E oficial: Teodor Melescanu a anuntat ca MAE NU va deschide sectii noi de vot in strainatate

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 14 noiembrie 2014, 16:58 Actualitate | Esenţial

Alegeri prezidentiale 2014
Foto: Agerpres
Ministrul de Externe, Teodor Melescanu, a declarat vineri, intr-o conferinta de presa, ca Biroul Electoral Central (BEC) nu a adoptat hotarari sau decizii prin care sa clarifice fara echivoc temeiul legal pentru infiintarea de noi sectii de votare in strainatate, asa cum ii solicitase Ministerul Afacerilor Externe (MAE). Reamintim ca marti, 11 noiembrie, BEC a transmis MAE ca a raspuns deja direct acestei solicitari in data de 7 noiembrie si ca isi mentine pozitia prezentata anterior. BEC arata astfel ca exista temei legal pentru infiintarea de noi sectii de vot in diaspora pentru turul II al alegerilor prezidentiale.

"In ceea ce priveste suplimentarea numarului de sectii de votare, fata de solicitarea MAE din 11 noiembrie 2014 ca BEC sa adopte hotarari sau decizii, in conformitate cu Legea nr. 370/2004 pentru alegerea Presedintelui Romaniei, prin care sa se clarifice fara echivoc temeiul legal pentru infiintarea de noi sectii de votare in strainatate, precum si procedurile aferente si termenele legale de infiintare si de constituire sau contestare, dupa caz, la birourile electorale ale acestora, MAE constata ca BEC nu a oferit clarificarile necesare", a declarat Melescanu.

"Tin sa repet si sa subliniez: nu MAE organizeaza alegerile, BEC si Biroul electoral pentru diaspora sunt responsabile pentru organizarea scrutinului, in calitate de unica autoritate cu atributii in materie electorala (...) MAE are atributii exclusiv administrative (...) Am facut tot ce este posibil si tot ceea ce tine de noi", a mai afirmat Melescanu.

Marti, 11 noiembrie, proaspat numitul ministru de Externe, Teodor Melescanu, anunta ca va solicita Biroului Electoral Central sa analizeze daca se pot organiza noi sectii de votare in diaspora.

In aceeasi zi, BEC a raspuns solicitarii, transmitand MAE ca a raspuns deja direct acestei solicitari in data de 7 noiembrie si ca isi mentine pozitia prezentata anterior. BEC arata astfel ca exista temei legal pentru infiintarea de noi sectii de vot in diaspora pentru turul II al alegerilor prezidentiale.

Ce a declarat Teodor Melescanu in conferinta de presa de vineri:
  • Pentru a supraveghea la fata locului pregatirile turului doi al alegerilor prezidentiale in afara tarii, maine ma voi afla la Munchen, unul dintre locurile unde s-au inregistrat aglomeratii in primul tur de scrutin, pentru ca apoi sa merg la Paris, unde ma voi intalni si cu reprezentantii diplomatici romani din Belgia, iar duminica, daca timpul isi va permite, voi vota la Paris
  • Eu ma voi deplasa la Munchen si la Paris, iar colegii din conducere se vor afla la Londra, Bruxelles, Chisinau, Viena, Roma, Torino, Stuttgart si Dublin. Deplasarea conducerii MAE in preziua si ziua votului vizeaza strict supravegherea modului de implementare a masurilor care tin de competenta MAE in ce priveste fluidizarea procesului de votare
  • Prezenta noastra este o dovada a faptului ca MAE este preocupat ca procesul de votare sa decurga fara incidente. Vom supraveghea direct si personal aplicarea cu rigurozitate a masurilor de eficientizare a procesului electoral luat de MAE dupa consultarea cu BEC si cu coordonarea BES
  • MAE a asigurat si personal de sprijin la misiuni, in afara sectiilor de votare, care sa asiste logistic si cu informatii pe toti cei care doresc sa voteze
  • In vederea fluidizarii procesului de votare, oficiile diplomatice si consulare ale Romaniei din state cu comunitati semnificative de romani au luat legatura cu reprezentantii acestora pentru a-i informa asupra prevederilor legale, a masurilor intreprinse de MAE, precum si pentru a le solicita sprijinul pentru o buna derulare a scrutinului din 16 noiembrie
  • Avem in mai multe zone voluntari din cadrul comunitatilor romanesti
  • Revin cu rugamintea, sau cu recomandarea, catre cetatenii romani care voteaza in strainatate ca in masura posibilului sa se prezinte la urne incepand cu primele ore ale diminetii pentru a evita aglomerarea
  • Folosesc acest prilej si pentru a le aminti ca MAE a facut un apel la toti membrii birourilor sectiilor de votare din strainatate de a se prezenta si de a-si exercita atributiile in sectiile de votare la data de 16 noiembrie, asa cum prevede legea
  • Dincolo de acest apel public foarte important, tin sa va informez ca am facut demersuri in cursul acestei zile pe langa toate formatiunile politice, rugand sa ia toata aceasta responsabilitate in serios si sa comunice Biroului Electoral pentru Strainatate, de urgenta, numele unor persoane din partea lor care pot sa le inlocuiasca pe acelea despre care se stie sau care au anuntat deja foarte clar ca nu se vor prezenta duminica la sectiile de votare din strainatate
  • Eu sunt aici si sa trag un semnal de alarma, intrucat am primit deja semnale - si dau aici exemplu oficiul de la Londra, dar nu este singurul. unde lista a fost deja completata pana la maximul admis, de 7, cu personal MAE, dar alti membri, din mai multe sectii, reprezentanti ai partidelor, au anuntat deja ca nu se vor prezenta duminica la scrutin
  • Biroul Electoral pentru Strainatate a fost informat de aceasta situatie si suntem siguri ca au informat la randul lor Biroul Electoral Central
  • Va spun foarte clar inca o data, aceste chestiuni nu tin de Ministerul Afacerilor Externe. MAE a pus la dispozitia Biroului Electoral pentru Strainatate suficient personal, nu numai pentru completare, ci si pentru inlocuirea membrilor absenti. Decizia insa apartine autoritatii electorale competente si nu MAE in aceasta tema


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Locul din Romania care l-a fascinat pe Printul Charles si l-a "facut" sa se plimbe prin ploaie. "Nici nu mi-a venit sa cred"

Ploaia torentiala nu l-a impiedicat pe Printul Charles sa se plimbe pe pajistile lui preferate din Romania. Sosit de luni seara in Valea Zalanului din Covasna, unde are un conac, mostenitorul tronului britanic si-a dedicat ziua plimbarilor prin natura.
7851 vizualizari
  • +40 (40 voturi)    
    ramane cum am stabilit la plenara PSD (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:05)

    mnicku [utilizator]

    VOM FURA cu tupeu si ne bagam picioarele in protestele tuturor romanilor si daca nu va convine emigrati naibii , hai valea.

    mindru ca-s un jeg
    meodor teliscanu
    • +19 (19 voturi)    
      Pe mosulica (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:33)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      il doare fix in pix de agitatia celor de peste hotare. Nu vor putea vota, isi va asuma esecul, isi va da demisia, isi va baga sula (obiectul ala ascutit folosit de cismari sa gaureasca pielea) in ea de diaspora, si isi va manca linistit pensia babana. Inca una din smecheriile guvernamentale ale lui Monta. Prostanii (mai multi in sud si moldova) iar se vor inghesui sa-l voteze pe acest Monta.
    • +14 (14 voturi)    
      pai din serie (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:37)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      E din seria PSD Negoita care ne recomanda sa plecam din sectorul 3 daca nu ne place. Asa cei mai sus decat el ne recomanda sa plecam din Romania. Dar e o recomandare inutila pentru ca milioane de oameni au urmat-o deja la indemnurile inaintasilor lor din acelasi partid cu alte nume inca din 1947, si chiar mai devreme pentru cei cu intuitie. Le multumim acestor partide ca exista si pot sa decida care romani merita sa ramana in tara, oras, sector, bloc, casa si care nu.
    • +18 (18 voturi)    
      eeeee (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:41)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      va rog Hotnews sa nu stergeti mesajul urmator, este un lucru sincer care-l spun fara iz de jignire, este chiar un compliment.


      ALOOOO !!! Guvernul Romaniei sunteti de RAHAT!!!


      merci Hotnews,
      Dr.Mythnick
      • +7 (7 voturi)    
        Esti indulgent (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:55)

        batmanss [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        ...Dar te corectez eu, e o hazna ! Ar trebui dinamitata Casa Poporului cu toti rahateii inauntru . Va rog postați si comentariul meu, multumesc !
        • +4 (4 voturi)    
          Casa Poporului (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 7:36)

          John M. [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

          ar trebui data in intregime DNA, ANI, Justitiei si Fiscului, iar viermii, redusi la 2 "demnitari" si 1 senator de fiecare judet mutati intr-o cladire de marimea unui liceu.
    • +10 (10 voturi)    
      Melescanu... (Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:04)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      ...un batran comunist-securist, mincinos, infect si uns cu toate alifiile PCR-ului de altadata si a celui de azi.
      Sa-ti fie rusine, Meleasca !
      Esti o jigodie!
      • +5 (5 voturi)    
        Au dat un papagal pe o cioara vopsita. (Vineri, 14 noiembrie 2014, 19:47)

        LazarGheorghe [anonim] i-a raspuns lui Andradda

        Romano-albanezu ponta a inlocuit papagalul corlatean cu cioara vopsita securistul batran melescanu, vazand ca micutul nu este sigur pe el si stapan pe situatie . Securistule te cauta moartea pe acasa.
    • +4 (4 voturi)    
      NR. buletine de vot (Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:06)

      sue_ellen [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      PROBLEMA ramane NUMARUL buletinelor de vot trimise in diaspora care e cam acelasi ca-n turul 1. De-aia poate ca au incercat sa incetineasca votatul ca sa nu ajunga sa zica ca nu mai au buletine de vot care in diaspora sunt trimise in mod egal la toate sectiile adica in Coreea de nord au trimis tot atatea ca in Paris. Si cica autocolantele vor fi in numar de 11 mil, nu inteleg de ce nu vor fi egale cu numarul de oameni cu drept de vot.
  • +41 (43 voturi)    
    E OFICIAL (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:07)

    un domn [utilizator]

    Romania Va Iesi la VOT, peste 70 %..in favoarea lui Klaus...colind ptr Dottore !

    You better watch out
    You better not cry
    You better not pout
    I'm telling you why

    SANTA KLAUS IS COMING TO TOWN !!!!
    • +15 (15 voturi)    
      divinitatea (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:39)

      Klaus_CT [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu sunt genul care sa invoce Divinitatea, dar de asta Doamne ajuta sa te auda Domnul!
      Apropos, toate aceste furturi vor ajunge la urechea familiilor celor din tara, la prietenii lor, la romanii cu capul pe umeri. Acestia vor merge la urne pentru a-i da la puie lui monta!
      CU TOTII LA VOT!
    • +13 (13 voturi)    
      In diaspora sa va luati si portavoci (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:45)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Daca tot stati cu orele la cozi, strigati-va oful, sa afle o lume intreaga ca VRETI SA VOTATI SI NU SUNTETI LASATI !

      Asa ceva n-a mai pomenit mapamondul !!!
      • +12 (12 voturi)    
        sa strige Colinda Asta (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:54)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        ORICINE o va intelege !!!!! sa il facem pe Dottore de rasu..Lumii !
        • +8 (8 voturi)    
          din (Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:17)

          Manes [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          pacate are pielea groasa....si astia dau foc la tara decat sa intre in puscarii si sa-si piarda privilegile....
    • +8 (8 voturi)    
      Sa te audă Dumnezu ! (Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:00)

      batmanss [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Numai o minune dumnezeiască ne mai scapa de anticristul politicii românești .
  • +17 (17 voturi)    
    sluga (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:10)

    garibaldi [utilizator]

    Tot sluga ramane.
  • +21 (21 voturi)    
    vrem sa votam (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:13)

    vassile52 [utilizator]

    Vrem sa votam

    Daca in Afganistan sint 3 sectii de votare in care la primul tur şi-au exercitat dreptul de vot 267 de cetăţeni ,probabil 500 de Ro cu drept de vot.

    Daca in Kosovo sint 2 secţii de votare pt 60 de militari si restul politisti probabil cu cei de la alte activitati 100.


    Conform recesamintului din 2006 in Canada locuiesc peste 200.00 de cetateni Romani.


    Locuim in Calgary,provincia Alberta,Canada.

    Sintem peste 10.000 de Romani in Calgary si peste 10.000 in Edmonton.

    Cea mai apropiata sectie de votare e la Vancouver la peste 1.000 de km.

    in Provinciile vecine
    -Saskatchewan sint peste 25.000 de Romani.
    -Manitoba sint peste 3500 de Romani


    Daca in Kosovo si Afganistan se poate de ce nu se poate si aici?

    Vrem sa ne votam.

    Solicitam adoptarea votului prin corespondenta pt urmatoarele alegeri.
    • +18 (18 voturi)    
      Urmatoarele alegeri? (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:23)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui vassile52

      Sa nu fie ultimele astea.
    • +6 (6 voturi)    
      solutia este organizarea perfecta a (Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:13)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui vassile52

      celor ce voteaza in afara tarii astfel incit incepind de deschiderea sectiilor tot timpul sa se voteze, stampila sa nu stea pe masa mult timp.

      Sincer imi pare rau dar nu te pot ajuta altfel . Ar mai fi o solutei sa depuneti plingeri penale daca ati fost impiedicati sa votati.
    • 0 (0 voturi)    
      Vrem sa votam (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 11:40)

      Vot [utilizator] i-a raspuns lui vassile52

      http://www.petitieonline.com/votelectronicsauprincorespondenta
  • +9 (9 voturi)    
    nu uitam - nu iertam PCR-FSN-PSD (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:15)

    baimarean [utilizator]

    si precis ne vedem + auzim deseara pe stadion :)
    totusi, https://www.euvotez.com/
  • +9 (9 voturi)    
    One Word: Demisia (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:15)

    Daniel_Constantin [anonim]

    One Word: Demisia
    • +3 (3 voturi)    
      melescanu sau ponta? (Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:26)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Daniel_Constantin

      Corect sa demisioneze ponta ca atunci pleaca toti.
  • +14 (14 voturi)    
    Nu era de asteptat? (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:16)

    artistul000 [utilizator]

    Mai spera cineva contrariul?
    Mai speră cineva ca tara asta se va schimba in urmatorii 5-10-15 ani?
    Degeaba alegi un președinte corect... dacă baza (parlamentul/guvernul) este tot veche/corupta...

    Indiferent de cine va iesi pe 16, ne vor astepta vremuri grele. Cu toate astea avem nevoie de o schimbare, de a readuce bunul simt si responsabilitatea in randurile politicienilor.

    Oamenii din tara, din pacate, nu au inteles ca fara ei politicienii nu ar exista, ca ei sunt cei mai importanti si nu "boss-ii" lor.

    Pacat, peste 40% din Romania este inca in Evul Mediu.

    Mai sper doar ca nepotii mei sa apuce o viata mai buna in tara asta iar asta ar insemna ca trebuie sa luam atitudine cat mai repede. Pentru noi si copii nostrii nu vad vremuri bune.

    Trage-ti aer adanc in piept, ganditi-va bine, MERGETI cu totii la vot! Ganditi-va nu odata ci de 5 ori inainte sa puneti stampila pe un candidat.

    Ganditi-va la ce le veti spune copiilor vostri cand va vor intreba de ce nu pot avea si ei o viata decenta, de ce nu ati facut nimic atunci cand ati avut sansa de a face ceva.

    Pastrati-va Demnitatea!
  • +7 (7 voturi)    
    Ce am de zis (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:17)

    CititorulComentator [utilizator]

    Nu se va aproba de către moderatori, așa că vă las pe voi să vă imaginați...începeți cu Puie Monta și terminați cu ștampila pe Iohannis!
  • +11 (11 voturi)    
    ieri şef SIE (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:22)

    VW_Bora [utilizator]

    azi Externe,
    iar de mâine
    puşcărieeeeee!!!

    "Prostia cea mai adâncă nu exclude viclenia"
    José Ortega y Gasset
  • +13 (13 voturi)    
    Carpa comunista!!! (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:22)

    cristi_an [utilizator]

    mai ai putin si dispari de pe pamantul asta.
    am sa beau o bere in ziua aia!
    • +8 (8 voturi)    
      chiar merita... (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:43)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      sa sarbatorim momentul cand milogul asta va pleca dintre noi...
  • +10 (10 voturi)    
    Multumim pentru efort, dar (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:23)

    ouyang [utilizator]

    se impune DEMISIA. Daca fostu a fost demis pentru incompetenta se cuvine sa nu ne pierdem timpul acum cu unu la fel.
    • +6 (6 voturi)    
      Nici un multumesc (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:58)

      batmanss [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      "Iesi afara , javra ordinara ! " nu exista cuvinte in vocabularul limbii române ca să-mi exprim dispretul față de oameni ca melescanu si ponta , de acum inainte propun sa scriem numele lor cu litere mici .
  • +11 (11 voturi)    
    demonstratie (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:26)

    Withdrawal [utilizator]

    la coada la ambasada
  • +7 (7 voturi)    
    Melescanu a vorbit mult si fara rost. (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:27)

    vali47 [utilizator]

    Din conferinta de presa am inteles ca MAE nu are nici-o raspundere privind alegerile.Atunci de ce se duce Melescanu la Paris?Sa voteze?Si ceilalti din MAE?Daca-i raspunderea BEC-BES,de banii cheltuiti,trebuiau sa se deplaseze oficiali de la cele doua birouri,care,poate luau niste masuri.Este vizibil ca Ponta nu este intersat ca romanii din diaspora sa voteze in numar cat mai mare.Solutii sunt destule,nu merita enumerate aici,pentru-ca nu-i cred tembeli pe cei de la MAE si ICR.
  • +5 (7 voturi)    
    Iubesc Romania.. (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:33)

    iti_meriti_soarta [utilizator]

    Din pacate, romanii din strainatate nu au destula putere sa faca o schimbare, pot doar sa contrubuie cu un procent destul de mic la aceste alegeri. Aceasta stire nu face decat sa le mareasca umilinta.

    Realitatea este ca baza se afla in tara, si sper din tot sufletul ca am invatat ceva in ultimii ani, ca natiune, ca schimbarea nu cade din cer, asteptand ca altii sa faca ceva.

    Sa ne gandim si la cei care vin din urma noastra, nu numai la ziua de astazi, altfel Romania risca sa ramana o tara batrana si singura.
  • +7 (7 voturi)    
    Vai ce surpriza! (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:51)

    benicio [utilizator]

    Surprinzator de-a dreptul, chiar asteptam ca acesti domni sa tina cont de vointa poporului. Nu ma asteptam la asa ceva, pareau asa de sufletisti... :)

    Mai e una de care tot asa au tinut cont de n-au mai putut: parlament unicameral, referendum votat pentru si avizat de Curtea Constitutionala. Si aruncat la cosul de gunoi cu mare stil. Elegant, frumos...
  • +5 (5 voturi)    
    Protest (Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:11)

    Vivienne [utilizator]

    Ieșiți din casă, dacă vă pasă!
  • +6 (6 voturi)    
    Pai... (Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:17)

    minus [utilizator]

    Nu de aceea a fost numit in aceasta functie?
    Sa fie siguri ca nu cumva MAE sa aiba o linie deviationista!
  • +6 (6 voturi)    
    Si totusi minciuna! (Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:22)

    BogDan5 [anonim]

    Da, d-le Melescanu, MINTITI ordinar, pentru ca aveati posibilitatea unei ordonante de urgenta, chiar daca negati acest lucru! Votul nu este o "lozinca", cum spune amicul dvs., este un drept fundamental din constitutie si MAE impreuna cu guvernul sunt organizatorii. Asteptam sa ne bulucim, sa nu putem vota si apoi fiti sigur de plangerea penala!!! Sunteti o rusine a istoriei Romaniei!

    http://epochtimes-romania.com/news/predoiu-arunca-bomba-sectiile-de-votare-din-diaspora-pot-fi-suplimentate-exista-un-precedent-in-2012---225993
  • +5 (5 voturi)    
    Hotii hotii hotii (Vineri, 14 noiembrie 2014, 19:22)

    Mihai_S [utilizator]

    hotii hotii hotiii
  • +1 (1 vot)    
    Aceasta UE (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 8:07)

    John M. [utilizator]

    nu face/zice nimic?!
    Si America e tot o uniune, dar a impiedica cetatenii sa voteze in Arizona venind din Ohio este infractiune si Uniunea (guvernul federal) ar interveni imediat si i-ar aresta pe infractori.
    Ce va face UE?! Va astepta contestatiile si reclamatiile post factum si "va recomanda" escrocilor de la Bucuresti "ca data viitoare sa nu se mai repete".
    Doamne, ce bufoni!