...Nu podoabe de aur si nestemate, ca nu traim in evul mediu, ci actiuni caritabile si preoti care sa se puna in slujba oamenilor, nu a politicii si afacerilor! Pana atunci, ati piedut, prea sfintia voastra!
  • +1 (1 vot)    
    straini de neam? (Luni, 17 noiembrie 2014, 10:14)

    ecm [utilizator]

    uite ceva exemple: popii care frac campanie electorala indiferent pt cine, popii care incasaeaza la greu nefiscalizat, popii care nu te ingroapa pt ca nu ai bani, popii care refuza sa te ingroape in cimitirul controlat de ei, popii cei cu SECU, popii tip business etc.
  • +1 (1 vot)    
    Ce om urat! (Luni, 17 noiembrie 2014, 11:02)

    John M. [utilizator]

    Mai, prostule, nemtii (sasii) au facut treaba buna in Romania. Ne-au ajutat si la unirea Transilvaniei cu Regatul. Au fost un exemplu de munca si cinste de-a lungul veacurilor.
    Iohannis e la fel de roman ca oricare alt om nascut, crescut si educat aici.
    Tu vrei sa-mi spui ca baiatul meu nascut in America si copiii lui sunt romani?! De unde pana unde?! Ce ai in cap, coliva?!
  • +1 (1 vot)    
    articol... (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:22)

    Bianca1 [utilizator]

    Ceea ce ma deranjeaza, e ca nu este dat intreg articolul.
  • 0 (0 voturi)    
    Impartialitate si apolitizare (Luni, 17 noiembrie 2014, 18:19)

    LiviuRo [anonim]

    In primul rand, Biserica, prin natura ei insasi nu are dreptul sa se implice in politica. In cazul de fata, pe langa faptul ca s-a implicat, arata si lipsa de coloana vertebrala, osciland ca frunzele batute de vant.
    Marea intrebare este: cum de majoritatea populatiei, in sondaje indica Biserica ca si cea mai credibila institutie?