Victor Ponta cere ajutorul comunitatii romanesti din SUA pentru eliminarea vizelor: Sa para intr-adevar ca suntem parteneri cu  SUA si nu suntem doar, asa, un indepartat aliat

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 25 septembrie 2014, 20:41 Actualitate | Esenţial

Premierul Victor Ponta a cerut membrilor comunitatii romanesti din SUA ajutorul pentru eliminarea vizelor de intrare pe teritoriul american impuse in prezent romanilor, spunand ca Guvernul "se chinuie" de la Bucuresti sa rezolve aceasta problema, dar este nevoie de lobby in relatia cu congresmenii, relateaza Mediafax.

El a aratat ca, prin introducerea Romaniei in programul Visa Waiver, ar "parea intr-adevar" ca romanii sunt parteneri cu Statele Unite ale Americii si nu doar aliati indepartati.

"Am o rugaminte pentru comunitatea noastra: tot ne chinuim de la Bucuresti sa rezolvam problema cu Visa Waiver, insa de fiecare data ni se spune ca noi nu avem destul lobby la congresmeni. Poate reusiti dumneavoastra sa fiti mai eficienti decat partea guvernamentala si, la un moment dat, aceasta reminiscenta a unor vremuri mai trecute, si anume sistemul cu viza, desi s-a imbunatatit mult, poate reusim sa scapam de ea si sa para intr-adevar ca suntem parteneri cu Statele Unite ale Americii si nu suntem doar, asa, un indepartat aliat", a spus Ponta membrilor comunitatii romanesti, intr-o intalnire organizata la sediul Consulatului General al Romaniei din New York.

Bulgaria, Cipru, Croatia, Romania si Polonia sunt singurele tari UE ai caror cetateni au nevoie de vize pentru a calatori in SUA. Bulgarii si romanii sunt singurii cetateni europeni care nu pot calatori fara vize in Canada.

Programul Visa Waiver, derulat de autoritatile americane, permite cetatenilor din anumite tari sa calatoreasca in SUA, in scop turistic sau de business, pentru a perioada de maximum 90 de zile, fara viza.

In luna mai, dupa o discutie avuta cu vicepresedintele SUA, Joe Biden, aflat atunci la Bucuresti, premierul Ponta a afirmat ca Romania beneficiaza de sustinere din partea administratiei democrate de la Casa Alba pentru eliminarea vizelor de intrare pe teritoriul SUA, dar trebuie sa isi foloseasca toata influenta si prietenii din Congresul american, in special in zona republicana.

In discutia avuta, joi, cu membrii comunitatii romanesti, Ponta a mai afirmat ca se bucura pentru faptul ca intre Romania si SUA exista relatii politice bune, adaugand ca spera ca acestea sa fie simtite si in viata comunitatii.

"Ma bucur ca avem asa relatii bune politice intre America si Romania, mi-as dori sa le si simtim in viata comunitatii, pentru ca, altfel, eu am intalnit romani alaturi de americani mai mult in Afganistan si in alte zone", a spus Ponta.

Intalnirea premierului Ponta cu membrii comunitatii a fost initial anuntata ca fiind fara presa, din "constrangeri de spatiu", iar echipamentele de inregistrare au fost retinute la intrare. La insistentele reprezentantilor presei romane de la New York, Ponta a acceptat totusi prezenta acesteia spunand: "Va rog, orice doriti dumneavoastra sa filmati, e liber. Este o tara libera".

Premierul Victor Ponta se afla in SUA, cu ocazia Adunarii Generale a Organizatiei Natiunilor Unite.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1627 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    Astepam (Joi, 25 septembrie 2014, 20:51)

    muciflenduri [utilizator]

    Ii asteptam pe ultrasii comunitatii de romani din SUA si Canada sa scrie comentarii fluviu despre cum ei nu-si doresc scoaterea vizelor pentru 'rromani'.
    Cliseele obisnuite de genul 'cine are de primit viza, primeste' sunt binevenite.
    Haideti sa aratam inca o data de ce, in iad, cazanul rezervat romanilor nu are nevoie de paznic.
    • +3 (3 voturi)    
      Tupeu (Vineri, 26 septembrie 2014, 10:37)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Conteaza mai draga cine face cererea si catre cine. De la Ponta catre romanii din diaspora?! Nici macar tu nu crezi.

      Tu (simulezi ca) nu ai priceput cit este de dispretuita cultura uslamista. De ce crezi ca sinteti 7,4 milioane, dar va simtiti singuri?! Mereu apelati la solidarism.

      Nu mai incercati sa va dati drept reprezentanti morali ai Romaniei. Nu sinteti decit formal.

      Multa greata iti urez, in numele populatiei neuslamizate!
  • +5 (9 voturi)    
    no thanks (Joi, 25 septembrie 2014, 20:55)

    amanda13 [utilizator]

    Oricine probeaza ca are un scop legitim si se poate intretine pe timpul vizitei aici primeste viza. Altfel, cei care vin sa comita ilegalitati sau sa ramana sa munceasca la negru pot sta acasa. Am vazut ce imagine au romanii in UK. SUA este singurul loc in care nu ma simt rusinata ca sunt romanca si asta fiindca vizele sunt un filtru eficient. Daca as face lobby pentru ceva as face pentru mentinerea vizelor. In plus, sa stie Ponta ca pentru mine ambasada Romaniei si guvernul lui de doi lei nu au facut niciodata nimic. Cand o sa faca bine sa introduca votul prin corespondenta atunci sa aiba tupeul sa ceara ceva de la noi. Dar nu o vor face niciodata fiindca stiu ca noi astia nu suntem usor de dus cu zaharelul si mituit electoral.
    • -1 (1 vot)    
      there you go (Vineri, 26 septembrie 2014, 21:39)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      Bine ai venit, membru ultras. Spui ca nu ti-e rusine ca esti romanca? Mie imi este rusine ca esti romanca, aproape la fel de tare cat mi-e rusine ca hotii de care pomenesti sunt romani.
      Indivizi din toate natiile isi sustin tara de origine, mai putin romanii, ca ei au 3 perechi de oaie, si se jeneaza peste poate.
      Nu-ti cere nimeni sa faci lobby, singurul lucru decent pe care l-ai putea face e sa renunti la cetatenia romana si sa-ti vezi de ale tale.
      De jenanti care se lamenteaza e deja plina Romania.
  • +6 (8 voturi)    
    Adica liber pt dofttorei si golanashi? (Joi, 25 septembrie 2014, 20:57)

    Wanheda [utilizator]

    Tnx but NOOOT.
  • +5 (5 voturi)    
    ...aberatii de la pemeu, (Joi, 25 septembrie 2014, 21:01)

    valy_74 [utilizator]

    In acelasi ton... Dar din pacate prinde la populism. Multi au incercat in ultimii 25 de ani. Nu e vorba de lobby, e o amagire. Pt accesul in VisaWaiverProgram trebuie indeplinite criterii tehnice. Cel mai important e rata de refuz. Atat. Apoi vom fi admisi automat. Nu exista tara sa fie in VWP si sa nu indeplineasca criteriile ref la rata de refuz... TEHNIC , e similar cu Meteouu(MTO)
  • -5 (7 voturi)    
    Romanika (Joi, 25 septembrie 2014, 21:02)

    cocodino [utilizator]

    Sarcina asta revine sefului UE si senatul European sa fie fermi si sa trateze toate tarile membre UE egale, si ar trebui un pasaport special UE pentru toti cetatenii UE.
    Majoritatea romanilor din USA sunt niste prosti cu ochelari de cal, le este frica ca vin tiganii la cersit si la furat si ca vezi doamne face de ras etnia romaneasca ;-) Ha ha, suntem de rasul curcilor ce mentalitate avem. Alo! mexicanii, sudamericanii, negrii din caraibe plus hotii si banditii europei occidentale sunt bineveniti, pe linga americanii cersetori, hoti, crominali, traficanti de droguri, samd. (Aaaaa, de astia nu ne intereseaza ca nu sunt romani de-ai nostri).
    Romanii din Canada? Ce sa spun, aceeasi mentalitate, in plus nu vor sa vina si alti paraziti sa le ia lor cecurile sociale pe linga cersit si furat ca sa-i faca natia de ras ;-)
    PS. De aia ne este rusine sa spunem ca suntem romani. Ne e rusine de noi insine ce prosti, rasisti, fuduli, si balcani suntem.
    • 0 (0 voturi)    
      Asa este, ai dreptate! (Vineri, 26 septembrie 2014, 17:08)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui cocodino

      Chiar nu inteleg, cum pot fi impotriva acesti romani care lucreaza pentru Microsoft si alte companii si sunt bine vazuti in SUA sau Canada? Dupa ce ca si-au lasat prieteni, familii lucruri in Romania si s-au dus sa lucreze pe salarii de mizerie in SUA sau Canada, cand in Romania o duceau atat de bine, erau apreciati si aveau salarii cel putin triple, acum vin sa fie impotriva ridicarii vizelor? Sa impiedice toti tiganii sa vina acolo, dupa ce saracii au adus fala Romaniei in toata Europa?
  • +6 (6 voturi)    
    Catre dnul V Ponta (Joi, 25 septembrie 2014, 21:25)

    AndreeaK [utilizator]

    De ce ar trebui ca comunitatile de romani din SUA si Canada sa va ajute la ridicarea vizelor? V-ati schimbat dintr-odata opinia pe care ati exprimat-o acum cateva zile la Eforie? Ca romanii din afara granitelor tarii sunt responsabili pentru prostul renume al Romaniei? De ce v-am crede, luand in considerare cate minciuni ati spus pana acum? Atunci cand cetatenii romani din afara Romaniei vor realmente egali cu cei din Romania (nu numai in perioada electorala sau cand aveti nevoie de noi), cand vom avea vot prin corespondenta si vot anticipat, cand reprezentatii din parlament chiar se vor ocupa de nevoile noastre, cand Parlamentul Romaniei, Guvernul si Presedentia vor face ceea ce sunt votate sa faca pentru Romania, atunci si numai atunci putem sa discutam despre ce ajutor putem oferii pentru ridicarea vizelor.
  • +3 (3 voturi)    
    gata, a rezolvat-o si p-asta (Joi, 25 septembrie 2014, 21:34)

    crisic [utilizator]

    Ocupa-te daca vrei vize, comunitate romaneasca. Guvernul din tara pe care ai parasit-o pentru un trai decent e epuizat...
  • -11 (13 voturi)    
    Tot sprijinul din lume nu ne ajută (Joi, 25 septembrie 2014, 21:44)

    Nyk1 [utilizator]

    Noi avem o mentalitate de sclavi care se mulțumesc cu orice oscior aruncat de la masa stăpânului. Soluția o avem deja, dar nu avem bilele să ridicăm glasul la stăpân, spunând: fie ne scoateți vizele, fie recunoaștem oficial faptul că Crimeea este parte integrală a Federației Ruse.
    • +7 (7 voturi)    
      Excelenta idee (Joi, 25 septembrie 2014, 22:15)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Recunoastem Crimeea, semnam un tratat de prietenie cu Coreea de Nord, oferim portul Constanta flotei rusesti, trimitem niste ajutoare ISIS-
      si SUA, si Canada vor fi la piciorele noastre.
      Nu numai ca vor elimina vizele, ci fiecare din noi va primi un ajutor de emigrare de 10.000 USD si un apartament pe Broadway. Plus un certificat de posesor de bile.
    • +8 (8 voturi)    
      Cu asa mentalitate (Joi, 25 septembrie 2014, 22:53)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Fii sigur ca voi milita PENTRU mentinerea vizelor.
  • +9 (9 voturi)    
    asta dupa ce ne ia dreptul sa votam (Joi, 25 septembrie 2014, 21:46)

    zaboo [utilizator]

    noua, nesimtitilor din strainatate, ca nu traim in Ro sa mancam salam cu soia impreuna cu asistatii "de bine" care "merita" sa voteze
  • +9 (9 voturi)    
    Incorect (Joi, 25 septembrie 2014, 22:11)

    Orpheus [utilizator]

    Ponta ar trebui sa ceara ajutorul comunitatii romanesti din ROMANIA pentru eliminarea vizelor. Vizele nu sunt eliminate din cauza romanilor de aici, nu din SUA!
  • -3 (5 voturi)    
    UE (Joi, 25 septembrie 2014, 22:14)

    Porcurorul General [utilizator]

    Ar trebui ca sa dea un model SUA cu deschiderea imtegrala a pietei muncii in includerea Romaniei si de ce nu si Bulgariei in Schengen. Aaaaaaa UE nu poate dar cere SUA. Cum se numeste asta copii? Ipocrizieeeee, tovarasaaaa.
  • +7 (7 voturi)    
    Un ajutor pt. democratie,nu ceri "doctore " ? (Joi, 25 septembrie 2014, 22:15)

    Plagarus [utilizator]

    Viorel Che penibil in tara democratiei, fata in fata cu comunitatea romanesca ,cea destupata nu ca cea de votaci bezmetici -bastinasi-PSD !
  • +7 (7 voturi)    
    domnu Ponta (Joi, 25 septembrie 2014, 23:16)

    Enofereus [utilizator]

    eliminarea vizelor nu se da pe ochi frumosi, sunt niste criterii de indeplinit foarte clare. Daca nu le indeplinesti poti promite marea cu sarea ca tot nu ti se da. Banuiesc ca e mai usor a promite, pana la urma e campanie electorala, nu?
  • +3 (3 voturi)    
    ...Ba Ponta ! (Vineri, 26 septembrie 2014, 0:32)

    Jupanu1970 [utilizator]

    Daca vrei sa vi in Canada te ajut eu. Bagi si tu o sapaga la baiatu' de 1000K si ti pune Jupanu' viza. Hai ca la tine sa furi 1000k nu I mare branza....
    La munca enoriasule !
  • +5 (5 voturi)    
    Iata si motivul (Vineri, 26 septembrie 2014, 1:26)

    lucis29 [utilizator]

    E bine ca stim cine e vinovata de neadmiterea Romaniei in Visa Weaver: Comunitatea romaneasca din SUA.
    Din nou Guvernul si premierul au facut tot ce era omeneste posibil, dar altii nu i-au ajutat.
    Tipic.