Analiza HotNews.ro

Programul lui Victor Ponta: O prapastie adanca intre vorbele candidatului si faptele premierului

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 23 septembrie 2014, 19:36 Actualitate | Esenţial

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Victor Ponta si-a publicat programul de candidat la presedintie, o buna ilustrare a dublului discurs care l-a consacrat in functia de premier. Ambitiile de presedinte sunt maximale, cauta sa menajeze toate sensibilitatile politice de drapta, de stanga, ecologiste, pe sustinatorii statului de drept, pe nationalisti dar si pe pro-occidentali, insa din prima lectura sare in ochi prapastia dintre vorbe si fapte. Prezidentiabilul Ponta promite ceea ce premierul de azi face exact pe dos.

Este apoi, ca de obicei in Romania, un program de premier, imposibil de pus in practica de un presedinte. De pilda, se angajeaza la cresteri de pensii si salarii, dar economia nu intra in atributiile constitutionale ale sefului statului.

Firul rosu al programului este a doua Mare Unire,  profilata deja ca tema centrala a campaniei sale iar sloganul mobilizator: "mandria de a fi roman". Ponta exploateaza un moment simbolic din istoria Romaniei: implinirea a o suta de ani de la Marea Unire.  In cele 36 de pagini de program,  Ponta se descrie drept un viitor presedinte unificator, pacificator, consensual, om al dialogului  in antiteza cu fostul model, prezentat drept conflictual, razboinic, agent al dezbinarii si conflictului social. Pentru a-l minimaliza simbolic, numele lui Traian Basescu este pomenit numai de trei-patru  ori, si nu obsesiv cum se intampla de fapt in fiecare zi din ultimii doi ani.

In realitate, singurul proiect propus de Ponta a fost "jos Basescu". Imaginea ideala de presedinte unificator, dornic sa stranga in jurul sau toate energiile din societate, nu se sustine in prezent pe fapte, dimpotriva. Ponta se comporta deseori chiar mai agresiv decat Basescu.  Liderul PSD si televiziunile de partid impart ostentativ tara intre cei 7,5 milioane si basisti, ameninta cu "debasificare", compara "regimul basist" cu nazismul. Toate acestea nu anunta un viitor armonios.  

Semnificativ este faptul ca din marele proiect unificator lipsesc cu desavarsire orice referinte la minoritati. Nici un cuvant despre maghiari, pur si simplu nu sunt pomeniti ca si cum nici macar n-ar fi alaturi de PSD la guvernare sau n-ar exista pe teritoriul Romaniei. Nu mai vorbim ca pentru maghiari, cei 100 de ani scursi de la 1918 marcheaza cu totul altceva, o trauma nationala.

Pentru Victor Ponta nu exista decat cetateni mandri ca sunt romani si ortodocsi. Restul, minoritatile nationale sau sexuale sunt ignorate pana la neantizare. Nimic despre maghiari, romi, gay etc. Straniu program pentru candidatul unui partid de stanga al unei tari membre UE.

Tot in spiritul marii concilieri nationale care aminteste cumva de linistea iliesciana, candidatul PSD propune un "Plan National", un proiect "de uniune nationala" pe domenii strategice asumat de intreaga clasa politica. Adaugati la aceasta si un pact de "pace sociala" cu societatea civila.

In realitate, PSD a distrus rapid reforme intr-un domeniu strategic ca educatia, unde a inventat intrarea la facultate fara bacalaureat. In ce priveste armonia nationala, guvernul Ponta tocmai a impus, in ciuda opozitiei ambasadelor occidentale, ordonanta prin are a legiferat temporar migratia politica pentru a racola alesi locali de la opozitie. Ponta se afla intr-un permanent razboi cu oricine il critica sau nu e de acord cu el: vezi recentul atac la Andrei Plesu, conflicul dur cu putinii ziaristi nealiniati. Cat priveste mult visata "pacea sociala", ea exista deja, nu e nevoie de nici un pact: televiziunile de partid o intretin propagandistic, evacuand din spatiul public ideea de protest anti-guvernamental iar societatea civila e in moarte clinica.

La capitolul justitie, Ponta spune ca viitorul presedinte trebuie sa intareasca lupta anticoruptie si lanseaza un avertisment: "cei care s-au pus la adapost de justitie in ultimii zece ani trebuie sa raspunda". Candidatul spune cam tot ce doreste sa auda un fanatic al statului de drept, insa realitatea din vara lui 2012 pana azi pune sub un mare semn de intrebare bunele intentii afisate in program. PSD este co-autorul loviturii de stat alaturi de PNL, a initiat o tentativa esuata de modificare a legilor penale in beneficiul infractorilor, moment cunoscut sub numele de martea neagra, a modificat legi slabind institutii cheie ca ANI sau procurori anticoruptie si este intr-o continua tentativa de a pune piedici justitiei sau solidarizeaza deschis cu marii cercetati penal.

Ponta anunta din nou eliminarea controlului politic din numirea magistratilor si depolitizarea Curtii Constitutionale, insa nu e clar daca aceste intentii declarate nu ascund dorinta de a indeparta, sub pretextul modificarii legislatiei, actuala garnitura de magistrati aflata in pozitii cheie.

In plan economic, o ploaie de superlative si formulari bombastice: "putem deveni economia de top a Europei de Est", "Granarul Europei", "lider regional in energie", "hub tehnologic in Europa Centrala si de Est" etc. In realitate, cifrele statistice seci au stabilit negru pe alb intrarea in recesiune a Romaniei sub guvernarea Ponta dupa trei luni de cadere economica, investitiile s-au prabusit.

In ce priveste cresterea independentei energetice, Ponta evita cu grija orice referinta la gazele de sist, pentru a menaja sensibilitatea ecologistilor desi explorarea contina iar premierul a renuntat intre timp la viziunile sale ecologiste exprimate pe cand era in opozitie. Pentru a nu angaja nici o pozitie pe tema gazelor de sist, procedeaza la fel ca in cazul minoritatilor: evacueaza subiectul, desi este unul important.

In fine, tot in contradictie cu programul unui candidat de stanga, Ponta propune Bisericii Ortodoxe un parteneriat cu statul. Iar cu urmatoarea fraza, candidatul PSD se apropie de o viziune ultra-nationalista, care aminteste de national-comunismul ceausist: "Promovarea mandriei de a fi roman trebuie sa redevina un obiectiv al statului, dar si al societatii civile. In acest sens, statul trebuie sa actioneze ca partener al mediului asociativ, sa fie transparent si deschis dialogului. Implicarea societatii civile organizate, inclusiv a Bisericii Ortodoxe Romane, dar si a tuturor celorlalte culte, alaturi de stat, in proiecte menite sa promoveze valorile romanesti reprezinta un pas important spre o societate puternica, mandra de trecutul si de prezentul ei, gata sa construim un viitor mai bun. Reunim toti romanii in jurul mandriei fata de tara lor, in jurul traditiilor si personalitatilor recunoscute, dar si in jurul eroilor romaniei moderne, fie ca sunt celebri sau oameni obisnuiti ce savarsesc fapte iesite din comun sau pur si simplu muncesc cinstit pentru binele lor si al comunitatilor in care traiesc (...) In egala masura, politica noastra externa trebuie sa transmita aceasta mandrie de a fi roman".

Politica externa este abordata tot in cheia dublului discurs. Candidatul Ponta vorbeste despre consolidarea parteneriatelor strategice euroatlantice (in special cel cu Statele Unite ale Americii) dar ca premier a vizitat  mai des Beijing-ul decat Washington-ul iar de inaltii oficiali americani a fugit la propriu din tara pentru a-i evita. Cu toate aceste, China e pusa la propriu in paranteza, fiind pomenita in treacat la finalul capitolului dedicat politicii externe.

In rest, unele angajamente amintesc de preocuparile lui Basescu. Ponta doreste si el sa reformeze Constitutia, administratia si sistemul electoral (cel mai probabil revenirea la liste, cam dorita de toate partidele). In concluzie, candidatul PSD defileaza cu un program strabatut de nationalism, construit din lozinci fara acoperire in actiunea guvernamentala din ultimii doi ani, din care lipsesc teme definitorii pentru un candidat de stanga, dar plin de abordari menite sa seduca pe cat posibil publicul dreptei.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
19072 vizualizari
  • +24 (28 voturi)    
    Foarte ciudat (Marţi, 23 septembrie 2014, 19:59)

    Je2 [utilizator]

    Nu m-as fi asteptat la asa ceva de la domnu' Viorel.
    • +10 (18 voturi)    
      Domn?! Nici macar fiinta umana nu e. (Marţi, 23 septembrie 2014, 20:28)

      Pastrati-l pe Conta [utilizator] i-a raspuns lui Je2

      Posibil e indian, numai aia mint incontinuu.
    • +21 (27 voturi)    
      Da, ne vom uni toti sa-l dam jos pe Ponta! (Marţi, 23 septembrie 2014, 21:11)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Je2

      Veti vedea!...
    • +15 (19 voturi)    
      PSD ia tot (Marţi, 23 septembrie 2014, 21:16)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Je2

      Daca tot se vorbeste atata despre spionul infiltrat pun pariu ca o sa va plictisiti de nu o sa mai vedeti nimic cu Ponta presedinte , PSD majoritar in parlament, Guvern PSD. Toti numai cu pacea sociala a lui Ion Iliescu de acu 25 ani in gura. Hahahahahahaha
      • -5 (9 voturi)    
        Tovarase, timpul tau a expirat! (Miercuri, 24 septembrie 2014, 8:56)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

        I-ati bilet si drum bun! Ai furat destul...
    • +5 (5 voturi)    
      eu nu m-as fi asteptat de la Dl. Tapalaga! (Miercuri, 24 septembrie 2014, 11:07)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Je2

      Ce sens are pretentia asta de "naivitate"?!
      de exemplu, articolul spune:
      "un program de premier, imposibil de pus in practica de un presedinte. De pilda, se angajeaza la cresteri de pensii si salarii, dar economia nu intra in atributiile constitutionale ale sefului statului."
      Asta este perefect adevarat, doar ca stim bine care este electoratul traditional al pedesereului!
      cei ce voteaza rosu au deviza "NOI NU GANDIM!" si vor ca Presedintele-jucator pe care l-au ales sa le DEA!
      Daca nu 20.000, cum a promis Geoana, sau 30.000, cum a zis Dan Diaconescu, macar ceva in plus la pensii si salarii!
      Ca doar se stie ca Seful Statului are acolo la COtroceni o galeata mare cu bani, din care poate sa dea oricat, numai sa vrea!
      Discursul lui Ponta este PERFECT adaptat electpratului caruia i se adreseaza!
  • +38 (42 voturi)    
    Mie unul mi-e doar rusine (Marţi, 23 septembrie 2014, 19:59)

    potaissa [utilizator]

    de rusinea pe care-ar trebui s-o arate el. Un marlan ajuns la putere prin vointa celor la care le datoreaza tot ce a ajuns sa fie. O unealta a noii paturi de sus( doar din punct de vedere financiar!!!) , a milionarilor ajunsi peste noapte bogati , a celor care-au furat si mai fura inca tara, a bisnitarilor de dupa `89 , a persoanelor mai mult decat dubioase , fara sa dau nume , nu cred ca mai e necesar. Un tanar cu complexe postpubertare ( da ,sigur ,el votase la 17 ani , facuse burgere in Paris...de o infantilitate penibila!!). Rusine celor care-l sustin ,celor care-l vot vota! Am sa traiesc cu siguranta ziua cand are sa dea socoteala pentru toti anii astia pierduti ai Romaniei!
    • +19 (23 voturi)    
      Ponta, (Marţi, 23 septembrie 2014, 20:47)

      romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      un jeg, un produs rezidual al celei mai abjecte clase de scursuri neocomuniste.
    • +7 (9 voturi)    
      Superb spus! (Miercuri, 24 septembrie 2014, 10:18)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      si poate, DACA IESE LUMEA LA VOT, traim si frumoasa zi cand Ponta va fi infrant in alegeri!
      • +1 (5 voturi)    
        ai uitat? (Miercuri, 24 septembrie 2014, 11:09)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        De cei 7,4 milioane de asistati, telespectatori ai Latrinelor, ai uitat?
        Cum crezi ca vor vota ei?
        Dar mortii din Teleorman, nu banuiesti cum vor vota?!
  • +26 (34 voturi)    
    Comunism (Marţi, 23 septembrie 2014, 20:05)

    Daniels22026 [utilizator]

    "Astfel, creşterea economică trebuie direcţionată, aşa cum s-a întâmplat în ultimii doi ani, spre reducerea diferenţelor dintre cei bogaţi şi cei
    săraci şi creşterea nivelului de trai pentru toţi."

    Ce nemernic!!! Asta e-n stare sa confiste conturile din banci, afacerile si toate sperantele. Sintem in mare pericol.
    • +22 (24 voturi)    
      Sorry, (Marţi, 23 septembrie 2014, 20:29)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      bosorogii si cutrele l/au ales!
      Pentru mine cutra este oricine care face orice pentru a nu munci si a lua (castiga) bani!
      Asa ca, cei care asteapta mici l/au votat, cei cu putina carte l/au votat, cei care nu au votat, l/au votat, cei care soi/au vandut sufletul pentru o bricheta, un pix, o punga... l/au votat!
      Ce sanse avem noi care avem mai multi neuroni?
      Democratia este a multimii proaste si prostite!
      Daca poporul il vrea, eu sunt nevoit sa plec!
      Oriunde; prefer sa rada un strain de mine (nu ma leaga nimic de el) decat cei din poporul meu care desi au trecut de termenul de 20 de ani de prostie, continua sa fie la fel de idioti!
      Asta este!
      • +2 (6 voturi)    
        Sa plece ei! (Miercuri, 24 septembrie 2014, 10:17)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        sa plece o data dracului in Brazilia sau pe unde, in afara de Cuba, a haladuit Che Guevara. Stiu asta, despre sa plece ticalosii, de la oameni care au supravietuit unor lucruri grele, in al doilea razboi mondial si care traiesc inca.
        Jos Putin! Jos Ponta!
    • +12 (14 voturi)    
      Doar de la unii (Marţi, 23 septembrie 2014, 21:19)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Adica de la opozitie daca o mai ramanea ceva de ea dupa alegerea lui ponta presedinte. Va dati seama, visul de aur, sa ai TOATA puterea se va realiza. Ce va face atunci?... Isi va inventa alti dusmani ai poporului.
    • +1 (3 voturi)    
      NU II MAI DA IDEI!!! (Miercuri, 24 septembrie 2014, 11:12)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Pe moment am doar cuteva mii de E in const, dar incerc sa vnd un aprtament, ca sa ne mutam intr-unul mai mare.
      Daca ma prinde "stabilizarea" lui Ponta cu banii in banca, inainte sa fac plata, ar fi o catastrofa pt mine! Raman si fara locuinta ...
    • +1 (1 vot)    
      Eu sunt prost si nu pricep (Miercuri, 24 septembrie 2014, 20:59)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Cum directionezi cresterea negativa? Cum poti directiona vidul? Un curent de aer pot pricepe ca il directionezi, dar vidul? Ca doar cresterea negativa asta este VID.
  • +3 (9 voturi)    
    articol corect (Marţi, 23 septembrie 2014, 20:13)

    garibaldi [utilizator]

    Pana la ultimele fraze,trebuia sa-l faceti de cacao si pe Basescu cumva,nu-i asa?
  • +17 (21 voturi)    
    discursul (Marţi, 23 septembrie 2014, 21:04)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    numitului Victor-Viorel Ponta este plagiat dupa discursul lui Putin. Asta daca mai avea cineva dubii in ce directie ar vrea Pontanocchio sa duca Romania.
    • +1 (7 voturi)    
      Right (Miercuri, 24 septembrie 2014, 10:15)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      punct ochit, punct lovit.
    • +1 (3 voturi)    
      din fericire! (Miercuri, 24 septembrie 2014, 11:15)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      Din fericire pentru noi, este o diferenta intre Tonta si zarul de la Kremlin! Ala eeste un dictator, pe cand carlanul nostru este doar un Miky Mouse ...
  • +25 (29 voturi)    
    18 miniştri penali... (Marţi, 23 septembrie 2014, 22:20)

    George1210 [utilizator]

    Domnule Ponta, ce vreţi să "UNIŢI" ?! Ce unire poate fi între LUP şi MIEL, în afară de POFTA LUPULUI de a mânca mielul ??!! Dumneavoastră şi clica dumneavoastră dezbinaţi acest popor amărât, prin manipulări deliberate şi, uneori, profesioniste!

    Nu va fi nici o unire, fiindcă tot mai mulţi români vor emigra... Nu va fi justiţie independentă, nu va exista nici o strategie pe 20 de ani fiindcă NU AVEŢI NEVOIE DE O ROMÂNIE PROSPERĂ ci de o naţiune de sărmani milogi, dependenţi de guvern, care să vă voteze perpetuu. Până acum ne-aţi propus 18 miniştri penali şi toţi atâţia care au trebuit schimbaţi sau vor fi schimbaţi fiiindcă sunt incapabili, inculţi şi lipsiţi de principii sau idealuri.

    În SOCIAL-DEMOCRAŢIA baronilor milionari care "vor binele celor mulţi şi sărmani", veţi asigura o echitate a "distribuirii firimiturilor". Fiindcă nu sunteţi în stare să asiguraţi altceva. Ştiţi doar să luaţi de la unii şi să daţi pomanagiilor. Aceştia nu vor (sau nu pot!) decât să ţină mâna întinsă fiindcă aşa s-au obişnuit în sistemul ETATIST, fiindcă nu mai au speranţe şi doar se mai UITĂ LA JANDARMII care le fac diguri şi le dezăpezesc drumul până la cârciumă.

    Împreună cu micile armate de slugi din organele media care vă propagă minciunile, sofismele şi paralogismele cu care vreţi să ne amăgiţi -- domnule Ponta, sunteţi unul din cele mai toxice personaje ale României la ora actuală!... Împreună cu clanurile oculte şi antinaţionale pe care le serviţi şi care vă împing în faţă, în pofida gravelor carenţe de caracter şi de competenţă pe care le aveţi.
  • +15 (19 voturi)    
    Lozinci, ca nu ne doare gura (Miercuri, 24 septembrie 2014, 1:14)

    n.dumiritu [utilizator]

    "Promovarea mandriei de a fi roman trebuie sa redevina un obiectiv al statului..." in ce va consta? Cu ce ajuta asta treimea de populatie care traieste sub pragul de saracie extrema? Le va inchide gura acelor oameni cu festivisme? Le aduce la televizor pe fostele glorii din teatrul de revista? Atita vreme cit politicienii refuza sa abordeze aceasta tema a, repet, saraciei extreme a unei treimi din populatie (unde poate sint mai mult de o treime dintre copii), abordari de genul "mindri ca sintem romani" mi se par nu doar lozinci goale, ci de-a dreptul insulte aduse omului nevoias caruia nu-i vezi necazurile, dar ii ceri sa joace si sa cinte, ca asa ai tu pofta de veselie si voie buna generala.

    Si-apoi, "mindria de a fi roman" in raport cu ce? De exemplu, eu nu am experimentat "rusinea de a fi roman" sau "nepasarea de a fi roman". De fapt, ma irita ca imi tot vorbesti de "romani" in tara mea. Ai putea sa ne spui cetateni, oameni, popor. Iti umpli gura cu "Romania" si-i dai inainte cu "romani" de parca ai fi un strain. Eu ii zic "tara asta", pentru ca ma feresc de cuvintele cu majuscula. Le rostesc doar la zile mari. Tie, care circuli peste tot globul, ti s-o fi parind ca stau prost cu "mindria de roman" care-si vede de treaba lui la casa lui. Te nelinisteste asta? Ce putem face ca sa nu te simti aiurea, conducind niste oameni care au indolenta de a nu fi "romani mindri"? Sa-ti cintam o oda? Sa ne adunam pe stadioane cind ai ceva a ne zice? Sa fluturam stegulete, sau sa-ti scriem numele cu cartonase? Daca faci un "obiectiv de stat" din tristetea ta de a ne vedea inca incapabili de destula mindrie, inseamna ca ne pui la cura dupa o reteta experimentata, nu-i asa?
    (va multumesc, d-le Tapalaga, pentru ca ati citit programul lui Ponta si l-ati rezumat aici.)
    • +2 (2 voturi)    
      Mi-ar plăcea să citească și Pontălăul (Miercuri, 24 septembrie 2014, 15:08)

      iradu [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      ce i-ai scris. Chiar dacă nu ar înțelege nimic.
  • +4 (6 voturi)    
    Fara indoiala (Miercuri, 24 septembrie 2014, 6:15)

    Kepler [utilizator]

    este o analiza f bine scrisa a asa zisului program prezidential si a intregii activitati pontologiste.
  • +10 (14 voturi)    
    Fiți foarte atenți zilele astea! (Miercuri, 24 septembrie 2014, 8:03)

    marius v [utilizator]

    Ponta a plecat la New York, la Adunarea Generală a ONU. Eu zic să fim cu ochii în 4. De câte ori pleacă ăsta pe undeva, în țară se petrec lucruri urâte, puse la cale dinainte.
  • +6 (12 voturi)    
    Liiceanu: (Miercuri, 24 septembrie 2014, 8:57)

    hot news [utilizator]

    ... "Sofismele au la bază similarități aparente. E o deosebire de la cer la pământ între felul în care o susțin eu pe Monica Macovei și felul în care îl susține Radu Beligan pe Victor Ponta. După cum faptul de a fi admonestat de Andrei Pleșu nu stă în cumpănă cu cel de a-ți lua apărarea Dida Drăgan."
  • +1 (5 voturi)    
    Excelenta analiza Domnule Tapalaga (Miercuri, 24 septembrie 2014, 10:15)

    Maniu [utilizator]

    mai tragem o concluzie: jos Putin=jos Ponta. In orice caz -(minus) Ponta inseamna mai putin pericol putinist in Romania! Pericolul e real si ante portas.
    • +3 (5 voturi)    
      Canibal... (Miercuri, 24 septembrie 2014, 10:44)

      periscop [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      ... ante Ponta(s)... :)
  • +3 (3 voturi)    
    unitate in jurul personalitatilor... (Miercuri, 24 septembrie 2014, 12:33)

    barba-neagra [utilizator]

    Ma nelinisteste afirmatia dlui Ponta: cum adica sa ne strangem uniti in jurul "traditiilor si personalitatilor recunoscute". Daca n-as fi trait pe vremea Comunismului poate nu mi-ar fi sarit mustarul. Daca n-as fi trait umilinta si dezgustul marilor adunari populare colorate in rosu poate as fi cazut pe spate de atata entuziasm "spontan".
    Traim, totusi, acum (cel putin) intr-o societate normala, a indivizilor, fiecare cu opinia sa. Nu e nevoie vina un presedinte (obsedat de Che Ghevara si comunismul chinez) si armata sa de politruci ca sa impuna "armonie si unitate in cuget si simtiri".
    Oricum, efortul dlui Tapalaga de a demonta programul candidatului Ponta poate oferi destula munitie contra-candidatilor, daca eventual doresc si sunt in stare sa o foloseasca.
  • +1 (1 vot)    
    rusia nu doarme ! (Miercuri, 24 septembrie 2014, 14:31)

    keiser_soze [utilizator]

    .
    • +1 (1 vot)    
      Rusia nu doarme si ai lu' Putin (Miercuri, 24 septembrie 2014, 17:33)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

      dau minusuri aici ideilor pertinente anti ponta. ce cautati brati aci, duceti-va la Vocea Rusiei ca acolo va simtiti "bine".
  • +4 (4 voturi)    
    Ultima minciună a lui Ponta (Miercuri, 24 septembrie 2014, 15:12)

    Fisherman [utilizator]

    Nu există nicio Mare Unire în document.
    Este o păcăleală de tip maskirovka.

    Se mizează pe presupunerea că printre cititorii așazisului program de țară există și zăpăciți care atunci când văd cuvintele Marea Unire se gândesc la revenirea ținuturilor rupte de URSS din trupul țării.

    De fapt ce spune Ponta despre Moldova ? Citez:
    ”întâlnirea cu fraţii noştri din Republica Moldova în cadrul Uniunii Europene”.
    Deci întâlnire carevasăzică, nu Unire.

    În rest dottore descrie altcceva: Strîns uniți ! În jurul PSD !

    Așadar, lozinca din titlul programului de țară nu se referă la Unire ci la unirea strânsă în jurul partidului unic.
    Acum, de atâta îmbrățișare, nici nu ne vom mai da seama când strânsoarea va deveni cea a unui șarpe Boa Constrictor.
    • +1 (1 vot)    
      Da, şi eu am remarcat... (Miercuri, 24 septembrie 2014, 18:31)

      George1210 [utilizator] i-a raspuns lui Fisherman

      Da, şi eu am remarcat în Program ambiguitatea, voită parcă, a ideii de UNIRE a românilor!...

      La început părea că aminteşte de vreo întregire sau măcar o aluzie la COMEMORAREA MARII UNIRI din 1918.

      Apoi vine precizarea cu ÎNTÂLNIREA noastră cu Rep. Moldova în U.E., plus logoreea cu unirea (simbolică!) a tuturor cetăţenilor din ţară, indiferent de dreapta-stânga, performanţi şi mai puţin performanţi... CURAT MASKIROVKA !