Adversari ca moguli, solidari in inchisoare. Sorin Ovidiu Vantu il apara pe blog pe Dan Voiculescu: Nu-l simpatizam pe Voiculescu (...) acuz doar barbaria si ticălosia cu care a fost tratat

de D. Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 31 octombrie 2014, 19:46 Actualitate | Esenţial


Voiculescu si Vintu
Foto: Colaj / Sursa foto: Agerpres
Rivalitatea dintre moguli dispare la inchisoare. Sorin Ovidiu Vantu il apara pe Dan Voiculescu intr-o noua postare pe blog, desi cei doi moguli se detestau inainte de condamnare. "Nu-l simpatizam pe Voiculescu, nu-mi placea aerul lui de dandy rascopt, atitudinea lui de <<stie tot, poate tot>> si multe altele. (...) Acuz doar barbaria si ticalosia cu care a fost tratat", scrie SOV. Inainte de a fi condamnat, intr-o carte publicata prin martie 2014, Dan Voiculescu il acuza pe Sorin Ovidiu Vantu ca a dorit "sa-si marcheze teritoriul" in 2009 cand la chemat pe Mircea Geoana "la SPA, la relaxare", fapt ca a contribuit la pierderea alegerilor de catre candidatul PSD de atunci.

Postarea lui Sorin Ovidiu Vantu pe blog:


"Cum a fost posibil sa-l lasam pe un semen de-al nostru sa fie haituit, torturat, casapit, sub ochii nostri si ai copiilor nostri, fara sa facem nimic? Dupa rusinea cumplita de acum 25 de ani, cand cu totii l-am asasinat pe Ceausescu in ziua de Craciun, traiesc acum acelasi sentiment, asistand neputincios la ceea ce s-a intamplat cu Voiculescu. Urletele haitasilor, vacarmul de latraturi ale cainilor, loviturile de ghioaga zdrobind maxilarul, demnitatea si craniul <<Justitiei>> imi defilau prin fata ochilor, imi striveau auzul si bruma de ratiune. Asa actioneaza <<Golemul>>. Nu-l simpatizam pe Voiculescu, nu-mi placea aerul lui de dandy rascopt, atitudinea lui de <<stie tot, poate tot>> si multe altele. Nu-l apar, nu-l spal, nu-i sustin nevinovatia. Habar nu am daca a furat la I.C.A. sau nu si nici nu ma intereseaza asta. Acuz doar barbaria si ticalosia cu care a fost tratat.

Fragment din cartea lui Dan Voiculescu:


"Ca avea ambitia de a pune cu mana lui presedinte in 2009 rezulta destul de clar din consilierea acordata lui Mircea Geoana, inainte de ultima confruntare televizata: "Personal aveam o neliniste, motiv pentru care i-am propus lui Mircea sa nu mearga la confruntarea finala. Simteam ca i se pregateste ceva". Pe atunci, mai multi moguli se luptau sa instaleze viitorul presedinte. Rivalitatile dintre ei erau uriase. O spune chiar Voiculescu, sugerand ipoteza ca insusi SOV l-a infundat in dorinta de a se proclama primul mogul al tarii: "Un alt domn a simtit nevoia sa-si marcheze teritoriul. Sa aiba dovezi ca el si nu altcineva l-a facut presedinte pe Mircea Geoana. Iar candidatul PSD s-a dus, la ceas de seara, in noaptea dintre 2 si 3 decembrie 2009, acasa la Sorin Ovidiu Vintu. <<La Spa, la relaxare>> cum avea sa consemneze posteritatea.  Probabil tot din grija de a asigura probe pentru istorie, prezenta sa acolo a fost imortalizata si in cateva fotografii ale unui reporter de la un ziar de cancan, a carui prezenta la locul faptei s-a speculat ca s-ar fi datorat unei informatii primite chiar de la cel ce trebuia sa devina <<autorul moral al victoriei>>"

Magistratii Curtii Supreme l-au condamnat, pe 24 ianuarie 2014, pe omul de afaceri Sorin Ovidiu Vintu la doi ani de inchisoare cu executare in dosarul in care este acuzat ca l-a favorizat pe Nicolae Popa, fostul sef al FNI.  "In opinia mea, acest dosar a fost unul strict politic. In 2009, am sustinut cu toata puterea mea indepartarea actualului presedinte. Nu am reusit si acum platesc facturile, iar una din facturi este acest dosar", le-a spus Vintu magistratilor. Omul de afaceri a mai adaugat ca Nicolae Popa a stat 10 ani in Indonezia si s-a intretinut singur, acesta castigand bani din turnee de popice. Pe 12 octombrie 2010, procurorii Parchetului General l-au trimis in judecata pe Vintu sub acuzatia ca i-ar fi trimis in Indonezia mai multe sume de bani fostului director al Gelsor, Nicolae Popa, condamnat la 15 ani de inchisoare in dosarul FNI.

Procurorii sustin ca in perioada octombrie 2009 - ianuarie 2010 Sorin Ovidiu Vintu i-ar fi transmis lui Nicolae Popa doua transe, de 50.000 de euro si 20.000 de euro. Suma ii era necesara lui Nicolae Popa pentru a se ascunde in scopul de a nu fi descoperit de autoritatile indrituite sa puna in executare mandatul european de arestare emis pe numele sau pentru executarea pedepsei de 15 ani inchisoare la care fusese condamnat prin hotarare judecatoreasca definitiva si executorie.

La data de 8 august 2014, Dan Voiculescu a fost condamnat la zece ani de inchisoare de judecatorii Curtii de Apel Bucuresti in dosarul privind privatizarea Institutului de Cercetari Alimentare (ICA). Dan Voiculescu este acuzat de procurorii DNA care au instrumentat dosarul privatizarii frauduloase a Institutului de Cercetari Alimentare ca ar fi cumparat, cu putin peste 100.000 de euro, mai bine de 3,5 hectare de teren care apartineau Institutului, deci statului. Pretul platit de societatea lui Dan Voiculescu, spun procurorii DNA, ar fi fost de 75 de ori mai mic decat cel real. Prejudiciul creat astfel depaseste 60 de milioane de euro. Dan Voiculescu a fost trimis in judecata in decembrie 2008 de procurorii DNA, in calitate de actionar majoritar al SC Grupul Industrial Voiculescu si Compania (Grivco) SA Bucuresti, de membru al Adunarii Generale a Actionarilor si al Consiliului de Administratie ale ICA si de membru al AGA si director general al SC 'Bioprod' SA Bucuresti.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8701 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    Lasa Vantule ca stai bine, (Vineri, 31 octombrie 2014, 19:51)

    potaissa [utilizator]

    si tu si Voiculescu. In curand are sa vina si Viorel la voi ,o puteti pune de-un lapte gros. Zdrentelor.
    • +14 (14 voturi)    
      Nmernicia nu are limite nici dupa gratii. Doi deli (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 3:06)

      Kunta_Kinte [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      Nmernicia nu are limite nici dupa gratii. Doi delicventi care au ajuns la tomberon se periaza unul pe altul. Poate vor sa imparta o celula. Nu cred ca au nevoie de sapun .....
  • +17 (17 voturi)    
    Lol (Vineri, 31 octombrie 2014, 19:52)

    corvus coraX [utilizator]

    Astea-s dezvăluirile incendiare ale banditului Vântu?! Păi e normală compasiunea asta între pârnăiași....
  • +10 (10 voturi)    
    Da (Vineri, 31 octombrie 2014, 20:04)

    travelman [utilizator]

    Asta e culmea tupeului ar trebui sa stea amândoi la patul 2 !!!
    • +6 (6 voturi)    
      who 's top and who's bottom? (Vineri, 31 octombrie 2014, 21:05)

      gentro [utilizator] i-a raspuns lui travelman

      flipping coins?
  • +9 (9 voturi)    
    Compasiune (Vineri, 31 octombrie 2014, 20:11)

    Alexei___ [utilizator]

    Vai, ce drăguţ: compasiunea unui mare infractor pentru alt mare infractor!
  • +16 (16 voturi)    
    licheaua (Vineri, 31 octombrie 2014, 20:21)

    Snitzelvienez [utilizator]

    A fost racolata de servicii la sf anilor '80 inca din puscarie de Magureanu-omul rusilor in Romania tot cel care l-a ales si pe Iliescu succesorul lui Ceausescu ..rolul acestui bandit a fost sa acapareze economiile romanilor si industria sa ramana sub influenta rusa

    P.S.Pana ce nu se reformeaza serviciile in Romania .tara se va tara in mocirla
  • +13 (13 voturi)    
    Inainte da-mi inapoi banii de la FNI ! (Vineri, 31 octombrie 2014, 20:44)

    Dacu [utilizator]

    Tu chiar vrei sa stau sa te-ascult, bandit ordinar ? Dupa ce m-ai furat ?

    Esti tampit, domnule.

    Auzi tu, "dragi copii" !

    Cred ca o duci prea bine la puscarie. Nu stiu cata puscarie faceti voi "baieti de lux" ce sunteti.

    As vrea sa vad dovezi ca scursurile astea fac puscarie ca orice infractor. 20 in camera, etc, etc.
    Nu prea cred. E puscarie doar de fatada.
  • +12 (12 voturi)    
    morala chelului (Vineri, 31 octombrie 2014, 20:50)

    delacerbi [utilizator]

    sa stati acolo cat mai mult ca stati bine si cand o sa iesiiti va doresc sa ajungeti ca cei pe care i-ati furat si saracit adica lipiti pamantului etc etc.......
  • +11 (11 voturi)    
    Daca nu va era clar... (Vineri, 31 octombrie 2014, 22:16)

    ala_ [utilizator]

    Vantu-si schimba intrumentele, dar naravurile ba.
    Acum ca se pregateste maleficul dictator Basescu de plecare, are si el o speranta....Poate cuiva i se va face mila si de el si-l va scoate la gramada cu Voiculescu & altii.
    • +6 (6 voturi)    
      nu... (Vineri, 31 octombrie 2014, 23:28)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui ala_

      a vazut ca activitatea "literar-jurnalistica" a lui bombonel scurteaza anii de puscarie. Ce s-a gandit el: si eu pot! Nu vedeti ca si "Scriitorul" Voiculescu scrie la greu. Acu isi va lansa si renumitul Becali "opera". Urmeaza Catalin Voicu et Co. Puscariasilor, stati linistiti acolo ca va aduce DNA-ul Parlament la botul calului, in curand veti avea si parlament la puscarie si poate si guvern, curand-curand...
  • +7 (7 voturi)    
    Din dragoste (Vineri, 31 octombrie 2014, 22:44)

    bancheru83 [utilizator]

    Din dragoste cu mircea radu(Badea).antena 3 e aici?:))
  • +11 (11 voturi)    
    Pegra la Hotnews (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 0:27)

    Clop [utilizator]

    Hotnews, de ce publicati stiri despre puscariasi in acest fel? Pe cine intereseaza? De ce nu sunteti capabili sa-i aneantizati, de ce-i readuceti constant in memoria cititorilor site-ului Dvs.?

    De ce cultivati aceasta pegra* din puscarie? Va tabloidizati sau ce?!

    *PÉGRĂ s. f. (Livr.) Lume interlopă, drojdie a societății.

    Sper sa-mi publicati comentariul, multumesc.
    • +9 (9 voturi)    
      Exact! (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 1:29)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Ce crede - in inchisoare sau afara - S.O.V. nu ar trebui sa intereseze redactia Hotnews.ro sau cititorii acestui site nici cat negru sub unghie.

      ...sau credeti ca si S.O.V., vorba lui Gelu Voican Voiculescu despre Hrebenciuc, e vreun „erudit”?
  • +9 (9 voturi)    
    vot (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 2:40)

    meandmyfriends [utilizator]

    Judecand dupa informatiile din media, si mai ales dupa deciziile luate de justitia din Romania, aceste doua personaje nu sunt mai mult decat doi infractori notorii, doua personaje sinistre, care au produs pagube greu de evaluat.
    In momentul de fata acesti doi indivizi, cel mai probabil din cauza presiunii puscariei, varstei, uzurii, etc., din sentimentul de invinsi, dezvolta apucaturi scriitoresti second hand de sezon;

    Mai rar puscarias sa spuna ca este vinovat. Astfel, ce rost are sa pierzi timp cu aiurelile pe care le lanseaza aceti doi puscariasi.
    Cand intri in puscarie, esti intreabat pentru ce ai intrat, 99% raspund "nevinovat". Acesti doi indivizi, nu sunt speciali nimi macar prin a face exceptie de la aceasta regula.
    Nimic nu ii face ceva mai mult decat simpli puscariasi. Eu recomand a nu se lua in seama nicio litera provenita de la astfel de peronaje, IGNORE total.
  • 0 (0 voturi)    
    Oul lui Columb! (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 10:10)

    hotnewsfil [utilizator]

    Toti romanii, invidiosi pe imbogatitii, peste noapte, vor sa fie si ei, toti, milionari, la fel de miraculos.
    Solutia este simpla, ca 'Oul lui Columb' :
    Felix si SOV sa intemeieze un nou partid, care sa rezolve acesta problema - PB - Partidul Borfasilor!
    Toti ne-am inscrie in PB, pana si sugarii.
  • +1 (1 vot)    
    Vorbim si noi? Ha,ha,ha (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 10:29)

    gheiza [utilizator]

    Cine se tezeste?
    Buna dimineata bisnitari.
    Chiar de curu satului.
    Ce gretos caracter.
    Chiar si pe felix sa il compatimim acuma? Poate ar fi bine sa il sanctificam. Chiar ar trebui discutat cu capii bisericii ortodoxe.
    Din nou greaaaaata.
    Daca ar mai fi functionat sistemul in care s-a maturizat MISTER FELIX o turna si pe masa din mormint in fata procurorilor numai ca sa mai amine cu o luna sentinta. Iar acum dupa ce 10 ani tot s-a aminat si reaminat si din nou reaminat aceasta sentinta vine un bisnitar sau boschetar si vorbeste cuvinte de suflet despre un turnator care in sfirsit si-a primit o pedeapsa dar prea ieftina fata de cit trebuia.
    E desgustator , e gretos .
    Nedumerirea mea e de ce in inchisoare li se permite accesul la internet puscariasilor.
    Ar trebui o lege care sa interzica acest lucru pt ca oricum numai mizerii au in cap.
  • -2 (2 voturi)    
    deep state (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 11:35)

    Mazeta [utilizator]

    Articolul dlui Tapalaga are un mare merit: trimite către blogul lui Vântu.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu te amagi singur (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 20:23)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      You cannot dig deep at all....pt ca tu nu porti creierul tau..cel mult Vantu..ri de Soparla.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce sunt expuse parerile unor puscariasi? (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 20:22)

    Dalinar [utilizator]

    In afara n-auzi nimic de ei. De ce in Romania sunt facute publice declaratiile unor canalii care au distrus tara?
  • 0 (0 voturi)    
    pușcăriile-s pline de nevinovați (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 23:01)

    visio [utilizator]

    altceva nou, mai aflăm și noi?
  • 0 (0 voturi)    
    Corb la corb ... (Duminică, 2 noiembrie 2014, 8:29)

    Eu the first [utilizator]

    ... nu-si scoate ochii.

    Inca un proverb pe care ar fi nemaipomenit daca si l-ar aduce aminte romanii, cu ocazia alegerilor, ar fi ca ce naste din pisica soareci mananca. Poate asa pricep ca un presedinte care-i are ca nasi politici pe Nastase si Iliescu n-are cum sa fie bun pt. Romania, si tot ca ei se va comporta.