Alegeri Prezidentiale 2014​

OFICIAL Prezenta romanilor la vot pana la ora 16:00: 44,5%, cu peste 4 puncte mai mult decat in 2009

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 16 noiembrie 2014, 17:39 Actualitate | Esenţial

Prezenta la vot la nivel national pana la ora 16:00 este de 44,5%, a anuntat oficial Biroul Electoral Central. Prezenta la vot inregistrata in turul II al alegerilor prezidentiale din 2009 pana la ora 16:00 a fost de 40,1%. In turul I din data de 2 noiembrie 2014, prezenta inregistrata pana la ora 16:00 a fost de 35,1%.

Prezenta la vot in mediul urban -  43,75%; in mediul rural - 45,52%.

Prezenta inregistrata in Bucuresti: 45,64%.
Sector 1 - 51,46%
Sector 2 - 46,62%
Sector 3 - 41,51%
Sector 4 - 46,07%
Sector 5 - 42,07%
Sector 6 - 48,37%

Judetele cu cea mai ridicata participare:
Ilfov - 53,53%
Olt - 49,72%,
Valcea - 48,69%
Teleorman - 47,90%
Arges- 47,82%

Judetele cu cea mai scazuta participare:
Harghita - 30,74%
Covasna - 32,27%
Satu Mare - 36,64%
Mures - 38,35%
Caras-Severin - 39,57%

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

6894 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    vota-ti-va libertatea (Duminică, 16 noiembrie 2014, 17:42)

    thatchme [utilizator]

    romani. Daca nu iesiti la vot impotriva primarului si a consiliului judetean, DICTATURA scrie pe fruntea voastra.
  • +2 (2 voturi)    
    clar libertatea... (Duminică, 16 noiembrie 2014, 17:49)

    liviu_ [utilizator]

    astia iar isi bat joc de diaspora...
    si se mira d c nu vin investitori straini in romania...
    pai când nu esti in stare sa organizezi un amarat de vot in strainatate, cum dracu sa conduci o tara?!
    e clar pt orice manager competent ca astia sunt incompetenti!
    • +2 (2 voturi)    
      nu e vorba de organizare (Duminică, 16 noiembrie 2014, 18:08)

      M-power [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ..e vorba de o dez-organizare tintita clar pe obstructionarea votului..sunt buni manageri pentru a distruge votul in diaspora.. asta s-a dorit de la inceput. cand 70-80% din votantii din diaspora voteaza anti-pontache, ce interes ar avea fosila SIE sa organizeze bine alegerile acolo?
  • +4 (4 voturi)    
    În jur de 70% trebuie până la final (Duminică, 16 noiembrie 2014, 17:53)

    CititorulComentator [utilizator]

    Ca frauda PSD să nu fie de folos...ba chiar să-i pușcărizeze!
  • +1 (1 vot)    
    Sincer, (Duminică, 16 noiembrie 2014, 17:57)

    siska [utilizator]

    daca cifrele sint adevarate, RUSINE ! Indiferent cu cine se voteaza !
  • +4 (4 voturi)    
    Vuie Pictor Monta (Duminică, 16 noiembrie 2014, 18:02)

    M-power [utilizator]

    Doamne-ajuta ca cei 20% in plus iesiti sa voteze in turul al II-lea, sa voteze impotriva celor care le umilesc fratii din pribegie.. Mi-ar place sa vad un Ponta fericit pentru jumatate de ora in acest fel: "Daciana dragostea mea.."
    • 0 (0 voturi)    
      "Daciana dragostea mea.." (Duminică, 16 noiembrie 2014, 18:20)

      NickNickart [anonim] i-a raspuns lui M-power

      tatal meu careTE-AM AJUTAT sa ajungi in cerururi
  • +7 (7 voturi)    
    votati! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 18:03)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu am votat in turul 1 ca eram plictisit, ocupat si neinteresat , am votat azi si m-am simtit eliberat ,simteam ca am facut o fapta buna ! votati nu stati acasa! pe viitor asteptam votul electronic!
    • +1 (1 vot)    
      Care viitor? (Duminică, 16 noiembrie 2014, 18:31)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Cu Ponta...o sa vedem votul cu bețigașe...gen Kim Jong Un Ponta.
  • +7 (7 voturi)    
    e mai buna dictatura PSD-ului? (Duminică, 16 noiembrie 2014, 18:06)

    thatchme [utilizator]

    e intrebare adresata maghiarimii. Aveti ocazia sa va votati un presedinte al Forumului German din Romania.
    Hai clujeni, aduceti-va prietenii udmr-isti la vot.
  • +3 (3 voturi)    
    Melescanuleeee ! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 18:15)

    math [utilizator]

    Inteleg ca esti uns cu toate alifiile dar chiar crezi ca impreuna cu Monta scapati si acum ?
    Mamaliga, mamaliga dar exista niste limite.

    Prieten din Munchen a renuntat dupa 7 ore de coada !!!
    Ajunsese cam la jumatatea cozii initiale.
    Nu e bine domnule prim ministru !
  • +2 (2 voturi)    
    rezultat alegeri (Duminică, 16 noiembrie 2014, 18:16)

    EUPAro [utilizator]

    Anul asta s-a anuntat ca Santa Klaus vine mai devreme! :-))
  • +2 (2 voturi)    
    Mai sunt 3 ore deci (Duminică, 16 noiembrie 2014, 18:16)

    CititorulComentator [utilizator]

    Un 12%-14%..adică pe la 56%-57%...

    Juma' din cei din România...stau cu ea în mână fraților în timp ce diaspora stă în frig la coada de la butelie...!
  • +2 (2 voturi)    
    Viorele ia-l pe Sova si ascundeti-va la un schit (Duminică, 16 noiembrie 2014, 18:20)

    Plagarus [utilizator]

    Dupa ce Renault a mutat a trei sferturi din producţia modelului Dacia Sandero de la Mioveni la Tanger în Maroc,acum francezii au în plan şi relocarea unei capacităţi de producţie de 25.000 de maşini Renault Symbol din România, la noua uzină din Oran, Algeria,
    Poate ca autostrada Bucuresti -Alexandria ii va aduce pe indienii de la Tata Socru
  • +1 (1 vot)    
    părere (Duminică, 16 noiembrie 2014, 18:24)

    Arl [utilizator]

    Ce tot faceți comparație cu 2009? Important e ca prezența de astăzi să fie peste cea din turul 1.