​Articol actualizat

A fost sau n-a fost? Guvernul sustine ca a avizat nefavorabil initiativa legislativa care baga ziaristii in inchisoare daca publica informatii din dosarele penale, dupa ce inital comunicase un aviz favorabil. Intre timp, Ponta a aparat proiectul de lege

de Claudia Pirvoiu, Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 29 octombrie 2014, 17:49 Actualitate | Esenţial

Guvernul a acordat in sedinta de miercuri aviz nefavorabil propunerii legislative initiate de senatorul PSD Serban Nicolae care prevede ca orice cetatean care dezvaluie informatii din dosarele penale risca o pedeapsa de pana la trei ani de inchisoare, proiect care a starnit o serie de critici in spatiul public dupa ce a fost aprobat tacit in luna septembrie de catre Senat. Initial, Biroul de presa al Guvernului a transmis miercuri dupa-amiaza ca Executivul a avizat favorabil proiectul legislativ, dar a revenit cu un comunicat la ora 22.38 in care arata ca avizul a fost nefavorabil. Curios este insa ca premierul Ponta a luat apararea initiativei lui Serban Nicolae intr-o declaratie publicata de Agerpres si Mediafax in jurul orei 21.00, deci inainte de al doilea comunicat al Guvernului, fara sa spuna nimic despre o eventuala eroare a Biroului de presa. La miezul noptii, Guvernul a revenit cu un alt comunicat de presa prin care sustine ca informatia initiala a fost transmisa dintr-o eroare tehnica.

Cronologia zilei pe subiectul propunerii legislative:

1. Ora 16.42. Biroul de presa al Guvernului trimise un comunicat de presa in care arata - printre alte subiecte de pe agenda sedintei de Guvern - ca Executivul a dat aviz favorabil propunerii legislative a lui Serban Nicolae. Subiectul e tratat imediat in media electronica si pe televiziunile de stiri, mai cu seama B1 si Realitatea TV.
2. Apar reactiile negative din partea ziaristilor, analistilor, societatii civile (ex: Freedom House emite un comunicat de presa)
3. Ora 21.00. Victor Ponta face declaratii la finalul unui miting electoral. Agerpres (ora 21.03) si Mediafax (ora 21.50) publica declaratiile in care Ponta ia apararea initiativei lui Serban Nicolae si nu spune in nici un moment ca avizul favorabil comunicat de Biroul de presa ar fi, in realitate, un aviz nefavorabil. Ponta: Potrivit lui Ponta, 'într-o societate normală, cei care dau informaţii din dosare sunt Birourile de presă ale Parchetelor şi pentru cei care cumva dezvăluie informaţii nepublice, în toată Europa, există sancţiuni'.
4. Ora 22.38. Guvernul revine cu un nou comunicat de presa legat de agenda sedintei de astazi, iar in dreptul initiativei lui Serban Nicolae apare mentiunea "aviz nefavorabil in forma prezentata".
5. Ora 00.10. Guvernul a revenit cu un alt comunicat de presa prin care sustine ca informatia initiala a fost transmisa dintr-o eroare tehnica. "Dintr-o eroare tehnica, in comunicatul de presa de dupa sedinta de guvern s-a transmis informatia ca toate proiectele prezentate in sedinta de guvern au primit aviz favorabil. Pentru corecta informare a opiniei publice, mentionam ca, printre cele 37 de puncte de vedere ale Guvernului cu privire la unele proiecte legislative initiate in prezent, exista cateva care nu au primit aviz favorabil. Printre acestea se enumera si proiectul de Lege pentru modificarea Legii nr 286/2009 privind Codul Penal, referitor la noi pedepse pentru cetatenii care dezvaluie informatii din dosarele penale, care nu a fost avizat pozitiv de catre Guvernul Romaniei", se arata in comunicatul Guvernului de la miezul noptii.

Ce contine proiectul lui Serban Nicolae:

"Dezvaluirea de informatii care, potrivit legii, nu au caracter public, dintr-o cauza penala aflata in curs de cercetare, se pedepseste cu inchisoare de la sase luni la trei ani. Daca fapta este savarsita de un judecator sau de un reprezentant al organului de urmarire penala, pedeapsa este inchisoarea de la 2 la 5 ani", se arata in proiectul de initiativa legislativa. Vezi documentul atasat.

Daca proiectul de lege va intra in vigoare, orice jurnalist care publica informatii din dosare penale (ex. stenograme) va risca sa fie condamnat la inchisoare.

Precizam ca Serban Nicolae a fost in trecut avocatul ex-senatorului PSD Catalin Voicu, condamnat la sapte ani de inchisoare pentru coruptie. Pentru a deveni lege, proiectul trebuie adoptat si de Camera Deputatilor, decizionala in aceasa speta.


Citeste mai multe despre   









12259 vizualizari
  • +53 (53 voturi)    
    Se fura libertatea presei! (Miercuri, 29 octombrie 2014, 17:55)

    Maniu [utilizator]

    se fura pe ultima suta de metri DREPTUL LA INFORMARE, se afecteaza LIBERTATEA PRESEI!
    • -39 (53 voturi)    
      Legea nu zice nimic de presă (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:32)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      și de ziariști, îl pedepsește pe cel care dezvăluie informații din dosarele penale nu pe cei care le publică. Cel care are acces la dosare penale și dezvăluie informații ziariștilor e vizat de această lege.
      • +16 (18 voturi)    
        O parte din proces "divulga"? (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:40)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        se considera ca "dezvaluie"?
        • -2 (14 voturi)    
          sa luam un exemplu (Miercuri, 29 octombrie 2014, 20:43)

          robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          un gogu cu imunitate a dat un tun pe achizitii publice
          se face dosar, dar cineva cu acces la dosar are interesul sa scape ala
          atunci da pe surse ca e anchetat ala, eventual si niste stenograme
          presa le publica, gogu afla si se tireaza cu bani cu tot in israel, de unde nu poate fi extradat
          cine scoate banii? de la cine recuperam prejudiciul?
          • -3 (9 voturi)    
            Ponta îi dă sau nu dreptate lui Base?... (Joi, 30 octombrie 2014, 7:46)

            EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

            ...este sau nu presa un pericol la siguranţa naţională?...de pe surse am aflat că Guvernul s-a sucit aseară după ce A3 şi RTV s-au plâns lui Ponta că, de-acum, de când vor avea întâietate la stenograme şi referate, să fie interzise dezvăluirile?...Ponta s-a gândit puţin şi a dat ....aviz nefavorabil...Drace! Trebuie să renunţ la Digi! Trebuie să-mi pun Antenele, neaparat!...
        • +8 (8 voturi)    
          L-am ascultat aseara! Sustinea legea! (Joi, 30 octombrie 2014, 11:08)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          A dat-o la intors. A ajuns la doar 33%. A pierdut deja Capitala si Dobrogea. Transilvania a pierdut-o demult. Nu mai are nicio sansa.
          • +2 (2 voturi)    
            :))) (Joi, 30 octombrie 2014, 13:26)

            IonelVaidianu [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            A crezut cineva ca are ceva sanse la presedintie?

            La parlamentare au noroc pentru ca au mai multi bani si siteme de frauda bine concepute... si peste toate multa lume nu stie pe cine voteaza...

            Aici toata lumea stie cine e ponta... deci 0 sanse :))
          • 0 (0 voturi)    
            rspuns marianeugen (Joi, 30 octombrie 2014, 19:20)

            LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            Corect ce ai postat dar daca mai merge din prostie in prostie fiind in culmea disperarii cred ca nu va ajunge nici in turul 2 -asa sa ne ajute Dumnezeu
      • +20 (20 voturi)    
        ar mai ramane (Miercuri, 29 octombrie 2014, 19:20)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        sa'i salte dupa miezul noptii, sa se pastreze secretul dosarelor :))
        • +15 (17 voturi)    
          Tara de votaci ieftini (Miercuri, 29 octombrie 2014, 21:02)

          Clop [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          Nu este nimic de ras, domnule! Suntem inainte de alegeri cruciale, niste alegeri unde stampileaza in masa "votacul" cumparat sau speriat. Ieftin.

          Votacul! fara constiinta critica, unul care n-are concedii dincolo de granitele tarii, asa cum are padocul girat de stampila ieftina si fara chestionar.
          • +8 (8 voturi)    
            daca dezvalui un adevar primesti 3 ani (Joi, 30 octombrie 2014, 9:23)

            rov [utilizator] i-a raspuns lui Clop

            de puscarie...
            mmm, inseamna ca a minti in calitate de functionar al statului se va solda cu pedeapsa capitala...
          • +1 (1 vot)    
            raspuns Clop (Joi, 30 octombrie 2014, 19:25)

            LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui Clop

            Ai partial dreptate fiindca majoritatea romanilor s-a trezit la realitate vazand esecul guvernari Ponta/PSD marile tunuri date de baronii PSD si aparati de Ponta de incapacitatea acestui mitoman plagiator si vor vota in consecinta
            Indemn romanii cinstiti sa iasa in numar cat mai mare la vot pt a inlatura hiena rosie Ponta/PSD
      • +19 (19 voturi)    
        serios? (Miercuri, 29 octombrie 2014, 20:20)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        si cine garanteaza ca ziaristul nu va fi acuzat de complicitate?fiindca simpla "dezvaluire" fara publicare e fix 0.
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns constantin (Joi, 30 octombrie 2014, 19:17)

        LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Esti oare fraier sau dus cu pluta - bineinteles ca de media corecta ( nu Rtv sau A3) ii e frica lui Ponta si baronilor PSD -la fel ca in timpul lui Ceausescu cand Scanteia ziarul mincinos la PCR avea cautare si era finantat de partid - dictatura in toata regula
    • +31 (33 voturi)    
      Daca se adopta .. (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:38)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      si in camera derbedeilor (in adunarea senililor a trecut), mai poate fi atacata la CCR dar ciorba de legume e stricata ! Vedeti ca nu am scris despre institutiile satului !
    • +28 (30 voturi)    
      Dreptiul cetatenilor la informare (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:48)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Eu stiu ca modificarile la legi trebuie facute ca urmare a cererii opiniei publice si in urma dezbaterilor publice. Serban Nicolae se crede ca este vocea poporului?!!! Desi aceasta initiativa a starnit NEMULTUMIRI in randul cetatenilor, senatul si guvernul au aprobat-o. Nu mai ramane decat ca deputatii sa isi dea si ei cu parerea tacit si sa ne trezim ca nu mai avem voie sa stim nimic!!!

      Serban Nicolae zice ca duce grija justitiei, dar de fapt duce grija penalilor, si pune pumnul in gura jurnalistilor ca sa nu se mai stie nimic despre furaciunile politicienilor. Serban Nicolae duce grija penalilor, nu a justitiei!!
      • +17 (17 voturi)    
        Serban Nicolae, un ilustru necunoscut (Miercuri, 29 octombrie 2014, 20:02)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui fit

        dar pesedist.

        - ales senator în circumscripţia electorală nr.27 MEHEDINŢI, colegiul uninominal nr.1

        Activitatea parlamentara în cifre:

        Luări de cuvânt: 2 (în 2 şedinţe)
        Propuneri legislative initiate: 20

        Deci, asta cuvanteaza de 2 ori, ca in rest e in business.

        http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.mp?idm=110&leg=2012&cam=1

        Urmeaza bocancul in bot, care deja este bine conturat.
    • +33 (35 voturi)    
      in strada? (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:52)

      alexro [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Sincer, daca Ponta nu pierde din primul tur sau daca nu se iese in strada in curand, atunci nu prea mai conteaza cine iese presedinte, caci inseamna ca populatia e cea care inghite manevre de genul asta (sau, putin mai extrem, cea care de fapt cere asa manevre). In acel caz, de ce sa ne tot amagim, mergand impotriva majoritatii? La urma urmei, dragoste cu forta tot viol se cheama ... conteaza perceptia, nu adevarul.

      La vot sau in strada, va rog!
      • +19 (21 voturi)    
        Ambele! (Miercuri, 29 octombrie 2014, 20:08)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui alexro

        Votul nu va aduce emulatie, Romania e o tara neinformata, tabloidizata, ne uitam zilnic in chilotii vedetelor de 2 lei si a parlamentarilor de 2 lei, taticii, cu activitate infinitezimala in Parlamentul tarii, alesii poporului, da?!, dar cu afaceri grase generate de partid si alte clanuri mafiotizate.

        Scularea, popor, esti inca in somnul cel de moarte v.2.15!
      • -2 (4 voturi)    
        Nu-ti uita slipul, ochelarii de soare si.. (Joi, 30 octombrie 2014, 11:30)

        EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui alexro

        ...izmenele...
    • +14 (16 voturi)    
      ! (Miercuri, 29 octombrie 2014, 19:07)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Alo, Curtea Constitutionala? Se aude?
      • +5 (5 voturi)    
        CC trebuie (Joi, 30 octombrie 2014, 8:06)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        sa fie sesizata cu privire la legea/amendamentul la legea respectiva.
        cine sa o faca, din moment ce parlamentul e ocupat doar de penali ?
        • +2 (2 voturi)    
          hm (Joi, 30 octombrie 2014, 10:26)

          Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Nu se poate autosesiza?
    • +17 (17 voturi)    
      Propuneri legislative PSD Serban Nicolae (Miercuri, 29 octombrie 2014, 20:31)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Bine ca s-au dat bani pentru cantaretii din biserici si multi bani pentru biserici in campania electorala a candidatului pesede. Iar aia care chiar au nevoie, sa se faca bine cu Sfantul Duh, ca sistemul... Da?!, pen'ca avem sistemul lui Sf. Asteapta.

      http://www.cdep.ro/caseta/2014/09/23/pl14445_se.pdf

      Trageti Dvs. concluziile.
    • +13 (15 voturi)    
      Da, sigur (Miercuri, 29 octombrie 2014, 21:10)

      DelMa [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      să fure PSD-ul în liniște, să nu mai aflăm nimic despre afacerile lor murdare, penale.
    • -5 (7 voturi)    
      La care presa te referi, (Joi, 30 octombrie 2014, 8:34)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      pana mai ieri stenogramele apareau NUMAI la o anumita parte a presei,nu stiu cum faceau de erau totdeauna informati inaintea altora,daca este public sa stie toti,daca nu sunt publice sa nu stie nimeni!!!
    • +2 (2 voturi)    
      asa e... (Joi, 30 octombrie 2014, 12:54)

      cris64 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      ... dar noi ce facem ? Ungurii au iesit 100.000 in piata la derapajele guvernului Orban. Noua ce trebuie sa ne mai faca Ponta sa iesim macar 10.000 in Piata ? Si poate ar fi bine sa iesim chiar pe 2 noiembrie. Sa ne plimbam si noi prin Piata Universitatii, ca doar aia de la Latrina 3 au avut voie sa-l apere pe securistul ala corupt.
  • +42 (44 voturi)    
    eheeee (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:06)

    xanti [utilizator]

    Presa la loc comanda,acum sa va vedem daca sunteti uniti.
    Iesiti toti din presa in strada sau acceptati un ciolan de ros de la Ponta.
    • +19 (21 voturi)    
      In strada jurnalisti! (Miercuri, 29 octombrie 2014, 19:19)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Si voi puteti sa tineti emisiuni in strada! Asa, printre demonstranti ca teatrele moderne in gari, parcuri, etc. E singura si poate ultima solutie sa va aparati drepturile voastre si ale noastre la informare. Spectatorii si cititorii de presa vor iesi la emisiunile in strada. Numai Badea o poate face? Eu cred ca si Moraru-Turcescu- Cristoiu-Bogdan-Turturica-Tapalaga-Moise Guran, etc. Pana nu vine iarna siberiana "trimisa" de fratii rusi (!). Eu cred ca orice roman intreg la cap va va insoti. Timisoara ar putea da tonul, Domnule Gog, ia initiativa! Ceilalti te vor urma. Pentru ce ne-au omorat copiii si prietenii in 89? IN STRADA!!!
      • +6 (6 voturi)    
        Exemplu (Joi, 30 octombrie 2014, 7:29)

        coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

        La ucraineni, Euromaidanul a inceput cand un jurnalist, Mustafa Naiem (sau Nayem), a chemat colegii si oamenii in strada pentru a protesta impotriva lui Yanukovici. I s-au intentat dosare penale, a fost agresat de titushte, a stat pe Maydan pana au alungat sluga ruseasca.

        Sa vedem daca noi mai avem presa cu cojones.
        • -3 (5 voturi)    
          Au mai iesit o data-n strada. Pentru Plesu.. (Joi, 30 octombrie 2014, 11:34)

          EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui coldplayer211

          ...eh...cam atatia sunt(eti) de toti...
  • +46 (48 voturi)    
    aaa (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:09)

    Inna100 [utilizator]

    deci.. penabilul isi voteaza o lege prin care .. daca si altii stiu de infractiunea lui, atunci acei altii sunt pedepsiti cu inchisoarea..
    Ce infractori ticalosi!!
  • +42 (44 voturi)    
    Hopa ... (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:09)

    A_Radu [utilizator]

    PSDistii nu au mai avut rabdare pana dupa alegeri si incep sa puna pumnul in gura ....
    • +21 (21 voturi)    
      la ce te astepti de la psd-isti??? (Miercuri, 29 octombrie 2014, 19:28)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui A_Radu

      Poate chiar la noi Mineriade, Targu-Mures, etc. Pe piata se vehiculeaza idei despre o noua Revolutie, mai toate din partea puterii. Sunt disperati si ar face orice sa ramana mai bine la putere decat sa ajunga la Jilava sau Rahova. Asadar orice roman copt la minte poate din discursul lor intelege ca ceva e putred, deci IN STRADA! , numai asta ii dezarmeaza acum, apoi si asta va fi prea tarziu...
      • -2 (4 voturi)    
        In strada! Sa pastrez niste cutii... (Joi, 30 octombrie 2014, 11:35)

        EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

        ...de carton?...
      • -1 (3 voturi)    
        Apropo! Sunt niste postari si ... (Joi, 30 octombrie 2014, 11:37)

        EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

        ...niste articole pe-aici cu disperarea PSD...Bag de seama ca disperarea e mai ceva ca ebola: se transmite prin internet...
  • +24 (26 voturi)    
    tacere sau la zdup! (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:23)

    usernou [utilizator]

    pumn in gura presei! si-au luat institutii, si-au facut legi au furat tara si acum vor TACERE! ne vor aduce la tacere pentru ca totul se face TACIT - procedeu de lucru al senatului!
    • +10 (10 voturi)    
      Ședeți calmi... (Joi, 30 octombrie 2014, 8:30)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui usernou

      Încet-încet, tot pe șest (în bunul obicei cu care ne-a obișnuit), „cel mai cinstit guvern” va aviza, tot favorabil, legea amnistiei și grațierii. Prietenii știu de ce. Iar Ponta, cu totul întâmplător, se va afla peste hotare, pe la prietenii lui chinezi...
      • +7 (7 voturi)    
        Asa este (Joi, 30 octombrie 2014, 10:24)

        Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui marki

        nici nu are nevoie de operatie estetica.. ca seamana cu ala din Coreea de Nord.. la toate Tragi-comic ! JOS MAFIA din RO!
        • -2 (4 voturi)    
          Sssst! Vezi ca te aude! Doar l-ai votat acum .. (Joi, 30 octombrie 2014, 11:39)

          EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui Craciunitza

          ...5 ani...nu?...
  • +25 (27 voturi)    
    In dulcele stil PUTIN (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:23)

    3en [utilizator]

    ce legislativ comunist asa au facut si rusii...

    ponta il plagiaza pe vladimir putin -
    au relatii bune prin tovaras iliescu

    fratilor urmeaza dictatura 10 ani de chin

    daca nu votam ne inchid granizele la eu si le deschide la rusi.
    • -2 (4 voturi)    
      Asa e! Eu si-acum sunt suparat ca Iliescu, Vaca.. (Joi, 30 octombrie 2014, 11:41)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui 3en

      ...si Nastase ne-au bagat in UE si NATO. L-as mai vota odata pe Base doar pentru faptul ca n-am intrat nici pana acum in Schengen...
  • +41 (45 voturi)    
    ordinari (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:33)

    Klaus_CT [utilizator]

    Astazi am nimerit langa sediul PSD. Am bagat capul si am intrebat daca au de zahar si ulei.
    Un nene pe la 60 de ani mi-a spus ca da. :)))
    Apoi am adaugat ca as vrea si eu un kg de zahar si doi litri de ulei pentru votul meu acordat lui ponta.
    S-a prins ca il luam la misto si a spus "baaaaa, voi nu existati", i-am zis "cum nu, tocmai trebuie sa ne multumesti caci sediul in care faci campanie electorala pentru ponta este platit de catre noi, astia care mergem la munca".

    Haideti sa le aratam acestor nenorociti ca existam, toti la vot! CU TOTII LA VOT!
    • +16 (18 voturi)    
      Mii de scuze mouse-ul s-a miscat pe minus! (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:42)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

      Pacat ca nu pot reveni!
  • +23 (27 voturi)    
    Ana are mere (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:40)

    ipolitic [utilizator]

    In atentia parintilor si dascalilor:
    verificati daca nu este cumva in desfasurare
    o ancheta penala privind furtul a unui kilogram
    de mere de catre suspecta Ana X. din localitatea
    Pesedeu Mare. Daca da, ardeti toate abecedarele
    care contin fraza din titlu.
  • +13 (13 voturi)    
    Completare (Miercuri, 29 octombrie 2014, 19:20)

    ipolitic [utilizator]

    "Art.277 se modifica..:
    ....................
    (4)Nu constituie infracțiune fapta prin care sunt divulgate ori dezvăluite acte sau activități ilegale comise de instanta sau de organul de urmărire
    penala în cursul cercetării unei cauze"

    Acest codicil este o codiță. Codiță de varan, strecurat special pentru A3.
    • +3 (3 voturi)    
      A3 o mizerie morala.. (Joi, 30 octombrie 2014, 10:27)

      Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui ipolitic

      care minte populatia RO! Sa fie inchisa pentru minciuna, manipulare, ... indobitocirea celor ce privesc ..
  • +19 (19 voturi)    
    "libertatea presei" (Miercuri, 29 octombrie 2014, 19:26)

    neurino [utilizator]

    Acum nu se mai tipa: tiranie??? libertatea presei???

    Ca la procesul lui Felix asta s-a tipat.
  • +21 (23 voturi)    
    Cine limba lunga are va sapa cinci ani la sare (Miercuri, 29 octombrie 2014, 19:41)

    hotnewsfil [utilizator]

    Serban Nicolae face parte din generatia de tineri pe care i-a promovat Iliescu, imediat dupa '89.
    Desi tanar (ca numar de ani), este deja un neo-comunist imputit in ticalosii.
    Aceasta secatura declara ca propunerea de modificare a Codului Penal este "strict" o initiativa a lui, prin care vrea sa sprijine justitia.
    De fapt, el a primit sarcina de la Ponta sa propuna legea de modificare, senatul dominat de PSD si condus de o alata secatura - Tariceanu iubaretul-, a lasat-o sa treaca neluata in seama, Ponta, pozand in "surprins" a scos o hotarare de aprobare a modoficarii legii si, astfel, aceasta a ajuns in camera deputatilor - dominata de PSD -, unde va fi aprobata cu ochii inchisi (opozitia nu conteaza!).
    Ponta, ca sef al PSD-partidul stat vrea sa bage pumnul in gura presei, sa o intimideze, populatia sa nu mai afle despre ticalosiile, hotiile borfasilor din PSD, decat dupa vreo zece ani, cand justitia va da o decizie definitiva, irevocabila.
    Comunistii care au luat puterea dupa '89 l-au determinat pe carlan sa instaureze 'ordinea si disciplina' din comunism.
    Daca acest iresponsabil, condus de borfasi va ajunge presedintele tarii, toata puterea va fi in mainile neo-comunistilor.
    Vom ajunge ca in timpul dictaturii antonesciene, cand erau lipite pe toate gardurile afise cu amenintarea : 'Cine limba lunga are va sapa cinci ani la sare'.
    • +16 (18 voturi)    
      eu zic asa: (Miercuri, 29 octombrie 2014, 20:35)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Daca tara asta nu are jurnalisti, lideri de opinie, oameni de cultura, ROMANI, care prin emisiuni si manifetari in strada sa atraga atentia intregii lumi asupra acestui fenomen, atunci ne meritam soarta ca popor ca nu am fost in stare sa ne maturizam democratic in cei 25 de ani...Eu sper ca Timisoara sa dea tonul (Domnule GOG...!!!), Sibiul, Clujul, Iasul si Bucurestiul sa se alinieze si sa arate ca nu ne mai pot pune cu botul pe labe...Acest guven trebuie sa dispara! Chiar si numai din cauza suprimarii libertatii presei! Cum, pentru Guvernul MRU s-au gasit oameni platiti sa sustina o minciuna si pentru guvernul Plagiatorului nu gasim VICTIME care sa-si sustina cauza??? Prima victima e POPORUL ROMAN! Deci in strada, parinti si bunici, macar pentru URMASII vostri nu mai fiti LASI!!!
      • +2 (2 voturi)    
        Nu știu de restul (Joi, 30 octombrie 2014, 10:00)

        SKBjull [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

        Dar Timișoara nu mai e ce a fost. Se pare că până la urmă minoritățile dădeau tonul...

        Următoarea revoluție va începe de la Cluj dacă va începe.
    • +12 (14 voturi)    
      Cine limba lunga are.... CONTINUARE! (Miercuri, 29 octombrie 2014, 20:59)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Baronii borfasi pesedisti il imping pe Ponta sa ajunga presedinte fiindca le-a promis ca ii scapa de puscarie, ca "face ordine" in procuratura si in institutiile de judecata.
      Dar, borfasii nu sunt siguri ca va iesi Ponta presedinte, situatie in care justitia isi va face treaba mai departe, adica ei vor ramane in puscarie sau pe calea catre puscarie (dosare in curs).
      Ca atare, borfasii vor sa aiba acum, inainte de alegeri, ca sigura, 'macar interdictia legalizata ca presa sa informeze populatia, bazata pe obisnuitele surse - sa dezvalue hotiile si autorii acestora.
  • +19 (21 voturi)    
    Mafiotii care ne conduc (Miercuri, 29 octombrie 2014, 19:58)

    Clop [utilizator]

    Ungurii au iesit cu zecile de mii in strada zilele acestea, noi stam capra la OUG si legi aberante.

    Astia, inainte de alegeri fac orice care sa le salveze dosul, iar noi jelim doine, cantam miorita la abuzuri.

    Afara cu mafiotii din Guvern, partide, cu politicienii de mucava, afara!

    Daca nu esti politician pentru cei care te-au ales, afara! Puscarie etc.

    Pinocchio e un abuz,el insusi. I s-a suit politica in cires si el e paduchele care joaca elefantul, de 2 ani incoa', de la putch.
    • +3 (3 voturi)    
      In strada .. chiar daca Mincinosul a dat (Joi, 30 octombrie 2014, 10:32)

      Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui Clop

      in marsh arriere !! Baronii sunt la gatul lui .. astazi ..
  • +18 (20 voturi)    
    mda (Miercuri, 29 octombrie 2014, 20:02)

    Adrian_. [utilizator]

    Toti penalii se vor jura la televizor ca nu au furat fara ca nimeni sa ii contrazica.

    Ma intreb daca este normal ca informatiile obtinute de un procuror platit din taxele platite (si) de mine sa imi fie ascunse. Ma intreb de ce probele depuse de acesta la dosar nu ar avea caracter public.
  • +21 (23 voturi)    
    Inca o revolutie! (Miercuri, 29 octombrie 2014, 20:11)

    bran [utilizator]

    Parlamentul actual nu mai reprezinta Romania ! Trebuie sa iesim in strada sa dam afara pe actualii parlamentari , alegeri anticipate maxim 300 de parlamentari =vointa poporului , apoi sa dam o ordonanta de urgenta prin care sa aplicam legea cu moartea pentru corupti , hoti , astfel puscariile nu mai sunt aglomerate .
    • +19 (21 voturi)    
      pedeapsa cu moartea nu tine de Europa... (Miercuri, 29 octombrie 2014, 20:43)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui bran

      Dar ASANAREA clasei politice si in primul rand a PARLAMENTULUI e IMPERIOS necesara in Ro. Dar cum??? Parlament de 300, DA, dar curati, cum ii alegem? De domni cu meseie "Auto" nu mai avem nevoie, de Becali in comisia juridica, asisderea... Vedeti ca actualii parlamentari sufera de cameleonism, cum e vorba de suprimarea imunitatii cum isi schimba subit culoarea ...Rusinea Romaniei sunt in primul rand politicienii, urmasii CRIMINALULUI Iliescu...
    • +20 (22 voturi)    
      De acord (Miercuri, 29 octombrie 2014, 21:18)

      geag [utilizator] i-a raspuns lui bran

      Am pasiunea sa calatoresc.Am observat ca in tarile cu coruptie mica(Singapore) populatia o duce bine , in tarile cu coruptie mare Indonezia , Egipt,tarile din America de Sud,etc.e rau.Nu ne trebuiesc neaparat absolventi de Harvard ministrii dar ne trebuiesc luptatori anticoruptie ca Macovei.Toata lumea la vot !
      • -3 (9 voturi)    
        Totul a fost bine pana la Macovei, (Joi, 30 octombrie 2014, 8:31)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui geag

        aici ai sfeclit-o,de delatori pe la ambasade si legatii straine NU avem nevoie!!!
        • +2 (2 voturi)    
          Te rog sa nu te iei de Zeita Justitiei.. (Joi, 30 octombrie 2014, 12:00)

          EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          ...Zeus va arunca cu fulgere dupa tine...Hai ca ai scapat! Zeus e acum Poseidon! Ponta a anuntat, acum un minut, ca-i va da locuinta de la stat pe una din navele din flota Romaniei
      • +1 (1 vot)    
        Condamnarea corupților (Joi, 30 octombrie 2014, 12:22)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui geag

        de către DNA are ca rezultat pe termen scurt accentuarea corupției. Nu votez cu cei care discriminează hoții și mincinoșii, îi vor eliminați din societate, pentru că reacția societății la acțiuni discriminatorii este exact pe dos.
  • +10 (12 voturi)    
    Sublim, it has began already (Miercuri, 29 octombrie 2014, 20:46)

    Locke Lamora [utilizator]

    The Ages of Dottore.
  • +13 (13 voturi)    
    Ei tot incearca, noi suntem datori sa-i sanctionam (Joi, 30 octombrie 2014, 2:47)

    1kr1 [utilizator]

    Soparlele astea tot incearca sa prostesca romanii, se fac eforturi mari acum pe final de sezon, or avea vreo presimtire? Sper sa avem discernamatul necesar pentru a nu oferi si a 2-a sansa coruptilor ordinari!
  • +8 (8 voturi)    
    lovitura de stat (Joi, 30 octombrie 2014, 7:03)

    nedumeritul [utilizator]

    aceasta lege daca trece este echivalentul unei lovituri de stat. DE exemplu daca scurgerile indica un om cinstitsi corect nu poti sa dai hotarare judecatoreasca care sa-l bage la inchisoare, dar daca nu exista scurgeri ,se poate, nimeni nu afla nimic decat comunicatul ca omul a incalcat legea si e la inchisoare.Ne reintoarcem la judecatile de tip Stalinist
  • +6 (6 voturi)    
    Votez Monica Macovei (Joi, 30 octombrie 2014, 7:49)

    PDT [utilizator]

    Votez DNA. Mai precis votez cu un om care e clar ca o sa lase DNA sa isi fac treaba si o sa se lupte pentru independenta justitiei. Vreau sa-l vad pe Ponta la puscarie. El si restul mafiotilor, care incearca sa scape prin orice mijloace. Si care fura milioane de euro de la noi.
  • +5 (5 voturi)    
    Cum il cheama? (Joi, 30 octombrie 2014, 8:07)

    bancheru83 [utilizator]

    Nu am retinut bine numele senatorului psd.vladimir putin cumva?
  • +7 (7 voturi)    
    Ce penibil-i menuetul " cinstitilor " l'u WcP ! (Joi, 30 octombrie 2014, 8:21)

    Plagarus [utilizator]

    Falsul "doctor " Viorel, un pas inainte doi pasi inapoi si premierul de desen animat, mai face inca odata de rusine, functia pe care o caricatureaza !!!!! !
  • +5 (5 voturi)    
    va trece ? (Joi, 30 octombrie 2014, 8:56)

    nedumeritul [utilizator]

    Domnilor CORUPTI ! nu disperati ! Chiar daca nu va trece acum aceasta lege, vom trece la planul B : o sa treaca prin doua sau trei legi prin pasi marunti. URA ! si la gara.
  • +8 (8 voturi)    
    Penibilul pe ultima suta de metri (Joi, 30 octombrie 2014, 8:57)

    mullard [utilizator]

    Daca lui Ponta ii e frica de orice reactie negativa, de ce face toate prostiile astea? De ce nu asteapta sa treaca alegerile? Raspunsul nu poate fi decat unul singur: ii e frica si de ai lui. Bravo Ponta, vei infrange! Eff-ing idiot!
  • +3 (3 voturi)    
    'MORALITATEA' si 'PRESTANTA' presedintelui! (Joi, 30 octombrie 2014, 9:29)

    hotnewsfil [utilizator]

    Orice realizare umana poarta 'amprenta' personalitatii celui care a creat-o. Uneori, si a celui care a comandat-o (comanditarul!) - 'sigiliul' acestuia.
    Prima constitutie de dupa '89 poarta amprenta maestrului Iorgovan si sigiliul lui Ion Iliescu (era coceputa si in folosul ambitiilor sale, in conceptul sau despre 'democratia de tip nou').
    A fost "imbunatatita" si sub sigiliul lui Adrian Nastase-2003, spre folosul acestuia (n-a fost pentru cine a fost pregatita, ci pentru cine s-a nimerit - Traian Basescu!).
    Conform constitutiei actuale - mama legilor, tara noastra nu este o republica parlamentara, nu este prezidentiala (SUA), nu este semi-prezidentiala (Franta), este una 'de tip nou - iliescian-, una 'sferto-prezidentiala'.
    Reglementarile constitutionale sunt, in multe privinte confuxe, laxe, au permis presedintilor care ne-au condus in baza ei sa aiba cam multe grade de libertate haotica, fiecare dupa conceptul si personalitatea sa.
    Traian Basescu - 'jucatorul -, fost un destoinic capitan de vapor, inspirat din felul cum bat valurile malurile, a batut 'malurile permisivitatii constitutiei actuale', a luat tara la 'reformat'. In multe privinte a reusit, in multe nu.
    Zilele de 2 si 16 Noembrie trebue sa fie momente de reala 'cotitura', de 'inflexiune' in viata ulterioara a tarii!
    Trebue sa survina schimbari radicale, care sa ne situeze pe drumul adevarului catre lumea tarilor avansate.
    Fiecare cetatean trebue sa cumpaneasca bine cand pune stampila pe numele unui candidat, sa isi selectioneze bine criteriile de alegere cele mai utile viitorului tarii.
    Doamna Angela Filote a evidentiat trei dintre cele mai importante criterii - validate de tarile democratice moderne., si potrivite noua in acest moment
    Pe baza experientei noastre, este imperios necesar ca alegatorii sa aiba in vedere, drept criterii decisive : 'moralitatea si prestanta presedintelui!'.
    DEX - PRESTÁNȚĂ s. f. ținută, atitudine demnă, impunătoare
    Care candidat trece proba acestor criterii?Iohannis?- DA!
  • +4 (4 voturi)    
    Guvernarea Ponta dea ALBA-NEAGRA !!! (Joi, 30 octombrie 2014, 9:38)

    andreesanu [utilizator]

    Daca face lumea scandal or se irita UE pentru prostiile
    aberatiile guvernelor Ponta ,acesta o intoace ca la Ploiesti !!!.
    Azi e alba miine e neagra dupa cum bate vintul ,asa si hahalerele astea care de doi ani jumate se fac ca guverneaza.
    Uite-o !!!-nu-i ,asta-i Ponta .
  • +1 (1 vot)    
    sfarsit politic (Joi, 30 octombrie 2014, 10:38)

    nedumeritul [utilizator]

    acesta este sfarsitul politic al lui SERBAN NICOLAE, nimeni nu se va mai afisa cu el .Pe ascuns il vor folosi ca si consilier.....
  • -1 (5 voturi)    
    Bine, acum adevarul e ca.... (Joi, 30 octombrie 2014, 10:41)

    Cuca [utilizator]

    nici mie nu mi se pare okay sa apara in presa stenogramele si inregistrarile convorbirilor telefonice. Asta poate foarte usor schimba complet cursul unei anchete.

    In mod normal, aparatul de justitie isi face bine treaba, si dovezile de genul asta ramin secrete pina ce incepe procesul si devin publice.

    In situatia de coruptie generalizata din Ro, insa, intr-adevar, o astfel de secretizare nu poate decit sa genereze neincredere si suspiciune.

    Asa ca nici eu nu as fi dat aviz favorabil legii, desi in principiu sint de acord cu ea.
    • +3 (3 voturi)    
      Cursul anchetelor? (Joi, 30 octombrie 2014, 11:35)

      mullard [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      Cum schimba cursul anchetelor faptul ca eu, tu, noi vedem niste stenograme? Singura schimbare este ca stim si noi si nu ne mai pot fraieri cu ascunzinsuri. Asa se creaza masa de oameni care voteaza altfel.
      • +2 (2 voturi)    
        Ma refeream la cei implicati (Joi, 30 octombrie 2014, 12:02)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui mullard

        Daca eu sint urmarit/suspect/implicat si vad (aflu din presa) probele de la dosar si in general dupa ce anume se duc procurorii/investigatorii, sint avertizat (avizat) si in consecinta pot altera/distruge probele, influenta martorii, sau pur si simplu pot fugi din tara, sau ascunde banii, etc.

        Observatia mea nu se refera la informarea publicului, ci la alterarea mersului anchetei - eu spuneam ca pina ce se ajunge la proces nu cred ca este cazul sa se faca publce aceste informatii.

        Dar, cum ziceam, stiu bine ca in climatul rau din Romania acest lucru va genera fara indoiala suspiciuni si neincredere si nenumarate teorii conspirationiste, asa ca as fi votat contra acestei legi.
        • +5 (5 voturi)    
          Diavolul e in detalii (Joi, 30 octombrie 2014, 12:25)

          mullard [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

          Este legal acum sa divulgi informatii dintr-un dosar nefinalizat? Am mari dubii. Problema initiativei nu este asta, ci ascunderea informatiilor din dosar dupa inceperea achetei penale, adica dupa ce dosarul este trimis judecatorilor. Iar aici, intr-o tara cu atat de multa "dorinta de liniste", acest lucru nu e de dorit.
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Joi, 30 octombrie 2014, 19:14)

    LiviuDrula [anonim]

    Tipic Ponta - vrea sa instaureze dictatura dar in prostia lui nu-si da seama ca suntem in 2014 in Europa si asa ceva nu se mai poate nu se mai poate ingradi dreptul la informatie corecta a populatiei. Ca un las cand vede reactia interna si externa da inapoi si nu e singura situatie ( vezi legea amnistiei si gratieri ascunsa in sertar pana cand Ponta va ajun ge la cotroceni s-o promulge dar aceste sunt vise departe de realitate deoarece cariera lui Ponta se va sfarsi in decembrie - nimeni nu mai vrea un mitoman lenes plagiator si total incapabil). Situatie pe care o simte si Ponta de unde si disperarea lui si a staffului sau .In loc sa vina cu un program de guvernare sa ne arate ce a facut in 3 an de cand PSD e la putere Ponta vine cu murdarii tipic Firea Gadea & company ( RTv si A3)
  • +1 (1 vot)    
    POP CORN ponta (Joi, 30 octombrie 2014, 20:06)

    liviusmaximus [utilizator]

    Mi-ai distrus si placerea de a viziona desene cu MIKEY MOUSE !