Cardul de sanatate - afurisit de unii preoti si refuzat de maicute. Care sunt argumentele fetelor bisericesti ce returneaza cardurile

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Luni, 27 octombrie 2014, 17:10 Actualitate | Esenţial

Cardul national de sanatate
Foto: CNAS
Cardurile de sanatate sunt "lucruri diavolesti", cuvantul "card" poate fi citit "drac" de la dreapta la stanga, "primirea cardului de sanatate inseamna in primul rand 'inregimentarea electronica' in randurile 'Fiarei' (calculatorul de la Bruxelles care poate tine 'evidenta' locuitorilor intregii lumi)" - acestea sunt cateva dintre argumentele invocate de preoti, calugarite si "simpli crestini" care nu accepta cardul de sanatate. Dupa ce maicutele de la mai multe manastiri din Neamt au returnat cardurile si au trimis o petitie Casei judetene de Asigurari de Sanatate, presedintele institutiei le-a raspuns ca nu vor putea beneficia de servicii medicale gratuite, cu exceptia urgentelor. "Maicutele trebuie sa se conformeze, pentru ca Biserica nu este impotriva cardurilor", a declarat oficialul, citat de Realitatea Media.

"Preotii afurisesc cardurile de sanatate", scrie astazi Monitorul de Botosani, intr-un articol care cuprinde opiniile mai multor fete bisericesti, la o luna dupa ce autoritatile au inceput distribuirea cardurilor. Sub protectia anonimatului, mai multi preoti au declarat ca "nu vor accepta cardul, pentru ca se opun donarii de organe", relateaza publicatia. "'Cand te-ai nascut, ai venit intreg si se presupune ca tot intreg te duci in pamant', a spus un preot din judet", scrie ziarul, care precizeaza ca unii preoti le spun enoriasilor sa refuze aceste carduri pentru ca ar fi "lucrari diavolesti". 

Pe de alta parte, parintele Partenie Apostoaie de la "Vovidenia" este citat de Monitorul de Botosani cerand amanarea folosirii documentelor. "Trebuie sa fim cumpatati, trebuie sa le judecam foarte bine pe toate cu multa atentie, cu mult discernamant", a afirmat acesta.

Si maicutele de la o manastire din Neamt refuza cardurile de sanatate, de teama cipurilor, a scris aceeasi publicatie in urma cu 5 zile. Potrivit ziarului, la inceputul saptamanii trecute, Posta Romana a returnat Casei de Asigurari de Sanatate din Neamt 41 de carduri, care fusesera trimise la personalul Manastirii Dobru, din comuna Vanatori-Neamt.

Maicutele au trimis la Casa judeteana de Asigurari de Sanatate, alaturi de carduri, si o petitie cu urmatorul mesaj: "Refuz includerea persoanei mele intr-un sistem informatic global de supraveghere, introducerea intr-un sistem a datelor privind viata mea privata, identitatea mea. Aceasta contravine convingerilor mele intime si religioase si imi incalca libertatea", scrie Monitorul de Botosani. In cadrul petitiei, personalul monahal al manastirii Dobru a solicitat o forma alternativa la cardul de sanatate pentru a putea beneficia de serviciile medicale si de la 1 ianuarie 2015, potrivit sursei citate.

Maicutelor de la Manastirea Dobru li s-au alaturat si maicute si calugari de la schiturile Carbuna si Rachitel, relateaza Realitatea Media. Si acestia au refuzat cardurile aduse de postasi si au sustinut ca forma nearticulata "card" poata fi citita "drac" de la dreapta la stanga si ca acest card de sanatate este unealta diavolului, scrie publicatia citata.

Juristul Radu Firastrau, presedintele al Casei de Asigurari de Sanatate Neamt, a declarat vineri referitor la petitia maicutelor ca "cei care refuza cardurile nu pot beneficia de servicii medicale in mod gratuit, cu exceptia urgentelor. Maicutele trebuie sa se conformeze, pentru ca Biserica nu este impotriva cardurilor, nici a transfuziilor de sange, nici a transplantului. Dimpotriva, accepta tehnologia noua. Este optiunea lor, eu sper ca pana la urma sa se razgandeasca si le vor putea ridica oricand de la CAS", scrie Realitatea Media.

Vineri, 24 octombrie, ziarul Sansa Buzoiana a publicat, sub titlul "Scrisoarea unui crestin catre C.N.S.A.S." (sic!), un mesaj adresat Casei Nationale de Asigurari de Sanatate.

"Cardul de sanatate reprezinta un abuz al statului roman - si de ce nu si al Dumneavoastra? - care anuleaza libertatea si drepturile oamenilor (...). Organele interne vor reprezenta 'goana dupa aur' a secolului nostru. Oamenii puternici si bogati isi pot permite un 'accident intamplator' si pot dobandi ceea ce doresc, ca sa-si mai prelungeasca cu un an, cu zece, cu cincizeci viata terestra... si atat", se arata in scrisoarea deschisa.

Aceasta continua astfel: "Primirea cardului de sanatate inseamna in primul rand 'inregimentarea electronica' in randurile 'Fiarei' (calculatorul de la Bruxelles care poate tine 'evidenta' locuitorilor intregii lumi), lucru de neinteles si de neacceptat pentru un popor inrolat in 'militia Christus' de doua milenii. Darul de mare pret pe care crestinismul l-a adus lumii este libertatea, pe care unii vor sa ne-o rapeasca cu ajutorul drepturilor. Refuzam aceste carduri pentru ca ele reprezinta un atentat la libertatea noastra si un afront la adresa mosilor si stramosilor nostri. (Recititi-l pe Eminescu si incercati si sa-l intelegeti!)".

Reprezentantii Casei de Asigurari de Sanatate (CAS) Vrancea spuneau in urma cu o luna ca 3 persoane au refuzat cardurile de sanatate, din motive religioase, relateaza Monitorul de Vrancea. Conform publicatiei, mai multi vranceni au semnat o petitie online numita "Petitie impotriva cardului national de sanatate cu cip".

Martie 2013: Miting al preotilor si calugarilor contra cardului de sanatate la Palatul Parlamentului

Amintim ca in martie 2013 aproximativ 1.000 de preoti, calugari si mireni au protestat in fata Parlamentului fata de introducerea cardului de sanatate. Sloganul protestatarilor a fost: "Card de sanatate, atentat la libertate", iar cei prezenti la miting au purtat steaguri tricolore. Ei au distribuit pliante cu mesajul: "Nu acceptati acte de identitate cu cip incorporat. Veti intra intr-un joc din care nu veti mai putea iesi".

Citeste aici mai multe despre protest si manifestul distribuit de organizatori "Spuneti NU actelor cu cip"

12,5 milioane de asigurati vor primi carduri de sanatate pana la sfarsitul acestui an

Autoritatile au inceput in septembrie 2014 distribuirea cardurilor de sanatate, care vor fi utilizate de la prima vizita la medic. Cardul de sanatate contine datele de identificare ale asiguratilor care au implinit 18 ani si in baza acestuia se vor deconta toate serviciile medicale. Cardul national va deveni obligatoriu incepand de anul viitor la accesarea oricarui serviciu medical, potrivit Casei Nationale de Asigurari de Sanatate (CNAS). Vezi aici detalii


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

​VIDEO Ororile de la orfelinatul "Sfanta Maria". Din cauza chinurilor la care au fost supuse, fetele au afectiuni ale sanilor

Batute, agresate verbal si sedate in exces, copilele s-au trezit cu multiple afectiuni ale sanilor, din cauza pastilelor pe care erau obligate sa le inghita, spun procurorii.
34495 vizualizari
  • +38 (46 voturi)    
    Foarte bine! (Luni, 27 octombrie 2014, 17:17)

    corvus coraX [utilizator]

    Să meargă să se trateze la vraci. Sau la icoane. Sau la moaște. Ia uite câte soluții au la dispoziție!
    • +19 (25 voturi)    
      sigur nu platesc contributii (Luni, 27 octombrie 2014, 18:04)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      astia sa faca bine sa stea in pesterile lor si sa nu apeleze la doctori ca astia ii iradiaza cu raze x la radiografii si ii injecteaza cu seruri diavolesti... intr-un cuvant se face selectie naturala :)
      • -10 (14 voturi)    
        selectie (Luni, 27 octombrie 2014, 20:05)

        VladBerliba [anonim] i-a raspuns lui dadan

        Selectia naturala te lasa prizonier naturii ... Faptul ca unii beneficiaza de servicii medicale moderne nu ii face neaparat oameni.

        Daca un card ajunge sa fie masura umanitatii in om cam acolo e si sufletul ...

        Acuma stau si ma intreb daca esti intr-o zona de munte pe undeva si te ratacesti si ajungi pe la casa unui om si bati la poarta si te intreaba daca vii de prin pesteri cum ti-ar pica ?
        • +10 (14 voturi)    
          astia nu bat la nicio poarta (Marţi, 28 octombrie 2014, 6:39)

          derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba

          fac petitii sa ramanem toti in pesteri;

          si asa rataciti cum sunt, la sifonat sute de milioane de euro pt. "lacasuri de cult", la retrocedari si taieri de paduri par sa se descurce exceptional de bine.
      • +6 (10 voturi)    
        si eu as fi curios daca maicutele astea (Marţi, 28 octombrie 2014, 8:13)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui dadan

        platesc CAS; si daca da, din ce venituri? le platim tot noi salariile ca la preoti si (mai nou) cantaretii de cor? sunt asigurate dar scutite de la plata CAS?

        poate ar fi mai bine sa ne lamurim cu cateva chestii d-astea lumesti inainte sa ne complicam cu cifra fiarei si toate pericolele alea transcendente de prin carduri.
    • +15 (19 voturi)    
      selectie naturala.. (Luni, 27 octombrie 2014, 18:42)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      se pot trata cu rugaciuni. pana cand se curata..
      • +3 (5 voturi)    
        macar (Luni, 27 octombrie 2014, 20:02)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        de-ar fi asa... Doar cacre s tinii atarna pe la spitale mai rau ca ateii.
    • -4 (12 voturi)    
      Ce obsev eu. (Luni, 27 octombrie 2014, 21:11)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Nu sunt în măsură de a discuta despre necesitatea cardului (cred că sunt multe alte probleme mai stringente de rezolvat), ori despre oportunitatea lui.
      Nu am nici competența și nici apetența necesară pentru a studia ori a mă pronunța, în ce măsură cardul este, sau nu, o unealtă drăcească.
      Dar, oamenii aceștia își exercită un drept. Acela de a refuza cardul ( la fel ca persoanele care refuză să voteze).
      Nu au impus nimănui să fie de acord cu ei ( nici nu au cum să facă acest lucru).
      Și-atunci, pentru ce să-i luăm atâta în derâdere?
      Cu atât mai mult cu cât cred că este posibil ca destui din cei care au comentat să fi plătit acatiste pentru a câștiga la loto.
      Mesajul meu nu este adresat numai domnului/ doamnei corvus coraX.
      • +4 (8 voturi)    
        Nu spune nimeni ca nu e dreptul lor (Luni, 27 octombrie 2014, 21:43)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui ionv

        Sau cel putin asa imi place sa cred. Dar daca renunti, accepta si consecintele: nu vei avea parte de tratament medical gratuit decat in mod restrans, si poate si altele. E ca si daca nu vrei card bancar. Nu vrei, bine, dar nu avea pretentia sa platesti sau sa scoti bani de la bancomate, sa poti cumpara folosind cardul de credit, etc.
        • 0 (4 voturi)    
          Ai dreptul sa nu spui nimic (Marţi, 28 octombrie 2014, 11:52)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          Ai dreptul sa vorbesti, dar daca o faci, iti dau un pumn in gura. Ce "drept" mai e ala? Ia gandeste-te putin. "Dreptul" exista atunci cand iti ramane o alternativa.

          Daca refuz cardul bancar, nu am pretentia sa primesc bani pe card sau sa platesc cu cardul, dar am pretentia sa primesc bani cash si sa pot plati cu cash. Asta inseamna sa am "dreptul" sa nu folosesc un card.

          Ar trebui sa existe posibilitatea sa refuzi cardul de sanatate si sa poti beneficia de asistenta medicala, pentru care ai platit. Si ar trebui macar sa ai dreptul sa optezi sa nu mai platesti CAS si sa se spele pe cap cu asigurarea lor.
          • -1 (1 vot)    
            Nu ai dreptate decat partial (Marţi, 28 octombrie 2014, 13:50)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

            De ex. ai dreptul la viata, dar daca nu il vrei, ce viata alternativa iti ramane?
            Iar daca nu ai card, nu cred (cel putin asa cred si ar fi si normal) ca ti se vor refuza serviciile. Doar ar trebui sa dureze mult mai mult pana sa te gaseasca in evidente. Insa asta ar fi tot in dezavantajul tau, mai ales la urgente... Dar si aici e alternativa: platesti (daca te tine punga!) si ti se deconteaza dupa.
      • 0 (0 voturi)    
        Intrebare, (Marţi, 28 octombrie 2014, 9:26)

        Popcorn [utilizator] i-a raspuns lui ionv

        mergand pe aceeasi idee, a ta, de ce nu refuza si CARDUL de identitate? Pentru ca la urma, urmei tot un card este.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu știu. (Marţi, 28 octombrie 2014, 19:29)

          ionv [utilizator] i-a raspuns lui Popcorn

          Poate, pentru că nu are CIP.
          Sau pentru că sunt mai puțini interesați să afle CNP decât cei interesați de bolile pe care le avem, de medicamentele de care avem nevoe, etc.
        • 0 (0 voturi)    
          Completare. (Marţi, 28 octombrie 2014, 19:33)

          ionv [utilizator] i-a raspuns lui Popcorn

          Poate că ei/ ele îl numesc buletin de identitate.
    • -4 (12 voturi)    
      Da' CNP-ul n-ajungea? (Marţi, 28 octombrie 2014, 0:59)

      Zalmoxis [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Avem CNP, la ce mai trebuia card (drac)? IDIOTZI!!!
      • +7 (11 voturi)    
        Nu, cardul de sanatate (Marţi, 28 octombrie 2014, 6:53)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Zalmoxis

        contine o serie de informatii:

        1/ personale (poti opta pt. categoriile de informatii cu care esti de acord sa fie inscrise); ex. grupa sanguina in caz de accident;

        2/ medicale - impiedica jaful pe retete false & diverse tipuri de fraude medicale; permit accesul la istoricul medical (daca ai fost sau nu vaccinat impotriva unui virus, samd).
        • +1 (1 vot)    
          Ai senzatia ca in caz de accident.. (Luni, 17 noiembrie 2014, 23:00)

          Zalmoxis [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

          ..o sa-ti caute cardul prin buzunare casa vada ce gupa sanguina ai? :)) daca nu-l ai la tine-ghinion!
          sau .. cu cardul tau nu poate scoate reteta o alta persoana?
          Cu CNP-ul parca nu se poate verifica intr-o baza de date daca ai fost sau nu vaccinat!
          Parca esti un papagal:" cu cardul de sanatate se evita fraude.." Unde ai auzit asta? Pe antena3 cumva?
      • +3 (7 voturi)    
        CNP (Marţi, 28 octombrie 2014, 9:56)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Zalmoxis

        Nu atesta calitatea de asigurat. Mai verifica unde e idiotul
        • 0 (0 voturi)    
          Nici cnp-ul nu spune foarte multe (Marţi, 28 octombrie 2014, 10:49)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          ...doar ca este unic si e asociat cu un "dosar" cu informatii.
        • +1 (1 vot)    
          Daca ar avea sistemul bine pus la punct.. (Luni, 17 noiembrie 2014, 23:05)

          Zalmoxis [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          ..s-ar putea verifica instantaneu, in baza de date, la introducerea CNP-ului. Crezi ca daca azi ai card si maine iti dai demisia cardul se va evapora si nu vei mai fi asigurat?
          Vorba ta:"Mai verifica unde e idiotul"
    • -1 (3 voturi)    
      doaga (Marţi, 28 octombrie 2014, 11:26)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Cine ii pune sa citeasca inapoi! Acestor oameni le lipseste ceva!
  • +38 (42 voturi)    
    pff... (Luni, 27 octombrie 2014, 17:18)

    Soljenitin [utilizator]

    Bun venit in Romania medievala...
  • -1 (23 voturi)    
    Cu toata tampenia bisericeasca, totusi... (Luni, 27 octombrie 2014, 17:21)

    BEDE [utilizator]

    Nu cred ca merita discutata tampenia pe care o afiseaza fetzele bisericesti din cadrul BOR (ca altii nu prea mai conteaza, din vreme ce ei sunt chiar peste 90% din ce s-ar numi cler).
    Si totusi, mi s-ar fi parut normal sa fie suficienta doar cartea de identitate si sa nu se mai foloseasca acest card. Inca o afacere de luat din banii nostri ai tuturor fara ca noi sa primim in schimb decat niste complicatii si un aparat birocratic pt gestionarea cardurilor.
    • +12 (16 voturi)    
      Ai dreptate partial (Luni, 27 octombrie 2014, 18:08)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Numai ca asta presupune integrarea tuturor sistemelor informatice admnistrative ale statului roman(evidenta populatiei, sanatate, finante,etc). Asta intr-o tara in care acum doi ani nu se stia numarul de cetateni cu drept de vot.
      Cat despre maicute si popi, asa sa-i ajute Dumnezeu!
      • +6 (8 voturi)    
        Fara legatura (Luni, 27 octombrie 2014, 21:46)

        vizirul [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        cu subiectul discutat, m-am intrebat de multe ori de ce femeilor intrate la manastire li se zice "maicute", cand de fapt calugaria lor inseamna un juramant de credinta si castitate fata de Cristos. Este de fapt un mod de a se alinta singure? cand de fapt ele nu isi asuma "maternitatea"nimanui dar nici compasiunea cristica fata de oameni aflati in nevoie si suferinta asa cum o fac ordinele calugaresti ale bisericii catolice.
        • +5 (7 voturi)    
          probabil (Marţi, 28 octombrie 2014, 1:32)

          Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

          „Maică” este un termen de adresare pentru o femeie mai în vârstă sau de rang mai înalt, nu are legătură cu maternitatea. Călugărițele care au fost tunse ca stavrofore sau de rang mai înalt sunt numite "maică". Călugăriţele novice şi rasoforele sunt chemate cu apelativul "soră".
    • +5 (13 voturi)    
      m-am intrebat si eu (Luni, 27 octombrie 2014, 18:10)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      de ce e neaparata nevoie de cartela de asigurare si nu e suf buletinul. Dar raspunsul e simplu, cel putin in tari care au introdus sistemul inaintea noastra. Exemple:
      1) In State, unde asigurarea medicala nu e obligatorie, evident ca ai nevoie de un document aparte care sa dovedeasca aceasta calitate; in plus, neexistand o unica societate de asigurare, card-ul spune medicului unde sa trimita nota de plata
      2) la fel, in Germania, unde chiar asigurari "de stat" sunt mai multe (nu exista o unica virgula companie nationala).

      Ai nostri au preluat sistemul de cartele chiar daca, din cate stiu eu, inca nu ai prea multe optiuni de asigurare.

      Revenind la topic, eu unul le inteleg pe maicutsele alea cu "chip"-ul, si e absolut treaba lor. Cracanatsi la creier mi se par ailalti, cu transplantul de organe si cu "intregi ne-am nascut, intregi trebe sa ne ducem". Extrapoland, daca m-am nascut sanatos, inseamna ca numai daca ma impusca cineva am vreo sansa s-o mierlesc?
      • -12 (16 voturi)    
        frumos ... (Luni, 27 octombrie 2014, 19:31)

        VladBerliba [anonim] i-a raspuns lui Europiu

        E bine ca in US asigurarea nu e obligatorie ... Da care mai e rolul Statului ? Sa impuste cetatenii pe strazi ? Au fost oameni care si-au pus intrebarea asta si au vrut autonomie regionala, de exemplu in ranch-ul lor. Ghici ce ? A venit armata peste ei i-a executat dupa care nu stiu exact daca si-au cerut scuze sau nu ... Oricum ca idee ...
      • +5 (5 voturi)    
        Te contrazic... puțin (Luni, 27 octombrie 2014, 22:17)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        Mai nou, asigurarea medicală este obligatorie în SUA. Trivial, se numește ObamaCare :D

        În SUA nu există așa-numitul card de sănătate (ironic, îl folosești când nu ești sănătos :D) - fiecare asigurator îți dă sau nu un card, o bucată de plastic pe care e scris numărul tău de asigurat (în sistemul lor), dar când merg la doctor este suficient SSN și numele firmei de asigurare și te verifică prin telefon dacă ești asigurat sau nu înainte să-ți facă ceva :) Firma de asigurare trimite un acord de principiu înainte ca doctorul să se apuce de treabă, folosind niște tehnologii extraterestre foarte avansate precum fax și email :D Evident, de multe ori... nu le iese cum trebuie și te trezești că ai de plătit tot :) :) Faxul e de vină :)

        Adrian
        • +2 (4 voturi)    
          ca se le fie mai clar.. (Marţi, 28 octombrie 2014, 8:46)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui ady624

          poate ca unii ar trebui pusi sa comenteze la articolul asta prin scrisori puse la posta. si sa sa logheze cu user/parola trimise cu porumbei voiajori.
          • +2 (2 voturi)    
            Pe "i" (Marţi, 28 octombrie 2014, 12:11)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Unii scriu aceleasi prostii indiferent prin ce mijloace. Doar ei au impresia ca daca scriu de pe telefon sunt mai destepti si mai neprimitivi.
    • -8 (16 voturi)    
      cât costă datele tale de sănătate (Luni, 27 octombrie 2014, 18:19)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      http://www.lowcards.com/stolen-medical-data-worth-10-times-credit-card-information-27718
  • +28 (32 voturi)    
    Astia oare cu cine voteaza?! (Luni, 27 octombrie 2014, 17:24)

    slakeritul [utilizator]

    Indobitocirea populatiei nu are limite. Cred ca articolul asta e cel mai bun argument pentru oprirea predarii religiei ortodoxe celor mici. Daca BOR accepta asemenea speciemene in cadrul ei, cine ne garanteaza ca ai nostrii copii nu vor da de un inapoiat din asta la clasa?!
  • +26 (30 voturi)    
    Stiam ca .. (Luni, 27 octombrie 2014, 17:33)

    NicolaeA [utilizator]

    banul este "ochiul dracului" dar pe asta nu-l refuza nici o fata bisericeasca ! Ba chiar vor cat mai multi ! Si Audi si Mercedes au cipuri, sa le refuze pe astea !
    • +6 (8 voturi)    
      Audi & Mercedes (Luni, 27 octombrie 2014, 18:35)

      Hell [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      nu doar cip-uri se poata sa mai aba si card-uri de pornire(am un lapsus si nu imi vine in minte cum se numesc), de combustibil....
  • +28 (32 voturi)    
    sa inteleg ca preotilor.... (Luni, 27 octombrie 2014, 17:36)

    un oarecare [utilizator]

    le plac doar cardurile bancare...cu sau fara cip :)))
  • +1 (19 voturi)    
    hehe (Luni, 27 octombrie 2014, 17:38)

    Mazeta [utilizator]

    Fiara împarte cardurile, dar Dumnezeu face bugetul.
  • +9 (13 voturi)    
    Și... (Luni, 27 octombrie 2014, 17:42)

    CosminMaricari [utilizator]

    ...nu e ăsta un motiv destul de bun ca statul să le refuze cercopitecilor fundamentaliști serviciile de sănătate gratuite?
  • +5 (9 voturi)    
    666 (Luni, 27 octombrie 2014, 17:53)

    Nyk1 [utilizator]

    Dar cartea de identitate cum de a trecut de zelul divin al BOR? Că în fond și CNPul are cam aceeași funcție.
    • +10 (12 voturi)    
      ca bine zici (Luni, 27 octombrie 2014, 19:17)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Hotnews ar trebui sa faca o ancheta a tuturor conturilor Bancii Ortodoxe Romane, impreuna cu cardurile aferente:)
      Sa vedem cine si unde scoate banii platiti de enoriasi.
      Ce scandal ar fi.....
    • 0 (0 voturi)    
      Cip-urile se pot citi de la distanta... (Marţi, 28 octombrie 2014, 12:17)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Deci poti fi localizat mult mai simplu.
  • -11 (17 voturi)    
    au dreptate (Luni, 27 octombrie 2014, 17:53)

    VladBerliba [anonim]

    Au dreptate, de altfel li s-a si spus ca nu vor beneficia de servicii medicale gratuite pentru ca au refuzat cardul.
    Cardul, pe langa alte "beneficii" tehnologice creeaza premizele unei societati dezumanizante in care omul nu mai e vazut ca o faptura vie ci ca un cip. Ai cip existi nu ai cip lumea nu stie de tine ... sau statul.

    Acest aspect aduce in lumina obligatiile partilor din asa numitul Contract Social, cum ii spunea cineva, pe de o parte Statul si pe de o parte oamenii. Statul ca entitate abstracta este o suma de legi si organe administrative create de om pentru oameni. Ori se vede, ca si in cazul recent cu SIE si datele secret de stat, precum si cu acest card de sanatate ca cetateanul NU ARE NICIUN DREPT ci doar obligatiile dictate de Stat.

    Oamenii care compun aparatul statal trebuie sa constientizeze diferenta dintre cip si om altfel se ajunge la abuzuri.
    • +2 (12 voturi)    
      oricum (Luni, 27 octombrie 2014, 18:34)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba

      Cine nu are card nu va beneficia de servicii medicale gratuite, în schimb cine are card nu va beneficia de servicii medicale gratuite.
      • +8 (8 voturi)    
        Să-i dăm Cezarului ce e al Cezarului (Luni, 27 octombrie 2014, 19:49)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        scrâșnind din dinți, trebuie să recunosc că remarca ta are mult schepsis.
    • +4 (8 voturi)    
      Pentru binele tau... (Luni, 27 octombrie 2014, 18:52)

      Spirt [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba

      ... sper sa fi facut toata pledoaria asta din ticalosie!
    • +2 (2 voturi)    
      cineva ala era bietul Rousseau :)) (Marţi, 28 octombrie 2014, 7:21)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba

      nu te-as fi deranjat cu chestia asta daca omul n-ar fi vazut lucrurile cam pe dos :)

      asta nu inseamna ca ideea ta cu statul si contractul social mi-ar displace, eu as fi multumit sa ne "constientizeze" si ca cipuri daca si-ar respecta partea lui de obligatii :)
      • -1 (3 voturi)    
        faci ce vrei (Marţi, 28 octombrie 2014, 11:09)

        VladBerliba [anonim] i-a raspuns lui derblauereiter

        Faci ce vrei cu viata ta ... daca vrei sa fii un cip e ok ... Ai sa poti fi reparat mai usor, inlocuit cand te defectezi ... Plus ca nu e nicio graba sa-l repari daca e defect ... si nici nu se supara.
      • +2 (2 voturi)    
        Ce obligatii sa ai fata de un cip? (Marţi, 28 octombrie 2014, 12:15)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

        Sau fata de un numar? Ce respect? Ce empatie? Constiinta? Remuscari? Astea sunt "inhibitii primitive" de care trebuie sa scapam.
  • +10 (12 voturi)    
    Se intampla in Romania (Luni, 27 octombrie 2014, 18:07)

    Parzivall [utilizator]

    The New Dark Ages.
    Si atata tam tam ca poporul roman e cel mai dashtept din lume.
    • +2 (8 voturi)    
      dA (Luni, 27 octombrie 2014, 18:48)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Moldova, Moldova.....
  • -10 (14 voturi)    
    digitizarea (Luni, 27 octombrie 2014, 18:28)

    VladBerliba [anonim]

    Digitizarea si tehnologizarea completa face imposibila scaparea de sub umbrela Statului a cetatenilor. Acest lucru lasa loc la abuzuri si la instituirea unei tiranii.
  • -1 (9 voturi)    
    favor (Luni, 27 octombrie 2014, 18:41)

    VladBerliba [anonim]

    Daca cineva ajunge la spital fara card ... i se spune frumos aia e usa, la revedere. N-ai card nu pot face nimic pentru tine. Adica cu alte cuvinte cineva plateste si sa zicem n-ai avut interventii pe un an si vrei sa ajuti pe cineva. N-ai sa poti pentru ca sistemul e facut de asa maniera incat serviciile nu vor putea fi transferate.

    Asa se fac oamenii caini ...
    • +6 (6 voturi)    
      re: favor (Luni, 27 octombrie 2014, 22:14)

      un_cetatean798465 [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba

      :-) In cazul specificat de tine poti ajuta pe cineva cu banii necesari. In plus se acorda asistenta medicala de urgenta fara acest card.

      E interesant ca esti avocatul celor care refuza un mod de identificare folosit in lumea civilizata pentru a eficientiza diverse servicii. Tu crezi ca este ceva rau/diavolesc in card-uri?

      Pana la urma cardurile bancare sunt asemanatoare cu aceste card-uri de sanatate.
      • +2 (2 voturi)    
        este ... (Marţi, 28 octombrie 2014, 10:44)

        VladBerliba [anonim] i-a raspuns lui un_cetatean798465

        E dreptul lor sa-l refuze. Civilizatia si progresul sunt doua lucruri distincte. Faptul ca trebuie neaparat sa te identifici ca sa beneficiezi de servicii indica o asemanare din ce in ce mai mare a omului cu masinile. Nu ai id: acces restrictionat. Pentru cine vede omul de dupa id e posibila o interactiune umana ...
        • 0 (2 voturi)    
          fiecare e liber sa faca ce vrea (Marţi, 28 octombrie 2014, 13:04)

          un_cetatean798465 [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba

          Ai dreptate ca e dreptul lor sa refuze, la fel cum e dreptul societatii sa refuze decontarea unor servicii pentru niste oameni care nu fac dovada ca au platit pentru ele.

          La fi si la banca, daca nu te poti identifica atunci nu poti scoate bani din banca.

          Serviciile medicale sunt foarte scumpe, si doar platitorii de asigurari de sanatate care pot dovedi aceasta calitate beneficiaza de ele, cu exceptia tratarii urgentelor.
          • 0 (0 voturi)    
            Ba nu e (Marţi, 28 octombrie 2014, 13:37)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui un_cetatean798465

            Dovada platii asigurarii se poate face si prin alte mijloace, de exemplu niste chitante. Discutia nu e ca unii nu vor sa faca dovada, ci ca vor sa se poata face si altfel, nu exclusiv printr-un card.
            • 0 (0 voturi)    
              card-urile eficientizeaza procesul anti-furt (Miercuri, 29 octombrie 2014, 11:18)

              un_cetatean798465 [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

              Unul dintre argumentele pro-card de identificare pentru a beneficia de serviciile de sanatate este ca e mai dificil pentru cei ce furau prin diverse metode din sistem sa continue sa profite in mod ilicit de retete compensate si alte servicii la care nu au dreptul, in dauna celor cinstiti.

              Consider ca este un lucru bun asta, iar argumentele contra gen drac/diavol/stat politienesc, mi se par nefondate logic.
              • +1 (1 vot)    
                Poate trebuie sa mai lucrezi la logica (Joi, 30 octombrie 2014, 10:27)

                Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui un_cetatean798465

                Ti se pare ca se fura mai putin sau mai greu de cand exista carduri bancare? Nu. Inca acum poti fura bani / marfuri sau sa blochezi conturi de pe tot globul indiferent unde te-ai afla.

                Bani cheltuiti pe cumpararea cardurilor, bani cheltuiti pe implementarea sistemului, bani cheltuiti pe program, si asistenta medicala satisfacatoare tot nu o sa ai. Pentru ca problema sunt oamenii, nu tehnologia.

                Interesant ca toata lumea e suparata pe guvern, in fiecare zi se descopera noi cazuri de coruptie la toate nivelurile, dar totusi lumea e dispusa sa renunte la viata privata si sa fie complet controlati de ei.
  • +7 (9 voturi)    
    Afaceristi de toate felurile! (Luni, 27 octombrie 2014, 19:05)

    hotnewsfil [utilizator]

    Vor renunta vreodata cei ce conduc biserica sa tina populatia in ignoranta totala, in primitivism?
    Mai marii bisericii traiesc pe picior mare, speculeaza 'ipoteza' existentei unei 'entitati' care ar fi creat intreg universul, cu fiecare dintre componentele sale, de toate speciile (inclusiv musculitele de vin), intreaga lume subatomica, toate radiatiile cosmice, miliardele de galaxii, compuse, fiecare, din miliarde de sisteme solare, distantate intre ele la miliarde de ani lumina (un singur an-lumina = 10.000 de miliarde de km.), inclusiv, 'gaurile negre' din univers, etc.,etc.
    Speculand ipoteza inventata de mintea umana, in urma cu cateva mii de ani - aexistentei unui singur Dumnezeu - 'creatorul tuturor vazutelor si nevazutelor' (poetica exprimare!), bosii bisericii bat palma cu politicienii, ii ajuta in alegeri (pe bani, bine-inteles!), aratand enoriasilor credului 'calea cea dreapta', calea catre 'Votati Ponta'.
    • 0 (2 voturi)    
      Legea lui Ohm: (Marţi, 28 octombrie 2014, 6:34)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Bosii colaboratori - unul dintre ei avand preocupari strict pamantesti, lucrative (PSD), celalalt coborat periodic din ceruruile puritatii absolute, numai pentru satisfacerea, tot lucrativa, a nevoilor sale pamantesti (stim noi cine-s aceia!) - isi fac reciproc servicii omenesti, aplicand riguros si gratios o lege din fizica,raspandita larg inainte de '89 : Legea lui Ohm - -'esti om cu mine sunt om cu tine'.
    • -1 (1 vot)    
      @hotnewsfil (Marţi, 28 octombrie 2014, 10:32)

      dekar [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Multumesc @hotnewsfil pentru argumentatia ta inteligenta si de cel mai inalt bun simt.Si,mai ales,logica,rationala.Acestea sunt argumentele pe care le impartasesc si eu neconditionat.Restul e o vesnica ciocnire de pareri.
    • -1 (3 voturi)    
      Creduli de toate felurile! (Marţi, 28 octombrie 2014, 11:04)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      "Speculezi ipoteza" ca toate cele enumerate de tine au aparut la intamplare, dintr-un accident aleator. Da, asta intr-adevar e mult mai "credibil". Apoi speculezi ipoteza ca mintea ta, aparuta in urma unui astfel de accident, e capabila sa emita teorii plauzibile despre cum au fost ea si universul create. Gandeste-te la asta.

      Daca tu cunosti numai "bosi ai bisericii care bat palma cu politicienii" si "enoriasi creduli", esti cam ignorant. Numeste o categorie de oameni care nu contine afaceristi sau persoane implicate in politica, care fac numai bine etc.
  • +6 (10 voturi)    
    Trist! (Luni, 27 octombrie 2014, 19:12)

    dandra [utilizator]

    As fi inteles aceasta mentalitate in anul 500 a.d. in ajunul Evului Mediu, cand ardeau femei inteligente pe rug doar pentru ca aveau leacuri la diferite boli, si pisicile negre aferente, dar nu acum. Mentalitate inexistenta, IQ negativ, care a dus la moartea a aproape 200 milioane de europeni, doar pentru ca au ucis sute de mii de pisici, care nu au mai vanat sobolanii, care purtau bacteria Yersinia pestis Nici nu stiu ce sa zic, cum sa ma exprim, nu stiu ce as putea sa ii spun unei astfel de persoane, indginate de un card, care contine electronic date despre starea de sanatate.
  • -5 (9 voturi)    
    oarecare (Luni, 27 octombrie 2014, 19:14)

    VladBerliba [anonim]

    @Un oarecare

    Si oamenii sau mai specific cetatenii romani care nu au carduri nu sunt mai putini oameni si nu au mai putine drepturi decat cei care nu au ...

    Statul incepe sa se transforme intr-o entitate de colectare a taxelor. Singurele servicii prestate catre cetateni par sa fie intretinerea drumurilor.

    Eu cred ca din banii colectati in 5 ani de la un cetatean platitor de taxe ar trebui sa beneficieze de alei pietonale pentru toata viata. In rest mi-e neclar unde se duc banii ...

    Ticalosia imi pare a fi de partea in care dispar banii cetatenilor ... Depinde cum privesti, poate ca daca esti la capatul care colecteaza s-ar putea sa ti se para o ticalosie ca cei care cotizeaza sa vrea sa beneficieze de anumite servicii ...
    • +7 (9 voturi)    
      Sa nu ma taxati prea aspru (Luni, 27 octombrie 2014, 20:21)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba

      "Statul incepe sa se transforme intr-o entitate de colectare a taxelor."
      Statul ESTE o entitate de colectare a taxelor, si asa fost din intotdeauna, de cand exista formatiuni statale.
      Intr-adevar, problema vesnica e redistribuirea acestor taxe.
      Faraonii nu redistribuiau nimic.
      In comunism, toti primeau in mod egal, unii fiind mai egali ca altii.
      In bancocratie-vreau sa zic, democratie, distributia e dupa legea lui Gauss(cei din centrul societatii primesc grosul)
      In societatea viitorului, taxele vor fi benevole:)
      • -3 (5 voturi)    
        :) (Marţi, 28 octombrie 2014, 10:55)

        VladBerliba [anonim] i-a raspuns lui ipolitic

        Statul este format din oameni ... si asta e foarte important: PENTRU oameni ca sa lucreze in interesul lor, sa le faca viata mai buna ... nu ca sa-i taxeze.

        Ca sa percepi taxe trebuie sa ai o contributie in generarea banilor si bunastarii.
  • +5 (7 voturi)    
    Mi se pare normal (Luni, 27 octombrie 2014, 19:20)

    CititorulComentator [utilizator]

    Ca afurisiții să afuriseacă :)
  • +5 (7 voturi)    
    Preotii afurisesc cardurile de sanatate... (Luni, 27 octombrie 2014, 19:49)

    1on13 [utilizator]

    I-auzi brau`
  • +7 (9 voturi)    
    @VladBerliva: tu esti sanatos la cap? (Luni, 27 octombrie 2014, 20:39)

    Parzivall [utilizator]

    Ca macani doar aiureli care se bat cap in cap. Uite ca eu is pe card de o decada intr-o tara avansata tehnologic si n-am crapat si o duc chiar mai mult decat decent.
    FYI: cardul iti poate salva viata daca e legat si de un sistem informatizat bine pus la punct. Cum? Printr-o simpla accesare a bazei de data si aflarea intregului tau istoric medical. Sa presupunem ca ajungi la urgenta, cardul scuteste timp pretios....Stiu, se poate folosi ID-ul...dar ala poate conduce la confuzii, cipul cardului te duce direct in baza de date a pacientului.

    Ce abuzuri, ce tiranii visezi tu acolo??? Mi se pare mie sau tiraniile si tarile pline de abuzuri is si inapoiate tehnologic???
    • +4 (4 voturi)    
      Da, dar spui bine, intr-o tara civilizata. (Luni, 27 octombrie 2014, 21:58)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Nu e cazul in Ro, unde citesc atatea. Sa dau si eu un exemplu cu cardul asta atat de urat in Ro: Ma suna acu vreo 3 zile de la banca. "Am observat o tranzactie de la cutare firma, in valoare de atatia dolari. Ni s-a parut in neregula, si va rugam sa ne confirmati daca intr-adevar ati cumparat de la ei, noi inca nu am aprobat tranzactia". Nu facusem cumparatura, asa ca am zis ca nu e a mea. Si-au cerut scuze (de parca ar fi facut ei ceva rau!!) si mi-au spus ca imi anuleaza cardul, pentru care isi cer iarasi scuze ca nu il voi putea folosi, si ca voi primi unul nou prin poasta in 2-3 zile. Asa se lucreaza unde e civilizatia. Si am o multime de carduri, nu ma simt in nici un moment controlat, cu atat mai putin urmarit, amenintat sau mai stiu eu ce.
      • +2 (2 voturi)    
        Eu ii anunt dinainte cand plec in vacante (Marţi, 28 octombrie 2014, 0:52)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Le spun unde plec, sa nu mi-l blocheze iar daca fac o tranzactie online mai marisoara....unde nu bagi PIN, doare cardul si security number....la fel, le spun. N-am avut ocazia sa se faca tranzactii ilegale cu cardurile, inca...dar aici nici nu colcaie de hackeri ca in Romania.
        De ce sa te simti urmarit controlat atata vreme cat esti cinstit. Hotii si golanii s-ar simti...but. astia nush daca le-ar da card careva.
        • +1 (3 voturi)    
          Ferice de cei naivi... (Marţi, 28 octombrie 2014, 11:20)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

          ....caci ei nu se vor simti urmariti.

          Adevarul e ca numai cei necinstiti sunt urmariti si arestati, adevarul si dreptatea triumfa intotdeauna, iar cei care ne urmaresc si detin controlul sunt numai oameni cinstiti, incoruptibili, obiectivi etc. Bun venit in Utopia!
      • -2 (4 voturi)    
        Citesti prea putin si ce nu trebuie (Marţi, 28 octombrie 2014, 11:40)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Iti sunt inregistrate emailurile, convorbirile telefonice, sms-urile, tranzactiile, banii din cont si unde te afli, rudele, prietenii, preferintele. Accesul la banii proprii iti poate fi blocat instantaneu. Iti sunt cunoscute bolile si sensibilitatile, cand si cum te-ai tratat. Si tu nu te "simti" controlat... Asta e si ideea, esti controlat, fara sa simti. O sa simti cand o sa faci ceva ce o sa deranjeze. Nu ceva necinstit, imoral sau rau, ci ceva ce nu o sa fie conform cu ordinele celor care sunt la putere. Natura umana nu s-a schimbat si istoria se repeta. Dar atunci o sa fie prea tarziu, pentru ca toate parghiile exista si functioneaza.
        • +2 (4 voturi)    
          Tu cred ca suferi de mania persecutiei (Marţi, 28 octombrie 2014, 13:55)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

          Si ce daca imi inregistreaza toate cele enuntate? I primul rand nu au atatia oameni ca sa citesca de ex e-mailurile si sa asculte telefonul la toata lumea, e o imposibilitate! Iar restul, nu ma deranjeaza. Ce daca stiu de ex unde sunt? Daca vor, le pot spune chiar eu.
          • +1 (1 vot)    
            Tu cred ca suferi de ignoranta cronica (Joi, 30 octombrie 2014, 10:32)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            Habar nu ia pe ce lume traiesti.
            Nu numai ca lucrurile de care am pomenit se fac, dar e obligatoriu prin lege sa se faca.

            Nu e nevoie de oameni, "citirea", "ascultarea" si filtrarea se fac computerizat. Numai cand se semnalizeaza ceva suspicios intervin oamenii.

            Convorbirile telefonice si sms-urile sunt inregistrate si pastrate.

            E treaba ta daca nu te deranjeaza, ai dreptul sa hotarasti pt tine, nu pentru altii.
            • -1 (1 vot)    
              Pai vezi, char tu spui (Joi, 30 octombrie 2014, 14:16)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

              ca numai daca e ceva suspicios. Eu unul sunt corect si cinstit si nu ma tem si nu am nici o problema sa fie inregistrate si "filtrate" cum spui. Nu au ce sa-mi gaseasca ilegal. Dar daca tu te temi, e treaba ta. Eu consider ca avatajele sistemului merita riscurile. Ca si la card-urile bancare. Prefer comoditatea si avantajele lor (de ex cumparaturi on-line) riscului de a fi clonat, furat sau mai stiu eu ce. Asa si cu asta: prefer ca in caz ca patesc ceva doctorii sa aiba imediat tot ce au nevoie, in loc sa piarda ore cerand date prin fax, posta, sa refaca teste si analize suplimentare sau mai stiu eu ce.
              Iarasi, e dreptul lor sa renunte, dar sa nu aiba pretentii la un serviciu eficient.
              • 0 (0 voturi)    
                Pai nu vezi (Duminică, 16 noiembrie 2014, 21:56)

                Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

                "Suspicios" pentru ei, e ceva subiectiv. Fac pariu cu tine pe orice vrei ca iti gasesc niste incalcari ale legii.

                "Dar daca tu te temi, e treaba ta. "

                Tu stii una si buna: ca e treaba mea. Si ca pe tine nu te duce capul si habar nu ai de istorie si de natura umana, e treaba ta. Nu ma obliga pe mine sa gandesc ca tine. Treaba ta ce faci si ce crezi. Nu mai forta si pe mine sa fiu la fel. Numai pentru prostii confortul e idealul suprem. Altii mai avem si alte idealuri mai importante in viata.
  • -4 (6 voturi)    
    :) (Luni, 27 octombrie 2014, 23:29)

    VladBerliba [anonim]

    Esti naiv ... Pai nu da nimeni doi bani pe sanatatea ta ... E vorba despre cum sa se degreveze Statul de o responsabilitate. Asa zisele clinici private, de la noi, capuseaza institutiile medicale platite de populatie. Cu alte cuvinte cand e ceva mai serios te transfera la stat ... cel putin asa era acum cativa ani, nu cred sa se fi schimbat mare lucru.

    Dar sa sarim peste aceasta schema de afaceri a carei factura o platim toti ca sa profite doar unii.

    Sa revin ... Educatia, sanatatea, drumurile sunt aspecte de care au nevoie toti oamenii pentru ca asa e ... uman. Daca tu ca Stat te ocupi doar de betonat, exploatat resursele tarii si de colectat taxe e ceva in neregula. Unde e partea umana ? A apararea :) Pai apararea nu mai e pentru toti in cazul in care educatia si sanatatea sunt doar pentru unii ... Pricepi ? Apararea, intr-un astfel de Stat, e menita sa-i apere pe cei care au acces la Educatie si la Sanatate de cei care nu au. Cum ? Pai ori ii lasi sa moara fie prin aceea ca nu le dai nicio sansa reala fie ca ii lasi sa moara bolnavi pentru ca deh o sa fie muuuulti bolnavi ( vezi si in SUA cum s-a blocat aparatul de stat pentru Care Bill propusa de Obama ) fie ... asta e cea mai tare ii executa fortele de ordine cand fac prostii ( asta se poate vedea tot in US ). Deci ok, TU AI CARD SI ESTI "INGRIJIT". Fals, traiesti o iluzie ... cardul tau e ingrijit pentru ca ai avut grija sa pui bani pe el. Cu alte cuvinte nu omul conteaza ci cardul. Deci de unde tara in care traiesti trebuia sa faca lucrurile sa fie mai bune pentru toti ea se transforma intr-un club select care se pazeste de cei care nu au. Pai cum vine asta ? Si aici ajungi din nou la intrebarea care mai e rolul Statului daca el e doar al unora si nu al tuturor ?
  • -4 (6 voturi)    
    asigurari, sanatate, clinici private (Marţi, 28 octombrie 2014, 0:00)

    VladBerliba [anonim]

    In fapt toata situatia s-a creat in timp. Companiile au introdus serviciile medicale private ca un beneficiu la pachetul de angajare, salariatii l-au luat, clinicile private au crescut la greu ... iti dai seama ca numarul celor care aveau nevoie de servicii medicale efective era minor. Mai o poza, o nastere, o masea chestii light. Afacerea a prosperat, medicii au migrat de la stat la privat si gata ... sistemul public de sanatate a disparut :) Magie :)

    Acuma partea faina e ca atunci cand n-ai nevoie de sistem beneficiezi de el. Sa vezi cand ai nevoie, atunci cel mai probabil multi devin inapti de lucru si firmele renunta la ei prin diverse mijloace si dispare si asigurarea privata ... sau cardul. Sigur ca cu cat ai cotizat in anii in care erai apt poti sa beneficiezi mult si bine de asigurare, doar ca atunci cand nu mai cotizezi dispare si cardul. Cand ai sa vrei sa fii tratat o sa ti se spuna pai noi te-am tratat cat ... erai sanatos, acum e o problema cu cardul ... vedeti nu mai e activ ...
  • -3 (7 voturi)    
    Multi au urechi dar putini aud (Marţi, 28 octombrie 2014, 0:57)

    Zalmoxis [utilizator]

    ...daca acum 20 de ani ar fi aparut bautura "Hell" v-ati fi scandalizat; daca acum 20 de ani ar fi aparut emisiunea" kitchen's hell" ati fi sarit in sus, etc..... acum insa daca cineva aduce vorba de semnul fiarei si insemnarea populatiei.. vi se pare NORMAL. Nu degeaba avem imnul cu "DESTEAPTA-TE ROMANE!"... ca se doarme pe rupte, constiinta romanilor doarme profund (deocamdata, sper eu). Nu degeaba are Pontanochio "tupeu"... ca are cu cine! Pe prosti ii prostesti cu promisiuni. Ar trebui sa fiti recunoscatori ca maicutele si calugarii macar au luat atitudine, fata de tine cititorule care platesti bir (tribut) la stat jumatate din salariu si dormi mai departe, taxele cresc si apar mereu si mai multe, dar tu, tu nu mai ai vlaga sa mai zici nimic. "Las' ca poate zice altu'".
    Stefan a luptat cu turcii ca sa nu mai dam zeciuiala (10%) dar acum ni se pare NORMAL sa dam cincizeciuiala (50%) ca natie "libera".
    • +3 (5 voturi)    
      Turcii nu luau zeciuiala :)) (Marţi, 28 octombrie 2014, 7:52)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Zalmoxis

      luau haraci, luau pesches, luau "darul" pt. domnie; era un fel de pausal ca taxa lui Boc pe imm-uri :)

      zeciuiala o luau proprietarii de pamant si biserica, domnitorul (statul) lua si el alte taxe iar Stefan cel Mare i-a taxat pe moldoveni de i-a tampit;
      • 0 (0 voturi)    
        nu luau zeciuiala... (Luni, 17 noiembrie 2014, 23:19)

        Zalmoxis [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

        ... luau bir a zecea parte din ce produceau moldovenii
  • +2 (4 voturi)    
    E am o intrebare: (Marţi, 28 octombrie 2014, 1:11)

    denvarel [utilizator]

    "Dupa ce maicutele de la mai multe manastiri din Neamt au returnat cardurile si au trimis o petitie Casei Judetene de Asigurari de Sanatate, presedintele institutiei le-a raspuns ca nu vor putea beneficia de servicii medicale gratuite, cu exceptia urgentelor. "

    Chiar asa a spus presedintele casei Judetene de Asigurari de Sanatate?
    Gratuit? Credeam ca trebuie sa platesti CAS...

    Uraaa! Inseamna ca s-a reformat sistemul medical din Romania. Asistenta medicala e GRATUITA daca ai card! Dati-mi si mie trei.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Marţi, 28 octombrie 2014, 8:53)

    Xorciser [utilizator]

    Stire care va fi preluata de Daily Mail... soon.
  • +3 (3 voturi)    
    Mda (Marţi, 28 octombrie 2014, 10:10)

    electron [utilizator]

    Din cate am inteles cardul a fost introdus pentru a evita retele si internarile fictive, daca medicul vrea sa iti dea o reteta are un aparat in care baga cardul pe care il da pacientul si numai asa poate face reteta.(crectatima daca gresesc). Asta ar fi motivul pentru care nu ajunge CNP.
    Acuma pe maicute/cei care le sustin ca poate pe la manastire nu ai nevoie de asa le intreb card la banca au? Daca da deja esti "chip-uit". Telefon mobil au? Esti deja cu chip la tine. Astea sunt 2 lucruri care marea majoritate a oamenilor le au non stop in buzunar.
    Poate maicutele vor sa ne intoarcem in timp vreo 25 de ani cand sa lucram numai cu numerar si telefon fix.
    A si nici internet ca si ala ii unealta raului......
    BOR suntem in secolul 21 deschide ochii subordonatilor
  • +1 (1 vot)    
    dar cardurile cu bani va plac? (Marţi, 28 octombrie 2014, 10:53)

    domnescu [utilizator]

    daca nu e nici o pamana pe card...
  • +1 (1 vot)    
    Schema sigura (Marţi, 28 octombrie 2014, 11:13)

    Skipper1 [utilizator]

    Daca vrei sa impui ceva usor, adaugi ceva de scandal pe langa, care sa atraga atentia in alta parte. Este tactica hotilor de buzunare si a magicienilor.

    In cazul asta niste pareri exprimate habotnic ale unor maicute ortodoxe. Toata lumea o sa inceapa sa se certe pe tema habotniciei, a religiei si a ortodoxiei si o sa se declare pro-carduri doar ca sa nu fie in tabara habotnicelor, a "primitivelor" din Evul Mediu. Si nimeni nu mai discuta inteligent despre carduri.
    • 0 (0 voturi)    
      cu picioarele pe pamant (Marţi, 28 octombrie 2014, 13:20)

      VladBerliba [anonim] i-a raspuns lui Skipper1

      Nu e nimic habotnic in exprimarea maicutelor ... au exprimat foarte clar si la obiect preocuparile si optiunile pe care le au ...
  • +1 (1 vot)    
    cred ca... (Marţi, 28 octombrie 2014, 12:31)

    Boa [utilizator]

    indepedent de problema ridicata de maicute si preoti, era mult mai bine sa le fi spus 'carte de sanatate' si nu card. Dupa cum avem carte de identitate.

    Card este un cuvant importat si asimilat in ultimii ani in limba romana, desi aveam deja cuvantul 'carte'.
    Francezii numesc inclusiv cadrurile bancare 'carte de debit' sau 'carte de credit'. Italianii numesc cardul 'carta di debito/credito'. In romana, limba inrudita cu cele doua si cu aceeasi baza latina, am introdus rapid cuvantul 'card' din engleza. In mod similar am procedat cu 'mouse' pentru calculatoare. Ne suna posh si zambim aiurea daca cineva il numeste 'soarece', desi asta inseamna in engleza iar francezii si italienii l-au tradus si pe el corespunzator.
    Asta arata slabiciunea limbii romane si cultura celor ce adminsitreaza tara si introduc 'carduri' in loc de 'carti'.
    • +1 (1 vot)    
      Sigur, hai sa eliminam scrisul cu totul (Marţi, 28 octombrie 2014, 16:37)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Boa

      Si chiar si vorbitul... Ca in orice text mai lung poti gasi literele D, R , A si C, asa ca de ce sa mai scriem, nu? In alta ordine de idei, de cand in limba romana se citeste de la dreapta la stanga??? Poate si de jos in sus?
      • 0 (0 voturi)    
        sa nu exageram (Miercuri, 29 octombrie 2014, 12:39)

        Boa [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        nu ma refeream la asta, ci principial la faptul ca e stupid sa imprumuti cuvinte din alte limbi cata vreme ai cuvinte echivalente in propria limba.
        Desigur ca nici maicutele in cauza nu mai citeau invers cuvantul in cauza daca era unul romanesc si nici nu aveau motiv sa se cramponeze de asta (indiferent cat de stupid sau nu ar parea argumentul lor).
        • -1 (1 vot)    
          Tu iti dai seama ce spui? (Miercuri, 29 octombrie 2014, 15:59)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Boa

          Adica daca e un cuvant strain introdus intr-un text in romana trebuie citit invers??!! Si apoi, NU avem un cuvant romanesc pentru asa ceva. E adevarat ca este folosit uneori "carte" (carte de identitate, de vizita), dar dupa parerea mea nu e corect. Carte inseamna altceva, cu coperti, multe pagini. Cardul e doar o bucata mica de carton, plastic, de obicei cu o marime standard a unei carti de vizita (si aici am fost mai "originali", facand cartea de identitate mai mare!). De asta in limba engleza au cuvinte separate ("book" si "card"), pentru ca sunt diferite. Si apoi, ar fi singurul cuvant importat? Sunt atatea, si din multe limbi, ce importanta are unul in plus sau in minus!?
          • -1 (1 vot)    
            Am uitat sa mentionez (Miercuri, 29 octombrie 2014, 16:16)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            Ca nici francezii nu folosesc cuvantul carte ("livre"!) pentru carduri, ci "carte". Care evident e diferit! La fel la italieni ("libro" vs. "carta"). Asa ca nici aici nu ai dreptate...
            • 0 (0 voturi)    
              Dar noi (Joi, 30 octombrie 2014, 0:26)

              Boa [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

              Romanii spunem deja carte de identitate la fel ca si francezii si italienii asa ca ar fi logic sa folosim acelasi cuvant si pentru cartile bancare.
              • 0 (0 voturi)    
                Nu ai citit bine (imi place sa cred) (Joi, 30 octombrie 2014, 14:19)

                LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Boa

                Nu spun carte ("Livre d'identite" ci "Carte d'identite") deci nu carte de identitate, ci au cuvinte speciale. Inca o data, nu CARTE!
  • 0 (0 voturi)    
    Oare chiar sunt necesare? (Marţi, 28 octombrie 2014, 17:29)

    ErnestStefan Matyus [anonim]

    Mie aceste carduri mi se par un pic inutile.

    O bază de date bine pusă la punct și un software de calitate ar ajunge pentru identificatea pacienților și a contribuabililor.
    Ca și identificator unic se poate folosi CNP-ul care pote fi citit și de pe buletin(aici se poate stoca într-o formă mai ușor de citit pt dispozitiv electronic aș prefera cod de bare sau RFID. Cip-urile de tip cartelă se deteriorează mult mai ușor)

    De ce să consumăm resurse pt a creea mai multe cartele de plastic când tot de ce avem nevoie se poate păstra pe una singură

    Se cam face risipă.