O profesoara din Ploiesti refuza cei 150 de euro dati de Ministerul Educatiei: Sunt mita electorala

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 13 noiembrie 2014, 14:58 Actualitate | Esenţial

Catalina Dumitrescu, profesoara de fizica la Colegiul National "Nichita Stanescu" din Ploiesti, a refuzat sa ia cei 150 de euro pe care Ministerul Educatiei i-a trimis de urgenta in campanie electorala catre profesori, ca parte a unui proiect european care se va derula anul viitor, scrie Actualitateaprahoveana.ro.

Publicatia relateaza ca profesoara Catalina Dumitrescu are o experienta de 32 de ani in sistemul de invatamant, iar marti a fost anuntata ca profesorii au primit pe card cei 150 de euro de la Ministerul Educatiei. "Nu am de ce sa-i iau, pentru ca sunt mita electorala. Nu am cerut acesti bani. Eu nici nu stiam ca poti primi bani prin legea educatiei", a spus Catalina Dumitrescu, potrivit Actualitateaprahoveana.ro.























5835 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    cinste ei.... (Joi, 13 noiembrie 2014, 15:00)

    lucyan [utilizator]

    totusi trebuia sa-i primeasca, la cat sunt de golani si derbedei cei care ne conduc, merita sa le iei banii si sa nu-i votezi, din contra , sa convingi multa lume sa nu-i voteze....
    • +9 (9 voturi)    
      tocmai asta este diferenta (Joi, 13 noiembrie 2014, 16:04)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      Asta este diferent intre oameni si pedeserei: noi ne respectam promisiunile, in vreme ce adeptii lui Ilici merg pe principiul:
      "las' ca-i jmecherim noi! Zicem ca ei si facem tot ca noi ..."
  • +14 (14 voturi)    
    Felicitari, stimata doamna profesoara! (Joi, 13 noiembrie 2014, 15:06)

    qwerasdf [utilizator]

    inca odata, femeile ne dovedesc ca au coloana vertebrala si valori morale ridicate.
    • +1 (1 vot)    
      Adaug si eu respectul meu deplin. (Vineri, 14 noiembrie 2014, 4:20)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      ...
  • +12 (12 voturi)    
    respect (Joi, 13 noiembrie 2014, 15:09)

    lp [utilizator]

    un singur cuvant: respect !
  • +8 (8 voturi)    
    s-a încercat și cumpărarea doctorilor (Joi, 13 noiembrie 2014, 15:14)

    Andrei Cosmovici [utilizator]

    O Doamnă Doctor cardiolog din Cluj mi-a spus același lucru, că (medicii) au primit sume de bani acum, în campanie. Îmi amintesc anul sau anii trecuți, în preajma alegerilor pentru Primăria București, Primăria le schimba tuturor geamurile cu termopane. Chiar nu există vreo instituție în țara asta care să se auto-sesizeze cu privire la cheltuirea acestor bani, în acest mod? Vă dați seama ce părere are Ponta despre cei cărora le oferă bani, acționând astfel. Plus promisiuni de scăderi de tot felul de taxe, anul viitor, pentru care nu ai absolut nici un indiciu că le vei putea face. Dar el declară că le va face.
  • +10 (10 voturi)    
    DIN PACATE... (Joi, 13 noiembrie 2014, 15:18)

    schroedinger [utilizator]

    Votantii lui ponta uita ca acest an scolar a fost primul in istoria invatamantului modern, cand elevii de clasa intai nu au avut abecedare pe pupitre in prima zi de scoala!
    De fapt, votantilor lui ponta nici nu le trebuie "mizerii" d-astea!
    Mai bine niste bani de-o cinzeaca!
  • +11 (11 voturi)    
    Nota 10 pentru doamna profesoara! (Joi, 13 noiembrie 2014, 15:19)

    Xerses [utilizator]

    Asa da!
  • +3 (5 voturi)    
    Accepta banii... (Joi, 13 noiembrie 2014, 15:30)

    AdrianAslau [anonim]

    Si voteaza cu cine doresti. Nu sunt bani furati de catre tine, accepta-i si mergi la cursuri, sau orice altceva te-ar ajuta.
    • +7 (9 voturi)    
      nu, asta fac ei! (Joi, 13 noiembrie 2014, 16:06)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui AdrianAslau

      A lua banii dar a NU vota pe Ponta ar fi o fapta de pedeserist!
      nu se poate, trebuie sa fii consecvent
      • +2 (2 voturi)    
        dar deja a primit (Joi, 13 noiembrie 2014, 23:14)

        was [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        Din cate am inteles, banii sunt deja pe cardul (contul) doamnei profesoare. Poate simbolic se atinge de ai, nu le scoate cash, ci raman pe card...
        Sau poate ca totusi am inteles eu gresit, si a cerut bancii reversiunea tranzactiei (nu cunosc termenul potrivit).
        • +1 (1 vot)    
          faza cu cardul ma ingrijoreaza! (Joi, 13 noiembrie 2014, 23:39)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui was

          Eu lucrez la privat, nu in invatamnat, asa ca la mine pragul este mai mare: cateva sute de euro reprezinta o injosire, dar daca pedesereul ar incerca sa ma corupa cu 150.000, nu stiu cum as reactiona!
          Serios acum, ideea ca cineva poate sa iti "bage"bani pe card, fara acordul tau, trezeste neliniste - al fel de usor ar putea sa iti SCOATA bani din cont!
          ideea ca cei ce nu iubesc pedesereul ar putea sa se trezeasca cu conturile "usurate" este sinistra!
  • +4 (6 voturi)    
    Doamna Profesoara (Joi, 13 noiembrie 2014, 15:37)

    kripton [utilizator]

    LUATI BANII pt ca ORICUM ii meritati;salariul dvs ar fi fost 3x fata de cel actual daca petrolul tarii nu era privatizat cu redeventa ridicola de 1.5%.
    Si daca redeventa pt apa minerala ar fi fost decenta. aici se pierd poate mai multi bani decat pt petrol...
    si evident,daca luati banii asta nu inseamna ca trebuie sa votati cu ponta. Nu ati semnat nimic in acest sens.
    • +5 (5 voturi)    
      Mta electorala nu merge pete tot (Joi, 13 noiembrie 2014, 17:01)

      chiaburu [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      Stimata doama profesor,cu acest gest faceti unmare bine Romaniei,in sensul ca nu tot ce vor unii politruci se si realizeaza.
      Toata stima mea de de peste 80 ani si om cu carte . Nucu plagiat!
      Saryt mainile si multa sanatate.
      Badica din constanta.
  • +6 (6 voturi)    
    Diferenta (Joi, 13 noiembrie 2014, 18:47)

    Trojan.H [utilizator]

    Asta e diferenta dintre profesorii de fizica si profesorii de drept.
    • +1 (1 vot)    
      sigur ca da! (Joi, 13 noiembrie 2014, 23:42)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      La urma urmei, nici nu este vorba de cinste, de integritate, ci de cunostinte elementare de clasa a patra!
      Un prof de fizica sau de matematica stie ca exista legi de CONSERVARE, si se intreaba DE UNDE ia Guvernul banii cu care este asa de generos acum, in finalul alegerilor. Daca Ponta face cadou pomeni electorale de miliarde de Euro, nu cumva tot noi, contribuablii, va trebui candva sa acoperim deficitul?!?
  • +4 (4 voturi)    
    sarut mana doamna (Joi, 13 noiembrie 2014, 19:17)

    liviusmaximus [utilizator]

    va multumim pentru ca dovediti ca mai exista speranta. daca si profesorii s-ar lasa pacaliti de acest idiot numit ministru, ar fi tragic...
    • +1 (1 vot)    
      pacaliti! (Joi, 13 noiembrie 2014, 23:45)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

      Pacaliti este cuvantuil corect!
      Daca facea acest "cadou"" anul trecut, nu exact cu 5 zile inainte de alegri, POATE ca unii ar fi putut zice "ce generos este Dl.Ponta, hai sa il votam!"
      Dar asa?
      Tocmai ACUM?
      Este exact ca Pingelica, care pe 22 Decembrie, cand poporul incepuse sa huiduie, a strigat "va mai dau o suta la salariu!" ...