Dosar penal deschis de Politie in cazul accidentului in care a fost implicat deputatul PSD Mircia Muntean, care sustine ca nu se afla la volan, dupa ce a fugit de la locul accidentului: Ati baut cu dl prim ministru, domnule deputat?

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 31 octombrie 2014, 12:48 Actualitate | Esenţial

Mircia Muntean, scos din boscheti dupa accidentul din 2014
Foto: Captura YouTube
Politia Hunedoara a deschis dosar penal pentru vatamare corporala din culpa in cazul accidentului in care a fost implicat deputatul PSD Mircia Muntean, fost primar al Devei, cazul urmand sa fie declinat Parchetului Inaltei Curti de Casatie si Justitie, transmite Mediafax.

Potrivit purtatorului de cuvant al Politiei Judetene Hunedoara, subcomisarul Bogdan Nitu, politistii hunedoreni au deschis dosar penal, vineri, in cazul accidentului produs joi seara, in care a fost implicat Mircia Muntean.

"In cauza s-a deschis dosar penal pentru vatamare corporala din culpa. Data fiind calitatea de parlamentar a uneia dintre persoanele implicate in accident, dosarul va fi trimis Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie pentru solutionare", a declarat purtatorul de cuvant al Politiei Hunedoara.

Martorii spun ca accidentul rutier ar fi fost provocat de Mircia Muntean, fost primar al Devei timp de 16 ani consecutiv, care ar fi lovit trei masini oprite la semafor, apoi a plecat de la fata locului si s-a ascuns in tufisuri, totul fiind surprins de un cameramen de la un post de televiziune.

In urma accidentului, Mircia Muntean, care a suferit rani la cap si la fata, a ajuns la Spitalul Judetean de Urgenta din Deva, unde este internat in continuare, la Sectia Neurochirurgie.

"A fost internat in compartimentul de Neurochirugie, dupa ce in urma unui accident de circulatie a suferit un traumatism cranio-cerebral cu o contuzie cerebrala minora, o excoriatie fronto-parietala dreapta, cu o contuzie a piramidei nazale. I s-au facut investigatiile necesare de urgenta si a ramas internat pentru tratament si supraveghere medicala. In prezent, pacientul este stabil, cooperant, linistit", a declarat, vineri dimineata, medicul chirurg Marius Blendea, de la Spitalul Judetean de Urgenta din Deva.

Accidentul s-a produs joi seara, pe soseaua de centura a Devei, in apropierea statiei CFR, unde un autoturism a acrosat un autobuz fara pasageri si un alt autoturism, dupa care a intrat in spatele unui camion oprit la culoarea rosie a semaforului.

Jurnalistii l-au filmat pe fostul primar al Devei in timp ce acesta fugea de politie. Potrivit imaginilor, deputatul PSD Mircia Muntean s-a refugiat intr-o curte, de unde l-a preluat politia. "Domnu¬ deputat, ce cautati in balariile astea, domne¬?", l-au intrebat jurnalistii. 

Primarul loveste de mai multe ori camera unui ziarist, care la un moment dat il intreba: "Esti beat, domnu primar?" / "Nu ti-e rusine ma sa ma lovesti?"

La un moment dat proprietarul curtii in care s-a ascuns primarul il roaga sa iasa din "balarii", pentru ca trezeste copiii si risa sa fie muscat de caini.

Un ziarist il intreaba la un moment dat daca a baut cu Victor Ponta, avand in vedere ca primul ministru a facut o vizita, joi, la Hunedoara.



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

15587 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Destul de simplu (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:58)

    Statul Necoplanar si Irational [utilizator]

    Vad ca omul e plin de sange. Daca se gaseste sange (pe baza probelor AND) pe partea soferului (din masina), era la volan. Daca sangele este doar pe partea pasagerului, nu era. Destul de ciudat sa fie sange pe ambele parti pentru ca doar nu a intrat pe o portiera si a iesit pe cealalta. Iar sangele era pentru ca s-a lovit de ceva.
    • +22 (22 voturi)    
      corect... (Vineri, 31 octombrie 2014, 13:16)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

      mai este o varianta, masina sa fie teleghidata sau soferul s-a evaporat din cauza aburilor de alcool...
    • +13 (13 voturi)    
      corect (Vineri, 31 octombrie 2014, 13:25)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

      Corect. Simplu
    • 0 (2 voturi)    
      Poate ca totusi... (Vineri, 31 octombrie 2014, 16:04)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

      ...s-a lovit pe o parte a masinii, din lovitura s-a lasat pe o parte (partea cealalta, fireste) si lasat urme de sange si acolo.

      Sau chiar a iesit pe alta portiera, daca cea de langa el nu s-a mai putut deschide.
      • +3 (3 voturi)    
        :) (Vineri, 31 octombrie 2014, 16:26)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Am ras cu lacrimi.
        Thanks!
  • +26 (26 voturi)    
    doamne...doamne (Vineri, 31 octombrie 2014, 13:12)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    suntem condusi de imbecili.
    • +22 (22 voturi)    
      cum ar fi la antena 3 (Vineri, 31 octombrie 2014, 14:09)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      ... in urma dezamagirilor crunte la care a fost supus de catre presedintele Basescu, primarul Devei a vrut sa se sinucida, dar a fost salvat in ultimul moment de un grup de politisti si oameni de bine
    • +8 (8 voturi)    
      condusi de imbecili... (Vineri, 31 octombrie 2014, 15:44)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      votati ( 16 ani!!!! ) de altii si mai imbecili...ma duc sa v-mit...
  • +17 (17 voturi)    
    Alcoolemie? (Vineri, 31 octombrie 2014, 13:23)

    Sly21 [utilizator]

    Ciudat ca nu aflam nici o informatie legata de alcoolemia omului. Din filmulet pare destul de "distrus".
  • +17 (17 voturi)    
    Ce mecla are (Vineri, 31 octombrie 2014, 13:41)

    747 [utilizator]

    Cand eram mic aveam o carte veche cu Haplea. Era roasa si rupta (citita de multi copii la viata ei). Ilustratiile erau frumoase si haioase.
    Cand l-am vazut pe salbaticul asta, mi-am adus aminte de Haplea din acele ilustratii.. dolofan si cu nasul ca o patlagica...

    Hai ca viata bate cartea.
    • +12 (12 voturi)    
      imi aduc si eu aminte de cartea asta minunata (Vineri, 31 octombrie 2014, 13:47)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui 747

      excellent spus!
    • +8 (8 voturi)    
      Haha, exact. (Vineri, 31 octombrie 2014, 15:05)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui 747

      Mi-aduc aminte de cartea aia, asa este, seamana leit :-)
  • +13 (13 voturi)    
    De la PSDerbedei la ce sa astepti ? (Vineri, 31 octombrie 2014, 14:38)

    Plagarus [utilizator]

    Astia ori sunt " doctori " + ori penali & gainari !
  • +13 (13 voturi)    
    Mandru (Vineri, 31 octombrie 2014, 15:07)

    Dana Bob [anonim]

    Asta a fost la PDL , a trecut la PSD si de mandru ca e roman sta ascuns in boscheti!
  • +10 (10 voturi)    
    fiecare (Vineri, 31 octombrie 2014, 15:09)

    Manes [utilizator]

    popor are conducatorii pe care si-i merita....foarte trist, foarte trist......
    • +2 (2 voturi)    
      ziua buna se cunoaste de dimineatza (Vineri, 31 octombrie 2014, 17:33)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui Manes

      Hotnews: Doi elevi de 13 ani, preluati de la scoala de ambulanta dupa ce au baut tuica si li s-a facut rau/ Copil de 14 ani, gasit in stare de ebrietate in gara
  • +14 (14 voturi)    
    intrebare (Vineri, 31 octombrie 2014, 15:09)

    gentro [utilizator]

    de ce toti acesti baroni, primari, granzi de la psd au cu totii mecle de borfasi sau oligofrenici si par cu totii umpluti cu pompa ?
    exista la psd un fel de barem la minimul de mate si untura? asta arata ca porcul inainte de sacrificiu.
  • +12 (12 voturi)    
    Un alt vajnic (Vineri, 31 octombrie 2014, 15:13)

    KostasP [utilizator]

    "Aparator al democratiei". Ponta presedinte!
    • 0 (0 voturi)    
      mandru (Vineri, 31 octombrie 2014, 17:38)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      ca sunt roman?
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Vineri, 31 octombrie 2014, 16:25)

    pathfinder [utilizator]

    Sa ma scuze redactia HN, dar cum dracu' si mama huciului a ajuns individul asta primar si deputat?!?
    Sa-ti bagi picioarele...
    • +2 (2 voturi)    
      cu traista, tupeul si mortii lor si-ai nostri (Vineri, 31 octombrie 2014, 19:09)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      la noi e totul posibil, daca ai un Dragnea te face din handicapat deputat una-doua...tipic la psd.
    • +2 (2 voturi)    
      Primar de 4 ori... (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 0:49)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      Da' Vanghelie, da' Mazariche?...
  • 0 (0 voturi)    
    mare caracter! (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 11:33)

    ..13 [utilizator]

    Daca nu era presa cine stie daca se afla de acest incident! Asta pentru ca personal cred ca tot ce inseamna politie ii este aservit...

    Sa nu imi spuneti ca dl. Primar nu se bate pe burta cu sefu de la Politie si vice-versa!

    Mare proba de caracter ne-a aratat domnul Primar!