Vicepresedintele PMP Cristian Preda cere demisia lui Udrea: Dezastru e un termen blând pentru scorul Elenei Udrea. Solicit membrilor si simpatizantilor sa-l voteze pe Iohannis in turul II

de C.Z.     HotNews.ro
Luni, 3 noiembrie 2014, 10:27 Actualitate | Esenţial


Europarlamentarul PMP Cristian Preda cere, luni, dmisia Elenei Udrea din fruntea partidului, pentru a da formatiunii politice sansa de a se integra intr-o majoritate de dreapta, criticand-o dur pe sefa Partidului Miscarea Populara pentru scorul obtinut la alegerile prezidentiale. De asemenea, Preda solicita membrilor si simpatizantilor PMP sa-l voteze in turul II al prezientialelor pe candidatul ACL, Klaus Iohannis.

"<<Dezastru>> e un termen bland pentru scorul Elenei Udrea, care anunta la nominalizare ca va intra in turul al doilea, iar aseara - ca a realizat obiectivul de a fi pe locul al treilea. N-a fost nici macar atat: scorul sau e mai mic decat cel realizat de lista pe care am condus-o la europene in mai", a scirs Preda pe Facebook.

 "Candidatura celei care visa ca il infrange pe Ponta a izolat PMP si a subrezit autoritatea politica a lui Traian Basescu, silit sa intre intr-un joc cu multi spioni si putina politica. Ii cer, de aceea, Elenei Udrea sa demisioneze urgent de la sefia partidului, pentru a da o sansa integrarii PMP intr-o majoritate de dreapta", a completat vicepresedintele PMP.

In context, europarlamentarul PMP le cere membrilor si simpatizantilor partidului sa il voteze in turul II pe Klaus Iohannis la alegerile prezidentiale, in conditiile in care, crede Preda, Elena Udrea nu mai are credibilitate in partid.

"Dupa esecul de ieri, credibiliitatea ei in fata partidului este, oricum, nula. Iata de ce, in calitatea mea de vicepresedinte al PMP pentru afaceri europene, le solicit membrilor si simpatizantilor partidului sa voteze in turul al doilea cu Klaus Iohannis. Acesta e mai mult decat un gest rational. Pentru PMP, e o datorie de onoare. Intr-adevar, atunci cand am fost primiti, in septembrie, in PPE, am promis ferm - in fata celor mai inalte autoritati ale PPE si a reprezentantilor tuturor partidelor din familia populara - ca il vom sprijini pe adversarul lui Ponta in turul al doilea. Regasirea credibilitatii incepe atunci cand iti tii cuvantul dat...", mai afirma europarlamentarul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9569 vizualizari

  • +9 (21 voturi)    
    ... (Luni, 3 noiembrie 2014, 10:44)

    pathfinder [utilizator]

    Buna interventia lui Preda.
    Acu' Nutzi ar trebui sa taca.
    Macar in al doispelea ceas...
    • -11 (23 voturi)    
      De ca sa taca, neica? (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:01)

      GabiOprea [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

      Cine esti tu sa dai verdicte? Sa taca idiotul cu mecla de oligofren, acest sparge-partide, Cr.Preda! El de iure nu mai face parte din PMP, dupa ce a sustinut o perdanta visatoare si cuprinsa de ura ca o scorpie...asa ca, bai " pathfinder " nu-ti ramane decat sa-ti umpli gura cu 2-3 prune ( viitorul semn electoral a Monikai ) si sa te inscrii in partidul membrei fondatoare a asociatiei Accept!!!
      • +2 (6 voturi)    
        Ura? (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:41)

        TudorSerban1312803517154 [anonim] i-a raspuns lui GabiOprea

        Pai, normal, De ce sa ne uram, cand putem sa fim prieteni si sa furam fericiti pana la adanci batraneti!

        Mama ei de perdanta visatoare cuprinsa de ura! Vrea sa distruga un sistem perfect...
        • -11 (13 voturi)    
          @ Tudor Serban (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:45)

          GabiOprea [anonim] i-a raspuns lui TudorSerban1312803517154

          Urmeaza excluderea unui tradator, Cr. Preda, omul Monicai...
          Tupeul acestui ochelarist cu mutra ravasita de multiple boli psihice, indrazneala de suina a acestui profitor a bunei credinte a semenilor sai, intrece orice limite!!! Vasazica te fac om cu sute de mii de euro spre un milion, iti asigur si o pensie de 4.000 euroi si dupa ce te vezi cu sacii in caruta, iti dai pantalonii jos si-ti arati mandreata de fund paros in semn de multumire binefactorilor tai? Iar ca bomboana pe coliva zici ca " intersul poarta fesul " fara pic de jena declarand public ca pleci in gasca unei procuroare comuniste, superba si mereu proaspata Macovei...latra, om de nimic, latra, saptamana asta PMP va scapa de unul dintre viermii care rod la fundatia sa excluzandu-te!!!
          • +2 (2 voturi)    
            ... prietene .... (Luni, 3 noiembrie 2014, 18:47)

            cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui GabiOprea

            Ia-o mai usor, sa nu faci un atac, ceva .....
      • 0 (0 voturi)    
        In toata campania nu l-am auzit pe Preda (Luni, 3 noiembrie 2014, 20:08)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui GabiOprea

        Mai e in PMP?
  • -3 (19 voturi)    
    exemplu de politruc (Luni, 3 noiembrie 2014, 10:45)

    ciocolata [utilizator]

    asta da cu bata in curtezana roz cum ca nu a luat suficiente voturi de la naivi, in conditiile in care el fiind membru al Partidului Merelor Putrede a votat cu alt candidat? si se mai mira cineva ca pesedeaua castiga si parlamentul si presidentia.
  • -2 (14 voturi)    
    Preda (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:00)

    nimrod [utilizator]

    Ca şi fost membru PCR care este îl înţeleg...
  • +12 (16 voturi)    
    Nuti, demisia! (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:09)

    Airborn [utilizator]

    Orice candidat responsabil care obtine mai putin decat scorul partidului desi in prealabil promite ca intra in turul II, trebuie sa isi dea demisia.

    Apelul lui Cristian Preda mi se pare rational si cu bun simt.
  • +2 (12 voturi)    
    @Cristi Preda (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:16)

    derblauereiter [utilizator]

    ce rost are sa va mai bateti capul?

    AL TREILEA POL este solutia evidenta, lasati-i pe Udrea si PMP, nu e locul dvs. acolo.
    • -2 (6 voturi)    
      ... (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:30)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

      Apai eu va urez tot succesul din lume cu al treilea pol.
      Doar ca Monica Macovei a luat cam putine voturi ieri.
  • -7 (11 voturi)    
    E taman invers, domnu' Preda: (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:26)

    ofCAER [utilizator]

    dumneata vei fi exclus din PMP, nu Udrea de la sefie...
    • +7 (7 voturi)    
      Aoleoooo, ce-avurati cu mine, oameni buni?! (Luni, 3 noiembrie 2014, 13:31)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      Nici in viata reala n-am atitea minusuri! :))))))
      Pai eu il admir pe Cristian Preda inca de pe vremea regimului Constantinescu, dar nu despre el era vorba in comentariul meu ci despre reactia PMP.
      Chiar ati uitat ca PMP s-a facut fara Udrea? Iar E.U. a venit cam prea direct in fruntea PMP? Ca mai multi oameni de valoare (intelectuala, recunoscuta, nu evaluata prin contul din banca) au parasit volens nolens PMP dupa inscaunarea Elenei?!
  • +6 (8 voturi)    
    Deh, ceasul al 13-lea (Luni, 3 noiembrie 2014, 13:03)

    Airwaves [utilizator]

    Cu mana pe inima o zic... Daca nu era madam Udrea cocotata ca o closca la conducerea acestui partid, as fi votat canditatul acestuia. Din pacate, toti cei care s-au bulucit sa o impinga in fata, au omis cel mai important aspect. Lumea o URASTE pe Udrea. Care lume? Tot poporul! Pana si curca din batatura bunicilor stia ca este un act sinucigas sa iesi cu Udrea pentru prezidentiale. Eh, ce sa-i faci. Ruperea de realitate e crunta, uneori.

    Acum, iarasi, trebuie sa alegem dintre doua rele. PSD sau PNL. Cum o dai cum o sucesti, tot nu e bine. Asta face natiunea asta de 25 de ani. Alege intre doua rele.
    • -5 (9 voturi)    
      @ Airwaves, ciocu' mic ! (Luni, 3 noiembrie 2014, 13:17)

      GabiOprea [anonim] i-a raspuns lui Airwaves

      Tu, bai Airwaves, reprezinti " tot boborul " ? Dar noi, ceilalti,care nu suntem de acord cu obsesiile tale misogine, ce suntem? Tie ti se par putine aproape 500 de mii de voturi? Stii care e diferenta intre Elena Udrea si Baba Cloanta Macovei? 80.000 de voturi,cam cat un oras maricel...e putin? Tu esti pemepist? De cand, vericule? Crezi ca Cr. Cristian Diaconescu ar fi luat mai multe voturi decat Melescanu bosorogul? Nu, tot in jurul a 1-2 procente, asa ca te rog sa-ti incerci talentele de comentator pe la alte mese...Pa!!!
      • +3 (7 voturi)    
        Bai baiete, (Luni, 3 noiembrie 2014, 15:20)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui GabiOprea

        otrava asta la inundatii a dat pantofi cu toc, nu mancare, a dat cateva batoane de ciocolata pe fereastra gipanului, cumparat cu truda din salariul ei. Cum ne-ar sta sa fim condusi de una care-si arata chilotii la tv? Debia dl Basescu a reusit cu chiu cu vai sa franeze hotia din tara, dar asta , bionda, ne-ar fi dus la sapa.Bine ca majoritatea boborului a votat altfel. Cei care au votat-o au facut-o din obligatie morala fata de Basescu...
    • +4 (4 voturi)    
      Sa alegi intre bine si rau, (Luni, 3 noiembrie 2014, 13:24)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Airwaves

      o poate face chiar si un copil.
      Sa alegi dintre doua rele (cum spuneti) - iata o optiune neaparat rationala!
      • +2 (2 voturi)    
        .... bine ..... (Luni, 3 noiembrie 2014, 18:58)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

        Bine ca mai sunt si oameni rationali, ca D-ta. Aud mereu vaicarelile acestea despre ce grozavie este "alegerea raului cel mai mic in politica ". Nu facem asta oare toata viata ? Nu facem mereu alegeri despre job-uri, neveste, scolile copiilor, alimentatie, etc ? Toate sunt intre "bine si rau", "alb si negru" ? Facem filozofii "de doi bani" pentru ca avem dificultati sa ne asumam cu curaj si onestitate alegerile, oricare ar fi ele.