Deutsche Welle: Democratia din Romania, testata la alegeri/ Putin, Erdogan sau Viktor Orban - modele pentru Victor Ponta

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 11:30 Actualitate | Esenţial

Deutsche Welle publica sambata o analiza a contextului politic si a campaniei electorale din Romania, inaintea alegerilor prezidentiale de duminica, pe care le considera a fi un test pentru democratie. Jurnalistii germani scriu ca tara se afla la o rascruce care ar putea afecta restul Europei, iar intrebarea care se pune in acest moment este daca democratia din Romania se afla sub amenintarea "putinizarii" Europei de Est.

Fragmente din analiza DW:
  • La 25 de ani de la caderea comunismului, societatea este divizata in continuare. Pe de o partea exista tinerii educati, cu convingeri liberale si pro-europene, pe de alta parte, votantii loiali care inca sprijina Partidul Social Democrat, fost comunist.
  • Din cei 14 candidati, sondajele arata ca doar premierul Victor Ponta (PSD) si Klaus Iohannis (PNL) au o sansa sa castige.
  • Iohannis apartine minoritatii germane si a fost cu succes primarul Sibiului. Campania sa s-a focusat pe acuzarea "baronilor" PSD de problemele economice si politice ale tarii.
  • Tara a fost zguduita de o serie de scandaluri de coruptie, care au ajuns pana la varful PSD si in cercurile apropiate premierului.
  • Pentru o scurta perioada de timp, politicienii din orace si consilii locale au avut dreptul sa isi schimbe partidul, fara a-si pierde mandatele. PSD a exploatat acest trend, luand sute de primarii si consilii locale. Ponta a fost acuzat ca a influentat voturile in aceste consilii.
  • Pentru a contracara amenintarea reprezentata de Iohannis, Ponta a adoptat un ton nationalist de stanga si religios. S-a diferentiat de rivalul sau protestant anuntat ca are dreptul sa fie presedintele tarii sale, fiind membru al Bisericii Ortodoxe. Nu s-a sfiit nici sa spuna ca este mandru ca este roman si sa trezeasca sentimente impotriva minoritatilor etnice si religioase.
  • In acelasi timp, presa, care este apropiata de Ponta si de partidul sau, a lansat o campanie negativa la adresa contracandidatului nedorit. Iohannis a fost acuzat, fara dovezi ca are "legaturi cu traficul de organe", ca este un escroc imobiliar sau chiar agent al serviciilor secrete germane - "calul troian al Angelei Merkel".
  • Ponta favorizeaza o reluare a relatiilor cu China, Rusia si Turcia. Vladimir Putin, Recep Tayyip Erdogan si Viktor Orban par a fi modelele sale.
  • O victorie a lui Ponta ar da partidului sau, care domina parlamentul din 2012 cu o majoritatea suficienta pentru a schimba constitutia, puteri nelimitate. Presedintele controleaza portofoliile de externe si aparare personal si este responsabil si de numirile chieze de la parchetul general, guvern, legislatura, serviciile de informatii si justitie.























8879 vizualizari

  • +17 (27 voturi)    
    slogan maghiar (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 11:37)

    nimrod [utilizator]

    Delete Viktor... :)
    • +14 (14 voturi)    
      slogan romanesc (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 14:28)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

      Delete Victor... :)
    • -10 (20 voturi)    
      Oh, Mony ! (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 15:15)

      GabiOprea [anonim] i-a raspuns lui nimrod

      Conform HJ nr. 6727/25.10.1996 a
      Judecatoriei Sectorului 2, Monica Luisa Macovei este membra fondatoare
      si de onoare a asociatiei homosexualilor si lesbienelor ACCEPT.
      • +13 (13 voturi)    
        asa si? (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 16:32)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui GabiOprea

        care e problema ta?
      • +9 (9 voturi)    
        un motiv in plus s-o votez (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 16:58)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui GabiOprea

        Pe mine ma excita lesbienele... :P :P :P
      • +5 (5 voturi)    
        Perfect! (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 18:08)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui GabiOprea

        As vota oricand si fara sa stau pe ganduri o lesbiana ca Macovei decat un plagiator ca Ponta!
        Lesbienele sunt macar incitante si excitante, dar plagiatorii sunt deosebit de scarbosi si de unsurosi! Provoaca greata la stomac!
      • +2 (2 voturi)    
        hahaaa (Duminică, 2 noiembrie 2014, 0:14)

        MirceaAlbu [anonim] i-a raspuns lui GabiOprea

        ti-ai dovedit primitivismul
  • +21 (29 voturi)    
    PONTA = 0 (zero) (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 11:51)

    Klaus_CT [utilizator]

    Daca Putin, Erdogan sau Xi Jinping reprezinta niste brand-uri politice, chiar niste dictatori in miniatura, Ponta nu este decat un 0 (zero).
    Daca urmariti cariera sa politica si modul in care a fost cladita veti observa ca altii i-au cladit-o. La inceputul anilor 2000 cara tava cu cafele pentru personaje ca Nastase sau Hrebenciuc la sedintele PSD-ului.
    El nu este decat un pisicut pervers, gata sa calce pe oricine in picioare pentru a arata cat de mare lider este.
    Profita de slaba cultura politica a oamenilor amarati sau cu un grad de educatie redus pentru a aduna voturi. Personal nu cunosc niciun om ce are un serviciu sau care plateste taxe si impozite si care sa il voteze. De asemenea, nu cunosc pe nimeni care sa fie incantat in legatura cu politicile sale economice sau mai degraba lipsa acestora.
    Se spune ca acest ponta s-a inconjurat de corupti si infractori penali, hoti din avutul statului. De fapt nu s-a inconjurat, ci a intrat in randul lor cu un zambet larg pe fata si a fost imbratisat de acestia.
    Nu avem nevoie de o astfel de marioneta incoerenta. Votantii sai spun ca are un discurs bun. In realitate nu spune nimic decat ca o sa dea cu doua maini, ca o sa uneasca societatea (a se citi "O sa eliberez pe corupti din puscarii") si ca e mandru ca e roman si ortodox. Un discurs mediocru pana si pentru secolul 19. Nicolae Balcescu ar rade pana la lacrimi daca l-ar asculta.
    Maine cu totii la vot, fratilor! Asta ca sa aparam macar dreptul de a vota. Pentru acest drept d vot niste copii au murit in decembrie '89!
    Votantii lui ponta sunt aceiasi care il aplaudau pe Ceausescu, care la revolutie spuneau despre cei ce demonstrau pe strazi ca ar trebui sa mearga la munca, aceiasi care spuneau despre tinerii din piata Universitatii ca sunt niste golani, aceiasi care ii aplaudau pe mineri si nu in ultimul rand aceiasi care l-au votat pe Iliescu de 3 ori. Meritam noi sa decida acestia pentru noi?
    CU TOTII LA VOT!
    • +5 (13 voturi)    
      varul meu de la tara (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 14:37)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

      NU vede lucurile la fel... lor se spune primarul pe cine sa voteze si de ce - nu cred ca avem sanse
      • +6 (8 voturi)    
        varul de la tara (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 17:59)

        Klaus_CT [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        Noi nu suntem ca varul tau de la tara, nu?
        Noi avem cap, am facut scoala si avem cultura politica. De aceea noi avem sanse, iar varului de la tara trebuie sa-i spuna primarul ce sa faca.
        CU TOTII LA VOT!
        • 0 (2 voturi)    
          suntem putini, nene (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 21:04)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

          tu chiar nu realizezi?
    • +3 (3 voturi)    
      Ponta = Ø (zero barat) (Duminică, 2 noiembrie 2014, 1:29)

      Uciga-lToaca [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

      Exact.
      A-l compara pe lingaul asta, ce acum cativa ani facea cafelele si masaje /// lui Nastase si Hrebenciuc, cu Putin , Viktor Orban.. e ca si cum ai pune un Trabant alaturi de Porsche si Ferrari.
      Oamenii aia sunt lideri capabili, dintr-o bucata, ce fac ceva pentru popoarele lor, pe cand mascariciul asta.. pare scapat dintr-un banc nereusit cu Pacala si Tandala. Pana si existenta lui e o bascalie...
      Intr-o perioada 00 era simbolul pentru WC. Pai asta e Ponta: agentul ... 00 punct.
  • -13 (43 voturi)    
    eh (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 11:58)

    Mazeta [utilizator]

    Cine a auzit-o pe V. Nuland făcând și desfăcând guvernul de la Kiev știe că SUA nu își poate permite să piardă România. Dacă va câștiga Ponta, înseamnă că a primit autorizație să câștige.
    • +12 (14 voturi)    
      Autorizatia este data de romani (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 13:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      DACA NU ies in Strada pe 22.12.2014, in ORICE situatie el Nu poate/ nu trebuie sa ajunga in 2015 la Cotroceni, ci nitzel mai colea....la Rahova
    • +2 (20 voturi)    
      Bine spus (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 13:46)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Păcat că unii aruncă cu minusuri din reflex, fără să și citească comentariul.
    • +5 (11 voturi)    
      bine zis (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 14:37)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      as zice si eu
    • +1 (13 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 15:07)

      lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      dar, daca castiga Klaus, Merkel l-a batut pe Obama
    • +9 (15 voturi)    
      Gresit! (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 15:28)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      SUA nu poate sa se substituie miloanelor de votanti romani indobitociti si spalati pe creiere de propaganda bolsevica dusa de PSD cu sprijinul oficinelor securiste A3 sau RTV.
      SUA n-ar vrea sa piarda Romania, dar daca cetatenii romani isi doresc asta, nu mai are ce face, n-are incotro!
      O dovada este ca a pierdut Ukraina in favoarea Rusiei datorita vointei exclusive a cetatenilor ukrainieni.
      O alta dovada este ca a pierdut Ungaria lui Viktor Orban, tot in favoarea Rusiei si tot datorita cetatenilor maghiari.
      Daca Ponta va deveni presedinte, Romania va merge pe calea lui Orban si probabil ca SUA va ajunge in doi ani la aceleasi conflicte cu Romania cum le are in prezent cu Ungaria.
      In mod sigur, in cinci ani de mandat Ponta si inca vreo trei de mandat Orban, granita UE se va muta un pic mai spre vest: Polonia, Slovacia, Austria, Slovenia, Croatia, Serbia si Macedonia. Ceea ce, cred eu, va asana Uniunea Europeana de vulnerabilitatile cronice pentru democratia europeana si pentru NATO, care sunt reprezentate acum de Romania, Bulgaria si Ungaria.
      Va fi probabil o reorientare rapida spre aliati ceva mai siguri si mai onesti. La ora actuala, poporul roman nu are veleitati de natiune europeana, nu rezoneaza la principii democratice si nici macar nu are apetenta si vointa pentru o transformare in acest sens. Dimpotriva!
      Colindati satele si orasele din Gorj, Olt, Mehedinti, Vrancea, Ialomita, Calarasi, Vaslui, Botosani, etc si va veti convinge ca Romania n-are ce cauta in randul comunitatii europene!
      Veti descoperi milioane de votanti de tipul Mazetei!
      Daca intr-un organism viu apare o tumoare canceroasa, aceasta este mai bine sa fie extirpata, chiar daca asta inseamna sa pierzi definitiv o mana sau un picior. Salvarea vietii acestuia este prioritara si amputarile conteaza mai putin.
      De pierdut nu va pierde SUA, va pierde Romania, vor pierde cetatenii romani, parintii, bunicii si copiii acestora.
      SUA iti da, dar nu-ti baga si in traista!!!
      • +2 (2 voturi)    
        păi, atunci (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 18:07)

        VW_Bora [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        de ce nu amputăm odată Gorj, Olt, Mehedinti, Vrancea, Ialomita, Calarasi, Vaslui, Botosani???
        Doar aşa, că tot nu vrem "Marea Unire" a lui Tonta, iar Klaus ar fi numai bun de Guvernator General al unei Confederaţii Transilvane independente!
    • +13 (13 voturi)    
      O fi primit dar o sa fie jale (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 16:04)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Tara pe mana unui incompetent nesimtit. Se vede cat prapad a facut ca PM...ca presedinte o sa o distruga definitiv.
      Nici tu nu o sa fii safe mazeto.
    • 0 (0 voturi)    
      A cumparat autorizatia sa castige (Duminică, 2 noiembrie 2014, 15:21)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ai idee cam cate "Bechteluri" ne va costa?
  • +1 (3 voturi)    
    imagini socante! Ofiterul acoperit (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 13:41)

    silenca [utilizator]

    http://hotinfo.ro/imagini-socante-cum-poti-scapa-de-raul-cel-mare/
  • +7 (11 voturi)    
    vot democratic (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 14:45)

    cristian76 [utilizator]

    Ar fi fost bine daca puteam alege intre est sau vest,
    Nu vor lasa optiunea asta niciodata,
    Istoria arata ca cei care sau opus [democratiei] au terminat foarte rau.
    • +6 (10 voturi)    
      Cam asa e... (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 17:36)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui cristian76

      Trebuie sa recunoastem cinstit ca tara asta n-ar fi fost niciodata admisa in comunitatea europeana fara efortul (aproape disperat) al presedinteul Basescu. Datorita lui s-au putut mentine pe linia de plutire prieteniile cu SUA si cu UE, in speta cu Germania. Ca daca era vorba strict de optiunile majoritatii cetatenilor romani, nici nu se punea problema!
      Daca s-ar face un sondaj de opinie national, 80% dintre romani l-ar alege maine presedinte pe Ceausescu, fara sa clipeasca! Iar cca 70% i-ar pupa mainile si picioarele lui Putin daca acesta ar obtine puteri asupra Romaniei!
      Trist, dar adevarat!
      Imaginati-va cum ar fi aratat tara asta condusa in ultimii 10 ani de Nastase, Geoana, Voiculescu, Vantu, Sova, Dragnea, Hrebenciuc, Sarbu, Mazare, Zgonea si Ponta! Credeti ca americanii ar mai fi bagat bani pentru scutul NATO de la Deveselu? Eu sunt convins ca NU!!!
      Cu actuala mentalitate a majoritatii populatiei, consider ca Romania n-are ce cauta in comunitatea europeana; este mult mai apropiata de Ukraina, Belarus sau Rusia.
      UE, SUA si NATO au facut toate eforturile, insa romanii au mai degraba vocatia dictaturilor decat pe cea a democratiei. Nu stim sa tinem corect in mana furculita si cutitul cand ni se serveste la masa felul asta de mancare. Pot spune chiar ca UE, NATO si SUA si-au luat o imensa teapa cu Romania, la fel cu Bulgaria si Ungaria. Pur si simplu, nu meritam increderea ce ne-a fost acordata!
      Imi pare rau, dar locul nostru nu este in lumea democratica occidentala. Suntem foarte departe de asta!
      Cred ca singurele masuri corecte si in concordanta deplina cu realitatea concreta si obiectiva din Romania au fost:
      - neincluderea Romaniei in spatiul Schengen;
      - mentinerea obligativitatii vizelor pentru cetatenii romani in SUA si Canada;

      Cu Ponta presedinte, vor urma in mod cert o serie intreaga de alte resrtictii; trist dar adevarat!
      Pentru cine nu ma crede, urmariti va rog unde au ajuns acum relatiile dintre Ungaria si SUA/UE dupa trei ani de guvernare Orban!
      • +1 (1 vot)    
        corect şi de acord (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 18:21)

        VW_Bora [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        în ceea ce priveşte Ro şi Bg ca popoare şi traseu extraeuropean.

        Cu Hu e un pic altfel, Orban este un derapaj temporar, un fel de Kun Bela de acum un secol, "reloaded" la realităţile de acum. Majoritatea covârşitoare a populaţiei în schimb a fost întotdeauna profund anticomunistă, aşa că şansa ca Hu să revină rapid în clubul celor "politically correct" este intactă.
      • +3 (3 voturi)    
        Documenteaza-te mai mult (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 18:51)

        marki [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        In 1956 comunistii se dadeau de zidul mortii cu ce se intampla in Ungaria. Astazi ungurii sunt elogiati pentru evenimentelre din 1956. Nu poti sti ce se va spune peste cinci ani de ce se intampla azi in Ungaria.Faci generalizari ale unui om simplu, fara prea multe cunostinte in plan politic, te citez ,, locul nostru nu este in lumea democratica occidentala``Cunosti viata democratica din vest ? Cunosti viata sociala a omului simplu din vest ? Nu o cunosti dupa felul in care o exprimi. Romanii mai au mult pana la nivelul vestului, dar sa stii, comparandu-i cu vestul, nu sunt trogloditi.
      • +3 (3 voturi)    
        70% au votat Varanul (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 20:11)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        de parca Soparla uriasa le-ar fi dat ceva din averea lui. Cu cat fura mai tare...cu atat romanii ii voteaza si mai mult. E un paradox...mioritic.
        • +2 (2 voturi)    
          dA (Duminică, 2 noiembrie 2014, 0:48)

          Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          In momentele astea de dinainte de votul de maine R|omania se simte ca ciobanul din Mioritza...stie ce va urma dar prefera sa nu faca nimic si sa-si pregateasca mormantul.......
  • -10 (16 voturi)    
    SUA vs. UE (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 15:03)

    CICEROnescu [utilizator]

    UE (aka Germania) il vor pe Cremwursti presedinte)
    SUA il vor pe Ponta.

    Maine seara aflam.
    • +3 (3 voturi)    
      Da di unde stii matali ce vor SUA? (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 18:51)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui CICEROnescu

      da shi vrea Putin shtii?
  • +7 (7 voturi)    
    Maine e duminica, NU pontam (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 16:50)

    axxa [utilizator]

    desi singura lor sansa ar fi sa ponteze cat mai multi. E o miza extraordinara pentru pesedeii: totul sau nimic. Iar nimic inseamna sa incroase randurile la Rahova. Daca Nascase, Hrebe, Varanu n-au reusit sa fenteze mititica, vor reusi ei, cu oricare alt presedinte in afara de Copiuta? Poate cu Macovei, mai stii? E destul de timida si nu rezista la presiuni.
  • -2 (2 voturi)    
    DW alias Robert Schwartz, (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 18:51)

    xrogo [utilizator]

    pretenarul care-l tinea pe Base in ode si laudatii la referendum in 2012,da,cunoastem marfa!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Rusia ne asteapta cu bratele deschise.... (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 20:54)

    solar [utilizator]

    Rusia ne asteapta cu bratele deschise la TIRASPOL si au pregatit deja covorul rosu la KREMLIN pentru Victor Ponta. Ce facem ? Votam mareata Rusie?
    Iata marea intrebare!! Restul sunt povesti de adormit copiii altor generatii !!
  • +3 (3 voturi)    
    Ganduri, din pre-ora alegerilor! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 6:26)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ponta a folosit, in campania electorala, si siretlicul : 'daca ma veti alege, voi fi presedintele tuturor romanilor, si al celor care nu ma vor alege pe mine!'.
    Smecherul, stiind ca, prin constitutie, presedintele tarii este 'seful statului', se gandeste, duplicitar cum il stim, ca va fi 'sefu' pentru intreaga tara, ca va taia si va spanzura pe cine vrea, ca va da pomeni cui a vrea el, ca va fi, si el, un presedinte 'jucator' : va transforma justitia intr-o minge de baschet pe care o va bate de pamant ca sa o tina sub control si pe care o va trece, periodic, prin inelul cu plasa, care ii va masura dimensiunea, ii va da certificatul 'bun de dat in folosita', ca in cazul oualelor ce urmeaza a fi puse in comert.
    Monica Macovei este un independent veritabil, 'ca la carte' (constitutie!).
    Ea nu va trebui sa mimeze ipocrit independenta, cum va face oricare dintre cei care candideaza azi de pe pozitia 'membru de partid'.
    Daca va castiga alegerile, Monica Macovei nu va avea de platit datorii catre sustinatorii ei, nu va avea obligatia sa ii promoveze in posturi prin care ei sa se imbogateasca, acestia neavand de aparat functiuni politice si administrative, neocupand azi niciuna dintre acestea (primari, prefecti, consilieri, parlamentari, ministri, secretari de stat, directori si directorasi numiti politic, etc.
    Puterea ei 'din spate' este poporul care o sustine, interesat numai de reformarea tarii, in primul rand cea morala.
    Monica Macovei este 'libera ca pasarea cerului' - care nu are 'bolovani' atarnati de picioare.
    Cand ii pronuntam numele - Monica Macovei- , spunem JUSTITIE!
    Rigoarea care o defineste o face 'mai neamt decat neamtul'!