VIDEO Guvernul suplimenteaza cu 1,5 milioane lei bugetul MAE pentru turul II. Teodor Melescanu: Trimitem numarul maxim de stampile si cabine de vot, 7 in fiecare sectie. Propunem BEC sa analizeze daca se pot organiza noi sectii de votare in strainatate

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 11 noiembrie 2014, 13:54 Actualitate | Esenţial

Noul ministru al Afacerilor Externe Teodor Melescanu a anuntat marti ca Guvernul a suplimentat bugetul MAE cu 1,5 milioane de lei din fonduri de rezerva pentru a asigura desfasurarea in conditii bune a celui de al doilea tur de scrutin al alegerilor prezidentiale in diaspora. Printre masurile practice luate de minister pentru evitarea problemelor intampinate la primul tur, se numara trimiterea numarului maxim se stampile de vot si cabine de vot, 7 potrivit legii, la fiecare sectie, si suplimentarea personalului din sectii cu circa 120 de oameni. Totodata, Melescanu a precizat ca va solicita Biroului Electoral Central sa analizeze daca se pot organiza noi sectii de votare in diaspora.

Suplimentarea cu 1,5 milioane de lei din fonduri de rezerva, suma care se adauga celei acordate pana acum, va permite MAE "sa ne realizam obiectivul proritar, de a asigura in cele mia bune conditii al doilea tur de scrutin in strainatate", a precizat noul sef al diplomatiei romane.

Melescanu a tinut sa sublinieze ca "nu MAE organizaeaza alegerile, Biroul Electoral Central impreuna cu Biroul Electoral pentru Strainatate sunt responsabile pentru organizarea alegerilor", adaugand ca  MAE a actionat si actioneaza exclusiv in temeiul legii" si ca "va aplica neintarziat orice decizii BEC tinand cont de legislatia in vigoare si in cazul in care deciziile BEC ne indica clar ce avem de facut".



Printre masurile luate de MAE pana acum se numara:
  • Formularul declaratiei pe propria raspundere este disponibil pe site-ul MAE de unde poate fi descarcat si completat in avans, urmand doar sa fie semnat in fata comisiei electorale din sectia de vot;
  • MAE este in curs de asigura materiale suplimentare pentru sectii: vom trimite maximum de stampile si maximum de cabine, potrivit legii maxim 7;
  • MAE a pus la dispozitia Biroului Electoral pentru Strainatate o lista cu personal MAE - 800 de persoane - disponibil pentru a fi folosit duminica. Biroul Electoral pentru Strainatate a selectat o lusta cu aproximativ 120 de persoane,  "considerand ca sunt suficiente pentru buna desfasurare a votului";
MAE a discutat marti cu BEC, discutia finalizandu-se cu solicitarea ca MAE sa trimita in scris alte propuneri pe care ministerul le are pentru o una desfasurare a scrutinului in strainatate. Melescanu a precizat ca MAE va propune ca simplificarea detaliilor din lista electorala si informarea cetatenilor romani din dispora despre toate masurile de vot precum si invitarea lor se prezinte  la vot de la primele ore ale dimineatii.

Intrebat despre deschiderea de noi sectii de votare in strainatate, Melescanu a raspuns ca "trebuie sa analizam, daca va fi posibil sau nu, asteptam raspunsul de la BEC", adaugand ca "vom propune BEC sa analizeze daca se pot organiza noi sectii de votare in strainatate".

Seful diplomatiei romane a mai precizat ca inaintea primului tur, ministerul a primit de la mai multe autoritati din strainatate propuneri de spatiu pentru desfasurarea votului insa acestea au foat refuzate: "Au existat mai multe propuneri, am multumit foarte mult. Am considerat ca nu va fi necesar."

























Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3271 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Rinocerul rosu, a asigurat DIASPORA cu pixuri! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 13:57)

    Plagarus [utilizator]

    Apasat de grade vechi, acest mos Teaca joaca dupa partitura PSDerbedeilor !
    • +10 (10 voturi)    
      fraude si in tara (Marţi, 11 noiembrie 2014, 14:17)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Cu ochii pe diaspora, sa nu uitam sa fim atenti ce se intampla acasa, in tara. La sectia la cere am votat in turul 1, nu erau decat trei stampile, desi erau mai multe mese cu strazi arondate.

      Unde erau restul stampilelor? Nu cumva la fraudat? Vedeti ca exista o aplicatie openvote cu care se pot face fotografii in sectiile de vot (nu in cabinele de vot!)!
  • +5 (9 voturi)    
    usurel (Marţi, 11 noiembrie 2014, 14:07)

    lucyan [utilizator]

    nu va grabiti, mai e pana pe 16 noiembrie...
    • +2 (6 voturi)    
      Chiar așa (Marţi, 11 noiembrie 2014, 14:39)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      Nu am vrea să ajungem în situația în care avem secții de votare în plus!
  • +11 (11 voturi)    
    propunere (Marţi, 11 noiembrie 2014, 14:15)

    trient [utilizator]

    Propun sa se organizeze o comisie care sa studieze oportunitatea realizarii unui studiu de caz asupra posibilitatii creerii unui birou separat in MAE dedicat analizei modului in care se pot deschide noi sectii de votare in strainatate. Dupa caz.
  • +6 (6 voturi)    
    Foarte tare (Marţi, 11 noiembrie 2014, 14:52)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Dupa ce BEC a zis de cateva zile ca se pot deschide fara probleme, MAE ii intreaba daca se pot deschide!!! Sau, daca s-a schimbat ministrul, raspunsul ala nu mai e valabil ?
  • +6 (6 voturi)    
    pai... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 14:55)

    rezis [utilizator]

    dimineata dl melescanu declara ca nu se pot face noi sectii de vot...acu propune posibilitatea analizarii eventualitatii si oportunitatii de a se face noi sectii...cu demisia dupa o zi de ministeriat se poate intra in Cartea recordurilor...ok?
  • +5 (5 voturi)    
    Astia ne cred prosti (Marţi, 11 noiembrie 2014, 14:56)

    Vlad-I [utilizator]

    Adica legea este facuta ca in cazul in care romanii din diaspora vin masiv la vot sa nu poata vota sau cum ?

    Din cate stiu legitimitatea guvernantilor nu le vine prin mostenire ca la monarhie, ci prin votul corect.

    Daca alegerile nu sunt corecte nu au legitimitate.
  • +4 (4 voturi)    
    Excelenta Sa, Domnul Melescanu (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:01)

    MenInBlack [utilizator]

    Regele necontestat al '' Batistei pe Tzambal '' !
    Mare om...
  • +4 (4 voturi)    
    Foarte bună propunere ! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:06)

    DelMa [utilizator]

    Oricum PSD-ul o aplică de mult timp. Sunt consecvenți !
  • 0 (0 voturi)    
    Batrinelul asta (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:18)

    Kepler [utilizator]

    practic decide soarta voturilor romanilor din diaspora. Spune de pe acum ca nu e vina MAE. Masurile sint minime si problemele vor fi aproape sigur la fel de mari. Nici macar nu s-au prezentat scuze.
  • +1 (1 vot)    
    vrem sa votam (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:26)

    vassile52 [utilizator]

    Vrem sa votam

    Daca in Afganistan sint 3 sectii de votare şi-au exercitat dreptul de vot 267 de cetăţeni ,probabil 500 de Ro cu drept de vot

    Daca in Kosovo sint 2 secţii de votare pt 60 de militari vezi aici si
    restul politisti probabil cu cei de la alte activitati 100.


    Conform recamintului din 2006 in canada locuiesc peste 200.00 de cetateni Romani.


    in Provinciaiile vecine
    -Saskatchewan sint peste 25.000 de Romani.
    -Manitoba sint peste 3500 de Romani



    Locuim in Calgary,provincia Alberta,Canada.

    Sintem peste 10.000 de Romani in Calgary si peste 10.000 in Edmonton.

    Cea mai apropiata sectie de votare e la Vancouver la peste 1.000 de km.

    daca in kosovo si Afganistan se poate de ce nu se poate si aici?

    Vrem sa ne votam.

    Solicitam adoptarea votului prin corespondenta sau deschidera unuei sectii de votare.
  • +3 (3 voturi)    
    Stam pe un butoi de pulbere (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:49)

    SignorRossi [utilizator]

    "Sapte stampile maximum" si oamenii nu vor putea din nou vota.

    Bolsevicii tot bolsevici. Nu zic altceva.
  • +1 (1 vot)    
    V-ati pus cenusa-n cap (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:56)

    Marius Muntean [utilizator]

    Acum puteti sa puneti si votarea prin porumbei calatori ca tot degeaba.
    Ce-ati vazut ca au iesit la primul tur in Londra au fost doar excentricii, acum o sa iasa 90% din romani de indignare pentru ce s-a intamplat in primul tur. Nu puteti evita cozile anaconda decat cu 300 de sectii in Londra.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa-i trimita acasa! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 18:11)

    vali47 [utilizator]

    Ponta si Melescanu sa-i trmita acasa sa voteze,pe romanii din diaspora,asa cum fac cu studentii.In strainatate sa aiva dreptul sa voteze cei care sunt oficial acolo si bineinteles sa voteze cu Ponta.Si in ziua votului sa fie interzise orice deplasari(cu exceptia celor autorizate de Ponta) si toata lumea sa stea acasa sa voteze.Si uite ca nu mai sunt probleme cu numarul de sectii de votare.Sectiile speciale se vor infiinta numai pentru votantii lui Ponta,care se vor deplasa organizat,dupa ce vor fi votat in localitatile de domiciliu.
  • +1 (1 vot)    
    Metoda KGB-ista tradititionala (Marţi, 11 noiembrie 2014, 18:30)

    analiza [utilizator]

    Este o metoda cunoscuta: luam masuri - fara nici un efect practic - conform tehnicii "maschirovca".
    Evident, cand masura implica costuri pentru tinta, este cu atat mai bine!