Europa extinde utilizarea telefoanelor mobile in avioane in toate fazele zborului

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 26 septembrie 2014, 19:59 Actualitate | Esenţial

Agentia europeana pentru securitate aeriana (AESA) a autorizat vineri companiile aeriene europene sa permita pasagerilor, sub conditia realizarii unui studiu de impact, sa foloseasca aparatele electronice, inclusiv telefoanele mobile, in toate fazele zborului, anunta AFP.

Pe langa telefoanele mobile, sunt permise tabletele, laptopurile etc. Acestea vor putea fi utilizate pe toata durata zborului, inclusiv la aterizare sau decolare, fara a fi nevoie de activarea modului avion.

AESA a precizat ca revine fiecarei companii studierea impactului asupra sistemelor de bord a semnalelor generate de aparatele electronice, inainte de a autoriza sau nu folosirea lor, in functie de rezultate.

Mult timp interzise in avioane din motive de securitate, aparatele electronice au obtinut anul trecut unda verde pentru prima din partea autoritatilor aeriene americane si europene.

AESA a decis in noimebrie 2013 sa autorizeze aparatele electronice in avioanele de linie in toate fazele de zbor, cu conditia sa fie trecute in modul avion, dar interzicand laptopurile.























5296 vizualizari

  • -7 (15 voturi)    
    doh (Vineri, 26 septembrie 2014, 20:31)

    Nevermind [utilizator]

    adica acum se poate desi nu s-a schimbat nimic, dar si-au dat seama ca au fost retardati. Dar macar au facut studii pana s-au convins. Deh, unii pricep mai greu...
    • +3 (9 voturi)    
      ! (Vineri, 26 septembrie 2014, 21:11)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Zici asa pana ai sa dai de prima taranca cu mobil care o sa-si povesteasca cu prietenele toata viata ei la 30cm de tine. Sau vreun tigan sa vorbeasca pe speaker 2-3 ore cat e un zbor...
      • +5 (5 voturi)    
        @tudorr (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 2:41)

        IrinaSoroceanu [anonim] i-a raspuns lui tudorr

        nu ai semnal sa vorbesti pe avion
      • -1 (7 voturi)    
        da da da (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 12:21)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Ai inteles nu. Vezi ca ti s-a raspuns mai jos. Utilizare telefon nu inseamna neaparat vorbit la el si este greu sa faci o stewardesa sa priceapa ce inseamna mod flight in momentul in care ea stie ca trebuie sa impuna cu strasnicie o regula cretina si fara nicio logica. Trecand peste faptul ca nu ai semnal in avion, nu vad de ce nu as mai rezolva cateva probleme cat mai pot vorbi. Pentru mine un avion este un mijloc de transport si atat. Nu reprezinta un eveniment major in viata o calatorie cu avionul si nu este cu nimic deosebit de o calatorie cu trenul. Acolo nu-si povesteste nimeni viata ca sa interzici telefonul? Ce-mi place logica asta aplicata aleator. Da, stiu, avion suna mega smecher, dar este un autocar cu aripi pentru unii dintre noi si nici nu ne punem la tol festiv cand zburam.
  • +2 (6 voturi)    
    :) (Vineri, 26 septembrie 2014, 20:57)

    JohnyCash [anonim]

    Oricum la altitudinea aia nici dracu nu are semnal. Am testat....
  • +6 (8 voturi)    
    Tarom? (Vineri, 26 septembrie 2014, 21:39)

    m.o [utilizator]

    Ar trebui sa-i anunte cineva si pe cei de la Tarom. De curand, in cursa de Budapesta, stewardesa a insistat sa inchid telefonul, chiar daca i-am explicat ca era in modul "flight" si voiam doar sa ascult muzica. Nu era cazul sa protestez in avion, dar mi-am amintit de situatiile in care aveam de convins o "functionara la ghiseu" ca dreptatea e de partea mea...
    • +2 (4 voturi)    
      exact (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 12:23)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui m.o

      Analogia e buna. Combinat cu sindromul badigardului valorizat de uniforma si "importanta misiunii"
  • 0 (6 voturi)    
    va fi frumos (Vineri, 26 septembrie 2014, 22:48)

    andimi [utilizator]

    eu nu prea inteleg, adica in timpul zborului va trebui sa suport pe cineva vorbind cu orele la telefonul mobil? Ei cu asta chiar nu sunt de acord si am sa protestez la momentul respectiv!
    • +4 (4 voturi)    
      @andimi (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 2:42)

      IrinaSoroceanu [anonim] i-a raspuns lui andimi

      Nu ai semnal in aer si trebuie sa-l tii pe mod avion.
    • +2 (4 voturi)    
      brrrrr (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 12:27)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Iti strica un eveniment major in viata chestia asta. Zbori numai la costum, nu?

      Ce-mi plac astia pe care nu-i deranjeaza vorbitul langa ei, dar SA NU FIE LA TELEFON! Logica maxima. Cumva e o problema legata de faptul ca nu se aude dacat jumatate din discutie si este o forma de protest :D
      • 0 (0 voturi)    
        nu imi place si basta (Duminică, 28 septembrie 2014, 17:00)

        andimi [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        nu imi place sa aud palavragind langa mine, indiferent ca vb. la telefon sau isi povestesc doi vecini de scaun viata! Mi se pare o chestiune de bun simt, pe care insa se pare ca nu o intelegi!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu, da' (Duminică, 28 septembrie 2014, 17:27)

        siska [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        daca intr-adevar aud si pe avion "te-am iubit sa moara mama" pus pe speaker chiar ca mi se scoala paru-n cap! Sau crezi ca nu se poate la noi ?