UPDATE Roman din Canada: MAE are 4 sectii pentru 100.000 de romani cu drept de vot. Romanii din Canada nu s-au inghesuit sa voteze, pentru ca stiau situatia. Nemultumire si in Germania

de CZ     HotNews.ro
Luni, 10 noiembrie 2014, 12:01 Actualitate | Esenţial

Sectiile de votare din Canada
Foto: Google Maps
Ministerul Afacerilor Externe a deschis 4 sectii de votare in toata Canada, pentru alegerile prezidentiale, in conditiile in care acolo sunt circa 100.000 de romani cu drept de vot, se plange, luni, un roman din aceasta tara nord-americana, intr-un mesaj transmis HotNews.ro. MAE a explicat ca legislatia canadiana permite Romaniei organizarea de sectii de votare pe teritoriul canadian doar in misiuni diplomatice romanesti. Un alt cititor, din Germania, se plange ca in aceasta tara MAE a deschis doar 5 sectii de vot, pentru cel putin 338.000 de romani.

"Iti scriu din Canada unde MAE nu are decat 4 sectii de votare pentru peste 100.000 de romani cu drept de vot. Pana acum Romanii nu s-au inghesuit ca in Europa deoarece stiau situatia si nu au vrut sa isi piarda timpul la coada atatea ore", afirma cititorul HotNews din Canada.

El se plange ca Ministerul roman al Afacerilor Externe nu a organizat nicio sectie de votare in orase canadiene cunoscute ca avand multi cetateni romani.

"In Calgary, unde traiesc 10.000 de romani, nu este nici o sectie de votare. In Edmonton, aceeasi situatie. Am prieteni care au luat avionul pana la Vancouver sa voteze in primul tur. Asa ceva nu este posibil insa pentru toata lumea", mai arata romanul din Canada.

In context, el considera ca este ineficienta solutia MAE de a suplimenta doar numarul cabinelor de vot si al stampilelor, nu si a sectiilor, pentru turul al doilea al prezidentialelor.

"In Montreal, unde sunt peste 50.000 de romani, cateva sute de mii in restul provinciei Quebec, nu este suficienta o singura sectie de votare. Au adus 2 stampile si 2 cabine in plus si atat, deci in loc de 5 acum sunt 7", mai spune cititorul HotNews.

El spune ca i-a scris si ministrului Titus Titus Corlatean, insa fara rezultat. "Corlatean a spus ca va suplimenta numarul de sectii de votare acolo unde <<s-au inregistrat probleme>> in primul tur. Le-am scris Consulului de la Montreal dar si acestui Ministru, in mod direct, dar mi-e teama ca nu vor face nimic".

Potrivit listei publocate de MAE, institutia a deschis in Canada 4 sectii de votare, cate una la Ottawa, Montreal, Toronto si Vacouver.

UPDATE Potrivit MAE, stabilirea numărului și a locului secțiilor de votare ale Romaniei in Canada trebuie să respecte concomitent legea română și normele canadiene în vigoare.

Acestea din urmă, așa cum au fost comunicate de Ministerul Afacerilor Externe, Comerțului și Dezvoltării - Department of Foreign Affairs, Trade and Development – prevăd că un alt stat poate organiza secții de vot pe teritoriul Canadei numai în incinta misiunilor diplomatice (“balloting stations within their recognized diplomatic missions or consular posts”), a precizat MAE.
 
Abordarea autorităților canadiene față de alegerile organizate de alte state în această țară este prezentată public AICI.

România are în Canada patru misiuni diplomatice - Ambasada de la Ottawa și Consulatele Generale de la Montreal, Toronto și Vancouver, în cadrul cărora s-au putut organiza secții de votare, cu respectarea constrângerilor impuse de normele canadiene, mentioneaza MAE roman.

  • Roman din Germania: O singura sectie de vot la 67.000 de romani
Un alt cititor HotNews, din Germania, atrage atentia ca numarul romanilor s-ar fi dublat in ultii 2 ani in Grmania, mai ales dupa ridicarea restrrictiilor pe piata muncii, dar sectiile de vot deschise de Ministerul roman al Afacerilor Externe a ramas acelasi de la referendumul pentru demiterea presedintelui, din 2012, insuficient.

"Conform datelor oficiale ale autoritatilor germane (surse la final), numarul romanilor aflati oficial in Germania se ridica, in septembrie 2014, la aproximativ 338.000. Aceasta reprezinta o crestere exploziva de la cei 105.000 existenti in 2009 sau 155.000 in 2012. Cu toate acestea, posibilitatile de vot au scazut fata de referendumul din 2012, de exemplu, cand la un numar de votanti potentiali aflat la jumatate fata de cel din prezent, au fost infiintate tot cinci sectii de votare, dar cu program 7-23, nu 7-21, precum pe 2 noiembrie", scrie cititorul HotNews din Germania.

El explica astfel ca autoritatile romane puteau sa obtina o estimare mai exacta a numarului de romani din Germania de la autoritatile germane, in contiile in care aceasta tara dispune de mijloace birocratice exacte.

"O argumentatie de tipul <<nu stim cati romani sunt in Germania>> este invalida. Conform legii germane, orice cetatean (german, roman) se supune asa-numitei Anmeldepflicht (obligatie de inregistrare), prin care este obligat ca, in termen de opt zile de la sosirea intr-o localitate, daca intentioneaza sa locuiasca acolo, trebuie sa isi declare domiciliul la autoritatile locale. Fara Anmeldung (inregistrare), este foarte dificil (daca nu imposibil) sa traiesti legal in Germania: asigurarea de sanatate este obligatorie si depinde de adresa de rezidenta, deschiderea unui cont bancar este imposibila, nu se pot inmatricula masini si asa mai departe. Este posibil, evident, sa traiesti fara toate cele de mai sus, dar calitatea vietii are de suferit", explica romanul din Germania care s-a adresat HotNews.

"Asadar, numarul de 338.000 romani aflati oficial in Germania in septembrie 2014 este o valoare minima pentru cetatenii care ar fi putut vota. Numarul de alegatori potentiali per sectie a crescut de la 21.000 (in 2009) la 31.000 (in 2012), pentru ca azi sa fie mai mult decat dublu, respectiv peste 67.000. Daca reprezentantii Ministerului Afacerilor Externe pretind ca au cercetat situatia si nu au constatat nevoia pentru noi sectii de vot, mint cu nerusinare. Numarul romanilor aflati in Germania s-a dublat in ultimii doi ani (in special, de la eliminarea restrictiilor pe piata muncii), iar alegerile prezidentiale atrag intotdeauna mai mult interes din partea votantilor fata de scrutinul pentru Parlamentul European sau cel national", conchide el.

Cititorul precizeaza si sursa datelor sale: pentru 2009 si 2012: http://www.montag-stiftungen.de/fileadmin/Redaktion/Urbane_Raeume/PDF/Projekte/Nachbarschaften_und_Wohnr%C3%A4ume/Kalkschmiede/Zuwanderung_aus_Rumaenien_und_Bulgarien_1MB.pdf (pagina 2, citeaza Biroul Federal pentru Statistica) - pentru 2014: http://doku.iab.de/arbeitsmarktdaten/zuwanderungsmonitor.pdf (pagina 5, citeaza Agentia Federala pentru Munca) .

Potrivit listei oficiale a MAE, in Germania, romanii de acolo pot vota la 5 sectii de votare, cate una la Berlin, Hamburg, Bonn, Munchen si Stuttgart.

Conform unei estimari de la Ministerul roman de Externe, in Germania traiesc circa 236.000 de cetateni romani, inclusiv minori, care, evident, nu au drept de vot.


Citeste mai multe despre   











VIDEO Pagubiti in noaptea nuntii. Cum au ramas fara bani doi tineri din Sibiu, chiar dupa petrecere

Nunta de vis s-a transformat in nunta de cosmar pentru doi tineri din judetul Sibiu. Hotii le-au furat din casa toti banii primiti in dar, in timp ce mirii si cativa invitati continuau petrecerea a doua zi dupa marele eveniment.
11046 vizualizari
  • -17 (27 voturi)    
    oare (Luni, 10 noiembrie 2014, 12:03)

    Mazeta [utilizator]

    Câte secții de votare în străinatate au Franța, Germania sau Marea Britanie?
    • +4 (10 voturi)    
      dupa cum s-a vazut... (Luni, 10 noiembrie 2014, 12:31)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      FOARTE putine! Insuficiente!
      Atata timp cat cei de acolo sunt CETATENI ROMANI, trebuie sa li se ASIGURE exercitarea unui drept constitutional al lor!
      • -8 (10 voturi)    
        eh (Luni, 10 noiembrie 2014, 13:35)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Cetățenii din Guyana Franceză "sometimes live more than three hours away by canoe from their ballot box".
        • -3 (3 voturi)    
          ei, si...? (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:37)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          "In Somalia mor copii de foame" - IA, te rog, sa nu-i mai dai copilului tau de mancare! :P
      • +4 (4 voturi)    
        sa calculam... (Luni, 10 noiembrie 2014, 13:40)

        nova [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        INS official declara ca la 1 ianuarie 2014 avem peste 2 mil. romani plecati (neoficial sunt intre 4 si 6 mil). Pentru cei 2 mil. trebuiau organizate minim 1000 sectii de votare ( 2000 pe sectie de vot). Rezultatul : incalcarea cu premeditare a dreptului la vot.
    • +14 (14 voturi)    
      Votul prin corespondenta (Luni, 10 noiembrie 2014, 12:43)

      johnny500 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      In Franta exista votul prin corespondenta si foarte important, nu exista liste suplimentare. Deci cetatenii francezi pot vota si sunt siguri ca nu sunt altii care voteaza de mai multe ori.
    • +14 (14 voturi)    
      au vot prin posta/ vot electronic (Luni, 10 noiembrie 2014, 12:44)

      21unas [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      cine vrea sa voteze, are posibilitatea sa voteze prin posta sau vot proxy, ce zici de asta?
      nimeni nu se joaca cu drepturile constitutionale ale cetateniilor
    • +9 (9 voturi)    
      irelevant (Luni, 10 noiembrie 2014, 12:47)

      Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      cate urne mobile sunt in tara , si cati voteaza pe liste suplimentare?
    • +10 (10 voturi)    
      hmmm (Luni, 10 noiembrie 2014, 12:54)

      igorashu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dacă aveai o minimă curiozitate aflai de la prietenul Goagăl că în țările amintite poți vota prin corespondență.
    • +4 (6 voturi)    
      chestiune de IQ (Luni, 10 noiembrie 2014, 13:03)

      bunicul [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Se vede cum stai cu neuronii. Cate sectii au Franta, Germania, Marea Britanie in strainatate? Dar cati emigranti cu cetatenie pastrata au?
      • 0 (4 voturi)    
        Prietene ... (Luni, 10 noiembrie 2014, 13:34)

        LianBerthold [anonim] i-a raspuns lui bunicul

        ... sînt O GRĂMADĂ de expaţi francezi, englezi sau nemţi în lumea largă.

        (Ştii ce-i aia "expat", da?!?)
        • +1 (1 vot)    
          citesti ? (Luni, 10 noiembrie 2014, 19:04)

          uzu [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold

          deci ti-au explicat unii ca in tarile amintite exista votul prin corespondenta. deci situatia e clara. dilema ta este rezolvata.
    • +3 (5 voturi)    
      Ouf mai, esti as la a comenta primul la fiecare (Luni, 10 noiembrie 2014, 13:06)

      t_roxx [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      articol, dar google e dificil sa l folosesti. Hai ca te ajut eu:
      Franta 9
      Germania 5
      MB 11
      sursa Mae
      Apoi sa facem un calcul simplu: sa spunem ca n fiecare sectie sunt 7 cabine, 7 stampile. In ABSURD, sa zicem ca dintr-o eficienta supra omeneasca, voteaza 7 oameni pe minut. De la 7 dimineata, la 21 seara, timp de 14 ore, minut de minut. Intr-o sectie ar vota 5880 de oameni. (desigur in realitate se va vota mai greu, maxim 4 pe minut, dar nah, sa fim optimisti pana la prostie..). Nu se stie exact cati romani traiesc in Franta, sa ne luam dupa niste aproximari "Circa 200.000 de români locuiesc în Franţa, estimează Ministerul Muncii. Ca şi în cazul Italiei, nu ştim câţi dintre cei 200.000 de români lucrează legal în Franţa."sursa ECONOMICA.net /cati-romani-muncesc-in-strainatate-si-unde-sunt-cei-mai-multi_67822.html#ixzz3IfAPCUW1.
      • +2 (2 voturi)    
        citeste iar, (Luni, 10 noiembrie 2014, 13:17)

        safalax [utilizator] i-a raspuns lui t_roxx

        ca n-ai inteles intrebarea....
        • +3 (3 voturi)    
          oops, my bad, raspuns pt Franta (Luni, 10 noiembrie 2014, 13:33)

          t_roxx [utilizator] i-a raspuns lui safalax

          482 bureaux de vote, au francezii in strainatate, plus posibilitatea de a vota prin procura, plus vot electronic sau prin posta. "Elections législatives : à l’urne, par procuration, par voie électronique et par correspondance sous pli fermé."
          sursa http://www.diplomatie.gouv.fr/
          • +3 (3 voturi)    
            versus (Luni, 10 noiembrie 2014, 13:37)

            t_roxx [utilizator] i-a raspuns lui t_roxx

            Romania care are "În străinătate sunt 294 de secţii", fara vot electronic, fara vot prin procura, fara vot prin posta. Bine, Franta are o populatie de 3 ori mai mare, iar in consulatele lor sunt inscrise" 1 130 000 électeurs sont inscrits sur les listes électorales consulaires". Parmi eux, 185 000 ont participé à ces élections, soit un taux de participation de 16,5 % : 80 000 électeurs ont choisi le vote par internet, soit une participation de 7,08 % et 105 000 électeurs ont choisi de voter à l’urne, en personne ou par procuration, soit 9,39 %.
            • -1 (3 voturi)    
              aha (Luni, 10 noiembrie 2014, 13:54)

              Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui t_roxx

              Deci nu e mare sfârâială cu votul electronic sau prin corespondență. La turul întâi 161.054 de români au votat în străinatate

              În plus, câți români din străinătate ar accepta să se înregistreze la ambasadele și consulatele României? ei?
              • +2 (2 voturi)    
                Votul electronic e (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:57)

                t_roxx [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

                util pt toata lumea, nu doar cei care pleaca in vacanta sau muncesc in strainatate. Si daca tie ti se pare ca nu i mare sfaraiala ca 80.000 de mii de persoane sa voteze electronic...nu stiu ce sa ti mai zic. Plus, la urne cu procura se voteaza destul de mult aici. Procura e GRATUITA, se face simplu, ori la consulat, ori la comisariat, jandarmerie si este transmisa comunei din care mandatarul si cel pe care il reprezinta fac parte. Si s-ar inregistra romanii la consulate, daca procedura ar fi simpla, din doua clickuri, cine si de ce ar refuza?
                • -4 (4 voturi)    
                  păi (Luni, 10 noiembrie 2014, 15:37)

                  Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui t_roxx

                  1. Dacă se poate fura cu voturi pe hârtie, îți dai sema ce ușor se poate frauda prin vot electronic? La alea pe hârtie mai există un control cât de cât.

                  2. Așa sunt românii, cam paranoici; nu vor să fie înregistrați - și bine fac.
    • +1 (1 vot)    
      au atitea (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:45)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sectii cite mazete aduse de ceasca de la tara exista si care sa-i faca sa emigreze, in romania lui maimu mon go si a varanilor de diverse talii, de exemplu.
  • +19 (21 voturi)    
    Nu inteleg unde e problema (Luni, 10 noiembrie 2014, 12:07)

    dandra [utilizator]

    4 sectii de votare a cate 5 cabine de vot, la 100.000 de oameni, daca un singur vot ia 3 minute sa zicem, inseamna 300.000 de minute / 20 cabine = 15.000 de minute adica 250 de ore.
    Mai mult decat suficient pentru o zi de vot.
    Voi nu stiti, dar in Canada, pentru ca este aproape de cercul polar, ziua este fooooarte lunga.
    Asa v-ar spune ponta si sova:)
    • +6 (10 voturi)    
      bagati viteza (Luni, 10 noiembrie 2014, 12:28)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      un vot in 10 secunde si ati terminat
    • 0 (8 voturi)    
      daca nu intelegi ai o problema! (Luni, 10 noiembrie 2014, 12:35)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Ori n-ai capacitatea de a intelege in sine ori stai PROST cu geografia ori chiar NU VREI sa intelegi!!

      Calgary si Edmonton sunt la 1000 (O MIE) de kilometri de cea mai apropiata sectie de votare!! Si nu sunt romani doar acolo, mai exista Saskatschewan samd.!! Tu SIGUR ai merge 2 x 1000 km ca sa votezi? In CATE zile??
      • +5 (5 voturi)    
        se pare ca (Luni, 10 noiembrie 2014, 13:14)

        safalax [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        ai o zi proasta.
        Mai sus n-ai citit comentariulMazetei cu atentie, acu nute-ai prins ca dandra face misto.

        of, of, ce viata grea.....
        • 0 (2 voturi)    
          mda... :) (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:32)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui safalax

          Scuze! :)
  • -8 (16 voturi)    
    De ce nu se semneaza romanii din Canada? (Luni, 10 noiembrie 2014, 12:09)

    RytMx [utilizator]

    Le e frica de Securitate? Sau de Canada?
    • -10 (10 voturi)    
      hehe (Luni, 10 noiembrie 2014, 12:20)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui RytMx

      Dacă s-ar înființa un registru electoral pentru milioanele de români din străinătate, îți dai seama că în el s-ar înscrie doar vreo 10-15 naivi.
      • -4 (4 voturi)    
        Daca nici in Canada nu pot fi liberi cu adevart... (Luni, 10 noiembrie 2014, 13:42)

        RytMx [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ...mai bine ramaneau acasa, sub poalele lui Ponta.
  • +13 (13 voturi)    
    tare mi-e ca ponta va castiga alegerile (Luni, 10 noiembrie 2014, 12:09)

    qwerasdf [utilizator]

    poporul, iritat la maxim de ticaloseniile lui ponta, va iesi in strada si vom ajunge precum ucrainienii... sa traga lunetistii rusi in noi.
    • +2 (2 voturi)    
      neee (Luni, 10 noiembrie 2014, 13:47)

      plumbix [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Minerii nu stiu sa foloseasca asa ceva.
  • -20 (24 voturi)    
    In 2012 nu va ingramadeati. Boicotati. (Luni, 10 noiembrie 2014, 12:15)

    Quod Erat Demonstrandum [utilizator]

    Boicotati si acum.
    • +12 (14 voturi)    
      e treaba lor!! (Luni, 10 noiembrie 2014, 12:40)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Quod Erat Demonstrandum

      Votul NU e o "obligatie" e un DREPT!! Daca vor sa boicoteze NU e treaba ta, NICI a statului roman!! Treaba statului roman este sa le asigure exercitarea unui DREPT! Un drept constitutional!! Acela ca, daca vor sa voteze, sa POATA sa voteze!!

      DE CE in Kosovo sunt 2 sectii de votare pentru 150 oameni iar in Afganistan 3 sectii pt. 500 oameni?!!
      DE CE in Canada (sau in Franta ori Germania, na!) nu fac cate o sectie de votare la fiecare 500 oameni??
    • +4 (6 voturi)    
      Ha! Ha! Ha! Ha! Ha! (Luni, 10 noiembrie 2014, 13:14)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Quod Erat Demonstrandum

      Dupa mintea ta...

      Apropos, cum e sa traiesti in Ziua Cartitei?
      Every fucking day, same shit.
      Si pe Baxe tot nu l-ati demis...
      Pe tine nu te doare mintea?!?
  • -14 (16 voturi)    
    intamplator mi-e foarte cunoscuta... (Luni, 10 noiembrie 2014, 12:55)

    gimini [utilizator]

    ...situatia din Calgary. Da, sunt f. multi romani, majoritatea au case frumoase, servicii ok, familii ok, se duc la colinde romanesti si la spectacole cu Seicaru, dar ii doare undeva, intr-un loc foarte intunecat, de situatia din Romania. Daca s-ar fi facut acolo o sectie ar fi votat maxim 100-200 de oameni, majoritatea parinti batrani ai celor de acolo care se mai uita la tv romanesti pe net si pastreaza prin internet legatura cu tara. Chiar nu se justifica investitia. Presupunand ca toate ar fi fost voturi anti-Ponta, erau insignifiante.
    • +12 (12 voturi)    
      si care e problema ta? (Luni, 10 noiembrie 2014, 13:00)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      Adica daca sunt doar 100 inseamna ca n-au dreptul sa voteze?

      La mine in oras e cam o sectie de votare la 1000 persoane - la 10 000 persoane, nu era logic sa fie macar UNA??!!
    • +3 (3 voturi)    
      Mentalitate (Luni, 10 noiembrie 2014, 13:57)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      Deci cantitatea contează nu calitatea...lol, pe principiul mulți da' proști funcționați dvs.?

      Hahahhaaha!
  • +5 (5 voturi)    
    dA (Luni, 10 noiembrie 2014, 13:17)

    Babilou [utilizator]

    E evident ca solutia la problemele legate de votul "fizic", asa cum o vad eu de aici din Canada, nu e decat una: votul electronic. Macar de s-ar invata ceva din exp. de anul asta....
  • +5 (5 voturi)    
    Dependentii de ajutoare sociale. (Luni, 10 noiembrie 2014, 13:32)

    Dragos.C [anonim]

    Avem multi cetateni dependenti de o forma sau alta de ajutor social. Multi dintre ei probabil vor vota cu pesedistu pentru a-si securiza banii, cred ei.

    Oare daca votezi cu altu care ar putea sa faca economia sa creasca deci mai multi bani disponibili pentru ajutoarele respective, nu e mai bine?
    • 0 (0 voturi)    
      de fapt (Luni, 10 noiembrie 2014, 23:23)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui Dragos.C

      se scrie "tigani"
  • 0 (0 voturi)    
    Windsor (Luni, 10 noiembrie 2014, 22:03)

    GheorghiuOvidiu [anonim]

    In Windsor ,Canada unde sunt peste 5000 de romani nu este sectie de votare,ete jenant sa te deplasezi in alta localitate.
  • +1 (1 vot)    
    Eu votez! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 7:52)

    DeliaHarsan [anonim]

    Locuiesc in Vancouver Island si pentru a vota trebuie sa merg in Vancouver. Asta nu ma impiedica insa sa votez duminica. E inadmisibil ca in Calgary si Edmonton sa nu existe sectii de votare. Dar nu e de mirare avand in vedere dispretul si aroganta cu care diaspora este privita in aceste zile. Sa facem Romania albastra!!!