VIDEO UPDATE Adrian Sobaru va fi arestat la domiciliu. Avocat: Sobaru a spus ca voia sa isi dea foc la Guvern, avea la el o sticla cu benzina

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 25 septembrie 2014, 9:44 Actualitate | Esenţial

Adrian Sobaru
Foto: Captura Antena 3
Judecatoria Sectorului 1 a decis, joi, ca Adrian Sobaru sa fie arestat la domiciliu, in dosarul in care este acuzat pentru distrugere si tulburarea ordinii si linistii publice, dupa ce a rupt cu masina o bariera de acces de la sediul Guvernului, informeaza Mediafax. Potrivit avocatului acestuia, Sobaru le-a spus anchetatorilor ca miercuri avea la el o stica de jumatate de litru cu benzina si voia sa isi dea foc in fata sediului Guvernului.

Judecatorul de drepturi si libertati a respins propunerea procurorilor Parchetului Judecatoriei Sectorului 1 de arestare preventiva pentru 30 de zile a lui Adrian Sobaru, dispunand masura arestului la domiciliu.

Decizia poate fi contestata, la Tribunalul Bucuresti, atat de catre Adrian Sobaru, cat si de procurori.

Avocat: Adrian Sobaru a spus ca voia sa isi dea foc la Guvern, avea la el o sticla cu benzina


Adrian Sobaru le-a spus anchetatorilor ca miercuri avea la el o stica de jumatate de litru cu benzina si voia sa isi dea foc in fata sediului Guvernului, motivand ca a recurs la acest gest extrem pentru ca sunt lucruri in Romania care nu merg asa cum trebuie, a declarat, joi, avocatul acestuia.

Avocatul a spus ca este multumit de decizia dispusa de judecator de arestare la domiciliu a lui Adrian Sobaru, precizand ca se va consulta cu clientul sau daca o va ataca. El a adaugat ca Adrian Sobaru si-a recunoscut fapta in fata magistratilor si a aratat ca o regreta.

Avocatul a mai spus ca Sobaru nu avea in masina vreo butelie sau alte dispozitive explozive, iar in rezervorul autoturismului era aproximativ un litru de benzina. El a precizat ca Sobaru le-a spus anchetatorilor ca se mira ca a reusit sa ajunga la Guvern cu atat de putina benzina in rezervor.

"El regreta ca a trebuit sa comita o fapta penala pentru a rezolva un protest... a vrut sa ajunga un curtea Guvernului si sa protesteze. A vrut sa-si dea foc, dar n-a reusit. Avea un recipient cu benzina, de jumatate de litru, in masina", a declarat Vladimir Florea, avocatul lui Adrian Sobaru.



Procurorii Parchetului Judecatoriei Sectorului 1 l-au audiat, joi, pe Adrian Sobaru si au formulat pe numele acestuia propunere de arestare preventiva pentru distrugere si tulburarea ordinii si linistii publice, acesta fiind dus la instanta.

Angajatul TVR Adrian Sobaru a fost retinut miercuri seara de catre politisti, pentru distrugere si tulburarea ordinii si linistii publice, dupa ce a rupt cu masina o bariera de acces de la sediul Guvernului.

Politistii l-au adus joi dimineata pe Sobaru din arest la Parchetul Judecatoriei Sectorului 1, unde va da o declaratie in fata procurorilor. La finalul audierilor, procurorii vor decide daca vor cere instantei sa emita un mandat de arestare pe numele lui Sobaru sau daca acesta va fi pus in libertate, dupa expirarea ordonantei de retinere emisa miercuri, pentru 24 de ore.

La intrarea in sediul Parchetului, Adrian Sobaru nu a facut nicio declaratie. Avocatul acestuia a venit la Parchetul Judecatoriei Sectorului 1 pentru a fi prezent la audieri.

Angajatul TVR Adrian Sobaru, care in 2010 s-a aruncat de la balconul salii de plen a Parlamentului intr-o tentativa de sinucidere in semn de protest, a intrat miercuri cu masina in poarta de la Palatul Victoria. Dupa ce a rupt bariera, Sobaru a intrat cu masina in curtea Palatului Victoria, unde a mai mers cateva zeci de metri.























6032 vizualizari

  • +27 (31 voturi)    
    Au gresit locul (Joi, 25 septembrie 2014, 9:52)

    dandra [utilizator]

    Ar trebui audiat la ospiciu de nebuni. Doar in Romania si doar niste psd isti corupti ar putea sa ridice in slavi un om bolnav mintal. Dar, asa cum zicea George Carlin:" incercati sa realizati cat de prost este omul obisnuit si acum imaginati-va ca jumatate din ei sunt si mai prosti".
    Si uite asa te capeti cu o tara plina de iubitori de antene si latrine.
    • +12 (14 voturi)    
      formularea corecta: (Joi, 25 septembrie 2014, 11:50)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      "de latrine cu antene".
  • +18 (26 voturi)    
    O tara cu sute de mii de Sobaru... (Joi, 25 septembrie 2014, 10:07)

    JustinCase [utilizator]

    Se numeste Statul Islamic.
    • +6 (12 voturi)    
      trivializezi ISIS (Joi, 25 septembrie 2014, 11:10)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

      Sobaru ori are probleme psihice, ori e attention whore. Daca ar fi vrut sa omoare pe careva trecea cu masina pe rosu si troznea niste pietoni.
      • +12 (14 voturi)    
        asta asa e.... (Joi, 25 septembrie 2014, 12:01)

        Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        cand am vazut stirea, ma intrebam ce nu a calcato mai tare si nu a urcat cu ea pe scari direct in cladire....ca daca era sa fiu nebun si sa clachez....cam asta faceam....dar asta a facuto mai mult din spectacol teribilist....

        trist e ca latrinele si pesedeii s-au folosit de sarmanu dobitoc atunci cand s-a parasutat de la balcon si acum se fac ca ploua si nu mai e eroul lor pentru ca nu le mai ajuta cauzei lor
        • +4 (6 voturi)    
          daca ajungea prin peretii Latrinei (Joi, 25 septembrie 2014, 15:26)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

          cu masina lui..il Decretam Erou al luptei ANTIvaraniste !
        • +4 (4 voturi)    
          Mai sa fie... (Joi, 25 septembrie 2014, 16:01)

          pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

          calcat-o si facut-o!
          Pe ea!
          • 0 (0 voturi)    
            Corect (Joi, 25 septembrie 2014, 19:23)

            Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

            Scuzele mele solemne :)
  • +15 (19 voturi)    
    Ironia e puternica in asta (Joi, 25 septembrie 2014, 10:19)

    tr0uble [utilizator]

    Pe langa faptul ca o televiziune de dereglati mintal au luat un sarman cu probleme si l-au folosit pentru scopurile lor mizerabile, daca va uitati in poza pusa de hotnews, se vede in "burtiera" o stire "copacul a cazut peste 4 masini" .. E ca si cum ai vorbi de funie in casa spanzuratului.

    Fara nici o legatura cu substanta problemei mi s-a parut hilar .
    • +9 (13 voturi)    
      Nu e vina lor! (Joi, 25 septembrie 2014, 11:04)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui tr0uble

      Oamenii sunt usor de manipulat; atunci cand ai mii de biserici si putine scoli, omul nu stie sa gandeasca singur si atunci vin altii sa le bage in cap idei si sugestii de cum ar trebui sa fie lumea din jur.
      E controlul maselor in cea mai forma pura, e doar iluzia ca esti stapan pe propria persoana. In multe tari nici macar nu exista ideea de liber arbitru, esti doar manipulat de media, cu cine sa votezi, ce sa cumperi si pe cine sa urasti.
    • +1 (1 vot)    
      Ba are legatura. (Joi, 25 septembrie 2014, 16:18)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui tr0uble

      Daca tu nu vezi legatura dintre "o tara cu sute de mii de Sobaru" si "copacul a cazut peste 4 (sic) masini care se aflau intr-o parcare" inseamna ca problema e la tine.

      Pe de alta parte si in alta ordine de idei, cum iti permiti dom'le sa te iei de partea sanatoasa la minte a natiei?
      Dupa ce ca esti in minoritate, mai si faci glume Zglobii..

      Nu ti-a fi rusine sa te iei de aia 14.7 catralioane?!?
      Cine te crezi?
      Ha?
  • +7 (15 voturi)    
    incredibil ce manipulare (Joi, 25 septembrie 2014, 12:33)

    math [utilizator]

    omul e perfect normal, un roman curajos care lupta cu dictatura nazista si sclavagista, cea care ne tine in bezna de 10 ani. Noroc cu beculetul numit Antena 3.

    Adevarul ascuns cu indarjire este ca GPS-ul masinii (model 1975) s-a defectat. Adresa introdusa era Palatul Cotroceni dar serviciile au sters asta din memorie.

    Mai bine uitati-va la Voiculescu toata lumea este in extaz ce victorie magistrala a obtinut el din puscarie contra tiranului, ce caracter, ce om puternic acest Voiculescu. Urmariti Antena3 si RTV. Nu stiti ce pierdeti !
    • +10 (12 voturi)    
      Așa este ! (Joi, 25 septembrie 2014, 13:43)

      trigger [utilizator] i-a raspuns lui math

      După ce a fost arestat, sobaru buimacit si dezorientat, întreba in stânga si-n dreapta: "cum?! palatu' victor ..!?! Nu e palatu' cotroceni?!! Ma scuzati da știți... data trecută la Parlament ... Capu'... Sigur nu e Cotroceni ? Ca ma aștepta gadea in bosketi sa ma filmeze când detonez buteliilii astea la Cotroceni ... Sunați-l pe Gâdea...sa mai aștepte in bosketi ca peste trei luni nu mai greșesc adesa."
      • 0 (2 voturi)    
        Ha! Ha! Ha! (Joi, 25 septembrie 2014, 15:55)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui trigger

        Gresit!
        Hornaru asta e perfect normal la cap!

        Cand 66.(6)% dintre romani sunt in total acord cu personajul iar matale, care pari a fi din afara alora 7.4 trilioane, esti de fapt un mic sextant (sic) e clar ca bunaziua ca tu nu esti intreg la minte iar cel anterior mentionat reprezinta de fapt normalitatea!
        Asta ca sa fiu clar si concis!

        Ce atata tura-vura?!?
  • +2 (2 voturi)    
    ..... (Joi, 25 septembrie 2014, 16:47)

    ClaudiuCS [utilizator]

    In locul lui mi-as fi dat foc in sediul antenelor! Am fi scapat de multa prostie.
    • +2 (2 voturi)    
      Gresit! (Joi, 25 septembrie 2014, 17:02)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui ClaudiuCS

      Sa-ti dai foc nu produce asa un mare deranj.
      Insa daca ai niste grenade la centura altfel sta treaba...
  • 0 (0 voturi)    
    ce nu are (Vineri, 26 septembrie 2014, 4:26)

    gopo111 [utilizator]

    o funie si niste sapun sa se spinzure linistit acasa, ce asa mare panarama cu asta? ca nu il mai baga nimeni in seama, pai e un nimeni la fel ca alti 18 milioane de romani, ce vrea? sa se duca la munca daca vrea bani cit despre faima... la ce face el mi-ar fii rusine sa fac asa ceva doar sa apar la tv