Elena Udrea, despre ofiterul acoperit in radul candidatilor la prezidentiale: E de la SIE. Melescanu il cunoaste

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 1 octombrie 2014, 1:30 Actualitate | Esenţial


Elena Udrea a declarat marti seara, invitata la Realitatea TV, ca ofiterul acoperit din randul candidatilor la alegerile prezidentiale, despre care a vorbit presedintele Traian Basescu, este de la Serviciul de Informatii Externe.

"E de la SIE. Domnul Melescanu il cunoaste. De unde stiu? Am presupus. Sau am citit din presa, nu mai tin minte", a declarat, la Realitatea TV, Elena Udrea, citata de site-ul Stiripesurse.ro.

Intrebata la emisiunea lui Rares Bogdan ce crede despre existenta unui ofiter sub acoperire in randul candidatilor la prezidentiale, Elena Udrea a precizat ca, fara existenta unor dovezi clare, va ramane o poveste asemanatoare celei cu plagiatul de care este acuzat Victor Ponta, in sensul ca unele persoane o vor crede, iar altele nu.

In ceea ce priveste prestatia serviciilor secrete, Elena Udrea a apreciat ca aceasta a fost "foarte buna", deoarece "au reusit sa tina institutia departe de conflictele politice si fara echilibrul acestor institutii in 2012 riscam sa ducem Romania inapoi in bezna din care iesisem in 1989".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5229 vizualizari

  • -12 (16 voturi)    
    He he (Miercuri, 1 octombrie 2014, 1:32)

    Gigi Kent [utilizator]

    Mi se pare mie sau de fapt stirea e ca nu exista dovezi clare in legatura cu "plagiatul"? Ala de il tot molfie basistii de vreo 2 ani?
    • +8 (10 voturi)    
      Ce spui fai? (Miercuri, 1 octombrie 2014, 2:22)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Cum adica nu exista dovezi? Pai de-aia s-a chinuit mult iubitul tau sa desfiinteze comisiile care-l cautau de plagiat, ca nu exista dovezi? Pai tocmai a fost dat verdictul de plagiat, cum nu exista? Numai un idiot poate sa spuna ca nu exista dovezi.

      "Raportul de expertiză ştiinţifică realizat de profesorul doctor Simina Tănăsescu, de la Facultatea de Drept a Universităţii din Bucureşti (UB), profesor doctor Vlad Constantinesco, de la Facultatea de Drept a Universităţii din Strasbourg, şi de conferenţiar doctor Claudia Ghica-Lemarchand, prodecan al Facultăţii de Drept de la Universitatea Sorbona a fost dat publicităţii miercuri de UB.

      Teza de doctorat a lui Victor Ponta a fost supusă expertizei acestora de către rectorul Universităţii Bucureşti, Mircea Dumitru.

      Potrivit raportului, lectura detaliată a tezei de doctorat a lui Victor Ponta impune trei observaţii de natură generală, prima fiind că "autorul a plagiat patru surse majore", şi anume lucrările semnate de Dumitru Diaconu - Curtea Penală Internaţională, Istorie şi Realitate (Editura All Beck, 1999), Vasile Creţu - Drept Internaţional Penal (Editura Tempus, 1996), Ion Diaconu - The International Criminal Court: A New Stage, (Nicolae Titulescu Romanian Inst. International Studies, 2002), şi Victor Duculescu, prefaţa la lucrarea lui Dumitru Diaconu.

      "Autorul tezei a «împrumutat» de la aceşti autori nu numai idei juridice, dar şi formularea lor", spun cei trei jurişti în raport.

      Cea de-a doua observaţie este că autorul tezei "nu respectă regulile în vigoare în mediul academic: (...) ocultează total cele patru surse plagiate şi omite să pună citatele între ghilimele, să identifice referinţele sau să menţioneze în orice fel autorii intelectuali ai ideilor plagiate".

      "Totuşi, acest mod de a proceda nu se datorează necunoaşterii regulilor, din moment ce numeroase citate sunt perfect formalizate", se spune în raport."
      • +5 (5 voturi)    
        Dubioasa candidatura ! (Miercuri, 1 octombrie 2014, 9:34)

        EneMihai [anonim] i-a raspuns lui Alius

        Cu siguranta Teodor Melescanu STIE PRECIS cine este ofiterul acoperit care a militat in randurile SIE si care inca mai militeaza : el se numeste VVPonta Naum, zis si dr.Cretinetti...Exact de aceea fostul sef al SIE nu avea dreptul sa candideze la presedintia Romaniei,cu atat mai mult cu cat semnaturile pentru candidatura sa au fost stranse de un ONG pro-rus, condusa de militianul abject Dogaru!!! Aceste semnaturi au fost stranse IN TIMP CE Melescanu era inca sef la SIE, ceea ce arunca numeroase umbre asupra acestor alegeri atat de controversate!!! Oricum acesta nu va aduna mai mult de 1 % dintre sufragii !!!
        • -1 (5 voturi)    
          AM ramas cu Udrea singurul candidat onest (Miercuri, 1 octombrie 2014, 12:03)

          Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui EneMihai

          Elena Udrea a dat acel ex .cu plagiatul si pe buna dreptate. S-a solutionat cumva plagiatul lui Ponta si nu tim noi? Deci, nu zice bine Udrea ca si cu ofiterul acoperit chiar daca i se va da numele, la fel va fi tratat subiectul daca nu vine cineva si tranteste pe masa DOVADA?
          Melescanu stie, Presedintele stie, Ponta stie si tace deoarece spera sa scape, Iohannis stie deoarece serviciile germane il acopera, Macovei vine din securitatea comunista, deci stie si ea, Udrea poate banui deoarece nu are nicio treaba cu trecutul comunist, cu serviciile secrete si daca analizam la rece este singurul candidat curat. Toti ceilalti au bube mari: Ponta-Microsoft si ofiterul sub acoperire; Diaconescu-santaj; Iohannis -ANI si procese grele; Macovei- SIPA, servicii ceausite, trecut dubios; Melescanu- trecut securist, candidat in afara legii; Kelemen-ANI;Tariceanu-averi nejustificate, procesele in combinatie cu Patriciu, banuit -manechinul SRI etc.
      • -4 (6 voturi)    
        intr-adevar... (Miercuri, 1 octombrie 2014, 9:48)

        Blackhawk [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ... cita credibilitate cind vine de la Alius.
        Alius, cite doctorate sau alte lucrari post-universitare ai scris mata bre? Tu crezi ca fiecare doctorand reinventeaza roata cu dinti? Intr-o lucrare de doctorat, se citeaza zeci de lucrari precedente, asa cum bine mentioneaza concluzia comisiei: "Totuşi, acest mod de a proceda nu se datorează necunoaşterii regulilor, din moment ce numeroase citate sunt perfect formalizate", se spune în raport."
        Se poate foarte bine sa fie o omitere neintentionata. Presupunind ca Ponta a omis cu intentie sa faca referinta la cei 4 autori, unde este marea crima bre? Intr-adevar, a imprumutat idei juridice si formularea lor. De neiertat pentru un academician cu 3 doctorate ca Alius... Un fel de Leonardo da Vinci modern care ne expune ideile lui originale pe Hotnews. Alius, lasa-ne bre cu plagiaturile tale pline de venin si rautate. Du-te bre si discuta-ti ideile academice cu intelectuali de calibrul tau: EBA, Vanghelie, Isaura si alti telectuali basisti! Sau mai bine: du-te bre si denunta la DNA! Pe Gigi Kent, pe mine, pe toti plagiatorii care au fost la scoala si au plagiat. Sa ne invatam minte!
        Ha, ha, ha!!!!!!! Sa traiesti bine Alius draga!!!!
        • 0 (2 voturi)    
          A imprumutat 3 sferturi din lucrare.. (Miercuri, 1 octombrie 2014, 12:50)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawk

          ..Si nu vine de la mine, vine de la acei neica nimeni, profesori. Stiu, nu intelectuali ca tine, super invatati, dar si ei acolo niste neica nimeni. Ia du-te pe la facultatile din tara unde-ti platesti tu taxele s vezi ce pateste unu' care isi face o lucrare (nu neaparata de doctorat) in stilul "Ponta".

          Prefer sa nu am nici un doctorat, decat sa le am asa cum le-au obtinut astia de-i alegi tu si-i pui in fruntea tarii.

          Ma inainte cereai sa ti se precizeze pe cine a plagiat Poanta al tau. Acum stai sa arunci cu noroi in mine, de parca eu l-am acuzat si dovedit. Bai asta, Poanta al tau este doar un mincinos si un hot. Tot ce a realizat el in viata este datorita minciunii si hotiei. Unul care admira un astfel de om si ii ia apararea, impartaseste aceleasi "principii" si acelasi caracter.
          • 0 (0 voturi)    
            nu ai nici un doctorat... (Miercuri, 1 octombrie 2014, 20:20)

            Blackhawk [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            fiindca nu esti capabil sa creezi nici macar acel sfert pe care l-a creat Ponta. Daca macar 50% din populatia Romaniei ar avea educatia lui Ponta, probabil ca ai fi suficient de multumit ca sa nu mai fie nevoie sa-ti refulezi abjectiile aici.
            Te rog frumos, in continuare, sa-mi spui CE ANUME A PLAGIAT Ponta in lucrarea lui. Ai citit-o macar? Ai citit vreo lucrare de doctorat in viata ta? Ai citit vreo carte in viata ta?
            Si stai linistit, am lucrarile mele care au fost apreciate la facultatile din tara unde-mi platesc eu taxele.
            Iti doresc sa te calmezi, sa citesti mai mult, si sa faci mai putine spume la gura cu hotiile altora. Sau daca vrei neaparat sa faci spume la gura, fii macar mai precis si da EXEMPLE, lasa-ne cu principiile... Cine stie, poate chiar ma convingi...
            • 0 (0 voturi)    
              Mda.. (Joi, 2 octombrie 2014, 5:14)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawk

              "O analiză detaliată în paralel a textelor realizată de jurnaliștii de la România Liberă a indicat nu doar o preluare a părților informative, ci și a aprecierilor personale ale autorilor, a întrebărilor retorice puse de ei, a referirilor la texte mai vechi ale aceluiași autor, precum și greșeli de ortografie.[18] Lucrarea de doctorat a fost apoi publicată sub formă de carte, cu o prefață semnată de chiar I. Diaconu (autorul uneia dintre cele trei lucrări plagiate), având-o coautoare pe Daniela Coman.[13] Alte surse indică drept autor al prefeței pe Adrian Năstase.[19]"


              http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-radio_tv-12577287-robert-turcescu-raspunderea-dreptul-international-umanitar-este-treilea-plagiat-lui-victor-ponta.htm

              http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12558495-articolul-din-despre-acuzele-plagiat-adresa-premierului-ponta.htm


              http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12659113-despre-decizia-cnatdcu-cazul-victor-ponta-guvernul-roman-incercat-impiedice-prin-orice-mijloace-investigatie-stiintifica-independenta-acuzatiilor-plagiat.htm


              http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12575002-interviu-karl-peter-schwarz-autorul-anchetei-din-ziarul-german-frankfurter-allgemeine-zeitung-cazul-ponta-mai-grav-decat-cazurile-schmitt-guttemberg-pentru-nu-copiat-pagini-intregi-ale-tezei-asa-cum-f.htm


              http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12654359-ultima-ora-consiliul-general-cnatdcu-decis-victor-ponta-plagiat.htm


              http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12699783-victor-ponta-facut-curs-drept-penal-international-universitatea-din-catania-diploma-premierului-aparea-mentiunea-master-drept-penal-international-universitatea-din-catania.htm

              Si nu, nu am citit nimic niciodata, in afara de cometariile tale care sunt un fel de doctorat al bunului simt. Daca 50% din populatia ar avea "educatia" lui Poanta al tau, intr-adevar am fi o natie de hoti. Cine stie, poate ca suntem.
    • +4 (4 voturi)    
      nu exista dovezi? (Miercuri, 1 octombrie 2014, 9:54)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ce alte dovezi mai "vrea" muschii tai?
      Citeste si memoreaza ce scrie @ Alius.
      • -1 (1 vot)    
        si care a fost rezultatul? (Miercuri, 1 octombrie 2014, 12:43)

        freestyle [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        I-a fost retras titlul de doctor? Nu! Atunci? Despre ce vorbim? Aici nu este vorba de dovezi (prezentate de unii si pe care altii nu le-au luat in considerare) ci de rezultatul practic al demersului de contestare. Zero!
        "Doctorul" opereaza in continuare.
        • 0 (0 voturi)    
          O sa vina si vremea aceea. (Miercuri, 1 octombrie 2014, 13:46)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

          ..Asa se spunea si despre Nascase.. si uite-l. Ai putina rabdare.