Seful SRI, George Maior, isi va depune demisia in fata noului presedinte ales: Ramane la latitudinea lui sa aprecieze daca activitatea mea a fost potrivita sau nu

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 3 octombrie 2014, 14:16 Actualitate | Esenţial


George Maior
Foto: Agerpres
Directorul SRI, George Maior, a declarat, vineri, la Timisoara, ca isi va depune demisia in fata noului presedinte ales al tarii, apreciind ca este normal, intr-un stat democratic, ca viitorul sef de stat sa decida in ceea ce priveste serviciile de informatii.

"Cred ca un lucru normal intr-un stat democratic este ca viitorul presedinte sa decida in ceea ce priveste serviciile de informatii. Din punctul meu de vedere, voi merge catre acest nou presedinte, imi voi prezenta demisia si ramane la latitudinea lui sa aprecieze daca activitatea mea in fruntea acestui serviciu a fost potrivita sau sa ia o alta decizie. Nu am nicio problema din acest punct de vedere", a declarat, la Timisoara, George Maior, citat de cotidianul local tion.ro.

Acesta a precizat că nu i s-a propus niciodată funcţia de prim ministru şi nu a discutat acest lucru cu cineva.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8735 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    dar (Vineri, 3 octombrie 2014, 14:24)

    #SCHIMBARE [utilizator]

    stai ca nu inteleg...ca nu vreau sa fiu eu gica contra: spune ca asa e democratic...ori democratic inseamna ca si legile is facute tot ca sa apere democratia...: daca legea spune sa zicem ca sefgul sri este pus in fucntie pentru 6 ani (din motive de democratie sa zicem ... sa nu se suprapuna cu ceva etc) ..atunci cum poate fi democratic sa iti dai demisia ca e un presedinte nou?... e voia dansului asta e altceva..dar nu ca asta ar fi democratia....DACA in lege scria ca TREBUIE sa isi depuna demisia cand e presedinte nou..numai atunci insemna ca prin depunerea demisiei respecta democratia...orice alta chestie facuta nu insemana democratie ci vointa personala (pe care bineinteles ca o poate aplica cum doreste)
    • +4 (18 voturi)    
      e democratic (Vineri, 3 octombrie 2014, 14:33)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui #SCHIMBARE

      Dacă SRI pierde alegerile în fața SIE, este normal să le cedeze puterea.
    • +8 (8 voturi)    
      logic (Vineri, 3 octombrie 2014, 15:40)

      Inuka [utilizator] i-a raspuns lui #SCHIMBARE

      Nasul se pregateste de incoronarea finului ca domnitor al Romaniei si se antreneaza pentru functia de prim ministru.
      Asa toate functiile raman in partid sau in familie ca pe vremea "cizmarului".
      Ne indreptam catre un cincinal "luminos", daca nu se trezeste lumea in ultimul ceas sa ii bareze micului Ceausescu drumul spre o noua epoca de aur.
      • -5 (9 voturi)    
        nu cred (Vineri, 3 octombrie 2014, 15:57)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

        Sistemul a fost îngenuncheat de Traian Băsescu.
        • +3 (3 voturi)    
          Vodka! (Vineri, 3 octombrie 2014, 18:01)

          traian4 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Te-ai vodcarit din nou?
  • +8 (10 voturi)    
    explicare (Vineri, 3 octombrie 2014, 14:29)

    #SCHIMBARE [utilizator]

    ca sa ma explic : dupa cum spune dansul..daca sa zicem este numit pentru nspe ani (...sau nu are limita de mandat ) daca isi da demisia cand vine presedinte nou e democratic...inseamna de facto ca daca nu isi da demisia cand vine noul presedinte este nedemocratic....or eu nu stiu vreo lege care care sa faca nedemocratica o asemnea nedepunere de mandat....ori sa vina cu completarea seful sri si sa zica: din punctul meu de vedere trebuie modificata legea in asa fel incat seful sri sa isi dea demisia cand vine un nou presedinte ...si atunci da ..devine democratic
  • +13 (13 voturi)    
    se pregateste de Victoria (Vineri, 3 octombrie 2014, 14:32)

    dorul [utilizator]

    Nu stiu daca ati vazut, dar apare f. des in presa Maior. Ceea ce inseamna ca se pregateste sa fie premier sub Ponta. Se pregatesc sa castige tot subteranele, tot Securitatea, tot Serviciile Secrete.
  • +5 (15 voturi)    
    O formula eleganta: nu se agata de scaun (Vineri, 3 octombrie 2014, 14:33)

    albescu [utilizator]

    Intr-o adevarata democratie conteaza si legea dar si liberul arbitru. Dl Maior, intr-un mod elegant transmite mesajul ca daca viitorul presedinte nu il agreaza, nu considera ca activitatea lui a fost la nivelul corespunzator, nu o sa-l puna in situatia jenenta de a lupta cu legea pentru a-l demite. Este vorba de compatibilitate. Dl Maior, om de bun simt stie ca dragoste cu forta nu se face.
  • +17 (17 voturi)    
    prin aceasta "mutare"... (Vineri, 3 octombrie 2014, 14:42)

    demaGOGU [utilizator]

    ..cei mai harsiiti dintre noi vor fi recunoscut ca (ni) se pregateste ceva.
    • +8 (10 voturi)    
      nah (Vineri, 3 octombrie 2014, 15:02)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      si orbul vede ce si cum.miscarile astea de trupe si pozitionarile ce vor urma sunt cruciale pentru viitorul tarii.nu degeaba tipa nullandoaica de sare fusta pe ea.
  • +18 (18 voturi)    
    Pute urât (Vineri, 3 octombrie 2014, 14:43)

    Băsistude Serviciu [anonim]

    rău de tot ce se intâmplă in România in ultimul timp . Iesiti la vot fratilor , trebuie să scăpăm de clanul psd , ăstia doar asa pot să conducă tara .
  • -4 (6 voturi)    
    Intr-o tara normala (Vineri, 3 octombrie 2014, 15:16)

    verid [utilizator]

    Toti demnitarii isi dau demisia oferind astfel noului sef al statului posibilitatea de a-si alege colaboratorii,inclusiv premierul.Gestul lui Maior,deosebit de correct.
  • +6 (6 voturi)    
    Bate vantul, funza in dunga,Maior e pe fuga ? (Vineri, 3 octombrie 2014, 15:44)

    Plagarus [utilizator]

    Repozitionarea fortelor NATO, datorita situatiei regionale, impune o forta proaspata la varful civil al SRI-ului !
    Dupã cât am tras ca boii,
    Suntem iarãsi fiii ploii,
    Numai buni de dus cu vorba
    Sã ne fure altii ciorba
    Si bucãtile mai grase
    Noi rãmânem tot la oase,
    Pe când prostii care-ndurã
    N-au nimic de pus în gurã,
    N-au nimic de strâns cu sacul
    Dãm din nou tot noi de dracul
    Si tot nouã ni se cere
    Sã o facem cu plãcere,
    Cu mândrie si cu artã,
    Pânã vom iesi din hartã
    Si-om ajunge niste duhuri
    Cãlãtoare prin vãzduhuri
    Fãrã sã mai stãm la coadã
    Intr-o liniste nãroadã
    Si-ntr-o ordine absurdã,
    Pentru câte-un bot de urdã. (Egloga fiilor ploi de George....Tarnea )
  • +3 (3 voturi)    
    patriotule ! (Vineri, 3 octombrie 2014, 16:46)

    tot [utilizator]

    De ce nu-ti dai ACUM demisia , inainte de alegeri , nu dupa ?
  • +2 (4 voturi)    
    sunt de cct (Vineri, 3 octombrie 2014, 17:08)

    ..13 [utilizator]

    DUpa ce seful SIE se trezeste ca vrea sa fie Presedinte ajutat de nimeni altul de cat de Miky Spaga, acum Maior, sef SRI se gandeste sa isi depuna demisia in fata noului Presedinte.

    Fratica, o fi bine or fi rau?

    Cred ca mai degraba este de rau - ca exemplu pot sa il dau pe Robert Gates care a ramas in functie pana la prins pe Osama Bin Laden si mai apoi si-a cerut demisia.

    Maior care conduce niste servicii care fac fata cu greu provocarilor imense ar trebui sa ramana si sa isi continue treaba - Un sef de SRI nu se face de ieri pana maine si nici nu poate sa fie urcat cui ii va place noului sef de stat!

    Nu nar trebui sa ne jucam cu securitatea interna!

    Cum ar fi trebuit sa nu ne jucam nici cu cea externa! - alo daca se aude pana la dnul melescanu!
  • +2 (2 voturi)    
    trist... (Vineri, 3 octombrie 2014, 18:25)

    Withdrawal [utilizator]

    Serviciile secrete sunt ale tarii sau ale presedintelui ? Un om cu coloana vertebrala si-ar face meseria indiferent de sef.

    Oricare dintre voi, daca va vine un sef nou, va duceti cu demisia sa vedeti daca va vrea sau nu va vrea, sau veti continua sa va faceti meseria ?

    foarte trista atitudinea asta serviabila ... din partea unui om care conduce serviciile secrete ale unei tari.
  • +3 (3 voturi)    
    ATENTIE !! (Vineri, 3 octombrie 2014, 23:53)

    HOPA [utilizator]

    TREBUIE SA IESIM LA VOTOT
    DRAGI ROMANI MIROSE A COMUNISM !MAI URIT DECIT CEL ALUI NICU&LENUTA