O curiozitate in cazul retrocedarilor: Parlamentarul Ioan Adam are la case si terenuri ca nici nevasta lui nu stie de ele. Declaratiile de avere

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Miercuri, 15 octombrie 2014, 13:12 Actualitate | Esenţial


Declaratia sotiei deputatului Adam
Foto: Hotnews
​Deputatul PSD Ioan Adam, suspect de coruptie in cazul retrocedarilor din Brasov, si-a trecut in declaratia de avere o serie intreaga de case, apartamente si terenuri pe care le detine, dar sotia sa, judecatoarea Roxana Adam, anchetata in acelasi caz, sustine, in declaratia ei de avere, ca nu cunoaste situatia imobilelor sotului.

Potrivit declaratiei sale de avere completate in 10 iunie 2013, deputatul Ioan Adam detine 4 case (dintre care 3 in Brasov si una in Poiana Brasov), 4 apartamente in Brasov si o cladire in care isi are biroul. In total, 1.780 de metri patrati de case, apartamente si birou.

De asemenea, Ioan Adam, avocat de profesie, are peste 10.000 mp de terenuri intravilane in Brasov si Poiana Brasov si inca 10.000 mp de teren agricol.

documente
(15 Oct 2014) PDF, 3MB
Deputatul nu a mai avut loc in spatiile de pe tipizatul declaratiei de avere de la Camera Deputatilor si a trebuit sa mai adauge proprietati si la finalul foii, separat.

Sotia lui, judecatoarea Roxana Adam, de la Tribunalul Brasov, anchetata si ea in dosarul retrocedarilor din judet, declara oficial stie ca sotul ei are mai multe terenuri si cladiri, insa nu cunoaste situatia acestora.

"NOTA: Adam Ioan, sot, detine imobile terenuri/constructii - nu cunosc situatia acestora", scrie in declaratia de avere a Roxanei Adam, din iunie 2013.

Deputatul Adam are in conturi echivalentul a peste 2 milioane de euro (in lei, euro si dolari).  El are insa si datorii - o cota de 38% dintr-un credit de aproape 500.000 de euro.

Judecatoarea Roxana Adam declara si in acest caz ca sotul ei are plasamente si investitii a caror situatie nu o cunoaste.
La venituri, deputatul Ioan Adam a declarat ca a incasat echivalentul a circa 225.000 de euro (peste 1 milion de lei) in anul 2012. Din acesti bani, salariul de deputat a fost 2.210 lei (avand in vedere ca fusese ales in decembrie 2012), dar grosul, circa 932.000 de lei, au venit din avocatura.

Sotia lui declara, de asemenea, ca nu cunoaste veniturile lui Ioan Adam din avocatura, drepturi de autor si din cursurile universitare pe care le preda.

E drept ca Roxana Adam si-a completat declaratia de avere in 7 iunie 2013, neputand deci sa vada declaratia de avere a deputatului Ioan Adam, care avea sa si-o completeze abia in 10 iunie 2013. Avea, insa, la dispozitie, macar orientativ, declaratia de avere depusa de deputat in 2012, la investire.

documente
(15 Oct 2014) PDF, 2MB
Revenind la declaratia de avere a Roxanei Adam, judecatorea de la Tribunalul Brasov este un proprietar mult mai modest decat sotul ei.

La capitolul constructiilor, ea declara ca are un apartament de 76 mp, situat in Brasov. Mai are si bijuterii de 85.000 de lei, dobandite in perioada 2009-2012.

In conturi, judecatoarea are echivalentul a circa 225.000 de euro, dar si datorii de vreo 4.500 de euro.

Ca venituri anuale, e a declarat evchivalentul a crirca 30.000 de euro, cea mai mare parte provenind din salariul de la Tribunal, la care se adauga chiria de la aparatment.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















30438 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    can-can (Miercuri, 15 octombrie 2014, 12:17)

    Mazeta [utilizator]

    Îmi place formularea din titlu. Propun o exprimare și mai ziaristică: „Adame, ai îmbulinat-o! Nici nevastă-ta nu știe de ele!”.
  • +1 (11 voturi)    
    A doua sotie (Miercuri, 15 octombrie 2014, 12:37)

    Isideri [utilizator]

    Judecatoarea Roxana Adam este cea de-a doua sotie a avocatului Adam. S-au casatorit relativ recent dupa decesul primei sotii. Ioan Adam era deja un avocat cunoscut si cu avere mare cand s-a casatorit cu judecatoarea Roxana Adam. Cred ca ii este cam greu sa ii stie toata avere acestuia.
    • +11 (13 voturi)    
      cam greu? (Miercuri, 15 octombrie 2014, 13:33)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Isideri

      cat de greu o fi? nu putea sa il intrebe? e totusi ilegal sa nu declari tot..
      si mie mi-ar fi mai usor sa spun ca am angajat contabilul "relativ recent" si nu am avut timp sa-l intreb cam ce taxe as avea de platit.. poate am timp anul viitor..
    • +12 (14 voturi)    
      totusi (Miercuri, 15 octombrie 2014, 14:13)

      rz_ [utilizator] i-a raspuns lui Isideri

      Le-ar fi putut completa impreuna, banuiesc ca se intalnesc macar o data pe luna.
      • +12 (12 voturi)    
        gresit (Miercuri, 15 octombrie 2014, 13:34)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui rz_

        de 3 ori, dupa baia saptamanala. 1 saptamana imposibilitate tehnica daca nu se inghit alte variante.
  • +8 (8 voturi)    
    manipulatorii si diversionistii PSD (Miercuri, 15 octombrie 2014, 13:14)

    fit [utilizator]

    Ce ne mai ametea pe la televiziuni sa ne convinga de ilegalitatile lor.
  • +14 (14 voturi)    
    Nu asta ... (Miercuri, 15 octombrie 2014, 13:27)

    A_Radu [utilizator]

    Apare pe la posturile TV de real succes Antena 3 si RTV , seara de seara , lovind in tot ce inseamna regim basescu, dar cu predilectie impotriva DNA , ANI ?
    Acum avem si explicatia ... e manjit pana peste cot ...
  • +13 (13 voturi)    
    Wow... (Miercuri, 15 octombrie 2014, 13:30)

    corvus coraX [utilizator]

    Un sărăntoc social-democrat...
  • +5 (7 voturi)    
    conflict de interese (Miercuri, 15 octombrie 2014, 13:39)

    neintelesul [utilizator]

    un parlamentar si un magistrat sub acelasi acoperis, uniunea puterilor in stat exact la asta in casa.... imposibil, ar trebui legiferata situatia, interzis sa faci politica cu ruda de gradu 1 magistrat.
  • +7 (7 voturi)    
    la asa avere (Miercuri, 15 octombrie 2014, 13:59)

    mos ion roata [utilizator]

    cred si eu ca are pofta de mancare .Mananca cu doua linguri la toate posturile tv.,la A3 chiar cu polonicu.
  • +7 (7 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 15 octombrie 2014, 14:07)

    Niccck [utilizator]

    cum un om ca el. cu o asa avere, ciugulea ( intr-o zi ) -fara sa plateasca- fructe de pe fiecare taraba pe langa care trecea din piata STAR iar vanzatorii saracii, care stau in soare, ploaie s-au vant nu ziceau nimic. Probabil era cunoscut mai mult datorita vizitelor pe la tarabe si mai putin ca deputat .
    • +4 (4 voturi)    
      Are obiceiul de a ciuguli (Miercuri, 15 octombrie 2014, 14:37)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Niccck

      de la alții în sânge, nu se poate abține nici măcar când alții sunt cu ochii pe el.
    • +3 (3 voturi)    
      lacatus mecanic... (Miercuri, 15 octombrie 2014, 17:24)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Niccck

      cu liceul terminat la seral la Zarnesti. Activist de nadejde face Stefan Gheorghiu, de unde iese, dupa metoda de atunci, avocat. Numit imediat procuror, cred ca chiar procuror sef , dupa revolutie trece in avocatura. Dictati-i o fraza. Sunt sigur ca va face zece greseli de ortografie.
  • +6 (6 voturi)    
    Coruptii Romaniei - ADAM SI TUTUIANU (Miercuri, 15 octombrie 2014, 14:37)

    mitomanul [utilizator]

    Acest avocat Adam este la fel de corupt ca si avocatul TUTUIANU, in prezent presedintele CJ Dambovita, care impreuna cu sotia presedintelui PSD Targoviste, STAN CRISTIAN(in prezent si viceprimarul Targovistei), fura din bugetul public prin contracte de asistenta juridica incredintate in mod direct, milioane de lei. Pentru a ascunde acest lucru, cu complicitatea serviciului informatic(oare DNA ce face????) declaratia de interese a lui STAN CRISTIAN pe anul 2014, NU POATE FI ACCESATA!
  • +5 (5 voturi)    
    Saracii saraci! (Miercuri, 15 octombrie 2014, 16:43)

    gogutaradu [utilizator]

    Cunosc foarte multe cazuri de retrocedari ilegale in zona mea.Ma gandesc la o generalizare in toata tara:cati amarati au fost pacaliti de acesti avari,banditi care le-au furat terenurile si casele bietilor oameni simplii ,care nu au putut sa se apere in justitie din cauza lipsei banilor sau a cunoasterii puterii a acelora cu care trbuiau sa se judece.
    Oare la nivel mic(local) se va mai face vreodata dreptate?
  • +1 (1 vot)    
    Jaf (Joi, 16 octombrie 2014, 8:02)

    PARSOR [utilizator]

    In Brasov plaga mafiei retrocedarilor imobilelor a ajuns la toate structurile, inclusiv la justitie.

    Imobil retrocedat asa zisului propietar ; care a primit bani pe imobil si pe care nu i-a returnat statului niciodata.
    Deci statul a ramas si fara imobil si fara bani.

    in schimb statul are obligatia de a returna suma incasata de la cumparatorul de buna credinta.

    Mafia retrocedarilor din Brasov a lucrat mana in mana cu justitia.
    Mai sunt multe situatii in care sunt implicati nume grele.
  • +1 (1 vot)    
    Dreptatea (Joi, 16 octombrie 2014, 12:33)

    IordachescuNicolaie [anonim]

    Am o mare satisfactie.Au ajuns marii smecheri,sa se teama o boala grava ,,DNA".Incearca din rasputeri toate combinatiile,doar-doar le va iesi ceva sa scape de acest virus.Nu mai pot dormi,nu mai pot vorbi,planuri de viitor nici vorba.Au inceput sa faca greseli copilaresti,ranjesc a paguba.Au ajuns in varf si tinteau mai sus.Urmeaza valea sau prapastia.Insa frica cea mai mare nu e de DNA.E de cei pe care au calcat si care asteapta momentul.Cazut la pamant si napadit de furnici,e mult mai grav,decat statul la racoare.Si sunt multe furnici care au tot strans otrava,pe care vor sa o probeze cu satisfactie.