​Articol actualizat

Teodor Melescanu a demisionat de la sefia SIE si isi depune marti candidatura la presedintie din partea Partidului Dreptatii Sociale. Partidul organizat de Octav Cozmanca a luat 0,24% la europarlamentare

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 22 septembrie 2014, 16:58 Actualitate | Esenţial

Teodor Melescanu
Foto: Agerpres
Presedintele Traian Basescu a trimis luni o scrisoare sefilor Senatului si Camerei Deputatilor prin care le cere sa ia act de demisia lui Teodor Melescanu de la sefia SIE, potrivit Administratiei Prezidentiale. Melescanu (73 de ani) a devenit directorul SIE in 2012, dupa demisia lui MR Ungureanu.

Partidul Dreptatii Sociale a anuntat Biroul Electoral Central (BEC) ca va depune, marti dimineata, candidatura lui Teodor Melescanu pentru alegerile prezidentiale, a declarat pentru Mediafax purtatorul de cuvant al BEC, Marian Muhulet.

Partidul Dreptatii Sociale (PDS) este un partid de stinga infiintat in 2011. Potrivit Evenimentului Zilei, unul dintre cei care au contribuit la infiintarea PDS ca replica la PSD a fost Octav Cozmanca, un fost lider al social-democratilor din epoca Iliescu - Nastase.

PDS a participat si la europarlamentarele din 2014, unde a obtinut 0,24% din voturi (13.570 voturi).

Teodor Melescanu (fost membru PNL) si-a manifestat vineri intentia de a intra in lupta electorala pentru alegerile prezidentiale, dind de inteles ca va intra in cursa daca va reusi sa stringa semnaturile necesare.

Melescanu nu a precizat cine s-a ocupat de stringerea semnaturilor sale, dar la jumatatea lunii august a aparut informatia ca Mircea Dogaru se va ocupa de acest proces. Dogaru, seful militarilor rezervisti, s-a facut remarcat prin cererile de desfiintare a DNA si Curtii Constitutionale, precum si prin pozitiile apreciative la adresa lui Vladimir Putin.

Tot vineri, Melescanu a facut o declaratie dura la adresa lui Traian Basescu, sustinind ca seful statului i-ar fi cerut detalii despre posibilii ofiteri acoperiti din rindul persoanelor nominalizate pentru un post de ministru.

Adjunctii lui Melescanu la conducerea SIE sint generalii Silviu Predoiu si Vasile Sarca.

La putin timp dupa anuntul demisiei lui Melescanu, presedintele onorific al PNL, Mircea Ionescu Quintus, a salutat inscrierea in cursa prezidentiala si nu a exclus posibilitatea ca o serie de voturi ale liberalilor sa migreze spre fostul sef al SIE. "Pozitia lui Klaus Iohannis e asa de puternica incat chiar daca s-ar intampla ca niste voturi sa ajunga la dl Melescanu locul sau in finala acestei intreceri, adica in turul doi, nu poate fi amenintat", a spus Quintus, la B1 TV.


Iata comunicatul integral al Presedintiei:

Domnului Călin-Constantin-Anton Popescu-Tăriceanu, preşedintele Senatului
Domnului Valeriu-Ștefan Zgonea, preşedintele Camerei Deputaţilor


Stimate Domnule Preşedinte,

În temeiul Art. 65 alin. (2) lit. h) din Constituţia României, republicată

VĂ PROPUN

Să luați act de demisia din funcţia de director al Serviciului de Informaţii Externe a domnului Teodor-Viorel Meleşcanu și să declarați vacantă această funcție, urmând ca Parlamentul să adopte o hotărâre conform Art. 76 alin. (2) din Constituție.
























15803 vizualizari

  • +13 (37 voturi)    
    In sfarsit! Acum am si eu cu cine sa votez... (Luni, 22 septembrie 2014, 17:02)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...A innebunit Romania asta! 20 milioane de candidati...
    • +9 (9 voturi)    
      ...tot mai putzini.. (Luni, 22 septembrie 2014, 18:44)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      ... la munca .
      • +11 (11 voturi)    
        Ha (Luni, 22 septembrie 2014, 19:33)

        Vasile375 [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

        Mor de ras! Mosul asta nu are simtul ridicolului!
    • +12 (12 voturi)    
      agenturile straine (Luni, 22 septembrie 2014, 19:46)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      Apare si Melescanu pe scena ca sa fim ametiti de tot si sa nu mai intelegem nimic. Mai multe voci ale neocomunistilor picurate in urechile alegatorilor, ca manipularea PSD si KGB sa aiba suscces cu alegerea candidatului lor (acoperit sau nu!), fie ca e Ponta fie ca e altul.
    • -2 (2 voturi)    
      incepe sa se inchida cercul (Marţi, 23 septembrie 2014, 4:19)

      zoomin [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      Melescanu este cel de-al treilea muschetar din tripleta Stolojan-Basescu-Melescanu. Cine nu crede sa cerceteze un pic Tofan Grup. Observ ca D'Artagnan inca sta cuminte la BNR....
    • -1 (1 vot)    
      mi-a plăcut de el când s-a rupt de criminalIliescu (Marţi, 23 septembrie 2014, 8:39)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      și a înființat propriul partid; nici nu îmi mai amintesc cum se numește acel partid; oricum, e singurul candidat fără multe case, apartamente, terenuri, conturi în valută....
      îl incomodează vârsta....dacă ar câștiga, ar fi pentru un singur mandat; totuși suficient să mai apară alt candidat mai de doamne-ajută...
      dintre toți, adică dintre Macovei (că ceilalți sunt penibili), Meleșcanu are pregătirea și decența intelectuală pentru un Președinte: știe carte, știe să vorbească și știe treaba cu tăcerea, și a fost ministru de externe...deci, cred că îl voi vota!
  • +13 (21 voturi)    
    mutarea inversa (Luni, 22 septembrie 2014, 17:03)

    demaGOGU [utilizator]

    adica din descoperit (re)devine acoperit?
  • +17 (27 voturi)    
    avea dreptate basescu (Luni, 22 septembrie 2014, 17:08)

    LunguBogdan1 [anonim]

    vedeti.... asta e ofiterul acoperit.... inca o data base a avut dreptate....
    • +7 (7 voturi)    
      Ofiter acoperit (Luni, 22 septembrie 2014, 18:34)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui LunguBogdan1

      Era atat de acoperit ca era sef la un serviciu secret.
      Basescu la el s-a referit; dupa cum se stie din practica internationala, sefii serviciilor secrete sunt propusi si promovati exclusiv din randul pictorilor, dansatorilor, cantaretilor la orga si a alti "acoperiti" pe masura.
    • +7 (7 voturi)    
      sau... (Luni, 22 septembrie 2014, 18:46)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui LunguBogdan1

      Sau poate e viitorul prim ministru daca iese Ponta. Nu cred ca Melescanu a riscat orbeste dind vrabia din mana pe postul de presedinte "de pe gard", vorba proverbului.
      • -7 (7 voturi)    
        Merge mintea ca vantul... (Luni, 22 septembrie 2014, 19:50)

        math [utilizator] i-a raspuns lui adro

        Cred ca Turcescu poate fi si el prim ministru daca iese Dan Diaconescu presedinte.
      • +4 (4 voturi)    
        deh (Luni, 22 septembrie 2014, 21:05)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui adro

        Mi se pare stranie coincidenta ca Melescanu si-a dat demisia de la SIE dupa scandalul cu Turcescu. Melescanu este o noua carte in mana pentru PSD.
  • +29 (35 voturi)    
    Ups! (Luni, 22 septembrie 2014, 17:15)

    corvus coraX [utilizator]

    S-ar putea să nu aibă nicio legătură cu gestul lui Turcescu. Dar s-ar putea să aibă... Nu știu de ce am vaga senzație că Ponta are crampe...
    • +11 (11 voturi)    
      O avea Ponta crampe, (Luni, 22 septembrie 2014, 17:33)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      dar demisia lui Melescanu nu are legatura cu gestul lui Turcescu. Melescanu isi depune candidatura si nu poate sa o faca din postura de sef al SIE.
      Oricum, ca enterteiment e misto balacareala asta cu atatia oameni ai serviciilor, dar ca tara, ca stat, dam un spectacol jalnic, infiferent de care parte a baricadei lupta respectivii.
    • +3 (3 voturi)    
      . (Luni, 22 septembrie 2014, 21:00)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      De ce sa aiba crampe? Inteleg ca Melescanu e in echipa cu Dogaru , deci e de-al casei.
  • +15 (23 voturi)    
    este omul rusilor (Luni, 22 septembrie 2014, 17:21)

    xanti [utilizator]

    Sprijinit de filorusul Dogaru ,il va sapa pe Ponta din interiorul PSD.
    Dezvaluirile vor veni din interiorul PSD nu dinspre Basescu.
    Va fi cel care il va inlocui pe Ponta poate chiar inaintea primului tur.
    Rusia joaca tare sper sa nu reuseasca.
    • +7 (11 voturi)    
      de aceea aveti doua femei faine (Luni, 22 septembrie 2014, 17:35)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Macovei sau Udrea, sau Udrea sau macovei..aveti de unde alege
    • +4 (8 voturi)    
      :)) (Luni, 22 septembrie 2014, 17:52)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Tataie, nu ști dacă realizezi că Meleșcanu nu ar fi putut să fie șeful SIE într-o Românie membru NATO și UE dacă mucii i-ar fi curs pe zidurile Kremlinului...! Și asta nu datorită nouă, români obișnuiți să fim cu turul în două luntri, ci lor. Adică îlpra care au știut și ce fel de prezervative utiliza Meleșcanu pe vremea lui Ceașcă... Noi nu înțelegm (sau nu vrem, sau ne facem că nu înțelegem), că anumiți oameni au devenit pe vremea lui Ceașcă, agenți ai serviciilor străine. Din est sau vest. Sau și-și... Ăia nu au fost scoși la pensie. papionul lui Mele grăiește pe glasul NATO deși aparent a făcut jocul lui Ilici. Cum suntem o nație de amatori, este admirabil cum ne pronunțăm așa, ca fraierii, după aparențe...
      • +1 (3 voturi)    
        Serviciile, (Luni, 22 septembrie 2014, 19:57)

        JijiKiki [anonim] i-a raspuns lui corvus coraX

        sa stea in banca lor, sa se ocupe de domeniul lor de activitate. Ne-am saturat sa tot auzim , servicii in sus si in jos, ofiteri acoperirti/descoperiti.
        • +2 (2 voturi)    
          te contrazic (Luni, 22 septembrie 2014, 21:08)

          fit [utilizator] i-a raspuns lui JijiKiki

          Nu prea pot sa stea in banca lor, ca GRU din Rusia isi baga coada agresiv pe aici prin zona!
    • +2 (2 voturi)    
      marioneta (Luni, 22 septembrie 2014, 21:07)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Nu il va sapa pe Ponta din interiorul PSD, il va manipula ca pe Geoana. Va aduceti aminte de vizita lui Geoana la Moscova, la alegerile prezidentiale???
  • +23 (23 voturi)    
    cum suna declaratia "dura" (Luni, 22 septembrie 2014, 17:22)

    victor L [utilizator]

    la adresa lui Basescu in intelesul " Red. Stiri HotNews.ro"

    "Ce spune Melescanu:
    – ” Întrebat dacă şeful statului a cerut o listă cu ofiţerii acoperiţi, Teodor Meleşcanu a răspuns: ”Au fost diverse discuţii legate de această temă. Am înţeles că este o preocuparte a preşedintelui în legătură cu obligaţiile pe care le are în privinţa numirii de miniştri şi membri ai Guvernului, de a-şi da o părere, de a putea să îi refuze”.

    Întrebat dacă acest lucru înseamnă că preşedintele a cerut, iar SIE nu a răspuns, Meleşcanu a precizat: ”Nu, a fost o discuţie”."
    Bravo, red. stiri HN.
  • +5 (9 voturi)    
    Presedinte la varsta cand bea iar laptic ! (Luni, 22 septembrie 2014, 17:31)

    NicolaeA [utilizator]

    Presedintele panaramei de ofiter de popota Dogaru; asta lipsea !
    Iar Basescu e inca Presedintele Romaniei si are dreptul sa ceara si sa primeasca informatii privind securitatea tarii, de la serviciile secrete.
    • +1 (5 voturi)    
      Dogaru este viitorul prim ministru... (Luni, 22 septembrie 2014, 19:53)

      math [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      ...daca castiga Melescanu.
  • +6 (6 voturi)    
    Adio, (Luni, 22 septembrie 2014, 17:45)

    Jar [utilizator]

    Victor Viorel Ponta!
    • +3 (3 voturi)    
      este tensiune mare (Luni, 22 septembrie 2014, 21:09)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Jar

      inca se joaca!
  • +7 (7 voturi)    
    bietul om (Luni, 22 septembrie 2014, 17:48)

    chiuariu [utilizator]

    ai zice ca s-a senilizat. dar era saracu de mult asa.
  • +11 (11 voturi)    
    miscarea (Luni, 22 septembrie 2014, 18:00)

    dum_i [utilizator]

    miscarea e a lui ponta, pentru ca atunci cand va fi numit ca fiind ofiterul acoperit , sa poata spuna 'si ce daca, si melescanu este'
    • +4 (4 voturi)    
      nu cred. (Luni, 22 septembrie 2014, 23:22)

      fvb [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      ba tocmai ca o sa ia din procentele lui Ponta.

      si o sa piarda Ponta ca Nastase si ca Geoana.

      Ponta a salutat ca iata inca un liberal candideaza, dar PSD, PDS, amandoua sunt partide comuniste, asa ca nu as da ca cert acum faptul ca iese Ponta.

      Melescanu e apreciat, a fost in lumina reflectoarelor imediat dupa revolutie, a fost diplomat, ministru de externe, stie sa vorbeasca, si o sa ia voturi de la cei invarsta, care voteaza PSD.

      pe Wikipedia zice ca e membru PNL, insa PDS e partid format din fosti comunisti.

      au o pagina de Facebook parasita dupa alegerile europene si au un website care inca e in constructie, deci prea multe nu se stie de ei in afara de ce zice Google de pe diverse pagini de ziare, cateva stiri acolo.

      in sondajul INSCOP cu increderea in politicieni vad ca a fost adaugat in ian anul asta, si a fost aproape constant la 20%, ceea ce nu e rau. sunt sigur ca daca alegerile ar fi duminica acum ar lua 5%, iar peste cateva duminici de prezenta pe sticla are sigur sanse la 10% din voturi, iar astea in principal de la cei de varsta lui. are 73 de ani, nu o sa iasa el presedinte, insa o sa strice calculelelele unora.

      lucrurile se complica deci.

      o sa il vedm acum pe Ponta la dezbaterile din turul I, ca o sa fie nevoit sa se duca, nu o sa mai stea cu floricelele in fatza uitandu-se la teveu.
  • +17 (17 voturi)    
    are partidul sa dea la toti (Luni, 22 septembrie 2014, 18:04)

    barba-neagra [utilizator]

    Deci 2 milioane pentru Ponta; 300.000 pentru Tariceanu; DD a primit si el prin Romania TV 200.000; Mele avea 13.700, la care partidul a mai pus, de la el, restul pana la 200.000. Daca si-ar fi pus mintea, Dragnea ii aducea pe tava Galaxiei cel putin 3 milioane. A ramas gustul amar al celor 2.2 milioane luate de Johannis...
    • 0 (6 voturi)    
      Ce va face sa credeti ca cele 2.2 mil. (Luni, 22 septembrie 2014, 19:44)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui barba-neagra

      nu-s tot cadou de la nasu'psd ? Ca grosul amarastenilor nu au habar ca e penal sa semnezi pentru 2 candidati ?!!
  • +2 (8 voturi)    
    Mele se duce (Luni, 22 septembrie 2014, 18:21)

    mopsu [utilizator]

    de-a dura ca si mru kobe/ Nu le-a placut la spionaj cu salarii uriase, criminale, din banii nostri.
  • +9 (9 voturi)    
    Noahhh (Luni, 22 septembrie 2014, 18:22)

    Armadilo [utilizator]

    Amu sa vezi, cum zicea unul pe aici: Luati loc! Incepe filmul!
  • +6 (16 voturi)    
    Băsescu - 3 mandate (Luni, 22 septembrie 2014, 18:33)

    marius v [utilizator]

    Și uite-așa, mai apare unul care nu merită să fie președinte. Îi trecem în revistă în ordinea numerelor de pe tricou? Bine:

    - Victor Ponta iese din discuție, din motive pentru care nu există suficient spațiu alocat unui comentariu. Din punctul meu de vedere, este un candidat de valoarea unor Dan Diaconescu și Ioan Ghișe.

    - Klaus Johannis are impresia că se ajunge președinte (nu numai în Românica, ci în orice altă țară) afișându-ți mutra de actor figurant în telenovele, eliberat de orice replică. Dacă și-a făcut calculul că legenda cu nemții serioși, corecți și eficienți lucrează pentru el, se înșeală. Lumea s-a cam lămurit ce-i cu nemții; economia lor duduia pentru că avea motor de Volga. Johannis, pentru noi, este Constantinescu 2.

    - Monica Macovei. Mda, dar are marele dezavantaj că este femeie. Acolo unde apare o femeie se cam alege praful și pulberea. Puteți să-mi dați minusuri cu sacul, dar tot o să spun că nu sunt de acord cu femei la conducerea a... orice, de la șaretă, la Germania, de la microîntreprindere, la Argentina.

    - Elena Udrea. Vedeți contraargumentul de la Monica Macovei, plus o moralitate îndoielnică și faptul că este pupila președintelui în exercițiu.

    - Teodor Meleșcanu. Oare nu ne-am săturat de securiști și jocurile pe care le fac ei de vreo 40 de ani încoace?! Iar când spun securiști nu mă refer la SRI, SIE etc. Nu, securiști de-ăia bătrâni, iremediabili și irecuperabili.

    - C. C. A. Popescu-Tăriceanu. Eu, aici, vorbesc serios. O putem da pe glume, dar ar fi păcat.

    A mai rămas cineva? Nu. Dacă nu apare un candidat valabil, singurul care mai merită votul este Traian Băsescu. A, nu mai are dreptul să candideze? Păcat! Stau acasă și admir dezastrul.
    • +7 (7 voturi)    
      Femeile au rezolvat acolo unde barbatii nu! (Luni, 22 septembrie 2014, 21:12)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui marius v

      Te contrazic: Monica Macovei nu are dezavantajul ca este femeie, are dezavantajul ca este incoruptibila si este hotarata, ceea ce nu place romanilor, pentru ca ei nu sunt deloc incoruptibili!
      • +5 (5 voturi)    
        si mai are un dezavantaj (Luni, 22 septembrie 2014, 23:21)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui fit

        E singura care poate spune ca a facut ceva in tara asta care sa se vada si care sa fi ramas pana in zilele noastre. Daca mai vedeti si alte dezavantaje ale Monicai Macovei...
      • -1 (5 voturi)    
        De acord (Luni, 22 septembrie 2014, 23:28)

        marius v [utilizator] i-a raspuns lui fit

        Femeile pot fi foarte bune executante. Dacă au o sarcină de îndeplinit, în general, o duc până la capăt; dar nu le pune să ia decizii sau să aibă inițiative, adică să fie șefe peste ceva, pentru că vor face astea în cel mai neinspirat mod. Femeia la conducere este o bombă cu explozie întârziată, dar sigură.
        Nu sunt misogin. Dimpotrivă. Vorbesc din experiență. Iar aici, ca să fie clar, nu are importanță condiția (intelectuală, morală, materială etc) femeii.
        • +4 (4 voturi)    
          Nu esti misogn (Marţi, 23 septembrie 2014, 2:45)

          theondeon [utilizator] i-a raspuns lui marius v

          Decat 100%. Si nu vorbesc aici neaparat de Udrea sau Macovei, ca ele nu mi se par candidate bune din alte motive, decat acelea ca ar fi femei. Insa tu esti cu siguranta misogin.O femeie nu este o "bomba" cu explozie intarziata, asa cum nici un barbat nu este vreun genist geniu.
    • +2 (2 voturi)    
      Interzis! (Marţi, 23 septembrie 2014, 0:21)

      AlinL [utilizator] i-a raspuns lui marius v

      Sint interzis. Cum poti "des-ființa" femeile in felul acesta? Tu o mama sau o sora nu ai avut? Nu te intreb de iubite ca cine stie ce raspuns primesc.

      Pentru buna ta orientare doresc sa iti fac cunoscut ca mai mult de jumatate din oamenii care traiesc in Romania sint femei. In caz ca nu stiai, ai fost purtat in pantecul unei femei timp de 9 luni de zile si, cu exceptia situatiei in care nu ai trait o drama personala, te-a crescut tot o femeie.

      Tot spre informarea ta, doresc sa iti fac cunoscut ca in tarile scandinave si in Marea Britanie (unde traiesc eu) femeile sint larg reprezentate in pozitii de management mid- si top- level. Societatile astea o duc mai bine decit Romania.

      Tu pari foarte constient de ce pot face barbatii. Am vrut sa ma asigur ca iti spune cineva si ca femeile pot face lucruri la care barbati ca tine nu s-ar gandi niciodata; ca daca s-ar gindi n-ar fi atit de slobozi la gura cum esti tu.

      O femeie te-a protejat, te-a hranit, te-a oblojit si te-a invatat sa te stergi la fund ca sa ajungi mare si voinic si sa spui tampeniile astea. Nesimtitule!
  • +3 (7 voturi)    
    Deci in turul doi avem optiuni (Luni, 22 septembrie 2014, 18:40)

    cafo [utilizator]

    Cu cine votam in turul doi daca vom avea de ales in tre Ponta vs Dan Diaconescu?
    Va rog un minus daca votam cu Ponta sau un plus pentru Domnul Dan.
    • -1 (3 voturi)    
      Eu (Marţi, 23 septembrie 2014, 2:45)

      theondeon [utilizator] i-a raspuns lui cafo

      Voi vota cu Tariceanu. El a fost singurul care a demonstrat ceva bun, nu doar pomeni si vorbe in vant.
  • +8 (10 voturi)    
    diluare voturi dreapta (Luni, 22 septembrie 2014, 18:44)

    andimi [utilizator]

    am vaga impresie ca toti acesti candidati, gen Tariceanu si Melescanu, au menirea de a lua din voturile lui Iohannis, mai mai or reusi sa il scoata pe Ponta cu madam Udrea in turul 2. Sa speram ca nu le iese!
    • +3 (3 voturi)    
      Melescanu (Luni, 22 septembrie 2014, 23:23)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      are discurs de stanga, social democrat e in aceeasi barca cu ponta. se vrea si el un soi de tony blair nu numai vvp
    • 0 (2 voturi)    
      Daca (Marţi, 23 septembrie 2014, 2:41)

      theondeon [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Daca iau voturile, inseamna ca nu erau ale lor de la bun inceput nu? Oricum Tariceanu e un politician de 1000x mai corect decat cei insirati de tine.
  • +13 (13 voturi)    
    se întoarce de unde a venit (Luni, 22 septembrie 2014, 18:51)

    timp tamp [utilizator]

    Mele revine la matcă, între comuniștii și securiștii lui ceaușescu
    • +4 (4 voturi)    
      da, (Luni, 22 septembrie 2014, 23:27)

      fvb [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      si nu e de dreapta, PNL, etc

      ci o sa ia din voturile lui Ponta.

      unii zic ca el e de dreapta. stai asa sa auda lumea ce e cu partidul asta, si o sa sara sa il voteze batranii comunisti.
  • +4 (10 voturi)    
    parere (Luni, 22 septembrie 2014, 19:09)

    vadin [utilizator]

    fratilor, ne dam cu parerea degeaba.....jocurile sunt facute !!! melescanu e o fumigena !!! inca o fumigena !!!
    si va spun si de ce....si stiti si voi........
    alegerile se castiga la tara. in comune. acolo electoratul vine disciplinat sub comanda primarului. ce spune el, asa se face !!! avem 60% din populatie acolo ? de acolo iese presedintele !!! calculele sunt facute !!! de la orase se mai ia 40% din cei care voteaza, asa ca PSD-ul a castigat !!!
    si fac un pariu cu oricine pe tema urmatoare: daca v.v. ponta este dovedit ofiter acoperit, tot va castiga !!! cine tine sa-mi dea adresa de mail sa-l contactez !!!
    • +6 (6 voturi)    
      mai bine gaseste solutia (Luni, 22 septembrie 2014, 19:13)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui vadin

      cu polonium..poate asa nu iese !
    • +10 (10 voturi)    
      Asa probabil ca ai spus (Luni, 22 septembrie 2014, 19:16)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui vadin

      ...si cand cu Nascase..
    • +6 (6 voturi)    
      psd poate sa puna si-un babuin (Luni, 22 septembrie 2014, 21:36)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui vadin

      candidat ca il voteaza triburile de maimutoi tuciurii, profesorii frustrati, medicii hulpavi, functionarii lenesi, pensionarii eterni, melitienii si gradatii cu burta mare.Asta e natia, 'urmasii' Romei!!!
  • +2 (12 voturi)    
    e o mutare (Luni, 22 septembrie 2014, 19:22)

    DrInOrice [utilizator]

    Contra Macovei. Ca la sah. Macovei intra tare, i se pune contra cu o piesa perceputa de unii ca fiind de calibru asemanator. Ceea ce se va traduce in asigurarea de catre "sistem" ca Macovei nu ajunge in turul 2 (prin diluarea sustinatorilor sai), cel mai mare pericol pt ei. Ci ca ajunge un Iohanis sau Udrea, oamenii sistemului. Voila.
    • +3 (7 voturi)    
      Macovei si turul II (...si mitraliera) ! (Luni, 22 septembrie 2014, 19:44)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      Exista cumva vreun studiu care arata ca in turul II se intra cu 3% obtinuti la turul I ?
      Uimeste-ne cu cunostintele matale !
    • +7 (9 voturi)    
      Hai, ma (Luni, 22 septembrie 2014, 20:01)

      RaduMischie [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      Nici tu nu crezi ce scrii, cu exceptia situatiei in care esti chiar Monica Macovei. Cum sa te gandesti ca Monica Macovei ar avea vreo sansa sa intre in turul 2? Nu spun de ce nu ar intra si nu evaluez candidatul si meritul/nemeritul de a fi in turul 2. Pur si simplu, e o axioma ca nu va intra.
  • +6 (8 voturi)    
    Cat de idiot poate fi melescanu ? (Luni, 22 septembrie 2014, 20:15)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Fara numar !!! Pai si nesprijinit de dogaru, tot despre ciuma vorbim ! In plus pune si o oala cu ......in capul serviciilor SIE....Probabil ca stie ca oricum il punea la gunoi psd...Sigur ca ponta&haita ne dau la "dreapta"cat sa nu putem duce !!! At face bine -cred eu-ca cele 2 femei sa-si uneasca fortele la un moment dat si sa renunte una in favoarea celeilalte .Dupa o discutie fara intermediari. Daca faceau asta la alegerile pdl nu livrau partidul psd-ului chiar si asa ca si consecinta a unei neactiuni comune !
    • 0 (4 voturi)    
      Nu-i deloc idiot! (Luni, 22 septembrie 2014, 21:25)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

      Asta e mișcarea lui Ponta care se va retrage la momentul potrivit, după ce va fi obținut promisiunea de la Meleșcanu că va rămâne Prim-Ministru. Meleșcanu va fi președinte până în 2016, când se va fi modificat Constituția, iar mandatul președintelui va fi revenit la 4 ani. Astfel încât, în 2016 vom avea din nou alegeri prezidențiale odată cu cele parlamentare.
      Cam așa visează Ponta, așa se zvonește prin târg.
      Cât de realizabil este, asta-i altă poveste...
    • +4 (6 voturi)    
      am mai zis-o (Luni, 22 septembrie 2014, 21:39)

      vadin [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

      cu candidatii din dreapta actuala, daca mai apare unul, v.v.ponta iese din primul tur !!! garantat !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Yohoho! :D (Luni, 22 septembrie 2014, 20:31)

    Clop [utilizator]

    Mod Craciun presedinte! Hahahaha! :D Sa-i dea cineva o scufie rosie...
  • +4 (4 voturi)    
    Mos Teaca-Mele are uniforma mancata de molii ! (Luni, 22 septembrie 2014, 21:54)

    Plagarus [utilizator]

    Sa fie primit si imbalsamat cu onoruri PSD-iste,pt. cantecul de lebada APRoaled = 1,8 % Doage !
  • +4 (4 voturi)    
    incredibil (Luni, 22 septembrie 2014, 22:36)

    cris64 [utilizator]

    Asta mai traieste ? La varsta si mintea lui cred ca cel mai potrivit loc era la azil.
  • +1 (1 vot)    
    penibil (Luni, 22 septembrie 2014, 22:39)

    ouyang [utilizator]

    .
    • +2 (2 voturi)    
      nu e penibil (Luni, 22 septembrie 2014, 23:32)

      fvb [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      isi joaca rolul pe care il are de jucat.

      candideaza cu sprijinul unui partid de fosti comunisti si pun pariu ca toti batranii comunisti o sa il voteze, asa ca o sa ii ia din voturile lui Ponta.

      o sa fie votat de cei de varsta lui, asta e.
  • +1 (1 vot)    
    De ce candideaza Teo. (Luni, 22 septembrie 2014, 23:37)

    Azra [utilizator]

    Teo s-a hotarat sa candideze, in ultimul moment, stiind ca nu are absolut nici o sansa, tocmai pentru a demisiona la timp de la conducerea SIE, pentru a evita sa i se dea 3 cizme dupa alegerile prezidentiale, cum in mod normal ar fi urmat sa se intample. Dixit!
  • +1 (1 vot)    
    ha.. ha.. (Marţi, 23 septembrie 2014, 0:13)

    Andrei966 [utilizator]

    mos teaca ce dorea sa fie galant cu nepoata noricai nicolai. Asta a jignit deja scaunul de parlamentar, ce sa caute presedinte? Aia 1370 de l-au votat erau acoperiti sau descoperiti? Ce idiot !!!
  • +1 (1 vot)    
    Partidul Dreptatii Sociale (Marţi, 23 septembrie 2014, 7:38)

    sabertooth [utilizator]

    Dreptate sociala... hmm.

    Probabil acest partid vine cu o ideologie comunista.

    Sniff sniff... FSB/GRU (???).

    Se vede de pe Marte ca n-are nici o sansa. De ce mai candideaza. Cine-l finanteaza?

    Omul este fost director SIE. Astfel de intrebari ar trebui sa ne bantuie.
  • 0 (0 voturi)    
    Hey, Tataie, (Marţi, 23 septembrie 2014, 13:50)

    John M. [utilizator]

    daca ajungi la Cotroceni iti trimit o baxa de "senior pampers" sa te tina pana la primul "infract"...