Marturia si nedumeririle unui alegator roman care a votat in strainatate

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:42 Actualitate | Esenţial

Un cititor HotNews.ro care a votat la Bruxelles ridica o serie de semne de intrebare in legatura cu procesul de vot din afara tari intr-o scrisoare trimisa redactiei, pe care o reproducem integral: "Va scriu sa va impartasesc experienta de vot la Bruxelles, unde locuiesc de 9 ani de zile. Am asteptat in jur de o ora si ceva dar nu asteptarea a fost o problema ci modul in care a fost organizat. La coada ni s-au impartit declaratiile pe care trebuia sa ne trecem nume, act de identitate, serie, domiciliu (strada si numar), CNP, de doua ori data si semnatura.

Domnul care impartea declaratiile ne-a controlat datele, apoi inainte de intrarea in sectie un al doilea domn controla declaratiile si le compara cu actul de identitate si astfel puteam intra in sala de vot unde 6 persoane scriau de mana datele in niste tabele si ne inmanau stampilele.

Erau 3 stampile in sectia de vot si 5 cabine de vot. Nu era mai mult de o persoana in cabine. Procesul mergea greoi si la ora 16 era marcat ca votasera 900 persoane cu o medie de 300 persoane la fiecare 3 ore. 900! Mi s-a parut halucinant! Cum de acest proces nu este eficientizat? cum de MAE nu publica declaratiile pe site sa venim cu ele completate?

La ce e necesara adresa sau CNP-ul? De ce nu ne putem inregistra anterior pe un site astfel ca in momentul in care ajungem cineva sa compare datele inregistrate cu pasaportul si sa ne fie inmanata stampila? In secolul acesta oamenii scriu de mana in tabele? si de ce numai 6? de ce nu 30?

Cine stabileste aceste detalii? Inchei intr-o nota pozitiva: toti prietenii mei care au dorit sa voteze au reusit. Dar am auzit la coada oameni care au renuntat pt ca erau veniti cu copii sau oameni care au renuntat sa se prezinte datorita zvonurilor cu timpul de asteptare."



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

12360 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    As adauga (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:48)

    Statul Necoplanar si Irational [utilizator]

    De ce declaratia pe proprie raspundere s-a distribuit in numar limitat? Este editie limitata? Foile acelea nu aveau numar de serie, nu aveau stampila, nimic.

    Nu au un xerox la ambasada? Nu se poate descarca formularul "de pe net?".
    • +5 (7 voturi)    
      si chiar de ce nu de mana? (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:56)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

      In fond, scrisul "de mana" e SINGURUL "original"! Pana la urma, e mai usor sa falsifici o semnatura decat sa falsifici un text intreg!
    • +6 (6 voturi)    
      Ai avut noroc!... (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:43)

      Rads101 [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

      Se pare ca ai fost la ambasada. La reprezentanta Romaniei la UE din centru am avut de asteptat 3 ore jumante (de la 3 la 6:30). Iar cand am iesit coada era si mai mare decat am gasit-o, deci clar cei ajunsi dupa 6 nu au sanse sa voteze inainte de inchiderea oficiala a urnelor. Daca nu se extinde votarea, o sa iasa cu scandal.
      • +1 (1 vot)    
        Am fost la ambasada (Luni, 3 noiembrie 2014, 13:33)

        Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui Rads101

        Si organizarea mi s-a parut ok. Nu am fost in mai multe locuri pentru ca e ... ilegal :)
  • +17 (17 voturi)    
    cu bataie lunga (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:50)

    KronosTM [utilizator]

    Asta a gandit-o PCR-ul cu bataie lunga:
    Se stie ca la fiecare alegeri diaspora voteaza masiv impotriva PSD/PCR. Cu bataia de joc din turul 1 care era oricum doar joc de glezna pt ca se stia cine ajunge in turul 2, au descurajat probabil zeci sau sute de mii de romani din diaspora, care dupa povestea de azi nu se vor mai prezenta sa voteze anti PSD/PCR.
    Hai sa ne mobilizam in turul doi, tragetzi de cine putetzi sa puna shtampila anti-PCR.
    • +9 (9 voturi)    
      mai mult i-a intaritat, (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:03)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui KronosTM

      o sa fie si mai motivati in turul 2.
      Diaspora va salva si de data asta tara.
  • +16 (16 voturi)    
    mila (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:51)

    stefan2008 [utilizator]

    Mi-e mila de 2 categorii de oameni:
    1) care au trecut datele oamenilor pe listele suplimentare de la 7 dimineata pana la 9 seara, citet, nu ca mine
    2) care au stat la coada o ora si ceva pentru a vota

    Speranta: rezultatul alegerilor sa merite efortul!
    • +9 (9 voturi)    
      O ora e putin (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:59)

      xxy [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      La Munchen au fost persoane care au stat 8 ore sa voteze
  • +6 (6 voturi)    
    la fel (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:00)

    keiser_soze [utilizator]

    a fost si in Stockholm. Aceeasi procedura. Aici nu sint atat de multi romani si tot am stat la coada 2 ore !!!!
    Mai mult, am intrat in camera unde se aflau cabinele de vot, un domn (am aflat ulterior ca este consul) mi-a luat pasaportul si declaratia sa le verifice, un alt domn s-a apropiat de el si i-a soptit ceva si astfel a parasit sala acel consul cu pasaportul meu.
    La revenirea in sala, dupa vreo 5 minute, l-am intrebat de ce a parasit sala cu actul meu.
    Rapsunsul a fost o scuza, ca a fost o eroare. Nu mi-a raspuns la intrebarea ''de ce'' nici a doua oara.
    Practici stahanoviste.
  • +3 (5 voturi)    
    Motivul pentru adresa = vroiau adresa dvs. (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:06)

    333 [utilizator]

    Astia de la MAE se tot plang ca nu stiu cati romani sunt si unde locuiesc. De aceea au vrut si adresa. Fiindca romanii nu ii informeaza cand vin in tara ce si cum si eu. Si bine fac...
    • 0 (0 voturi)    
      nu prea (Luni, 3 noiembrie 2014, 10:58)

      corbul109 [utilizator] i-a raspuns lui 333

      trebuia trecuta adresa din romania. E utila pentru ca trebuie trecuta in listele suplimentare si nu exista pe pasaport :)
  • 0 (0 voturi)    
    experienta Bxl (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:01)

    corbul109 [utilizator]

    la 19.45, la ambsada am votat in max 20 minute. Completat hartia afara, semnat inauntru si in timp ce votam doamna din comisie completa lista. Rapid si eficient. mai nasol a fost sa gasesc un loc de parcare :). Legat de hartie, nu stiu de ce sunteti surprinsi... nu e prima data cand trebuie sa o completam.....
  • +1 (1 vot)