Dosarul retrocedarilor

UPDATE Viorel Hrebenciuc a fost retinut pentru 24 de ore, dupa cateva ore de audieri la DNA Brasov

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 28 octombrie 2014, 10:24 Actualitate | Esenţial

Viorel Hrebenciuc
Foto: Agerpres
Viorel Hrebenciuc a fost retinut pentru 24 de ore de procurorii DNA Brasov, dupa mai multe ore de audieri, in dosarul retrocedarilor. El fusese intrebat, la venirea la DNA, daca se asteapta sa fie retinut si a raspuns: “Bineinteles”. Hrebenciuc a declarat ca el a demonstrat ca nu ii este frica si a mai precizat ca nu a fost tradat de partid.

“De ani de zile frica domina Romania, nimeni nu are o initiativa. Eu am demonstrat prin gestul meu ca nu mi-e frica. De altfel nici DNA-ul nu este o sperietoare pentru cei care nu au gresit prea mult”, a spus Hrebenciuc, care si-a dat demisia din parlament saptamana trecuta. Parlamentul a luat act de demisie luni.

“Sunt coincidente care s-au intamplat. (..) In niciun caz partidul nu m-a tradat cum nici eu nu l-am tradat”, a mai spus Hrebenciuc.

El a mai spus ca in cateva zile vom rade de acest dosar.



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

10384 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    Hrebe, ești un fiasco! (Marţi, 28 octombrie 2014, 10:41)

    corvus coraX [utilizator]

    L-am suspectat pe Hrebe ca pe-un tip de-o inteligență ieșită din comun. Așa trebuia să fie păpușarul numărul unu al României. Constat că este un tip absolut submediocru. Totuși, două citate merită subliniate: "DNA-ul nu este o sperietoare pentru cei care nu au gresit prea mult (adică dacă ai greșit puțin se poate trece cu vederea n.a.)" și "In niciun caz partidul nu m-a tradat cum nici eu nu l-am tradat (același semnal amenințător arătat găștii, mă lăsați din mână, vă dau în gât...n.a.)"
    • 0 (4 voturi)    
      justitia (Marţi, 28 octombrie 2014, 15:04)

      hipotalamus [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Jocurile au fost facute ! Nimic nu mai poate fi schimbat ! Viorel este singurul care s-a batut cu Base, se poate bate cu Putin, COCHETEAZA O.K. CU Nato si UE!
      Viorel nu va obstructiona justitia! Va fi mai aprig decat oricine! Atentie cat bagati capul dupa 2. nov. ! Nu va scapa nimeni!
    • +8 (10 voturi)    
      De remarcat! (Marţi, 28 octombrie 2014, 15:05)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      "In niciun caz partidul nu m-a tradat cum nici eu nu l-am tradat”

      Nici o vorba despre tradarea Romaniei si subminarea economiei si intereselor nationale! Asta este PSD, domnilor!
  • +15 (17 voturi)    
    Gargara cu vitejii si pardidul lu' peste.... (Marţi, 28 octombrie 2014, 10:42)

    Cetatean97513 [utilizator]

    Probabil au ajuns la o intelegere cu DNA, sa-i dea 2-3 ani baiatului in schimbul unor nume grele :)).
    Sa nu uitam ca e si fi-su in acelasi noroi.
    El e batrin si are reducere de sentinta dar fi-su daca ia 10 ani s-a ars, e full !. Oricum ar fi e ca la X si 0...luat din doua parti :)
  • +13 (15 voturi)    
    curaj gaina..... (Marţi, 28 octombrie 2014, 10:44)

    translativus [utilizator]

    .....ca te tai !

    "In niciun caz partidul nu m-a tradat cum nici eu nu l-am tradat”.
    Deci "omerta" functioneaza deocamdata in PSD.

    Hrebe este sigur ca, dupa ce Ponta va castiga alegerile, legea amnistiei care este "pe teava" la parlament va fi aprobata imediat si el, impreuna cu restul infractorilor care ne-au jefuit tara, vor iesi victoriosi asupra poporului roman.

    Speranta lui este indreptatita si chiar realizabila daca prostimea va vota cu c.rul.
    De aici si disperarea cu care sunt aruncati banii nostri, pe tot felul de pomeni electorale.
  • +12 (14 voturi)    
    Partidul e-n toate (Marţi, 28 octombrie 2014, 11:22)

    LegatusAugusti [utilizator]

    "In niciun caz partidul nu m-a tradat cum nici eu nu l-am tradat".
    ==================================

    Partidul e-n toate
    E-n cele ce sunt
    Și-n drujba ce râde sub soare
    E-n pruncul din leagăn
    Și-n frunza din ram,
    Cazuta sub zeci de topoare !

    PS: Boss, ce da Partidul anul asta la punga ? E si malai grisat ?
    • +3 (5 voturi)    
      chiftele la zabrele (Marţi, 28 octombrie 2014, 15:07)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui LegatusAugusti

      asta e la plate de jour !
  • +6 (8 voturi)    
    Vendetta 2005 (Marţi, 28 octombrie 2014, 12:37)

    altRoman [utilizator]

    Daca o sa iasa Ponta va fi exact ca in filmul ala..Viitorul cancelar Sutler..Un film foarte bun..
    • +4 (6 voturi)    
      Remember, remember (Marţi, 28 octombrie 2014, 13:52)

      veduma [utilizator] i-a raspuns lui altRoman

      the 5th of November

      Pe 2 noiembrie este primul tur, pana pe 5 vom avea rezultatele partiale.
      Tonta si grupul infractional organizat din spatele lui vor fura la alegeri (in limita in care SRI-ul ii va lasa) asa ca anul acesta, 5 noiembrie este o zi numai buna de iesit in strada, in fata guvernului, pentru o demonstratie.
      • +2 (4 voturi)    
        bis pe 22 12 2014 (Marţi, 28 octombrie 2014, 15:07)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui veduma

        e obligatoriu !
  • +4 (6 voturi)    
    DNA a castigat alegerile! (Marţi, 28 octombrie 2014, 14:00)

    Johanis [utilizator]

    Asta-i foarte bine cand n-ai din ce alege pt prezidentiale! Asa se schimba soarta tarii!
  • +4 (6 voturi)    
    Varianta a 2-a (Marţi, 28 octombrie 2014, 14:06)

    omezu [utilizator]

    Eu zic sa ia in calcul si posibilitatea ca Ponta sa piarda alegerile si sa ceara de pe acum un pix si o foaie pe care sa scrie diverse nume, prenume si...sume :))
  • +2 (4 voturi)    
    Normal ar trebui sa ceara imbalsamarea arestarii (Marţi, 28 octombrie 2014, 15:19)

    Plagarus [utilizator]

    Decat odrasla-n inchisoare, Hrebe ar putea face inca un gest ( nu ca primul fortzat de partid ) si sa-si puna toata cenusa in cap pe care o merita pe deplin !
    • +1 (1 vot)    
      Nu cred ca ar ajuta la ceva. (Marţi, 28 octombrie 2014, 19:25)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Major si vaccinat, fiul este pe picioarele lui de mult.
      A, ca tac'su i'o fi pus pistolul la tampla si l'o fi fortat sa intre in hora mafiotilor, asta'ar fi o alta problema.
      Sau poate, asta micu' este cu deva handicapuri la cap, sau...
      Nah, nu cred sa-l scape nimic pe infractorul cel mic!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Viorele, iti spun drept... (Marţi, 28 octombrie 2014, 16:31)

    El Ciupacabra [utilizator]

    mi-a sarit inima-n piept! De bucurie. Hai la multi ani si tie, sobolane! Si lui Dorin Cocos & Co si tuturor hotilor din Romania, sa nu facem nicio discriminare pe criterii de culoare politica, afinitati, cumetrii etc. Bravo DNA, cinste voua!
  • +4 (4 voturi)    
    Guzganu' si chitcanu' (Marţi, 28 octombrie 2014, 18:23)

    Keyser Soze [anonim]

    Premizele sunt bune. Guzganu' si-a dat demisia din parlament ca sa poata fi cercetat si sa isi poata scrie amintirile in linistea celulei. Daca nu era fii-su la mijloc ramanea bine merci in fratia penalilor (aka parlament) si nu-l scotea nici necuratul de acolo. Dar.... sangele apa nu se face. Procurorii au jucat magistral: L-au "umflat" pe ala micu' neaparat de imunitate si i-au pasat mingea guzganului, care are de ales, ori se ascunde in parlament de mana Justitiei si micul hrebe' face 10 ani de bulau de unde o sa iasa o epava... SAU vine de buna voie la DNA umple vreo 4 topuri de hartie A4 cu furaciunile colegilor de haita si scapa si el cu 1-2 ani de parnaie sau arest la domiciliu (ca-i batran saracu') si fii-su scapa si el cu 1-2 ani, din care reali 8 luni pentru buna purtare. Vom vedea. Daca la recurs scapa de arest inseamna ca mos hrebe a scris frumos la lucrare iar DNA-ul ii apreciaza scrierile. Daca nu, atunci procurorii se vor opune si va ramane in arest pana la judecare. Oricum o da guzganul rozaliu este intr-o situatie "lose-lose". Singura solutie e sa minimizeze pagubele si sa 'se spovedeasca cu spor'. Doamne Ajuta!
    • +2 (2 voturi)    
      Doame ajuta'ne (Marţi, 28 octombrie 2014, 19:27)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui Keyser Soze

      Pare un scenariu bun. Merg pe mana ta!
    • +1 (1 vot)    
      Asta se va intampla (Marţi, 28 octombrie 2014, 20:28)

      RoFa [utilizator] i-a raspuns lui Keyser Soze

      in cazul ideal in care DNA va putea sa lucreze normal si mai departe. Tare mi-e teama ca insa ca maimutoiul Ponta va fi foarte hotarat in "a face ordine" ca doar nu degeaba l-a impins partidul pe culmile cele mai inalte ale... puterii. Singura speranta este ca totusi populatia care a inteles ceva in ultimii 2 ani va iesi la vot!
  • +2 (2 voturi)    
    Ole (Marţi, 28 octombrie 2014, 18:37)

    miohaiham [utilizator]

    Ole