Alegeri prezidentiale 2014 in diaspora: Un roman din Germania a creat un forum pentru a facilita transportul la sectiile de vot

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 13 noiembrie 2014, 9:25 Actualitate | Esenţial

Romanii din diaspora se organizeaza inaintea celui de-al doilea tur al alegerilor prezidentiale, pentru a plati cat mai putin pe transportul pana la sectiile de votare, relateaza Digi24. Astfel, un roman stabilit in Germania a creat o platforma online care sa ii ajute pe romanii care nu locuiesc in capitale sau orase mari din strainatate si care trebuie sa parcurga distante mari pana la sectiile de vot. Prin intermediul platformei online, acestia pot stabli cum sa imparta cheltuielile de transport.

Forumul se adreseaza romanilor din diaspora care doresc sa voteze duminica si care au nevoie de o masina pentru transport sau au locuri libere intr-un vehicul. Oricine poate accesa platforma online pentru a vedea care este oferta si cum pot ajunge mai repede si mai ieftin la cea mai apropiata sectie de votare.

Radu Circa, creatorul forumului, a declarat pentru Digi24: "In cazul meu personal trebuie sa calatoresc 30 de kilometri pana la cea mai apropiata sectie de votare, fie ca este in Hamburg sau in Berlin. Si, din punctul asta de vedere, banuiesc ca exista romani pentru care un asemenea argument este destul de hotarator incat sa nu mearga la vot".

Modalitatea de inscriere pe forum este simpla fiind nevoie de un username si o parola. Insa cei care nu vor sa se inscrie pot sa verifice ofertele si fara sa se logheze. Deja au fost deschise mai multe destinatii, intre care Austria, Danemarca, Elvetia, Franta, Germania, Norvegia, Portugalia si SUA.

Cei interesati se pot inscrie pe http://voteaza.forumprofi.de/.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

12639 vizualizari

  • +29 (29 voturi)    
    noroc de diaspora (Joi, 13 noiembrie 2014, 9:37)

    bunicul [utilizator]

    Dar nu este deajuns. Si in tara mobilizarea trebuie sa fie pe masura. Sa vina la vot cat mai multi din cele 47 procenta care au absentat in turul I. Dintre acestia, ce mai mare parte vor vota Iohannis.
    • +17 (17 voturi)    
      asta e cheia! (Joi, 13 noiembrie 2014, 10:55)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui bunicul

      acei oameni trebuiesc scosi la vot...motivati..le trebuiesc insuflata speranta!
      asa ca pentru fiecare comentariu i mediul online, trebuie sa vb si cu cineva nehotarat prin alt mediue...un prieten, un telefon, rude, rudele lor..samd!
      • +4 (4 voturi)    
        o voi duce pe bunica la vot (Joi, 13 noiembrie 2014, 23:29)

        was [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

        Are 86 ani, este tot sasa, o sa stie ea cu cine sa voteze...
    • +9 (9 voturi)    
      STUTTGART sau STRASBOURG? (Joi, 13 noiembrie 2014, 11:25)

      kukbel [utilizator] i-a raspuns lui bunicul

      romanii din zona pot sa aleaga si Strasbourg in loc de Stuttgart unde probabil o sa fie mai multi
    • +7 (7 voturi)    
      Nu prea merge. (Joi, 13 noiembrie 2014, 11:48)

      lukuss [utilizator] i-a raspuns lui bunicul

      Putini se lasa convinsi. Cei din diaspora merg la 30 de km, iar altii si mai departe, iar eu cunosc persoane care la nici un km de sectia de votare n-a vrut sa voteze. Intr-un final a votat, la insistentele mele.

      Insa nu e neaparat vorba de comoditate, cit de vorba de faptul ca "n-au cu cine vota". E partea aceea a populatiei, indiferenta, care "nu se baga in politica". O prostie, evident.

      Dar nu vad cum sa ii convingem, desi mi-as dori mult.
      • +1 (1 vot)    
        greseli (Joi, 13 noiembrie 2014, 13:13)

        lukuss [utilizator] i-a raspuns lui lukuss

        n-au vrut sa voteze*.A votat*(1 pers)
        cit e vorba de...**

        Scuzati greselile, graba+invalmaseala gindurilor.
      • 0 (0 voturi)    
        Spune-le (Joi, 13 noiembrie 2014, 23:20)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui lukuss

        cat de periculos este ca un singur partid sa aiba toata puterea I (parlament, guvern , presdinte- PSD)
        Da-le citatul de la Ministerul de Externe al Germaniei care arata ca Ponta minte.
        Daca nu intelege , e pierdut. Atunci, macar sa nu mearga la vot.
    • +6 (6 voturi)    
      peste 2 milioane voturi nejustificate (Joi, 13 noiembrie 2014, 12:22)

      atomi [utilizator] i-a raspuns lui bunicul

      18.300.000 de alegatori in tara si strainatate
      4.000.000 de alegatori in strainatate
      14.300.000 de alegatori in tara.
      Au fost 160.000 de votanti in strainatate.
      A fost o prezenta GENERALA (diaspora + tara) de 53% adica 9.700.000 de votanti din care
      9.540.000 in tara. Asta inseamna ca prezenta in tara a fost de
      9.540.000/14.300.000 adica 67%.
      Sondajele inainte de alegeri (efectuate IN TARA) dadeau o prezenta la vot
      de 52% adica 7.440.voturi (calculat la numarul de votanti DIN TARA)
      (care a fost de altfel si prezenta oficiala cumulata atat in tara CAT SI in
      diaspora). Ceea ce inseamna ca in total au fost doar 7.600.000 voturi (diaspora+tara). Adica 2.100.000 de voturi sunt nejustificate.
    • -6 (6 voturi)    
      Ahaa (Joi, 13 noiembrie 2014, 14:17)

      Satelit [utilizator] i-a raspuns lui bunicul

      De unde stii tu ma Nostradamus ce va vota lumea? Am urmărit ambele dezbateri de până acum şi tot nu-mi este clar ce caută Iohannis în această cursă. Am văzut două apariţii identice, ale unui om care nu este stăpân pe situaţie care vorbeşte ca un elev de şcoală nepregătit. I se pun întrebări şi pare tot mai tentat să dea aceleaşi răspunsuri, doar pentru a nu-şi dezvălui incompetenţa. Nu mi-e clar dacă cei din PDL îşi bat joc de el când îl pregătesc său dacă el ignoră orice sfat pe care-l primeşte. Ce îmi este clar este că un astfel de om nu are ce să caute la Palatul Cotroceni. Să nu mai vorbim de reprezentarea intereselor României în afară. L-ar mânca de viu orice interlocutor din UE sau NATO.
      • +1 (1 vot)    
        Mai Satelitule ! (Joi, 13 noiembrie 2014, 23:23)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Satelit

        Tu faci parte din cei nehotarati ?
        Aiurea ! Esti hotarat demult sa votezi cu Ponta! De ce te bagi in seama aici ?
    • +3 (3 voturi)    
      VIENA sau BRATISLAVA, & BRNO (Joi, 13 noiembrie 2014, 21:34)

      kukbel [utilizator] i-a raspuns lui bunicul

      nu este departe de Viena si se poate si acolo
  • -28 (30 voturi)    
    Turism electoral? (Joi, 13 noiembrie 2014, 9:39)

    AlinDobre [anonim]

    Se face atata caz pe seama turismului electoral. ORi nu e tot un fel de turism electoral si ce descrieti voi aici? Sub initiative de genul asta isi pot masca partidele caratul oamenilor cu autobuzele la vot!
    • +31 (31 voturi)    
      noi NU votam de 3 ORI (Joi, 13 noiembrie 2014, 10:01)

      vasilica_ [utilizator] i-a raspuns lui AlinDobre

      turismul electoral este pentru cei care vor sa voteze de 3-4 ori. noi facem sute de kilometri ca sa votam DOAR O DATA.
    • +11 (13 voturi)    
      Turismul electoral (Joi, 13 noiembrie 2014, 10:40)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui AlinDobre

      este o chestie perversa, care murdareste buna-credinta si SANSA ROMANIEI pentru o VIATA MAI BUNA.
    • +18 (18 voturi)    
      Esti prost sau rau intentionat (Joi, 13 noiembrie 2014, 10:44)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui AlinDobre

      Nu faci minima difernta intre turism electoral cand partidul ii ia pe oameni si ii duce la vot cu conditia sa voteze un candidat (vaezi psd Moldova) si oamenii ce vor sa imparta costurile de transport impartind cheltuielile. e posibil ca acesti oameni sa voteze candidati diferiti votarea unui anume individ nu e conditie pentru transport ca la infractorii psd. Asa ca alege (de cele mai multe ori la postacii psd ambele variante sunt adevarate).
      • +14 (14 voturi)    
        nici una, nici alta! (Joi, 13 noiembrie 2014, 11:16)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        isi face doar meseria, in slujba marelui partid rosu!
    • +7 (7 voturi)    
      nu cred (Joi, 13 noiembrie 2014, 11:46)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui AlinDobre

      Sunt sigur ca PSD numara IN SPECIAL voturile celor din diaspora de 3 ori ca sa nu fie nereguli.
      • +2 (2 voturi)    
        Ei da, (Joi, 13 noiembrie 2014, 15:19)

        RoFa [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

        asta nu ar fi asa de rau daca aceste voturi ar fi "numarate" proportional cu optiunea de vot a diasporei adica inmultite cu 3 voturile pro Iohannis! ;-)))
    • 0 (0 voturi)    
      Domnule Dobre (Joi, 13 noiembrie 2014, 23:30)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui AlinDobre

      Va creditez cu buna credinta si din acest motiv va explic diferenta.
      In Romania se organizeaza turism electoral cu cei mai prapaditi romani, care sunt platiti cu bani ( putini ) si in natura ( un mic si o bere ) pentru a accepta sa se suia in autobuz si sa mearga la mai multe sectii pentru a vota cu Pota.
      In diaspora e vorba de o buna organizare , prin care , pentru un pret modic ,un om care doreste sa voteze ,are
      facilitat transportul pana la sectia de votare.
      Care nu este la 500 de metri de casa ci la zeci sau suta de kilometri.
      Ati inteles diferenta ?
  • -11 (21 voturi)    
    Ideea este laudabila. (Joi, 13 noiembrie 2014, 9:50)

    Andradda [utilizator]

    As fi curioasa sa stiu cum decurg discutiile intr-o masina cu 4 persoane din care 2 voteaza Ponta si doi voteaza Johannis (asta in cazul in care sunt sinceri si spun fiecare cu cine voteaza)
    In alta ordine de idei, inclin sa cred ca de data asta prezenta la vot in diaspora va fi mai redusa decat in primul tur pt ca, pe de o parte, unii s-au lecuit si nu mai vor sa retraiasca o asemenea batjocura, iar pe de alta parte multi s-au suparat tocmai pe opozitie pt ca n-a facut absolut nimic concret in afara de gargara pe la TV.
    Vom vedea.
    Bine-ar fi sa ma insel.
    • +9 (15 voturi)    
      Curiosii mor repede... (Joi, 13 noiembrie 2014, 11:09)

      chess [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Uite de asta nu de tara inainte.
      Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.
      Stai linistita ca nu se linseaza intre ei.
      • -6 (10 voturi)    
        Nu este cazul sa mori de grija mea... (Joi, 13 noiembrie 2014, 11:42)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui chess

        ...dar iti apreciez grija.
      • 0 (12 voturi)    
        Ce pot sa-ti mai spun este ca (Joi, 13 noiembrie 2014, 12:03)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui chess

        din cei 10-12 (vecini, colegi, prieteni sau simple cunostinte ) cu care am vorbit personal in aceste cateva zile, 3 persoane (o familie) mi-au spus clar ca nu vor mai merge la vot. Pe de alta parte, n-am gasit pe nimeni care n-a fost la primul tur si care sa spuna ca Duminica va merge la vot.
        Asta e situatia.
        Plagiatorul si sleahta lui, tocmai pe acest efect au mizat cand si-au batut joc de diaspora.
        • +9 (9 voturi)    
          este relativ ... din fericire (Joi, 13 noiembrie 2014, 12:40)

          gabi_1980 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

          Eu cunosc pe multi din cercul meu care nu au fost la vot in primul tur tocmai pentru ca stiau ca va urma turul 2. Toti vor merge sa voteze .. pentru ... democratie si anti-plagiat.

          iar cei din turul 1 ... vor merge si in 2, nu au facut decat sa ne ... uneasca.

          Bravo domnule plagiator. Va multumim ca ne-ati unit in cuget si simtiri. Felicitari !
        • +6 (8 voturi)    
          eu nu pot sa spun decat (Joi, 13 noiembrie 2014, 13:20)

          baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

          Am primit promisiunea ca vor veni (cu mine!) la vot 6 persoane care nu au votat in turul 1.
          ORICE se poate ...
        • +6 (8 voturi)    
          Uite un exemplu (Joi, 13 noiembrie 2014, 13:49)

          chess [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

          M-ai gasit pe mine.

          Eu sunt din diaspora.
          Nu am reusit sa votez in primul tur dar asta nu ma impiedica sa merg in turul doi. Si voi merge.
          A nu reusi sa votezi e acelasi lucru cu neprezentarea la vot.
          Am stat peste 6 ore la o coada infernal avand copilul dupa mine si tot nu am reusit sa votez. Nu detaliez aici de ce nu am reusit sa votez, e foarte bine stiut.

          In loc sa te intereseaza ce fac 2 suporteri ai lui Klaus si 2 suporteri ai lui Ponta in aceeasi masina mai bine i-ai convige pe cei 10-12 sa vina la vot.
          • 0 (0 voturi)    
            Bravo Chess ! (Joi, 13 noiembrie 2014, 23:37)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui chess

            Felicitari !
            P.S. Poate facem odata un sah pe
            BabasChess?
    • +4 (6 voturi)    
      Prezenţa (Joi, 13 noiembrie 2014, 13:55)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Eu sunt sigur că prezenţa va fi mai mare.Tocmai pentru că suntem supăraţi pe ce au pătimit cei de data trecută. Eu nu am votat data trecută dar de data asta merg indiferent ce se întâmplă sau cât mă costă. Bat 200 km, dar nu mă las la mickey mouse! Şi sunt mulţi cei care merg la vot tocmai ca să-şi arate indignarea faţă de dezorganizarea de data trecută.
  • +15 (15 voturi)    
    Romanii din afara, mereu un exemplu pentru noi (Joi, 13 noiembrie 2014, 10:24)

    euvotez [utilizator]

    Este inca o lectie frumoasa de la romanii plecati afara, cu acces la civilizatie, respectati pentru munca lor, pentru opiniilor lor, pentru ceea ce sunt. Sper ca multi dintre noi cei din interiorul tarii sa luam exemplul civic si sa renuntam la vesnicele argumente de genul "da ce mi-a facut mie X sau Y ca sa merg sa-l votez" sau nu prea am chef sa ies din casa. E momentul sa judecam cu mintea noastra, sa alegem, sa votam si sa ne asumam - pentru noi, pentru urmasii nostri, pentru ROMANIA!
    Oriunde as fi, eu votez!
    • -4 (4 voturi)    
      EROI? (Joi, 13 noiembrie 2014, 13:58)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui euvotez

      Nu sunt mai eroi decât alţii, ci au poate mai mult simţ civic. Nu mai tot insistaţi cu astea că nu se obţine decât un efect de respingere de la romţnul obişnuit. POftim:
      http://www.dcnews.ro/text-fulminant-impotriva-diaspocra-iei-salam-cu-soia-pe-invers_458750.html
  • +10 (10 voturi)    
    Cel care pretinde ca uneste,dezbina.Ponta. (Joi, 13 noiembrie 2014, 10:48)

    vali47 [utilizator]

    Ponta este organizatorul alegerilor si se mira ca este criticat Recunoaste ca in diaspora sunt peste 3 milioane de romani si considera un succes ca au reusit sa voteze 160-200 de mii.Ponta sa multumeasca romanilor din diaspora ca nu cer urna mobila,legal ar avea dreptul.
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru vali ! (Joi, 13 noiembrie 2014, 23:40)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Ponta uneste ! Uneste politicienii cu banditii !
  • +12 (12 voturi)    
    inca un ajutor (platforma crowdsourcing !!!) (Joi, 13 noiembrie 2014, 11:05)

    baimarean [utilizator]

    https://www.euvotez.com/

    Aplicatie menita sa ajute romanii din diaspora prin a oferi informatii in timp real in legatura cu situatiile din sectiile de votare din intreaga lume!

    Informatiile voastre ii vor ajuta pe ceilalti romani din diaspora, sa aleaga cea mai putin aglomerata sectie de votare din apropierea lor. Pentru a oferi informatii utile si estimari cat mai bune avem nevoie de ajutorul vostru!

    Aplicatia poate fi folosita doar pe 16 noiembrie 2014, in intreaga diaspora.

    Mai bine sa ne numaram noi decat sa ne numere altii!
  • +11 (11 voturi)    
    decontare vot (Joi, 13 noiembrie 2014, 11:19)

    Fagaras [utilizator]

    Ma gandesc sa pastrez facturile de la deplasarea la vot duminica la Lyon si sa le trimit guvernului Ponta pentru decontare. Probabil ca daca toti romanii de afara ar face la fel s-ar gandi mai serios la votul prin corespondenta sau la votul electronic.
  • +14 (14 voturi)    
    Ponta (Joi, 13 noiembrie 2014, 11:24)

    viscolulrosu [utilizator]

    Pana la urma a reusit sa uneasca... diaspora impotriva lui.
  • +9 (9 voturi)    
    informare media (Joi, 13 noiembrie 2014, 11:51)

    gabi_1980 [utilizator]

    Ce spuneti de initiativa propusa de un alt conational din diaspora de a informa media locala (televiziuni si cotidiane). Le putem explica ce s-a intamplat la paris:
    http://www.lemonde.fr/europe/article/2014/11/11/scandale-sur-le-vote-de-la-diaspora-roumaine_4521782_3214.html precum si faptul ca se asteapta o prezenta mult mai mare si probabil ca vor fi incidente. Poate fi un subiect bun pentru ei si ok pentru noi pentru a pune un pic de presiune pe guvernanti.

    Desigur ca Ponta nu se sinchiseste de asta acum insa o va face apoi ... cand i se va intoarce spatele asta insa in cazul nefericit in care ar castiga.
  • +11 (11 voturi)    
    Sa plece ! (Joi, 13 noiembrie 2014, 12:06)

    SRA [utilizator]

    Il rog pe Domnul Th. MELESCANU, noul Domn GRAJDEAN sa demisioneze din functia de ministru cat mai are timp si sa-si onoreze aceasta DEMISIE cu CINSTE.

    Altfel el este considerat un sustinator la MINCIUNII si FRAUDEI alegerilor presidentiale prin IMPIEDECAREA exrcitarii votului DIASPOREI !

    Se stie ca a fost un ofiter sub acoperire in perioada CEAUSESCU, se stie ca l-a mintit pe Presedintele ROMANIEI Traian BASESCU, se stie ca este un sustinator MAFIA , il rog sa plece.
  • +3 (7 voturi)    
    O bere de la mine (Joi, 13 noiembrie 2014, 12:09)

    Trojan.H [utilizator]

    Prost!
  • +7 (7 voturi)    
    O dovada de civilizatie (Joi, 13 noiembrie 2014, 12:18)

    _CK_ [utilizator]

    Felicitari romanilor din diaspora !
  • +4 (4 voturi)    
    4inmasina (Joi, 13 noiembrie 2014, 12:46)

    ioamaaa [utilizator]

    Mai exista si platforme online de impartit masina, cum ar fi www.4inmasina.ro, o platforma din Romania, dar pe care se pot face curse oriunde. cred ca si asta ar fi utila. important e sa ajunga lumea la vot, cat mai usor, indiferent cum se organizeaza. hai la vot!
  • +6 (6 voturi)    
    voluntar in Olanda (Joi, 13 noiembrie 2014, 13:04)

    dnicu [utilizator]

    Am trimis mail la ambasa Olandei din Haga in care le-am spus ca sunt disponibil sa ii ajut sa faciliteze procesul de votare ... mai precis ajutarea votantilor in completarea declaratiilor pe propria raspundere.
    A doua zi am primit mail cu invitatie oficiala de la doamna ambasador.
    Sambata sunt chemat la ambasada ... probabil pentru a stabili detaliile.

    Asa ca ... hai sa ne ajutam noi mai bine ...
  • +3 (3 voturi)    
    Pentru prietenii din diaspora (Joi, 13 noiembrie 2014, 15:03)

    NoraF [utilizator]

    Sugerez votanților din diaspora o minimă organizare (indiferent cu cine votați) pentru evitarea cozilor intolerabile:

    1.Cei care locuiesc până la 1-2 ore de sediul de vot, să facă tot posibilul și să voteze în primele ore ale zilei. În felul acesta, cei ce vor veni de la distanțe mai mari vor avea mai puțină lume în față.

    2. Pentru a evita pretextul siteului blocat (!), descărcați din timp formularele declarației pe proprie răspundere și luați la voi, ptr orice eventualitate, 2 exemplare.

    Nu vă așteptați la îmbunătățiri semnificative de organizare. Bizuiți-vă numai pe voi. Vă mulțumim pentru hotărârea voastră!

    Găsiţi declaraţia aici: http://www.bec2014.ro/wp-content/uploads/2014/11/Declaratie.pdf
  • -3 (3 voturi)    
    HaHa (Joi, 13 noiembrie 2014, 15:24)

    Mirciuc [utilizator]

    Sa vezi acuma turism extern la vot! Vor vota mai multi afara granitelor decit in interiorul lor! HaHaHa....
  • -2 (2 voturi)    
    Turism electoral???? (Joi, 13 noiembrie 2014, 16:18)

    Emma2 [utilizator]

    Parca si in Republica Moldova in puneau unii autocare la dispozitie dar stirea arata cu totul altfel, oare de ce? cu ce sunt mai presus romanii din Germania?
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta presedinte????? (Joi, 13 noiembrie 2014, 18:54)

    xrt [utilizator]

    Ati uitat de Iliescu? Ati uitat de obiceiurile gruparilor Caritas, gasca lui Nastase, smenarii(baronii) judetelor anilor 90, perfidia si infatuarea partidului unic???. Le vreti in actualitate? Capitalism cosmetizat dupa chipul lui Iliescu, este o adevarata sfidare la adresa progresului uman. Figura actuala, de pe ecrane, de presedinte fantomatic, semnifica trecutul sumbru. Faceti ochii mari. Romania nu merita chinezarii....Europa este la 2Km de granita. Imi exprim speranta ca vom scapa de figuri obscure, mizere, avide de bani si putere(hm!).