Studentii vor avea zile libere vineri si luni, pentru a putea vota in localitatea de domiciliu

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 11 noiembrie 2014, 12:51 Actualitate | Esenţial

Studentii vor avea zi libera vineri, 14 noiembrie, si luni, 17 noiembrie, in baza unei hotarari aprobate, marti, de Guvern, astfel incat cei care doresc sa voteze in al doilea tur al alegerilor prezidentiale in localitatea de domiciliu sa nu fie opriti de cursurile universitare, informeaza Mediafax.

"Astazi, adoptam hotararea de guvern propusa de Ministerul Educatiei, un lucru care se mai folosea, de altfel, la cam toate alegerile, si generale, si locale. Ziua de luni pentru studenti este libera, cei care vor sa ramana in centrul universitar raman, dar cei care vor sa mearga acasa sa poata sa voteze. Si vineri, si luni, in asa fel incat, daca merg acasa, voteaza acasa, daca raman aici, in centrele universitare, sa ne organizam bine si sa nu fie niciun fel de coada sau aglomeratie", a declarat premierul Victor Ponta ministrilor, in sedinta de guvern, in fata presei.

Ministerul Educatiei Nationale (MEC) a anuntat, luni, ca propune suspendarea cursurilor din universitati in zilele de 14 si 17 noiembrie, astfel incat studentii sa poata merge sa voteze in localitatile in care au domiciliul.

Propunerea MEN, sub forma unui proiect de hotarare de guvern, va fi discutata in sedinta de guvern de marti.

Proiectul de HG prevede suspendarea cursurilor din institutiile de invatamant superior pentru zilele de vineri, 14 noiembrie, si luni, 17 noiembrie.

"Decizia MEN vine in sprijinul facilitarii exercitarii dreptului la vot pentru studenti si personalul din universitati, care au domiciliul in alt loc decat acela unde isi desfasoara activitatea academica. MEN precizeaza ca institutiile de invatamant superior sunt cele care, in baza autonomiei universitare, hotarasc zilele cand se vor recupera cursurile suspendate", se arata in comunicatul transmis de minister.

Turul II al alegerilor prezidentiale are loc duminica, 16 noiembrie.

La turul I, mai multi studenti din provincie care invata in Capitala au reclamat aglomeratia de la o sectie de votare aflata in vecinatatea campusului Regie. Potrivit legii, ei pot vota la orice sectie, pe listele suplimentare.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

14734 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    La fel a fost pe 22 decembrie 1989... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 13:01)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    O masa mare de oameni tineri si educati poate fi periculoasa, ca e greu de manipulat... Asa, mai bine o dispersam, macar acum in turul 2, ca in primul tur au carcotit impotriva cozilor si dezorganizarii.

    Totul pentru Ponta, totul pentru victorie !
    • +3 (3 voturi)    
      urmatorul pas.... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 14:38)

      NicolaeDumitru [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      nu vor mai fi sectii de votare in campusurile universitare,ca oricum,studentii sint ,prin grijania nestramutata a guvernului,in vacanta.Eu am 65 de ani si traiesc in America.Puteti sa ma injurati,dar de nu va APARATI ACUM,,peste 7 zile va fi PREA TIRZIU Copiii mei daca nu veti sta in caminele voastre,mergeti acasa si luati-va parintii,prietenii si iubitele sa voteze cu voi .Daca ei si voi veti sta acasa,inseamna ca veti VOTA CU EI. .Asa se vede de aici......Poate cei din comunele unde se voteaza200%,vad altfel.....Uneori se simt mai aproape de mortii lor...Acum ii ajuta si prea fericitul cu sfaturi incotro trebuie sa mearga votul........duminica la slujba,dupa ce s-a terminat campania electorala....si,ce,intreg aliotmanu sa se-mpiedice de-un ciot?
  • +6 (8 voturi)    
    S-au miscat repede (Marţi, 11 noiembrie 2014, 13:03)

    JustU [utilizator]

    Asta s-a putut aproba de pe azi pe maine, dar infiintarea mai multor sectii de votare in strainatate e impotriva legii! RUSINE!!!! Sa va fie rusine! Mi-e sila de PSD si de doctoral Ponta si sper din tot sufletul sa piarda alegerile. Votati, romani, altfel mi-e teama pentru Romania!
  • +9 (11 voturi)    
    prin astfel de masuri... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 13:07)

    CMXI [utilizator]

    astia ne intarata sa iesim in strada! Aceasta masura nu prea ar avea sens dpdv al exercitarii dreptului de vot nici la alegerile locale sau generale. La cele prezidentiale nu are sens absolut deloc! Vor sa disperseze studentii din marile centre universitare pentru a evita iesirea acestora in strada impotriva partidului mafiot! Se da si vineri liber ca sa ajunga fiecare pe jos pana acasa?!?
  • +7 (7 voturi)    
    hmm (Marţi, 11 noiembrie 2014, 13:20)

    KruntCarunt [anonim]

    probabil comisiile din sate sunt mai usor de manipulat cand e nevoie de mici modificari... Una ici una colo... pana cat trebuie. S-au semnalizat cozi in aceste centre la vot in primul tur?
  • +7 (7 voturi)    
    le este frica (Marţi, 11 noiembrie 2014, 13:23)

    lucyan [utilizator]

    de manifestatii, oricum se pot face manifestatii si incepand cu data de luni... sau cred ca vor castiga voturi cu aceste zile libere?
    ps au si transportul gratuit?
  • +7 (7 voturi)    
    tot raul spre bine (Marţi, 11 noiembrie 2014, 13:34)

    lucyan [utilizator]

    zecile de mii de studenti pot convige sute de mii de votanti (mama, tata, frate, etc.) sa voteze iohanis...
    • +5 (5 voturi)    
      sau sa le ascunda CI/BI :) (Marţi, 11 noiembrie 2014, 13:37)

      Goya [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      daca nu reusesc sa-i convinga
  • +6 (6 voturi)    
    O prostie marca Ponta. (Marţi, 11 noiembrie 2014, 13:38)

    vali47 [utilizator]

    Mai ramane sa ne interzica sa iesim din case si sa ne acuze ca nu am vrut sa votam.Dreptul la vot in gandirea lui Ponta,este dreptul lui de a castiga alegerile si cine nu voteaza cu el,poate sa nu voteze.De fapt o pesedista fanatica a si spus asta"daca nu votezi cu Ponta,mai bine stai acasa".Semn ca sunt disperati si merita sa-i lasam disperati.Asa scapam de jigodii din politica romaneasca.Daca,pana acum,se mai gasea cate o minte sclipitoare printre parlamentari si ministri,acum sau prostit cu totii.Si cei care erau odata cu sclipiri de inteligenta s-au dat dupa poulime,reprezentata de arcul la guvernare;PSD-UNPR-PC-UDMR.Televiziunile au devenit vizibil tembeliziuni,cu mici insule intelectuale,ponegrite de analfabetii declarati vedete.
  • +2 (2 voturi)    
    Sunt alegeri locale? (Marţi, 11 noiembrie 2014, 13:48)

    vali47 [utilizator]

    Care este problema ca studentii voteaza in centrele studentesti in care studiaza?Presedintele trebuie sa fie al tuturor romanilor.Ne pregatim de venirea la putere a unui presedinte al anumitei parti din societatea romaneasca?
  • +4 (4 voturi)    
    vesti proaste Mickey? (Marţi, 11 noiembrie 2014, 14:44)

    Manes [utilizator]

    degeaba incerci to felul de scamatorii, nu arata decat frica, astia or sa dea foc la tara daca pierd alegerile ....
  • +2 (2 voturi)    
    hmmmmm (Marţi, 11 noiembrie 2014, 14:53)

    liviu_ [utilizator]

    nu cred ca e masura pt fraudarea votului... chiar si dispertasi studentii vor vota impotriva lu ponta...
    masura e mai degraba impotriva miscarilor de strada...
    le e frica sa nu fie sambata mitinguri care sa le strice calculele
    • +1 (1 vot)    
      vor sa evite mitingurile (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:12)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      vor sa evite mitingurile

      DUPA DEZASTRUL CE VA FI DUMINECA IN DIASPORA
  • +1 (1 vot)    
    CEAUSESCU A FACUT LA FEL IN 1989 (Marţi, 11 noiembrie 2014, 14:54)

    alex4321 [utilizator]

    CEAUSESCU A FACUT LA FEL IN 1989

    E Aceeasi trupa la butoane
    de Bolsevici Stalinisti si Urmasii acestora

    ///------- Iata cum au inchis caminele in 1989
    http://fluierul.ro/jsp/article/indexDisplayArticle.jsp?artid=86233&title=ca-sa-nu-fie-mitinguri-in-bucuresti-ponta-vrea-la-fel-ca-si-ceausescu-in-19-decembrie-1989-sa-i-trimita-pe-studenti-acasa-ministerul-educatiei-nationale-propune-suspendarea-cursurilor-in-universitati-vineri-si-luni
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 11 noiembrie 2014, 14:59)

    Vlad-I [utilizator]

    Studentii din satele din Olt au plecat si ei acasa in minivacanta sau au ramas la universitatile satesti FSN?

    BEC ce explicatie da acestor votanti pe listele suplimentare, cine sunt ei , de unde vin care este fenomenul ?
  • +3 (3 voturi)    
    E de bine:) (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:03)

    MyGame [utilizator]

    Au facut trei greseli majore, din acest motiv au pierdut de cele mai multe ori alegerile:
    1. nu a au lasat diaspora sa voteze
    2. au impartit tara in ortodocsi si alte religii (14%), in ardeleni si restul tarii
    3. i-au inlocuit pe unguri (1,3 mil.) cu PRM-istii, care oricum votau ca si acum doar in proportie de 50%.

    Acum au mai facut una, au dat voie studentilor sa merga acasa sa isi convinga parintii, fratii si vecinii sa voteze anti-Ponta.
    • +2 (2 voturi)    
      asa e (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:13)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui MyGame

      dar mai este o vorba: de ce ti-e frica de aia nu scapi.....
  • +2 (2 voturi)    
    Mda (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:06)

    HP [utilizator]

    Singura chestie buna din toata povestea e ca procurorii DNA vor putea verifica mai bine listele suplimentare ulterioare, din moment ce la sectiile de vot din centrele universitare ar trebui sa nu mai voteze nimeni pe liste suplimentare - majoritatea celor prezenti pe ele fiind banuiti din start de traseism.
  • 0 (0 voturi)    
    Și-au dat cu stângul în dreptul (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:48)

    Filon [utilizator]

    1. Soluție tip P.C.R. 1989.
    2. Cel puțin 1/4 - 1/3 din studenți sânt cu domiciliul în orașele universitare unde studiază. Ieșiți în stradă și manifestați pentru orice neregulă în procesul electoral.
    3. Mergeți cu toți din familie la vot și lămuriți-i că sindura soluție este votul contra ponta și psd.
    4. Fricosul fuge de dezbateri, de studenți, intelectuali și timorează bieții bătrâni și pensionari.
    5. Marea Unire a lui ponta a făcut-o un neamț , Regele Ferdinand,nu un oltean mincinos.Iohannis ar trebui să o spună românilor care nu sunt guvernabili dinainte de 1866, ceea ce mulți români nu înțeleg.
  • 0 (0 voturi)    
    Rapid (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:57)

    Dana Bob [anonim]

    Trebuie sa recunosc ca Psd-stii sunt ingeniosi !
    Sectii de votare suplimentare in strainatate nu se pot face , se incalca legea!
    Minivacanta ptr studenti se poate , nu se incalca legea!
    E o miza ! Cat mai putini din ei la vot! Se stie ca studentii in vacanta pleaca undeva, nu neaparat acasa!
  • 0 (0 voturi)    
    Cine suporta cheltuielile? (Marţi, 11 noiembrie 2014, 17:09)

    vali47 [utilizator]

    Au studentii prea multi bani de ii trmite Ponta la plimbare pana acasa?Si cheltuielile de cazare sunt diminuate cu perioada cat nu folosesc camerele din camine si alte locuinte inchiriate?Pe de alta parte,se pare ca ai lui Ponta vor sa faca multe ilegalitati la turul II si prezenta studentilor in centrele universitare poate crea mitinguri de protest de amploare.Un presedinte demisionat,inainte de a fi instalat nu-i in socotelile gastii mafiote.
  • 0 (0 voturi)    
    Aceasta hotărâre a puterii actuale arată (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 10:43)

    ploiesteanu [utilizator]

    cât se tem guvernanții de votul studenților, se știe, in majoritate aceștia votează cu Johanis. Studenții vor profita de aceste zile libere, pentru o minivacanță la munte și se vor întoarce duminică seara sau luni dimineața ratând votul.