Militari americani au curatat de gunoaie plaja din Navodari

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 19:11 Actualitate | Esenţial

Aproximativ o suta de voluntari - angajati ai Ambasadei SUA in tara noastra, infanteristi marini si militari ai Fortelor Terestre americane de la Baza militara "Mihail Kogalniceanu", atat barbati, cat si femei, precum si membri ai "Let"s Do It Romania" - au participat sambata la o actiune de strangere a gunoaielor de pe plaja de la Navodari, marcand astfel Ziua Internationala de Curatare a Plajelor, anunta Agerpres. La actiunea a luat parte si insarcinatul cu afaceri ad-interim al SUA la Bucuresti, Dean Thompson.

Potrivit acestuia, frumusetea plajei si a zonei costiere nu trebuie sa fie afectata de existenta deseurilor, oamenii trebuind sa constientizeze ca aruncarea gunoaielor pe jos are "un urias impact, atat in ceea ce priveste sanatatea populatiei, cat si din punct de vedere economic, pentru ca descurajeaza turismul".

Dean Thompson a mentionat ca, prin actiunea de curatare a plajei, voluntarii incearca sa le transmita cetatenilor mesajul de a fi cat mai receptivi la probleme legate de protejarea mediului si sa-i incurajeze sa participe in numar cat mai mare la astfel de actiuni de colectare a gunoaielor.

Timp de patru ore, voluntarii americani si cei ai organizatiei "Let"s Do It Romania" au reusit sa colecteze, in saci menajeri, aproximativ cinci tone de gunoaie printre care pet-uri si ambalaje din hartie, deseurile fiind ridicate cu utilajele de catre lucratorii Administratiei Bazinale de Apa Dobrogea - Litoral.

Ziua Internationala de Curatare a Plajelor, celebrata anual in data de 20 septembrie, este un avertisment cu privire la gunoaiele aruncate in mari si oceane, reziduuri care afecteaza sanatatea oamenilor, a florei si faunei, precum si resursele ce depind de sanatatea apelor.























3000 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    Mai e de facut curatenie (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 19:29)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    De exemplu de curatat plajele Marii Negre din Crimeea de gunoaiele sovieto-imperialiputinisteste rusesti. Si pe cele din Moscova, sa elibereze Rusia de sub mafie.
  • +13 (13 voturi)    
    wow (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 19:36)

    simplu_cetatean [utilizator]

    Mulțumim voluntarilor! Chiar meritam o asemenea palma, avem prea multi concetățeni nesimțiți.
  • +8 (8 voturi)    
    asteptam (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 19:42)

    clint [utilizator]

    aceeasi miscare din partea postacilor :)
  • +8 (8 voturi)    
    pai ei sunt ca Becali (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 20:01)

    zaboo [utilizator]

    sa le fie scarba sa dea cu matura? stirea pentru becalieni trebuia sa sune cam asa: FRAIERII aia au curatat plaja...
  • +5 (9 voturi)    
    ciudat (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 20:36)

    Adrian_. [utilizator]

    Rusia nu a participat? la cati "trimisi speciali" are in Romania, strangea lejer cateva mii de voluntari.
    • 0 (0 voturi)    
      pai a participat, bre (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 23:11)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      ne-a "curatat" de tezaur
  • +5 (9 voturi)    
    Acolo as vi vrut (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 21:05)

    Kepler [utilizator]

    sa-l vad pe mizerabilul ponta si pe faimosii parlamentari romani.

    O sincera felicitare americanilor pt aceasta actiune!
    • 0 (0 voturi)    
      Da, dar (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 21:22)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      uite că nu ne-am găsit nici o mână de români normali care să punem osul pentru rezolvarea problemei.
      Se constată, încă odată, adevărul exprimat de zicala „ fiecare nație are conducătorii pe care-i merită”.
      În loc să-i așteptăm pe primari, președinți, miniștri, poate ar trebui să învârtim și noi mătura, măcar în curte și prin jur.
  • 0 (0 voturi)    
    Va asteptam in piratment! (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 22:03)

    Maniu [utilizator]

    Luati de acolo toti penalii! Si in groapa Marianelor cu ei!
  • 0 (0 voturi)    
    alţii ne fac curăţenie.. as usual (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 23:13)

    Kentt [utilizator]

    îmi vine să mă bag în pământ de RUŞINE
  • 0 (0 voturi)    
    Septembrie nepotrivit (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 23:23)

    Robert M [utilizator]

    Plajele trebuie curatate vara, in plin sezon, pentru ca oamenii sa vada actiunea.
    In paralel este necesara o campanie vizuala si radio prin care sa se atraga atentia asupra nesimtitilor care arunca gunoaie pe plaja.
    Pentru ca romanii sa constientizeze realitatea este nevoie de venirea unor straini.
  • 0 (0 voturi)    
    foarte rau!! (Duminică, 28 septembrie 2014, 4:07)

    Codruta N [utilizator]

    Trebuiau lasate acolo - cine le-a lasat pe plaja, sa se imputa in ele!!
  • +1 (1 vot)    
    noi, cu braţe ca oţelul (Duminică, 28 septembrie 2014, 5:42)

    VW_Bora [utilizator]

    vom culege ...ce-om găsi pe plajă!

    Gata! De-acu' încolo, populimea nu va mai "aştepta" guvernul, primăria, prefectura să i se facă curat în faţa casei, în curte sau chiar prin casă. Să vină americanii!!! ...că tot i-am aşteptat destul.