Rusia incepe cu Ungaria operatiunea de destabilizare a Europei / Destabilizarea situatiei din vestul Ucrainei si din Romania corespunde deplin cu interesele Rusiei

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 29 octombrie 2014, 7:20 Actualitate | Esenţial

Federatia Rusa lucreaza prin intermediul mai multor reprezentanti din statele Europei centrale pentru a lansa procesul de destabilizare a sistemului politic al Uniunii Europene in cadrul proiectului "Primavara rusa", prevazut pentru primavara anului 2015, este concluzia expertilor de la Center for Eurasian Strategic Intelligence (CESI), un think thank cu sediul la Londra, infiintat in 2014 si care urmareste politica expansionista a Rusiei in Europa de Est si Asia Centrala.

Presedintele Parlamentului ungar Laszlo Kover a afirmat ca tara sa ar putea revizui statutul tarii sale de membru al Uniunii Europene deoarece Bruxellesul isi dicteaza termenii in fata Budapestei. Acesta a fost citat ca afirmand ca, daca UE doreste sa spuna unei tari cum trebuie sa fie guvernata, atunci Ungaria ar trebui sa ia in calcul parasirea Uniunii, chiar daca acesta este doar un scenariu "de cosmar".

Potrivit estimarilor CESI, pozitia lui Laszlo Kover reflecta opinia premierului ungar Viktor Orban. Dar economia acestei tari are un impact marginal asupra UE ca si marimea tarii. In consecinta, o iesire din blocul comunitar ar conduce la un dezastru economic pentru Ungaria iar aceste estimari sunt impartasite de o serie de experti ungari si de reprezentanti ai elitelor politice.

In aceste conditii, declaratiile autoritatilor de la Budapesta sunt de natura pur politica si au ca scop influentarea pozitiei UE ca intreg si a votantilor interni. Ungaria continua sa duca o batalie pierduta impotriva consecintelor crizei economice mondiale si incearca sa concentreze autoritatea, alaturi de initiative nationaliste care sa impiedice pierderea puterii de catre Orban. Declaratiile lui Laszlo Kover au venit dupa sugestia liderului social-democratilor germani, Peer Steinbruck, de a scoate Ungaria din UE, avand in vedere ca "un regim dictatorial" a fost creat in aceasta tara.

Potrivit estimarilor CESI, Budapesta nu va merge pe calea unei decizii unilaterale privind iesirea din UE. Exporturile sunt concentrate in tarile UE (75%), ceea ce inseamna consecinte economice dezastruoase daca se incearca iesirea din piata unica. Un astfel de pas ar conduce la prabusirea forintului, cresterea inflatiei si somajului, alaturi de reducerea masiva a rezervelor valutare si scaderea productiei industriale.

Moscova ar putea promite sprijin economic si financiar cu conditia ca autoritatile de la Budapesta sa faca lobby pentru interesele Kremlinului in Europa. Dar realitatea arata ca Rusia nu este capabila, tehnic, sa ofere un astfel de suport - exporturile Ungariei in Rusia sunt doar 6% iar importurile sub 10%, si acestea doar combustibil.

In aceasta privinta, atitudinea Kremlinului fata de teritoriile din Romania si din Ucraina unde sunt concentrate populatii majoritar ungar si sprijinul pentru politica lui Orban ar putea fi singurul argument pe care Moscova l-ar putea folosi pentru a obtine sprijinul Ungariei.

Destabilizarea situatiei din vestul Ucrainei si in Romania corespunde deplin cu interesele Rusiei in Ucraina si in Moldova. Pe cale de consecinta, Moscova foloseste problemele interne din Ungaria pentru a incuraja guvernului lui Viktor Orban sa promoveze o politica agresiva in regiune si pentru pozitii ferme impotriva politicii europene.

Potrivit estimarilor expertilor CESI, Rusia pregateste o platforma pentru a incuraja politici similare in alte tari din regiune, in special in Cehia.

De notat ca guvernul ungar si-a aratat sprijinul activ fata de actiunile presedintelui Vladimir Putin. In 25 septembrie, operatorul ungar de distributie a gazelor a stopta fluxul inves catre Ucraina fara niciun avertisment, in contradictie cu interesele UE dar in conformitate cu cele ruse.

In 16 octombrie, ministrul ungar al afacerilor externe Peter Szijjarto a declarat pentru The Financial Times ca sanctiunile europene nu au efectul asteptat asupra Rusiei.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
17561 vizualizari
  • +17 (31 voturi)    
    Ambasada uresese (Miercuri, 29 octombrie 2014, 7:30)

    un domn [utilizator]

    Afara...gata bolshevicilor, merge ti acasa si asteptati Iarna nucleara, asa va fi bine ptr Europa !
  • +23 (31 voturi)    
    Bravo tavarish Putin! (Miercuri, 29 octombrie 2014, 8:02)

    BEDE [utilizator]

    Haide, scoate tu Ungaria din UE si te-ai scos! Pt ca daca Ungaria iese din UE, atunci ce poate sa faca decat sa astepte ca Rusia sa le dea petrol si gaze, iar nu prea or sa aiba ce sa dea inschimb care sa-i intereseze pe rusi pt ca nu prea au hi-tech grozav, ci daor daca este sa exporte legume si fructe si atat.
  • +13 (27 voturi)    
    O noua revolutie bolsevica (Miercuri, 29 octombrie 2014, 8:18)

    xrogo [utilizator]

    maghiara ?
  • +19 (27 voturi)    
    baietii pro rusi (Miercuri, 29 octombrie 2014, 8:24)

    rov [utilizator]

    ADUNAREA...ca desteptarea e lipsita de sens!
  • +21 (29 voturi)    
    atentie (Miercuri, 29 octombrie 2014, 8:29)

    fit [utilizator]

    "Laszlo Kover a afirmat ca tara sa ar putea revizui statutul tarii sale de membru al Uniunii Europene deoarece Bruxellesul isi dicteaza termenii in fata Budapestei."

    Iata ce ni se poate intampla si noua, daca ajungem pe anumite maini la conducerea tarii. Acest tip de discurs este si al celor din PSD.
    • +12 (20 voturi)    
      fesene ul trebuie scos in afara legii (Miercuri, 29 octombrie 2014, 10:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui fit

      Aplicarea Proclamatiei de la Timisoara, 22 12.14
  • +20 (28 voturi)    
    Gunoiul politic este aici (Miercuri, 29 octombrie 2014, 9:06)

    miohaiham [utilizator]

    Tupeu rusesc!
  • +9 (17 voturi)    
    politica rusiei nu este o surpriză pentru orice (Miercuri, 29 octombrie 2014, 10:25)

    visio [utilizator]

    individ care evită telenovelele și Latrinele Turnătorul șef, Dan Voiculescu; Ungaria este atât de sărăcă și se pregătește de colaps economic; ajutorul UE pentru ungaria este disponibil, însă vine condișionat, adică trebuie muncă multă; așa se întâmplă când membrii unei societăți se complac într-o situație, adoptă politica struțului, și se împrumută pentru a își menține un nivel de trai cât de cât acceptabil; evident că Rusia vă aloca bănuți ungariei, și împrumutul va fi returnat; singura diferență este dobânda morală, adică rușii vor spune ”noi v-am ajutat când v-a fript buza, acum e rândul vostru”; rușii sunt un fel de cămătari, un fel de cumpărători de suflete; dacă ar fi avut lideri inteligenți, Rusia își atingea ușor scopurile; din nefericire, specia umană este în regres genetic: americanii au Președinte vai steaua lui, România are un Președinte care taie pensii și omoară IMM-uri și este guvernată de un Plagiator mai prost decât Elena Ceaușescu, Rusia are un Președinte agresiv militar, Franța este guvernată de socialiști (asta este de tot rîsul, dacă se mai poate râde), iar restul Europei se mișcă printre picături; numai China are planuri mari, și foarte probabil le va targeta; desigur că Rusia este un partener considerabil oricum l-ai privi: economic, comercial și militar; evident că numai proștii caută motive de gâlceavă, și ăștia sunt ungurii, și este evident că vecinătatea imediată a unei forțe militare și economice nu poate fi ignorată pentru că ar fi o prostie; pe de altă parte, în această lume mare, mai există și SUA, acolo unde se dă ora exactă cam în toate domeniile importante în condițiile în care democrația permite aberații umane (indivizi care omoară elevi, etc); Ungaria, asemenea germaniei naziste a lui Hitler, riscă foarte mult asocierea exclusivă cu Rusia; când Rusia va cădea, așa cum s-a mai întâmplat, ungurii de rând vor fi cei care vor plăti prostia lui viktor orban tot așa cum românul de rând va plăti prostia Prim-Ministrului Plagiator!
    • +4 (6 voturi)    
      Cam asa. (Miercuri, 29 octombrie 2014, 11:35)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Rusia nu-i decat o mare benzinarie administrata de niste hoti.
      Atat si numic mai mult...
  • +3 (9 voturi)    
    deie domnu'! (Miercuri, 29 octombrie 2014, 10:40)

    KCobain [utilizator]

    Sa iasa astia din UE sa se duca-n cap... Sa vezi ce se cumintesc si pseudo-secuiasii de pe aici cu dubla lor cetatenie cu tot... Mai bine cetatean roman decat rupt in cur si mort de foame...
    • +1 (3 voturi)    
      faină manipulare ai adăugat (Miercuri, 29 octombrie 2014, 11:22)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui KCobain

      a fost sublimă!
  • -1 (11 voturi)    
    ... (Miercuri, 29 octombrie 2014, 10:45)

    muzule [utilizator]

    Bineinteles nu punem la indoiala nici o secunda neutralitatea CESI (Center for Eurasian Strategic Intelligence), cu sediul la Londra, imposibil sa reprezinte interesele SUA/NATO si eventual sa fie finantate de ei.
    Si daca a zis CESI, hotnews preia concluzia unei ONG ca informatie pura, de pus in titlu: "Rusia incepe cu Ungaria operatiunea de destabilizare a Europei"... Nici o indoiala exprimata, nici o nuanta, nici o opinie a altei parti, CESI e adevarul.

    "In consecinta, o iesire din blocul comunitar ar conduce la un dezastru economic pentru Ungaria"... la genul de dezastru la care a ajuns Elvetia de exemplu, care nici nu e in UE nici nu foloseste euro ca moneda? Sau Islanda, care de cind a decis sa renunte la UE, e model de economie? Sau Lichtenstein? sau Norvegia?

    Trist cum se manipuleaza si cum se lasa oamenii manipulati.
    • +3 (9 voturi)    
      nu poți compara ungaria cu Elveția sau (Miercuri, 29 octombrie 2014, 11:29)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui muzule

      Lichtenstein ori Norvegia; dacă nu mă înșel, Islanda a fost singura țară în pragul falimentului; revenind, ungaria nu poate fi comparată din niciun punct de vedere cu țările de mai sus, pentru că nu are resurse naturale și umane ca acele țări; apropo, ca resursă umană mă refer și la altceva decât la calitatea umană! Altfel, să nu ne amăgim că UE a fost creat pentru bunăstarea țărilor mici. Aici intervine calitatea umană a negociatorilor fiecărei țări. Că ungaria face ce știe mai bine, arată cât de involuată este. La fel de prost ca viktor orban este victor ponta, și ungurii și românii vpor plăti factura!
      Altfel, mi-a plăcut cum a sunat telefonul din rusia și postacii (și nu numai) au început să dea minusuri unei realități mai mult decât evidente! Asta este propagandă tipic comunistă, lipsită de valoare și viitor!
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Miercuri, 29 octombrie 2014, 14:17)

        muzule [utilizator] i-a raspuns lui visio

        Islanda a fost in pragul falimentului cind bancile si politicienii isi faceau de cap pe modelul FMI, pregatindu-se sa adere la UE.
        Care sint resursele naturale care asigura independenta Islandei, Elvetiei si Liechtensteinului??
        Cit despre "resursele umane", aici alunecam in xenofobie si nu ma intereseaza discutia.
        Tu ai spus-o: UE, in ciuda partilor ei bune, e o forma de centralizare a puterii, unde actorii mari tind sa-si impuna interesul economic. Atunci de ce e rau ca Ungaria vrea sa iasa?

        Anyways, noi acum argumentam si nuantam. Interventia mea initiala arata spre partizanatul fara rezerve al hotnews - care se vrea o media independenta - intr-o chestiune atit de complicata. Si mai ales diabolizarea in stil de jurnalism bananier doar a uneia din cele 2 mari puteri cu care se confrunta(!) Romania. Observa deci ca telefonul meu nu suna nici din Rusia nici din America.
        • -1 (5 voturi)    
          Ba voi... (Miercuri, 29 octombrie 2014, 14:46)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui muzule

          Chiar nu va plictisiti sa bateti atata campii...voi nu vedeti ca lumea nu mai pune botul la propaganda pro-amerlocstan si va luati numai minusuri?
          • +1 (3 voturi)    
            hai pa la tine în Rusia, ai rămas din 1989 aici (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:13)

            visio [utilizator] i-a raspuns lui hot news

            și acum te-ai găsit să vorbești?
        • -2 (2 voturi)    
          Islanda este nesemnificativă geostrategic (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:21)

          visio [utilizator] i-a raspuns lui muzule

          Elveția e cu Băncile și relațiile adică este de neatins, Liechtensteinul nu știu ce afaceri are însă o duce bine...
          vorbind despre resursele umane, hai să nu ne amăgim că suntem egali cu nemții sau americanii; hai să fim corecți și să recunoaștem că avem wc-ul în grădină, că ne place să avem premier plagiator, etc...
          din punctul meu de vedere, hotnews nu este partizan; că unii moderatori mai bat câmpii sau se informează incomplet, se întâmplă peste tot în lume; eu sunt iritat de greșelile gramaticale tot mai multe în titluri și articole;
          altfel, e foarte bine că dezbatem, vorbim, avem păreri diferite sau asemănătoare, etc...
          așa este în democrație; dacă putem să o facem și inteligent, cu atăt mai bine!
      • -1 (1 vot)    
        ... (Miercuri, 29 octombrie 2014, 14:19)

        muzule [utilizator] i-a raspuns lui visio

        ah da, de dragul echidistantei ai putea observa si minusurile cu care s-a ales comentariul meu, nu?
        • -1 (3 voturi)    
          minusurile le pot da și moderatorii hotnews (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:12)

          visio [utilizator] i-a raspuns lui muzule

          nu numai postacii procomuniști! Sincer, mă interesează mai mult o discuție argumentată decent, pentru că putem învăța cu toții câte ceva; evident, ca în orice discuție, trebuie să se bage și postacii unei sau altei părți și să strice subiectul; îi spui unui postac pdl că Băsescu e dobitoc că a tăiat pensiile și a omorât IMM-urile, îți iei minusuri; îi spui unuia care iubește Latrina 3 că Voiculescu e turnător sau că Ponta e plagiator, iar îți iei minusuri...
  • +7 (9 voturi)    
    mda... (Miercuri, 29 octombrie 2014, 11:09)

    liviu_ [utilizator]

    eu o sa zic ca pentru situatia asta o mare vina o are Europa... li s-a permis ENORM rusilor si ungurilor.... Europa trebuia sa ia niste masuri f dure impotriva acestori tari... dar e complicat când renunti la centrale nucleare si depinzi de gazu rusesc... "surprinzator" exact germania e tara cea mai rusofila ... ca aia mor fara gazu de la rusi ca centrale nucleare din parti...
    probabil pe asta se bazeaza si rusii când isi baga picioarele in ue
    • -1 (7 voturi)    
      Scuze (Miercuri, 29 octombrie 2014, 11:25)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Dar as merge chiar mai departe si as zice ca extinderea UE dincolo de fosta Cehoslovacie (la limita si ea) a fost o greseala: politica si economica. Boom-ul s-a facut pe boom economic si pe credit. A venit scadenta.

      Tarile blocului estic trebuiau tinute in carantina de decomunistizare cam 50 de ani. Perioada de spalare a doua generatii. Brucan era un mare optimist cu ai lui 20 de ani.
  • +13 (17 voturi)    
    Operatiunea de destabilizare a Romaniei... (Miercuri, 29 octombrie 2014, 11:25)

    Herodot [utilizator]

    ... a inceput cu minusurile date postarilor de pe hotnews. Agentii KGB sunt la datorie!
    • +3 (5 voturi)    
      Da, asa se pare... (Miercuri, 29 octombrie 2014, 14:56)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      ... haide sa vedem: Traiasaca Mama Rusia!
      • 0 (2 voturi)    
        mai degraba...... (Miercuri, 29 octombrie 2014, 15:42)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        ......sistemul este defect sau virusat pentru ca, indiferent ce dai + sau -, se inregistra tot - (ca la pacanele).
        Oricum, operatiunea "destabilizarea" este inceputa de mult timp dar acum s-a intensificat.

        Si proiecul UDMR-ului, prietenul plagiatorului, despre autonomie....bla-bla, face parte tot din acest plan al axei Moskova - Budapesta.
        • +1 (3 voturi)    
          Poti.. (Miercuri, 29 octombrie 2014, 16:10)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          sa dai in plus sau minus cat de tare vrei si cat de mult vrei, pana cand ti-or bate vecinii in calorifere...un lucru e clar...ne confruntam cu inca o perdea de fum, cu inca un scenariu de tip hotii striga hotii...la un moment dat adevarul o sa iasa la iveala...atunci o sa vedem cine sunt adevaratii destabilizatori, adevaratii organizatori de revolutii "colorate"...
          • +1 (5 voturi)    
            sunteti disperati, Putin a ajuns la 50% in jos (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:04)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui hot news

            Chiar daca propaganda voastra mincinoasa behaie necontenit, tot nu veti mai convinge pe nimeni iar magariile de acest gen, va fac si mai "simpatici".
  • +4 (4 voturi)    
    tovarase putin, lasati Romania, n-are rost (Miercuri, 29 octombrie 2014, 12:13)

    jackalphonse [utilizator]

    1. Romania se destabilizeaza singura prin coruptie. nu-i nevoie sa depuneti eforturi, pentru ca TOATE partidele noastre au lideri care fura sume ce cresc anual in progresie geometrica.
    2. in Romania, atat presedintele, cat si PM, nu sunt altceva decat sefi de clanuri mafiote. curand vom intra in colaps singuri, nu va mai deranjati sa ne dati o mana de ajutor. concentrati-va la ungaria, ca aia sunt mai caposi.
    3. in plus, pentru vreo doua voturi in parlament, suntem in stare sa cedam teritorii ungurilor si industrie voua pentru cateva milioane de ruble voipsite in euro.
    4. nu va temeti de serviciile noastre interne si externe de securitate. ele doar vegheaza la impartirea echitabila sau inechitabila (depinde de mahar) a spagii.
    6. nu va temeti de o reactie civica in Romania, tovarase putin. noi suntem captivati de pitipoance, smenuri si alte mizerii emise de TV. promovam analfabetismul si maneaua. pe plan politic, indiferent cat fura preaiubitul lider, noi il preaslavim, pentru ca confundam partidele cu echipele de fotbal (ce e aia ideologie?).
    in plus, nici n am simti un regim ""restrictiv", pentru ca oricum avem restrictii impuse de taxe puse pe drepturi.
    7. totul este facut deja: educatie varza, sanatate varza, energie varza, banci vandute. nu vad unde ati mai putea destabiliza ceva.
  • +1 (1 vot)    
    ciudat (Miercuri, 29 octombrie 2014, 14:53)

    boogiewoogie [utilizator]

    toate, dar absolut toate comentariile au zeci de voturi negative si sunt inchise :)
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 29 octombrie 2014, 15:37)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

      Eeeee ciudat.
      Sunt exact 52 de agenti dedicati Romaniei. ;)
      De cateva zile sunt pe HN.
      Nu spun nimic dar dau minusuri...
      De tot rasul...
    • +2 (2 voturi)    
      nr mare de voturi negative erau doar la RMGC (Miercuri, 29 octombrie 2014, 15:41)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

      atunci cand se protesta pe forum impotriva actiunilor rmgc, desi 99% protestau si 1% erau de acord (postaci), vedeai -60 din neant. acum la fel.
      • +1 (1 vot)    
        da... (Joi, 30 octombrie 2014, 0:00)

        boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        e ciudat ca se confimra numarul extrem de mare este aproximativ 52 de voturi la fiecare post (inclusi alea noi...)

        Poate aduce HN niste detalii daca aceste voturi sunt chiar corecte sau au vreo problema de sistem

        e cam stupid sa crezi ca fix 50 sau 52 de persoane au votata la fel pentru toate comentariile (-48, -49)
  • 0 (0 voturi)    
    zau ? (Miercuri, 29 octombrie 2014, 16:14)

    Dacu [utilizator]

    Nu trebuia sa vina CESI sa ne spuna asta.
    Io stiam de mult. Dar nu m-a intrebat nimeni si nici daca m-ar fi intrebat nu m-ar fi bagat nimeni in seama. Ca asa e la democratie.

    Un thinktank creat in 2014 la Londra vine si ne spune pompos ca "Rusia inceope cu Ungaria destabilizarea ..."

    Fals !!
    Rusia a inceput de mult asta. Acum doar e vizibil si acceptat pe fata - nu mai e cazul sa fim "politically corect" in discursuri.
    Acum sunt in faza avansata - nu de inceput.

    De cand au prins contur si voce micile partide extremiste maghiare in RO - eu mi-am pus problema Rusiei.
    Exista de mult un UDMR, de ce mai era nevoie de partide maghiare - si extremiste, si de ce au avut curajul sa creeze 2 nu unul ? Exista cerere ?
    Stiau ei de ce. Ca sa urmeze un plan trasat de la rasarit.
    Deci inceputurile sunt vechi.

    Ungaria nu facea ce face azi - sustinerea oficialitatilor pt. partidele ce cer autonomie in RO - fara sa aiba pe plan international o sustinere. Putin le da apa la moara. In niciun caz Europa.
  • +2 (2 voturi)    
    nu-i bai, numa sa ne explicati cei cu sistemul de (Miercuri, 29 octombrie 2014, 17:14)

    Dacu [utilizator]

    votare.
    Sunt fluctuatii de la 220 v ?
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Miercuri, 29 octombrie 2014, 17:46)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Dacu

      DA!
      In Rusia!
    • +3 (3 voturi)    
      cred ca stiu: se incepe de la -50 voturi (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:13)

      Dacu [utilizator] i-a raspuns lui Dacu

      unele comenturi (probabil selectate prin algoritmi de cautare pe text dupa cuvinte cheie) incep de la -50 voturi.

      Deci -49 inseamna de fapt +1.

      Acu vedem un algoritm de test. Cand il regleaza baietii nu va sarii asa in ochi cu -50 din start. Va fi mai sofisticat. Noroc ca i-am prins cu petarda asta :)