Rares Bogdan: Traian Basescu a uitat in studioul Realitatea dosarul rosu cu documentele legate de ofiterul acoperit. Nu l-am citit

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 15 octombrie 2014, 18:12 Actualitate | Esenţial


Rares Bogdan
Foto: Agerpres
Realizatorul TV Rares Bogdan a afirmat ca presedintele Traian Basescu a uitat in studioul Realitatea un dosar rosu in care avea mai multe documente pe care le-a prezentat atunci cand l-a acuzat pe Victor Ponta ca a fost spion SIE.

Rares Bogdan a acordat un interviu pentru Ziua de Cluj in timpul caruia a fost intrebat daca "s-a intamplat ceva deosebit in timpul interviului sau dupa, in gestica sau reactiile presedintelui".

"Va dau o informatie in exclusivitate: presedintele si-a uitat in studioul Realitatea file din dosarul rosu in care a adus documentele pe care le-ati vazut in direct. Nu le-am citit, l-am sunat pe aghiotant, pe la 1:00 noaptea, si i le-a dat. Traian Basescu mi-a mai spus dupa emisiune ca se simte usurat", a raspuns Rares Bogdan.

Acesta a sustinut ca nu stia ca Traian Basescu va prezenta in emisiunea sa acuzatiile legate de colaborarea lui Victor Ponta cu serviciul de informatii externe.

"(...) pe parcursul emisiunii, a spus ca va face dezvaluirea cu sase zile inainte de primul tur al prezidentialelor. Mi-a spus apoi ca i-a placut subiectul despre starea economica a Romaniei si ca am afirmat ca iubesc Romania. Am ramas si eu surprins cand, pe o pauza publicitara, i-a spus aghiotantului 'Du-te si adu de pe biroul mic dosarul rosu!'. Acelasi aghiotant mai fusese trimis inainte sa aduca un dosar despre perimetrele Lukoil", a explicat acesta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















35919 vizualizari

  • -34 (64 voturi)    
    tanti Roza (Miercuri, 15 octombrie 2014, 17:18)

    Mazeta [utilizator]

    Băsescu uită lucruri, spune vrute şi nevrute, râde şi apoi imediat plânge. O fi îndrăgostit sau e doar scleroza?
    • +23 (31 voturi)    
      Ai vrea tu! (Miercuri, 15 octombrie 2014, 19:07)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      "A uitat"....
      Tare imi e teama ca vom scapa mai devreme sau mai tarziu de prostul vostru marele oltean chinez!
      Apropo, cati conducatori olteni au fost ingropati intregi?
      Eu nu/mi aduc aminte!
      • 0 (0 voturi)    
        42 (Joi, 16 octombrie 2014, 5:22)

        nu-conteaza [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        .
      • +1 (7 voturi)    
        intrebare pt RightIsGood (Joi, 16 octombrie 2014, 10:57)

        m.l [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Oare de ce trebuie sa te legi de faptul ca e mongoloid sau oltean. Nici eu nu il suport . SI chiar po ti catalogat basist de la bun inceput. Dar totusi sa il faci pe presedinte chior sau pe premier mongoloid oltean.... Tipic natiei noastre, zeflemeaua, bataia de joc la adresa altor oameni inclusiv conducatorilor...
        Cand argumentele si artiunile umane nu exista , sau sunt prea slabe... bagam umplutura.. ne batem joc , facem caterinca ieftina...
        Ne uitma cum in Germania Merkel are mana de fier si le merge bine , dar te intreb oare poporul, asa is bate joc de conducatori? ca la noi?

        EU nu zic ca Ponta nu e jenant si este un pericol national, e un atentat la viitor copiilor nostrii...MAi putem face floricele ironice sa il numina Tonta sau chestii din astea.. Dar pan ala intreba : "Apropo, cati conducatori olteni au fost ingropati intregi?"
        Ma intreb oare , ce fel de om esti? oare nu cumva asta e majoritate atarii noastre? Oare nu cumva clasa noastra politica este imaginea popurlui ?
      • +2 (4 voturi)    
        intrebare pt RightIsGood (Joi, 16 octombrie 2014, 11:09)

        m.l [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Ma gandesc in acelasi timp cum a ajuns Ponta in SIE . E prea slab, avea drepatate copilul lui cand a spus ca: ar fi fost tare daca taicasu' era spion. Nu il duce capul sie foarte mincinos. Ofiterii in vata despre minciuna stiu sa o foloseasca e o arma taioasa si periculoasa care folosita gresit discrediteaza. Ponta a folosit aceast aarma ca un copil de scoala: multe minciuni de la mici la mari, aberante, ranjite spuse cu un ranjet perfid...
        Caracterul lui nu are legatura cu faptul ca are o fata de mongoloid sau ca e oltean... Oameni de caracter si jeguri sunt in toate zonele, si toti au diverse mutre si fete.
        IN concluzie zeflemeaua e sport national la noi...
    • +3 (11 voturi)    
      da' la tine ? (Miercuri, 15 octombrie 2014, 20:59)

      cris64 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Da' la tine mazeto cum e, plata de la "motanul in zeghe sau prostie cu carul ? Nu de alta, dar sa stim daca mai ai vreo sansa. Ca de pupat in cur mai scapa omu'. Mai imbtraneste cru' se mai usuca buzele, dar de prostie, frate, nasol, n-ai solutie.
      • +1 (9 voturi)    
        Tanti Alina Kabaieva-Putina..... (Miercuri, 15 octombrie 2014, 21:33)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui cris64

        Mazeta, va ia banii pe degeaba...Ponta a fost demascat si Mazeta nu mai are fumigene decat pentru vreo luna...
        LOL
    • +2 (6 voturi)    
      Uitat? (Joi, 16 octombrie 2014, 8:18)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu cred ca Base uita asaceva in asemenea conditii. Mai curand l-a lasat acolo pt ca sa para a fi uitat.
      Nu zic ca el n-o fi uitand mai multe chestii, dar asta sunt 99% sigur ca nu a uitat. Poate o fi uitat ce s-a intamplat cu flota (ca e mult timp de atunci), dar dosarul asta nu cred sa fi putut sa-l uite, mai ales ca era un singur dosar si nu umbal omul cu vreo 12 dosare dupa el, ca sa le arate ba la unul, ba la altul, si sa zici ca ar fi uitat pe undeva 1-2 dosare.
      • 0 (4 voturi)    
        dosar rosu uitat. numai nu striga citeste-ma! (Joi, 16 octombrie 2014, 11:59)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        sunt trei variante:
        1. mai voia sa dea drumu la o pertarda de care si lui ii era rusine sau voia sa se laude ca detine la dosar una alta. asa ca apus totul in dosarul rosu (culoare de spectacol, care atrage atentia) ca sa fie citit. ar urma stirea "se pare ca presedintele detine informatii despre...".
        2. bause omul ceva sau era obosit (se mai intampla).
        3. e indragostit (nah, e barbat si el).
    • +5 (9 voturi)    
      chiar esti fraier (Joi, 16 octombrie 2014, 8:38)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sau te faci ca esti.
      base nu a uitat ci "a uitat". cum poti sa crezi ca e amnezic?
      iar de rares bogdan, ce sa mai zic? cine-l crede ca nu s-a uitat in dosarul rosu al "uitucului" base?
      era primul lucru pe care l-ar fi facut oricine.
      • 0 (2 voturi)    
        n a facut jocul nebunui.... (Joi, 16 octombrie 2014, 12:02)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        oricum, fiind un dosar uitat intentionat, sigur avea elemente de siguranta prin care se vedea daca a fost deschis. tiganeala si circ marca basescu. a fost o petarda care nu a explodat.
  • -4 (16 voturi)    
    Le-ai fotografiat pt.noul Brucan cu Gusa mare? (Miercuri, 15 octombrie 2014, 17:23)

    Plagarus [utilizator]

    Mare caracter, mare gura de sapun ! Esti in Trend ?
  • -13 (35 voturi)    
    ... (Miercuri, 15 octombrie 2014, 17:24)

    klaudyuxxx [utilizator]

    probabil era pilit
  • +26 (34 voturi)    
    L-A UITAT INTENTIONAT! (Miercuri, 15 octombrie 2014, 17:26)

    schroedinger [utilizator]

    Altfel aveai un aghiotant la usa in miezul noptii. Crede-ma!
    • +18 (26 voturi)    
      Bineinteles (Miercuri, 15 octombrie 2014, 19:30)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Mesajul lui Rares Bogdan nu este pentru noi: ca nu s-a uitat prin dosar... ca a uitat Basescu un dosar...

      Mesajul este pentru cei care apareau in dosar: Bey, faptele voastre sunt cunoscute de presa! Declar eu ca nu l-am citit dar ma credeti pe cuvant? Sunteti descoperiti!
  • +10 (12 voturi)    
    altul (Miercuri, 15 octombrie 2014, 17:36)

    Remington_Steele [utilizator]

    care ne crede prosti :)
  • +4 (22 voturi)    
    lol (Miercuri, 15 octombrie 2014, 18:18)

    corvus coraX [utilizator]

    Și chiar crezi că te credem?! Hai spune ce mai era pe-acolo?!
  • +16 (22 voturi)    
    Eu nu cred că l-a uitat ... (Miercuri, 15 octombrie 2014, 18:20)

    mitg [utilizator]

    Probabil că Băsescu a vrut ca respectivul (sau altcineva care nu avea autorizație pentru acele documente) să ia dosarul și să prezinte public documentele din acesta ...
    Păcat că nu s-a prins Rareș Bogdan ... sau poate s-a prins și l-a deschis și când a văzut conținutul Strict Secret de Importanță Deosebită, a zis pas.

    Cine știe ce joc politic se mai pune la cale acum ...
    • +1 (5 voturi)    
      hihi... :D (Miercuri, 15 octombrie 2014, 23:42)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Si-o fi vazut propriul nume...! :)))))))))))
  • -12 (36 voturi)    
    Pacat... (Miercuri, 15 octombrie 2014, 18:27)

    taticutu [utilizator]

    Daca si problemele de securitate ale unei tari se dezbat de Presedinte la o masa TV, ce sa mai zicem de EL ? Mai si uita documente ( ala spune ca nu le-a citit, hai lasa-ne ) !
    Trebuie votata Udrea !
    • +18 (26 voturi)    
      țară coruptă, servicii curate (Miercuri, 15 octombrie 2014, 18:07)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      știi ce-i mai grav ? Că SIE nu respectă constituția și Meleșcanu se crede ca restul baronilor pesediști în general dar și alte excepții, niște semizei ce râd în fața DNA-ului și a poliției, mai nou și în fața CNA. Nimeni nu ar trebui să fie Deasupra legii ! Nici șeful SIE, nici ofițerul Ponta, socrul Sârbu, sau nașul Maior de la SRI.
    • -7 (15 voturi)    
      Votam Udrea ! (Miercuri, 15 octombrie 2014, 18:23)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      ,
    • -1 (11 voturi)    
      Trebuie votata Udrea ! (Miercuri, 15 octombrie 2014, 20:14)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      Ca doar nu pe descoperitul acoperit.
  • +1 (13 voturi)    
    Atentie la exprimare (Miercuri, 15 octombrie 2014, 18:49)

    finutza [utilizator]

    A zis "nu l-am citit", adica s-a referit la dosar. Pai ce era sa citeasca? Maxim 10-20 cuvinte scrise pe coperta. Dar documentele? Daca nu si-ar fi bagat nasul, ar fi zis "nu le-am citit".
    • +3 (5 voturi)    
      finutza fii putin mai atenta. Bogdan a zis: (Miercuri, 15 octombrie 2014, 20:18)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      "file din dosarul rosu"
      • -1 (1 vot)    
        Cu tot respectul... (Joi, 16 octombrie 2014, 14:09)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui ty

        ... pentru atentia pe care o acorzi detaliilor, citeste, te rog, titlul articolului, cu voce tare!
        • 0 (0 voturi)    
          Ce superficiala ai ajuns (Joi, 16 octombrie 2014, 19:58)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          Titlul este dat de autor. In text vezi intre ghilimele zicerile lui Rares Bogdan.
          • +1 (1 vot)    
            Totul e scris de autor (Sâmbătă, 18 octombrie 2014, 11:52)

            finutza [utilizator] i-a raspuns lui ty

            A acuza de superficialitate cand exista o contradictie sau o ambiguitate este o gratuitate. De unde stiu eu unde este correct, in titlu sau intre ghilimele? Fiindca in ambele locuri, textul este scris de acelasi autor. In lipsa unui text doveditor sau a unei inregistrari audio... ne contrazicem inutil.
            Si un cititor de-aiurea, ia contact prima data cu... titlul!
            • 0 (2 voturi)    
              Cei superficiali se multumesc doar cu titlul (Sâmbătă, 18 octombrie 2014, 19:39)

              ty [utilizator] i-a raspuns lui finutza

              Asta e
              • -1 (1 vot)    
                Repet... (Duminică, 19 octombrie 2014, 10:32)

                finutza [utilizator] i-a raspuns lui ty

                ... fiindca observ ca n-ai citit pana la capat: daca gresit este in text, nu in titlu?
  • +4 (12 voturi)    
    si altii au fluturat un dosar rosu (Miercuri, 15 octombrie 2014, 18:56)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Acum citava vreme am vazut cum un ins a candidat la functia de presedinte al unei organizatii fluturind in fata adunarii generale un dosar rosu. Deci se poate... Rares, puiule, pacat ca s-a inchis depunerea candidaturilor ca puteai iesi presedintele Romaniei.
  • +3 (9 voturi)    
    eu (Miercuri, 15 octombrie 2014, 19:04)

    ggna [utilizator]

    Cred ca i-a lasat si semn unde sa se uite.
  • +1 (9 voturi)    
    Hai, sa mori tu! (Miercuri, 15 octombrie 2014, 20:01)

    mionut [anonim]

    Pe bune, a uitat Base dosaru'?

    Hai ma, ma leshi? .... :P

    A venit Base, a vorbit la tine in emisiune, a facut deconspirarea, si nu-ti ajunge? E atat de calda lumina reflectoarelor incat ai devenit dependent de ea? Oricum, prea curand nu cred ca o sa mai ai ocazia. Considera emisiunea cu Basescu ca pe apogeul carierei tale, dle Rares Bogdan!
  • +1 (7 voturi)    
    Bogdanele, (Miercuri, 15 octombrie 2014, 21:25)

    vitan.sandu [utilizator]

    tata, eu stiam ca ardelenii sunt oameni seriosi nu c....
    ... ve.
  • -7 (11 voturi)    
    cam asta a facut toata viata lui... (Miercuri, 15 octombrie 2014, 21:30)

    Blackhawk [utilizator]

    ... Traian Basescu... Sa stringa dosare despre toata lumea si pe care sa le foloseasca cind are nevoie. Cind are EL nevoie. Nu ROMANIA...
    Ca de obicei insa, piriciosii sint destul de detestati de populatie... Tipul este absolut patetic si cred ca ar trebui incurajat sa vorbeasca cit mai mult ca sa afle tot poporul cit este de bou.
    In curind o sa vina cu dosarul lui Ponta de la gradinita in care educatoarea declara ca Victor Viorel smulgea aripile de la bondari.
    • +6 (8 voturi)    
      Psiho-copy/paste (Miercuri, 15 octombrie 2014, 21:22)

      anaana [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawk

      Poate nu esti informat ca Ponta are probleme psihice grave de care cei care-l trag de sfori stiu foarte bine. Copy/paste a inceput cu smuls aripi de bondari la gradinita si a continuat cu lucruri mult mai grave. Te-ai bagat aiurea in vorba ca si Gabita Firea . Nu va mai fac instructaje la PSD ?
      • -5 (5 voturi)    
        ce pot sa spun... (Joi, 16 octombrie 2014, 1:54)

        Blackhawk [utilizator] i-a raspuns lui anaana

        ...bine ca esti tu bine informat... Informeaza-ma si pe mine te rog: cine-l trage de sfori pe Ponta si ce probleme psihice are?
        Multumesc!
      • -5 (5 voturi)    
        am chiulit la lectia asta... (Joi, 16 octombrie 2014, 2:07)

        Blackhawk [utilizator] i-a raspuns lui anaana

        ... mai prins! Am fost in vacanta si am pierdut mai multe cursuri de instructaj PSD-ist.

        Ultima oara ne-au asigurat insa ca sintem vreo 8 milioane din-astia cu probleme psihice grave... :-)

        Zi mai bine merci ca prostia nu doare si poti sa supravietuiesti fara prea multe calmante. :-) Oricum, daca in viata de zi cu zi esti la fel de talentat ca si pe Hotnews, mai bine ia niste calmante preventiv fiindca din Decembrie o fie destul de greu pentru tine :-)
        • 0 (0 voturi)    
          "8 milioane" (Joi, 16 octombrie 2014, 20:02)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawk

          aveti grije ca la prezidentiale sa nu ajungeti la vreo 20 milioane voturi pentru ponta plus restu.
  • 0 (8 voturi)    
    Marea Usurare (Joi, 16 octombrie 2014, 5:11)

    observatores [utilizator]

    Mi-a placut exprimarea ca Basescu si-a uitat mapa cu documentele secrete dar nimeni nu le-a citit.
    Si ca Basescu s-a simtit usurat dupa. Normal, daca a facut in studio.
  • +1 (1 vot)    
    OH. (Joi, 16 octombrie 2014, 17:48)

    letsoc [utilizator]

    Am urmarit atent emisiunea . Nea Rares ai UITAT intentionat sa-i dai foile inapoi presedintelui , dupa ce iti indica doar unde sa citesti .Bunul simt te obliga la scest gest , mai ales ca era in fata dv. , presedintele tarii. Nesimtirea la romani este foarte mare si multi , foarte multi ziaristi sufera de boala asta. Daca nu ma credeti ca s-a intamplat asa , aveti curajul sa puneti caseta emisiunii respective macar din momentul in care presedintele face dezvaluirea ? Cu stima , NC .