Victor Ponta: Serviciile de informatii sunt afectate de disputa politica si de toate aceste petarde care s-au aruncat in discutia publica

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 11:07 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta
Foto: Guvern
Premierul Victor Ponta a declarat vineri, cu ocazia unui eveniment organizat la World Affaires Council din Houston (SUA), ca serviciile romane de informatii isi fac datoria si monitorizeaza situatia in contextul amenintarii teroriste reprezentate de Statul Islamic insa "sunt, din pacate, afectate de disputa politica si toate aceste petarde care s-au aruncat in discutia publica".

Intrebat daca serviciile de securitate din Romania au intrat intr-un grad de alerta ridicat ca urmare a amenintarilor si activitatilor de racolare ale Statului Islamic, Ponta a raspuns:

"In niciun caz, nu vreau sa starnim panica. Vreau sa va spun ca, evident, de la momentul recrudescentei actelor de terorism care privesc cetateni europeni, serviciile noastre de informatii isi fac datoria si evident monitorizeaza orice fel de amenintare la adresa Romaniei. Am incredere ca isi fac foarte bine treaba, ca sunt, din pacate, afectate de disputa politica si toate aceste petarde care s-au aruncat in discutia publica - ca si, pana la urma, deciziile care privesc legislatia - au afectat intr-un fel activitatea serviciilor de informatii, insa in acelasi timp cred ca Romania e o tara sigura si vor avea din partea Guvernului tot sprijinul logistic si financiar necesar, ca sa asigure ca fiecare cetatean al Romaniei se afla in siguranta".

Premierul a facut aceste declaratii la evenimentul "Romania, poarta catre un sector energetic sigur si diversificat¬, la World Affaires Council din Houston, se arata intr-un comunicat de presa transmis de Guvern.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3501 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    S.I. = Serviciile de Informatii sau Statul Islamic (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 11:32)

    dumitrica [utilizator]

    Citate:
    - "urmare a amenintarilor si activitatilor de racolare ale S.I."

    - "serviciile romane de informatii isi fac datoria si monitorizeaza situatia in contextul amenintarii teroriste reprezentate de Statul Islamic insa "sunt, din pacate, afectate de disputa politica si toate aceste petarde care s-au aruncat in discutia publica"."

    In stire se vorbeste atit de Serviciile de Informatii cit si de Statul Islamic. Cine este acel S. I. ca racolari au facut si unii si altii?

    N.Red. Multumim pentru observatie. Am modificat.
  • +5 (5 voturi)    
    Atentie!!! (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 11:34)

    romania_curata [utilizator]

    Atentie dragi americani si DRAGI ROMANI; mitomanul a evitat intentionat exprimarea a ceea ce are de gand """" .....serviciile noastre de informatii ( INCA ) isi fac datoria si evident monitorizeaza orice fel de amenintare la adresa Romaniei, ( DAR din decembrie, daca voi fi ales presedinte, vor monitoriza orice fel de amenintar la adresa psd si a baronilor sai ).
    Intrebarea retorica este; oare americanii chiar sunt prosti, de-l baga pe mitoman in seama, sau se fac????
    • +4 (4 voturi)    
      sa ne fie RUSINE!!! (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 18:40)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      "Peste 100 de voluntari, angajaţi ai ambasadei SUA, militari americani de la baza Mihail Kogălniceanu, alături de însărcinatul cu afaceri Dean Thompson, împreună cu mai mulţi membri ai organizaţiei Let`s Do It România au participat astăzi la o acţiune de curăţare a plajei din Năvodari"

      http://www.evz.ro/insarcinatul-cu-afaceri-al-sua-si-militari-americani-au-curatat-plaja-navodari.html
    • +3 (3 voturi)    
      Nu sint prosti americanii (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 19:59)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      Adeziunea Romaniei la NATO face parte din economia continentala a aliantei militare. Romania este MULT mai importanta decit Viktor Ponta.

      In locul lui Obama, ai risca sa atragi antipatia celor 7,4 milioane de uslamisti? Nu cred ca ai risca asa ceva.

      Daca uslamistii ar reusi sa anihileze justitia, asta s-ar vedea cu ochiul liber. Aceleasi milioane de uslamisti, dintre care multi il regreta pe Ceausescu, ar duce dorul justitiei care pedepseste coruptia politicienilor.

      Stii ce a demonstrat deja justitia independenta? Ne-a demonstrat tuturor ca SE POATE! Asta nu se uita. Ai sa vezi. Inclusiv memoria uslamistilor a suferit transformari ireversibile. Romania nu mai e ce era in 2004. Pacea penala nu se mai poate institui, tocmai datorita memoriei noastre colective. Se va incerca instituirea vechii paci penale intre partied si infractori, dar NU se va reusi. Ai sa vezi.
  • +6 (6 voturi)    
    cine e cu petardele în mână (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 11:53)

    timp tamp [utilizator]

    Defecțiuni au apărut la serviciile secrete controlate de iresponsabilul sinistru Pon Ta Plagy: interne și armată, servicii ocupate cu protejarea infractorilor gen Duicu, mazăre, Constantinescu...
  • +6 (6 voturi)    
    Romania, poarta catre un sector energetic... (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 11:56)

    Radu-Mihai [utilizator]

    "Romania, poarta catre un sector energetic sigur si diversificat"

    Iar cheile, ati ghicit! Sunt in buzunarul lui ponta...
  • +4 (4 voturi)    
    D-le doctor in stiinte juridice, W Ponta, (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 12:06)

    ofCAER [utilizator]

    de ce "serviciile de informatii... vor avea din partea Guvernului tot sprijinul logistic si financiar necesar", acestea (serviciile) nu sunt subordonate parlamentului? Cumva "pana la urma, deciziile care privesc legislatia" au fost deja luate iar noi, romanii ordinari (nu aia midri adicatelea) nu stim?! iar guvernu' dr. ponta e-n toate ce sunt?
  • +6 (6 voturi)    
    Intr-un alt registru (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 12:14)

    ofCAER [utilizator]

    Pai ba Ponta, daca tu ti-ai tradat in 2009, la alegeri - tii minte? "in turul intii am votat cu crin...", asa ne-a zis guritsa ta aia care le-nnebuneste pe romancele ortodoxe si mindre mai ceva ca deodorantu' axe -, candidatul al carui purtator de vorbe erai si partidu' care va facuse pe amindoi sa fiti ce erati, cum vii tu, ma tradatorule, sa vorbesti americanilor despre loialitatea si atasamentu' serviciilor de informatii romane?!
  • +6 (6 voturi)    
    serios? (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 12:22)

    revo [utilizator]

    Eu credeam ca sunt afectate de vidul creat de neadoptarea Legii Big Brother, cel putin pana la alegeri. Stie Dragnea de ce...
  • +6 (6 voturi)    
    Petarde (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 13:03)

    gigifisiune [utilizator]

    Limbaj de presedinte aspirant. ///
  • +8 (8 voturi)    
    Vai saracii shpionii! (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 13:08)

    Spiky [utilizator]

    Ca sa se protejeze, au lansat candidatura unuia dintre ei, sa putem fi si noi in rand cu lumea - adica numai Rusia sa aiba presedinte shpion, si noi nu?
  • +6 (6 voturi)    
    saracutzii (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 14:03)

    asdff [utilizator]

    mi-e si mila de ei, vai de capul lor, oameni nacajitzi...
  • +6 (6 voturi)    
    pai... (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 15:19)

    gab0iu [utilizator]

    amice, in primul rand intrebarea este un non-sens...adica serviciile de securitate sa fie in alerta datorita faptului ca ele racoleaza agenti? mai sa fie...despre amenintari ce sa spun...nu serviciile au fost amenintate si nici securitatea statului ci un FOST agent....amenintat cu devoalarea...cel mai afectat se pare ca esti tocmai tu...
  • +3 (3 voturi)    
    Bey Viorele tu esti o petarda de "doctor'si om! (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 20:18)

    Plagarus [utilizator]

    Ar crapa costumele pe micul Nero daca ar avea CV-ul lui Funeriu, MRU samd !
    Apropo de ortodoxia lui WctorP.
    Iata mai jos lista cu tarile in care cei mai multi oameni se declara credinciosi - prima coloana de cifre.
    Ghana 96%
    Nigeria 93%
    Armenia 92%
    Fiji 92%
    Macedonia 90%
    Romania 89%
    Iraq 88%
    Kenya 88%
    Peru 86%
    Brazil 85%

    Moscova nu crede in lacrimi, asa ca SURPRIZA va veni de la Putin care va face un mare bine Romaniei, cand va rosti o scurta propozitie: " Sustin pe Viktor Ponta la presedintia Romaniei !!!!! "
  • 0 (0 voturi)    
    Amenintarea pentru orce misca esti tu Ponta (Luni, 29 septembrie 2014, 8:50)

    andreesanu [utilizator]

    Cine si-a gasit sa apere serviciile de informatii ???
    dalmatianul de Ponta prin tot ce face ,prin tot ce spune este o catastrofa,ghiveciul din capul lui ar trebui sa-i sperie pe romani si sa-i faca atenti .Viitorul Romaniei cu un asa presedinte este avortat din primele luni.
    Incompetenta iresponsabilitatea,sunt trasaturile de baza,cu un cameleon ca Ponta nici serviciile nu vor avea linistea sa -si vada de treaba.