VIDEO Robert Turcescu, despre marturisirea ca a fost ofiter acoperit: Confirm ca sunt documente reale, sunt ale mele/ Nu mai puteam vorbi despre ofiterul acoperit candidat la presedintie simtindu-ma asa

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 21 septembrie 2014, 21:12 Actualitate | Esenţial

Robert Turcescu, dezvaluiri la B1 TV
Foto: Captura ecran B1TV
Robert Turcescu a anuntat, duminica seara, la B1 Tv, int-o stare de vizibila surescitare, faptul ca a fost ofiter acoperit, el confirmand astfel autenticitatea unor documente pe care le postase duminica dimineata pe blog.Turcescu, care a folosit intr-un mod necaracteristic extrem de multi termeni religiosi cu tenta mistica, a refuzat sa dea orice detaliu despre motivele care l-au determinat sa se deconspire si a spus in mod repetat ca spera sa aiba parte de un judecator intelegator, facand referire la un iminent proces in care ar fi inculpat pentru dezvaluirea unui secret. Turcescu a plecat din emisiunea Sorinei Matei dupa doar 20 de minute, timp in care a spus ca a primit in mana documentele pe care le publicase mai devreme pe blog: o copie a livretului militar si cateva state de plata. Dezvaluirea lui Turcescu vine la cateva zile dupa ce Ilie Sarbu, socrul lui Victor Ponta, il acuzase chiar la B1 Tv ca ar fi ofiter acoperit si la mai bine de doi ani dupa ce el insusi negase ca ar fi ofiter MApN, in contextul unui scandal declansat de Antena 3.

Robert Turcescu nu a vrut sa spuna nici pentru ce serviciu secret a lucrat, dar insemnele de pe livretul militar publicat pe blogul sau (o stampila) arata ca ar fi vorba despre apartenenta la o unitate a Ministerului Apararii Nationale. In cadrul MApN functioneaza un singur serviciu de informatii, si anume Directia Generala de Informatii a Armatei (DGIA) care a fost condusa pana de curand de generalul Ilie Botos, numit in functie in timpul Guvernului Ponta. Ilie Botos este acum secretar de stat la Ministerul de Interne.

Blogul lui Robert Turcescu (turcescu.ro) este picat de duminica.

Declaratiile lui Turcescu de duminica seara, la emisiunea Actualitatea Romaneasca:

  • Este vorba despre o marturisire publica, la care inca reflectez.
  • Sunt dispus oricand voi fi chemat in fata judecatorului sa dispun de aceste documente si sa spun ce stiu despre aceste documete.
  • Nu sunt puse de altcineva. nu am vrut sa raspund la telefon astazi pt ca ar fi insemnat sa fac numai asta.
  • Sunt documente reale, le am in casa mea. Eu nu vreau sa fac o discutie acum daca documentele sunt reale sau nu, daca au existat in ce context, cum s-au facut pentru ca nu suntem la o judecata publica.
  • Nu am trait o eliberare mai mare, o sarbatoare mai mare, nu am auzit lucruri mai frumoase in sufletul meu decat astazi dupa ce m-am eliberat de povara asta.
  • Am cautat adanc in mine.
  • Intr-un fel sau altul mi-am dat seama ca e necinstit, ca nu pot sa va mai mint, ca trebuie sa marturisesc. Eu nu mai pot sa traiesc asa. Astazi va spun, din moment in care m-am decis sa public aceste documente, da eu le-am pus acolo mi le acum si sunt ale mele.
  • Astazi mai mult ca oricand sunt impacat.
  • Nu de la voi astept judecata, sigur ca se poate dezbate, dar v-as ruga ca fiecare in sufletul vostru judecand sa o faceti drept iar eu ma supun judecatorilor adevarati, cei care vor avea harul sa judece cu dreapta masura ceea ce se intampla.
  • Nu vreau sa raspund astazi la intrebari.
  • Am scris acolo ca imi cer iertare. Tuturor celor pe care aceasta povara a mea ii incurca.
  • Eu de maine nu voi mai face aceasta emisiune. nu stiu daca se numeste retragere din presa, stiu ca, in contextul actual, pana cand un judecator va spune daca am gresit sau ba, nu mai am taria de a ma afisa public. 
  • Nu mai puteam veni in fata voastra vorbind despre ofiterul acoperit care candideaza la presedintie si eu sa ma simt asa in interiorul meu.
  • Nu stiu de ce am stat atat, pentru ca acum a venit momentul, asa a vrut cel de sus. lucrurile astea tin de ceva mult mai inalt
  • Sfarsitul nu este aici. Sunt convins ca in continuare fiecare in patratica lui avem lucruri de spus, de aratat lumii. Dar sa o facem doar legat de ceea ce avem noi de facut.
  • Eu sunt ziarist. un ziarist are menirea sa prezinta lucrurile asa cum sunt, vreau sa incerc sa nu mai calc pe alaturi.
  • Ai incalcat vreo lege? Nu stiu. Judecatorii stabilesc. Trebuie sa se ajunga la un proces pentru ca eu vreau sa am judecator drept.
  • Ma supun judecatorilor.
  • Repet. Voi spune absolut tot in fata unui judecator. Nici mie nu imi pot da un verdict.
  • Eu le-am primit in mana aceste documente. Nu am sa povestesc aici.

Robert Turcescu a refuzat sa raspunda la intrebarile referitoare la provenienta documentelor. El a stat circa 20 de minute in emisiune, apoi si-a scos lavaliera si a parasit studioul.

Inregistrarea cu Robert Turcescu:

 

Pe parcursul zilei de duminica, Turcescu a avut telefonul inchis.

Document Turcescu 2
Foto: turcescu.ro
"Da, am fost lt.-colonel sub acoperire. Public mai jos citeva dintre statele de plata, cu sumele de bani pe care le-am primit. Am ales sa nu-l tradez pe bunul Dumnezeu si sa fac aceasta marturisire publica. Refuz sa fiu Iuda in fata lui Christos, chiar daca astazi, celor ce vor citi si vor vedea acest text poate ca nu le va fi foarte clar ce se intimpla. Rugati-va pentru mine si cu mine sa fim iertati si izbaviti. Sint pregatit sa indur oprobiul public, il merit, dar sper sa avem parte de legi si de judecatori drepti. Cu Dumnezeu inainte si va fi bine! Va cer iertare tuturor", se arata in postarea de pe blogul lui Turcescu.

La aceasta sunt atasate scanuri cu presupusele state de plata si livretul militar, in acesta din urma mentionandu-se ca Turcescu ar fi fost avansat in 2010 la gradul de locotenent-colonel de Unitatea Militara 02515 B (indicativul Directiei personal si mobilizare din Statul Major General, Bucuresti - n.r.).

Postarea este cu atat mai stranie cu cat dezvaluirea calitatii de ofiter acorperit al unui serviciu de informatii, chiar si de catre cel in cauza, reprezinta o incalcare a legii.

Saptamana trecuta, vicepresedintele Comisiei de control SIE din Parlament , social-democratul Ilie Sarbu, s-a referit la Robert Turcescu, intr-o emisiune B1 Tv moderata de Madalina Puscalau, cu apelativul "colonel". Jurnalistul a cerut imediat un drept la replica, transmis chiar in timpul emisiunii. Turcescu a dezvaluit ulterior, in propria emisiune, ca a intrat in emisiunea colegei sale de la B1 TV ca sa forteze difuzarea dreptului sau la replica.

"Am intrat in pauza publicitara si i-am spus ca nu e normal sa fie invitat in emisiune la B1 tv si sa faca astfel de afirmatii. E ca si cum te-ar invita unul la el in sufragerie si tu te-ai urina acolo. Colega mea, Madalina Puscalau, trebuia sa reactioneze, era nevoie de un jurnalist cu experienta. I-am cerut Madalinei un drept la replica, dar a tot intarziat sa-l citeasca si, pana la urma, a trebuit sa intervin. Nu am vrut sa-i stric emisiunea, dar nu se face asa ceva", a povestit Robert Turcescu.

In anul 2012, Ministerul Apararii Nationale a confirmat, la solicitatea postului de televiziune Antena3, gradul de locotenent colonel al jurnalistului B1 TV Robert Turcescu.

De cealalta parte, Robert Turcescu a spus, intr-o scrisoare adresata la acea vreme MApN si postata pe Facebook, ca pentru el acest lucru reprezinta o "regretabila eroare" si solicita de urgenta "indreptarea acestei situatii prin revenirea la starea de fapt: cetatean roman care nu si-a satisfacut stagiul militar si, prin urmare, nu poate apartine corpului ofiteresc al Armatei Romane".

Robert Turcescu mai spunea atunci ca, in situatia in care nu i se va anula gradul primit "in mod accidental", isi rezerva dreptul de a "actiona in judecata MApN pentru prejudicii grave de imagine si tragerea la raspundere a celor care se fac vinovati de acest lucru".

In lista prezentata la acea vreme de Antena 3 cu presupusi colonei in rezerva, ridicati in grad de Ministerul Apararii, figurea si Alexandru Lazescu, presedinte director-general al TVR la acea vreme.














Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
116347 vizualizari
  • -17 (69 voturi)    
    Un singur cuvant (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:14)

    Lovercraft [utilizator]

    Bleah!
    • 0 (48 voturi)    
      Caterinca pentru prosti (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:08)

      don giovanni [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Hai, ba, dramaturgii de serviciu, lasa-ti-ne cu 'dezvaluirile' astea ale lui Robert dostoievskianu'. Gata, e izbavit acum, doar al' de sus poate interpreta fluturasii lui Robert si poate verifica daca i s-a calculat corect CAS-ul.
      Si parca acu' vreun an Robert era pe o lista babana de colonei ridicati in grad de generalul de izmene Oprea. Deci a fost 'descoperit' mai de mult.
      Toata gashka asta, toti fruntasii natiei, nu fac decat sa ne prosteasca (daca mai era nevoie!). Greatza!
      • +11 (31 voturi)    
        Si inca ceva: (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:32)

        don giovanni [utilizator] i-a raspuns lui don giovanni

        Deci un lentcolonel 'acoperit', un Matrix presar bagat de MApN la prosteala e platit doar cu 2400 RON pe luna? Tare ma tem ca MApN plateste adevarata solda la negru. De unde face MApN rost de cash sa plateasca la negru? Cumva ceva facturi dela tigancile de pe Colentina?
        • +26 (58 voturi)    
          Felicitari Robert! (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:45)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui don giovanni

          Gestul lui Robert Turcescu este unic, pana una alta. Probabil ca a facut-o ca un preambul la devoalarea candidatului prezidential aflat in aceeasi situatie si a-l lasa pe Ponta fara carti in mana...Practic, arunca in aer serviciul secret al MAPN, care trimite ofiteri acoperiti in presa, in loc sa se ocupe de ce trebuie... Tata socru si Botos sunt cei care l-au santajat. Traian Basescu va lega lejer mazilirea lui Robert Turcescu de Ponta, tata socru si MAPN-ul lui Oprea. E 1-0 pentru el!
          • +28 (34 voturi)    
            Ponta, Sarbu si Intact, au facut-o lata! (Luni, 22 septembrie 2014, 7:38)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            Ponta, tata socru, Gadea si sleahta lui de la Intact il apelau in ultima vreme pe Robert Turcescu cu "Domnul colonel". Deci stiau ca a fost ofiter acoperit, fapt confirmat si de Robert prin dezvaluirea oficiala de aseara. Practic, il santajau voalat ca il vor deconspira daca nu tace. S-a intamplat insa ceva foarte grav. Avem de-a face cu o scurgere de informatii din interiorul unui serviciu secret care joaca in tabara lui Ponta. Cel al MAPN, condus de Gabriel Oprea, nasul de cununie al premierului.
            De aici incolo astept sa intervina Traian Basescu care are acum multe carti in mana, in timp ce ceilalti sunt obligati sa spuna "Pas"...
            Asezati-va comod in fotolii, uitati de filme piratate si de HBO! Avem un film pe cinste care se deruleaza in fata uimirii noastre. Vizionare placuta!...;)
            • +18 (26 voturi)    
              le era incomod Turcescu!! (Luni, 22 septembrie 2014, 9:20)

              Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              Prea nu se dadea corupt, asa ca .. trebuia cumva sa-l elimine!!
              Eu sper ca lumea sa inteleaga ce se intampla in realitate, si sa nu il dezavueze pe Robert! El este un mare patriot!
            • +1 (13 voturi)    
              Eu nu cred! (Luni, 22 septembrie 2014, 10:07)

              Audit [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              Remuşcările afişate, pentru ce? Ce a făcut?
              Mi s-a părut totul prea teatral şi, pus în contextul celui pe care îl aşteptăm să se autodenunţe dintre candidaţi, nu cred în ceea ce a spus Turcescu.
              Repet - nu cred că a fost ofiţer acoperit UNDE în armată. Să fim serioşi! Glume.
            • +10 (14 voturi)    
              psd-iștii fac baie în sânge românesc (Luni, 22 septembrie 2014, 10:24)

              visio [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              așa cum au făcut în Decembrie 1989; alde Ponta, Năstase, Voiculescu, Tăriceanu, nu se vor da în lături dela nimic pentru a pune mâna pe putere....Sincer, că l-a șantajat pe turceascu sau nu, este irelevant...explicațiile lui Turceascu sunt aberante și numai bune pt votantul psd-ist; treaba e alta, un Serviciu nu stă într-un om și scurgerile de informații se întâmplă în toate țările....treaba este că PSD-iștii sunt într-o mare ”problemă”, Ponta fiind cea mai proastă alegere ca și candidat...psd-iștii se apropie de..extincție!
              • +9 (9 voturi)    
                intradevar...... (Luni, 22 septembrie 2014, 11:21)

                translativus [utilizator] i-a raspuns lui visio

                .......sunt unii care au ajuns cu spatele la zid iar plagiatorul mincinos, ales presedinte, este ultima lor sansa.
                Crede cineva ca varanul s-a impacat cu faptul ca el sta dupa gratii iar cei pe care el "i-a facut oameni" zburda linistititi in libertate ?
                Eu cred ca le-a spus un plan de dezvaluiri, pe puncte, asa cum ne explica noua cum va fi demis Basescu caci de aceea i-a apucat disperarea pe unii.

                Plagiatorul a spus-o clar : "daca nu voi ajunge presedinte, scapa cine poate !" iar daca acesta este cea mai proasta alegere pentru tara, in schimb, este singura speranta de iesire din puscarii a tuturor marilor escroci.

                In ce il priveste pe Turcescu, faptul ca nu a fost in SRI, SIE sau doi si un sfert ci la MAPN, mi se pare mult mai grava desconspirarea lui iar ministrul Dusa va trebui sa dea niste explicatii caci de demisie, nu imi fac nicio speranta, prea ar fi normal.
                • +1 (1 vot)    
                  deconspirarea este în fișa postului (Luni, 22 septembrie 2014, 11:49)

                  visio [utilizator] i-a raspuns lui translativus

                  este o consecință firească în această meserie; Dușă s-a născut prost, el se rătăcește și când merge la piață...Turnătorul șef s-a băgat într-un joc care l-a depășit: românii nu mai sunt atât de proști ca în decembrie 1989 și nu mai cred orice aiureli; ca exemplu, eu încă mai am speranțe pt bucureșteni, în sensul în care la următoarele alegeri când va veni un oarecare și va promite autostrăzi suspendate să îți ia pietre în cap...
                  deci, indiferent de serviciu, treaba omului este una și trebuie să o facă foarte bine....pe de altă parte, militarii sunt soluția perfectă pentru a ”vâna” ofițerii acoperiți :) ...vorba asta a lui băse va intra în istorie; cui folosește ”mărturisirea” lui Turcescu? Cine trebuie arătat cu degetul? Exact, cadindatul la prezidențiale! Frateee, va fi epică treaba, în stilul nostru românesc totuși :) numai Țepeș a avut sânge, ăla da bărbat!
                  • +2 (2 voturi)    
                    am inceput..... (Luni, 22 septembrie 2014, 19:04)

                    translativus [utilizator] i-a raspuns lui visio

                    ....sa am banuieli in privinta bucurestenilor care l-au votat de doua ori pe Oprescu.
                    Cred ca societatea noastra este in plin declin si daca tinem cont ca toti cei capabili, indiferent de meserie sau pregatire, pleaca spre alte zari, constatam ca doar escrocii, imbecilii si cativa idealisti mai raman.
                    Asa ca, ce sperante putem avea de la acestia, pentru o schimbare in bine ?
                    • 0 (0 voturi)    
                      omule, mergi prin țara ta și vei (Marţi, 23 septembrie 2014, 22:12)

                      visio [utilizator] i-a raspuns lui translativus

                      vedea că a fi român e un motiv de mândrie; citește ”Demonism” de Eminescu și vei vedea că am dreptate...
                      în încheiere: Românii nu au fost niciodată pesimiști! Deci, bănuiesc că ești într-o pasă proastă!
            • +1 (1 vot)    
              ciudat (Luni, 22 septembrie 2014, 12:36)

              fit [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              Antena 3 nu sufla un cuvant despre Robert Turcescu. CIUDAT.
          • +18 (24 voturi)    
            Subscriu!! (Luni, 22 septembrie 2014, 9:19)

            Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            Felicitari Robert! Ca ofiter sub acoperire, nu numai ca nu ai lucrat in interes propriu ca mai toti potlogarii (... sub acoperire), in realiate aparatori de infractori si imbogatiti peste noapte (cu bani primiti de la acestia) , ci ai demascat , atat cat ti-ai putut permite, multe, multe dintre mizeriile facute atat de politicieni, cat si de zona lor de influenta , in defavoarea statului roman, a economiei romanesti, si nu in ultimul rand al romanilor obisnuiti, treziti peste noapte saraciti fara vina lor.
        • +23 (25 voturi)    
          tigareta 1 (Luni, 22 septembrie 2014, 1:12)

          revo [utilizator] i-a raspuns lui don giovanni

          tigareta 2
          ...
          tigareta n.
          Azi ma uitam la stirile despre Boka Haram, o organizatie terorista care a dat foc Nigeriei, practic niste maimutoi agatati de mitraliere, care apasau prosteste pe tragaci. Armele alea si munitia aia or fi fost vandute cu factura? S-au platit taxele vamale? N-as crede. Nici macar nu trec prin vama.
      • -1 (15 voturi)    
        False (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:57)

        DrPepper [utilizator] i-a raspuns lui don giovanni

        Asa zisele acte sunt false.
        Uitati-va la poza in partea de jos. se vede ca a fost redimenzionata. In partea stanga a pozei, chiar la margine se vede o linie neagra care cred ca este poza de pe livret peste care a fost pusa poza lui. La stampila unde este despartita chiar daca inseram litera "l" distantele tot sunt mai mari fata de restul literelor. Deci un mare fals.
        • 0 (10 voturi)    
          Astazi vor mai fi publicate doua documente (Luni, 22 septembrie 2014, 6:29)

          don giovanni [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

          Am aflat dela ofiterul meu de legatura ca astazi vor mai fi publicate doua documente eliberate de MApN lui Robert Turcescu, care trebuie obligatoriu conexate cu fluturasul de salariu: o adeverinta de 'acoperit' care-i trebuia copilului la scoala si o adeverinta de 'acoperit' cu veniturille realizate in 2012-2013 necesara pentru inscrierea in programul 'Prima casa'.
        • +8 (10 voturi)    
          posibil (Luni, 22 septembrie 2014, 8:50)

          verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

          De aici se naste teoria cum ca Turcescu ar fi fost santajat cu altceva, poate o reala demascare cu acte pe bune sau ceva si mai grav, si a ales sa iasa din scena cu o astfel de coregrafie ultra-discutabila.
          Acum intelegem mai bine cum de avea acces la toate informatiile despre Voiculescu, de care nu mai stia nimeni.
          • 0 (0 voturi)    
            ce inteleg eu din toata povestea cu ... (Luni, 22 septembrie 2014, 11:35)

            oh [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

            "catindatu' la prezidentiale" si auto-deconsipirarea lui Turcescu e ca... tocmai el autodeconspiratul e candidat la prezidentiale? Pai numai asa se justifica un asemenea gest...
        • +6 (6 voturi)    
          Corect (Luni, 22 septembrie 2014, 10:26)

          Cuca [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

          In plus in articolul din Adevarul se vedea clar ca poza color cu care aparea pe site era aceeasi cu poza AN de pe "livret".

          Fals.

          Si nu un fals elaborat, profesionist, ci unul copilaresc.

          Acum intrebarea este "DE CE ?" Care e mobilul ? Se se urmareste ? Care e jocul ?
          • -2 (4 voturi)    
            Cred ca chiar el a facut asta ca sa se apere (Luni, 22 septembrie 2014, 10:52)

            fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

            cum ca nu a publicat efectiv "documente secrete".Adica in loc sa ia 7 ani , sa ia 3 cu suspendare....Intrebarea de baza e CE ROL ARE ACEASTA DIRECTIE DE INFORMATII A ARMATEI , care e statutul ei ??!! Pe cine apara si de ce ?! Si celelalte ale politiei si ministerului transporturilor ??!! Eu credeam ca sunt structuri care trebuie sa protejeze secretele armatei si conduita propriilor cadre de eventuale defectiuni !!
      • +24 (30 voturi)    
        informatia nu e noua (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:58)

        alexro [utilizator] i-a raspuns lui don giovanni

        Informatia a fost dezvaluita si apoi confirmata de MApN in 2012 ... ati uitat?

        http://www.paginademedia.ro/2012/06/m-ap-n-confirma-robert-turcescu-e-locotenent-colonel-in-rezerva-turcescu-e-o-eroare-regretabila/

        Atunci Robert nu a negat, de fapt, daca cititi atent. Ci a afirmat ca nu si-a facut stagiul militar, ca e un accident, etc.

        Imi place Robert si a fost o figura importanta. Miscarea de azi nu este intamplatoare, fiti linistiti.
        • +2 (2 voturi)    
          Ceva nu se potriveste (Luni, 22 septembrie 2014, 12:20)

          Cindrel [utilizator] i-a raspuns lui alexro

          In mod cert ceva nu se imbina. Robert Turcescu s-a jucat cu frazele, lasand ca fiecare sa intelega ce este inclinat sa inteleaga. Acum, este absolut necesar ca Justitia sa intervina, Iar daca se gaseste un procuror hotarat si neinfluentabil, s-ar putea sa avem surprize mari.
          Doua aspecte vreau sa remarc:
          - Ponta l-a numit cu insistenta pe R.T.: "Domn Colonel", in mai multe randuri. Deci ...
          - Ponta a luat sub comanda directa DIA. Oare DE CE ?
      • +2 (2 voturi)    
        dar totusi (Luni, 22 septembrie 2014, 10:58)

        sindbad [anonim] i-a raspuns lui don giovanni

        ce ar fi facut in calitatea asta?

        cu ce se ocupa?
        cu implementarea directivelor Nato, cu ce?

        pai din astia mai stiu citiva ...:) inseamna ca e plin
      • +1 (1 vot)    
        JUST! (Luni, 22 septembrie 2014, 14:41)

        Taunele [utilizator] i-a raspuns lui don giovanni

        JUST!
    • +31 (53 voturi)    
      Schema pt. acuzare Ponta de santajare Turcescu (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:20)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Auto deconspirarea lui Robert Turcescu (ziarist pro Traian Basescu) este o schema electorala prin care Victor Ponta va fi acuzat de santaj, la adresa ziaristului mentionat, sub motiv ca premierul l-ar fi amenintat pe Turcescu cu deconspirarea daca nu se potoleste si continua sa faca emisiuni anti Ponta (el insusi ofiter 99% descoperit in prezent deoarece nu mai este nici un secret dupa cite informatii a dat Basescu).

      La un eventual proces, Turcescu va sustine ca a fost amenintat de premier (direct sau indirect) cu deconspirarea, pericolul fiind asa iminent incit a decis sa puna capat calvarului psihic prin care trecea si s-a auto dat in vileag, motivul principal fiind
      presiunile nemaipomenite si santajul caruia nu-i mai facea fata.

      Circul acesta are ca scop final o reducere a numarului alegatorilor care il voteaza pe actualul prim ministru la prezidentialele 2014.
      • -3 (19 voturi)    
        Te-ai scremut mult (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:23)

        Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        pana sa vii cu povestea asta fantasmagorica?
      • +32 (34 voturi)    
        Intuiesti tu ceva... (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:50)

        igorashu [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Dar mai degraba are legatura cu afirmatiile lui Basescu: "Va trebui rapid o hotarare judecatoreasca, pentru ca altfel Serviciul nu poate face publica apartenenta sau fosta apartenenta".

        Si facem si conexiunea cu Turcescu moderator al dezbaterii Geoana-Basescu .

        Turcescu lucra atunci la Realitatea, pentru SOV. La mai putin de un an dupa alegeri si-a dat demisia de la Realitatea...

        Paranoia, stiu...:)
        • +7 (9 voturi)    
          e logic... (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:17)

          fit [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

          are legatura cu ce spui...
      • +26 (38 voturi)    
        dureros (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:08)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Dupa ce am revazut emisiunea de la B1, parerea mea este ca Turcescu are ceva pe suflet, dar a fost atras intr-o capcana din care nu avea cum sa iasa decat asa cum a facut-o deja.

        In serviciile secrete romanesti se da o lupta pe viata si pe moarte, in contextul ridicarii, invierii socialismului si (neo)comunismului si a situatiei internationale cu Rusia. Serviciile sunt impartite in doua sau sunt infiltrate.

        Cred ca documentele pe care le-a primit Turcescu sunt pe jumate false (cu jumate de adevar), pentru ca tradatorul de la serviciile secrete sa nu poata fi tras la raspundere in fata justitiei. Turcescu ca lider de opinie era de fapt santajat cu activitatea de ofiter acoperit ca deranja PSD-ul si pe Ponta (alt ofiter acoperit), candidatul ce va intoarce Romania cu 25 de ani inapoi si mai aproape de Rusia si China.
        • +21 (27 voturi)    
          adaugare (Luni, 22 septembrie 2014, 1:09)

          fit [utilizator] i-a raspuns lui fit

          ...cand am spus tradator, m-am referit la cel care l-a santajat pe Turcescu cu deconspirarea cand i-a dat documentele pe jumate falsificate. Turcescu nici macar nu le-a verificat, i-a fost de ajuns... a inteles santajul si le-a luat-o inainte, stiindu-se ofiter acoperit. Turcescu a procedat corect, dar cu costuri pentru el personal. Romania in schimb va avea de castigat.
      • +16 (24 voturi)    
        Sau invers: (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:41)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        sah psd-ist la presa "basista".

        cati jurnalisti "cu dubla comanda" sau orice alte bube in cap vor mai avea elan sa sustina o eventuala campanie de demascare a lui Victor Ponta dupa miscarea asta?

        sper ca nimeni nu ia in discutie varianta in care Turcescu ar fi facut o asemenea "marturisire" fara un santaj prealabil.
        • +17 (19 voturi)    
          Absolut logic ! (Luni, 22 septembrie 2014, 0:16)

          fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

          Tot asa a fost santajat constantinescu la final de mandat ,,,,,,,,,E una din practicile diviziei lui vantu formate din fosti ofiteri de securitate (lasati fortat la vatra). Ce am vazut si am simtit a fost dezgustator !
        • +12 (24 voturi)    
          mai degraba (Luni, 22 septembrie 2014, 1:16)

          revo [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

          este ce spui tu. Postul B1TV este ingropat. Deci, unul e terminat, urmeaza sub o forma sau alta celelalte, daca or mai indrazni sa deschida gura.
          • +4 (8 voturi)    
            eee , e ingropat... (Luni, 22 septembrie 2014, 7:18)

            Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui revo

            la tine in cap poate...
      • -5 (15 voturi)    
        Pariu? (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:47)

        justy [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Pe pariu ca procesul, care nu va fi doar eventual, va fi intentat de Robert Turcescu pentru furt de identitate, sau folosire abuziva de identitate?
      • +20 (24 voturi)    
        ... (Luni, 22 septembrie 2014, 0:12)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Dincolo de Turcescu, mi se pare normal sa stim biografia exacta a unui candidat la presedintie.
        E vorba de respect pt alegator si pt functia de presedinte.
      • +7 (9 voturi)    
        Santajul (Luni, 22 septembrie 2014, 6:45)

        Dicu [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Este trist ca a avut loc acest santaj si solutia gasita de d-ul Turcescu il "elibereaza" poate pe el dar dreapta ramane fara o voce importanta. Indiferent de documentele existente, d-ul Turcescu a fost un excelent jurnalist si lasa regrete in urma.
  • +32 (72 voturi)    
    da' io n-am inteles (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:19)

    stefan2008 [utilizator]

    Care-i problema daca a fost ofiter sub acoperire intr-un regim democratic?
    Au participat la vreun genocid ofiterii sub acoperire dupa anul 2000 si nu stiu eu?
    Ce atata tam-tam...?
    • +24 (34 voturi)    
      ... (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:44)

      Abhora Ratio [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      probabil era santajat... alta explicatie nu am...
      • +12 (22 voturi)    
        in mod cert (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:01)

        alapos [utilizator] i-a raspuns lui Abhora Ratio

        altfel nu s-ar fi "descarcat"
        • +7 (33 voturi)    
          :))) (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:21)

          MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui alapos

          ''Am cautat adanc in mine.'' wahaha ,,, hemoroizii gandirii ...
          Intrebare : e legal ca s-a desconspirat ?
          Alta intrebare ? tre sa ne desconspiram toti acu ?
          Io am fost pionier sef de batalion intr-a doua...Deci sa ma judece nepotii mei !
          • +4 (18 voturi)    
            Si ti-ai turnat... (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:38)

            Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

            ...vreun coleg...Daca Ponta l-a turnat pe colegul Marian Vanghele ?! Te-ai gandit la asta ??
    • +11 (21 voturi)    
      nu e nici o problema (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:05)

      nu-conteaza [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      pentru cei cu standardul moral asemanator tie, cum sa fie o problema cand iti torni prieteni, colegi, colaboratori, etc care te luau de bun in timpul asta?
      curat democratic.
      • +6 (20 voturi)    
        Ii turna la securitate? despre ce vorbim??? (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:17)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui nu-conteaza

        nu inteleg ce i se reproseaza.
        • +10 (12 voturi)    
          nici eu nu pricep (Luni, 22 septembrie 2014, 8:45)

          IoanaMunteanu [anonim] i-a raspuns lui Maniu

          Sînt de acord cu CTP de data asta. Nu înţeleg nimic, nu înţeleg unde este miza morală în toată această chestiune. Şi încă o miză atît de importantă încît să provoace o transă religioasă atît de stranie la Robert Turcescu. Nu înţeleg de ce toată lumea se comportă ca şi cum ar fi căzut Luna: atîta timp cît nu vorbim despre fosta Securitate, ci despre un serviciu secret al unei ţări cît de cît democrate,,. care-i baiul? (Bine, ştiu că poate suna naiv, că serviciile secrete nu sînt nicăieri uşă de biserică, dar nu poate fi pus pe acelaşi plan serviciul secret al unei dictaturi cu unul dintr-o ţară democrată.) Problema nu e una morală, ci juridică. Contează foarte mult motivaţia lui ultimă: ar fi putut face asta cu o bună intenţie sau cu una rea. Mă rog, deontologia jurnalistică să spunem că a fost încălcată. E urît, poate, faţă de colegii lui. Decurg de aici nişte inconveniente politice, postul B1 pierde o voce tocmai în campanie. Poate de aici înainte să vorbim despre un rol malefic al lui Turcescu. Pînă acum, ceea ce a susţinut era, în linii generale, destul de corect. Nu m-am omorît cu firea după Robert Turcescu pînă azi, nu pot spune că mi-era extraordinar de simpatic, dar a contat de partea binelui efortul lui de pînă azi. Nu înţeleg nici invectivele lui Radu Banciu - în afara stilisticii lui isteroide şi a antipatiei pentru Turcescu. . Ce se întîmplă, dragi compatrioţi?
      • +6 (18 voturi)    
        huh? (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:06)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui nu-conteaza

        Stai ca tot nu inteleg. Adica tu zici ca ofiterii sub acoperire de dupa anul 2000 (cred ca-ti dai seama ca asta este dupa 1989) isi toarna vecinii/colegii de serviciu unde lucreaza sub acoperire/etc ca:
        1) il vorbesc de rau pe Ceausescu
        2) citesc "literatura interzisa" (btw, tu zici ca mai exista asa ceva in ziua de azi?)
        3) asculta Europa Libera
        4) se uita la filme americane
        ...

        Nu inteleg, ce poate sa toarce un ofiter sub acoperire in ziua de azi, ca sa aiba constiinta incarcata?
        Nu se presupune ca activitatea lor tine numai de siguranta nationala pe bune si nu aberatiile ce tineau de un regim totalitar?

        Asadar, din nou, ce-i rau in a turna un coleg daca acesta de exemplu este un spion rus si scrie rahaturi pe HN sub pseudonimuri de genul "mazeta"/"Ritea Naidusul"/etc? Pe dinastia mi se pare imoral sa nu-i torni, asa ca da mai "nu-conteaza", tot ce-i posibil sa avem standarde morale diferite! ;-)
    • +5 (17 voturi)    
      poate acum intelegi: (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:52)

      justy [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Problema e ca a fost ofiter sub acoperire fara ca el insusi sa stie asta. Folosire abuziva de identitate.
    • +9 (19 voturi)    
      Problema e ca serviciile armatei (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:54)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      apara patria la televizor.

      ca folosesc ofiteri sub acoperire legendati in jurnalisti ca sa controleze media in loc sa controleze siguranta nationala, obiectivele NATO si ce-or mai avea ei in job description.

      si nu in ultimul rand ca se implica in campania electorala pt. prezidentiale, ca nu-mi imaginez ca vede cineva in mutarea asta o simpla coincidenta.
    • +1 (5 voturi)    
      Corect ! (Luni, 22 septembrie 2014, 9:35)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Daca era ofiter KGB acoperit , chiar era o problema. Dar asa ...?
  • 0 (44 voturi)    
    Uhh, grav, foarte grav. (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:19)

    transalpinarum [utilizator]

    ce inseamna 02515? Ar fi simplu de spus ca Turcescu a foar un securist, dar 02515 mi se pare o adunatura de serpi mult mai veninosi? Ce butoane il actionau pe Turcescu la 02515? Rusine bai, mare rusine!! Sa fi mare formator de opinie si sa fi ofiter acoperit e o mare rusine.
    • +8 (10 voturi)    
      uite cine-i 02515 (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:56)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      de pe internet: b) Direcţia personal şi mobilizare din Statul Major General, cu indicativul de unitate militară 02515/B Bucureşti, denumită în continuare UM. 02515/B Bucureşti;.
    • +13 (15 voturi)    
      Cea mai mare rusine e pt. armata (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:59)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      ca 02515 e un serviciu in cadrul armatei;

      armata care ne apara plasand lentcolonei sub acoperire in media si implicandu-se in jocuri electorale.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu armata... (Luni, 22 septembrie 2014, 9:21)

        dekar [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

        ...derblauer,ci anumite persoane,generali de izmene cum li s-a mai spus mai sus,au plasat colonei si alte grade in presa si e de presupus ca si in justitie sau administratie.Si au facut-o prin serviciul care poate efectua acest demers,adica Directia de personal,ei fiind la butoane.
  • +3 (23 voturi)    
    Dezvăluire care servește lui Ponta (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:19)

    Nyk1 [utilizator]

    Oare cât a primit dom colonel de la Ponta, pentru a confirma chiar acum înainte de alegeri toate insinuările din trecut ale lui Ponta?
  • +14 (24 voturi)    
    haha (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:20)

    giigi [utilizator]

    ce blah blah in discursul lui RT.
    zii bre ca se vor deconspira multi si ai vrut sa fii cu un pas inainte..
    • +15 (21 voturi)    
      se ingroasa gluma (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:46)

      giigi [utilizator] i-a raspuns lui giigi

      si-a sters si blogul acum cateva minute..
      • +25 (29 voturi)    
        Si-a sters? (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:02)

        transalpinarum [utilizator] i-a raspuns lui giigi

        Sau i-au sters???? Pai crezi ca astia de la UM 02515 sunt cretini sa-l lase pe Turcescu sa abereze pe net si la TV? Sa posteze documente? Cred ca fumega la ora asta 02515.
        • +15 (17 voturi)    
          mda (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:22)

          giigi [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

          blogul a fost sters la scurt interval dupa ce a plecat de la b1, practic dupa ce a confirmat informatiile de pe blog. asta, mai degraba, sugereaza ca ar fi RT autorul.
        • +3 (7 voturi)    
          atata paguba! (Luni, 22 septembrie 2014, 3:19)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

          Cine era cu ADEVARAT interesat(a), a salvat de MULT documentele de acolo, a facut capturi de ecran... samd... ;)
  • +25 (51 voturi)    
    ceva nu este in ordine cu RT (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:21)

    sucaa [utilizator]

    niciodata nu l-am auzit vorbind de Dumnezeu atat de mult. niciodata nu l-am vazut vorbind in halul acesta.
    ceva nu este in ordine... nu spun ca-i santajat.
    mi-e teama ca este o problema medicala...
    • +13 (21 voturi)    
      santaj (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:09)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Cred ca este pur si simplu SANTAJAT.
  • +39 (65 voturi)    
    sa fiti sanatos, domnule Turcescu (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:22)

    verdeata [utilizator]

    este bine ca v-ati regasit libertatea. Nu este pentru oricine.
    Marturisesc faptul ca de multa vreme simteam ca ceva nu este in regula cu dvs si eram foarte rezervat. Acum pentru mine ati redevenit total credibil. Aveti toata intelegerea si simpatia mea.
    Mult succes in viata dumneavoastra noua, in viata dvs adevarata.
    • +23 (37 voturi)    
      SACRIFICIU (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:18)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui verdeata

      Pentru cine s-a sacrificat Robert Turcescu?
      Sau cine l-a sacrificat pe Robert Turcescu...?
      Si daca a cedat psihic? E doar omenste, atata vreme cat a recunoscut ca nu mai poate juca dublu e corect sa iasa din joc, dar de ce a facut-o public, de FRICA CUI? A amintit ca-si doreste linistea familiei...I-a fost amenintata si familia? Robert era disperat, chiar daca si eliberat (?) sufleteste. Respect Robert!
      • -1 (23 voturi)    
        Respect pt ce ? (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:34)

        gazania [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

        Ca ne-a mintit pe toti? Ca jubileaza Antenele acum? Ca a dat o grea lovitura jurnalistilor de dreapta?Ca a facut mult rau celor de dreapta? Ca nu mai stiu cand a fost sincer sau doar o sarcina de servici? Ca s-a deconspirat singur in urma unui santaj? Trebuia sa lase santajistul s-o faca, suporta altcineva rigorile legii si o mai putea dadea cotita.Numai linistit si fericit nu parea.
  • +5 (11 voturi)    
    Ta-na-na! (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:23)

    StefanB52 [utilizator]

    .
  • +18 (32 voturi)    
    atentie (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:24)

    fit [utilizator]

    Monica Macovei pe Realitatea. Treaba cu Turcescu mi se pare o facatura care sa demonstreze cat de usor se pot face falsuri. Cred ca e o provocare la adresa plagiatorilor.
  • +16 (44 voturi)    
    Te felicit, Robert... (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:26)

    Lucky1 [utilizator]

    ...pentru curaj si simtul de onoare de care dai dovada.

    Nu cred ca este ceva de care sa-ti fie rusine. Dupa cum te cunoastem, dupa caracterul de care dai dovada, nu puteai face lucruri reprobabile.

    Cert este ca acest magnific exemplu trebuie urmat.

    Ponta, ceva, cumva ????
    • +12 (28 voturi)    
      esti naiv (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:02)

      alapos [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      daca ai impresia ca propria-i constiinta l-a impins la gestul acesta. a fost probabil santajat, ...si nu de oricine...
      • +10 (16 voturi)    
        probabil de ponta (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:33)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui alapos

        ca el zicea de colonel si alte alea...

        dar mai cred ca daca se duce in tribunal o sa zica ca a fost santajat si de ce a fost santajat si atunci poate sa zica ca ponta e ofiter sub acoperire.

        ce ziceti de varianta asta?
  • +32 (42 voturi)    
    Ceva neclar (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:27)

    Bestiarium [anonim]

    Ceva neclar si necurat e in aceasta poveste.
    Prea teatral Turcescu.
    Sau, daca intr-adevar a fost ofiter sub acoperire, poate ca are un plan, prin care sa-l traga dupa el pe candidatul 007...
    • +33 (39 voturi)    
      ... se ascut cutitele (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:44)

      Matusalem [utilizator] i-a raspuns lui Bestiarium

      ... e interesant dar nu intamplator. Ceea nu inteleg care e problema ! E Armata Romana ... ce dracu ! .. e clar ca orice armat are ofiteti la "inteligence" ...pe care nu-i cunoste nimeni ! ... nu vad nimic rau in asta ! ..oricum ceva va urma ..pentru ca iesirea lui Turcescu nu cred ca e intamplatoare . Sper sa intelegem mai tarziu care a fost miza problemei.
      • -4 (12 voturi)    
        Si eu sper sa intelegem (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:24)

        rcb [utilizator] i-a raspuns lui Matusalem

        ... dar omul a spus doar ca a avut grad in armata (foarte bine, dar se stia) si ca a fost agent acoperit, n-a spus si al cui. E posibil sa fi fost in solda unor servicii straine, si atunci se explica nervozitatea de care a dat dovada. Spion, care va sa zica, nu-i de colo...
  • +27 (37 voturi)    
    URMARESC EMISIUNEA LIVE (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:27)

    englez [anonim]

    omul este santajat pe fata
    oare cine a lansat pe piata afirmatia ca a fost colonel
    daca va amintiti postati
    • +21 (27 voturi)    
      O lista lunga (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:15)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui englez

      E vorba de o lista lunga transpirata in presa de la Ministerul Apararii. Dar Robert n-a fost ofiter in armata. Deci lista aia trebuie studiata atent ce-i cu ea. Iar ancheta la Ministerul Apararii pe tema acestei liste, e deja o problema nationala si de alianta militara.

      Acea lista denota tradare nationala si trebuie anchetata de tribunalul militar. De urgenta! Generalul Oprea, ministru chiar in acest moment, TREBUIE arestat de indata! El a oferit grade militare publice unor oiteri sub acoperire. Este extrem de grav!
      • +18 (20 voturi)    
        Linistete-te (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:40)

        Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Problema ii mult mai adanca in sistem.

        Omul nu a mai vrut sa joace jocul asta murdar. Se prea poate ca pretul care il va plati sa fie mare, dar pentru el se merita. I-a ajuns atata scandal.

        Nu m-ar mira sa il curete la modul fizic. Stie prea multe.

        Dar il apreciez enorm pentru faptul ca a avut curajul sa renunte la tot pentru linistea lui. Toti banii din lume si toate functiile - nu fac la un loc, cat face linistea interioara. Pur si simplu - nu cred ca este ceva de interpretat, omului i-a ajuns si s-a saturat.

        Robert, sa ai zile si fericire alaturi de cei dragi!
        • +4 (6 voturi)    
          apropos de "curatat fizic"... (Luni, 22 septembrie 2014, 6:58)

          fit [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

          ...nu pot sa nu imi aduc aminte de Dumitru Tinu. Era prieten cu CT Popescu.
          • +1 (1 vot)    
            Hoooopa! (Luni, 22 septembrie 2014, 12:01)

            Audit [utilizator] i-a raspuns lui fit

            Ai zis-o. Ai văzut sau citit reacţia lui CT Popescu? Caut-o pe net. A apărut la Digi.
    • +19 (23 voturi)    
      tata socru (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:20)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui englez

      cauta si vei gasi, zilele trecute la B1
    • +13 (17 voturi)    
      ultima data acum 2-3 zile (Luni, 22 septembrie 2014, 0:07)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui englez

      Ilie Sarbu a reluat subiectul Turcescu si "lista lui Oprea" intr-o emisiune a Madalinei Puscalau pe B1.

      inteleg ca Turcescu a intervenit in direct si evident a negat energic :)
  • +7 (11 voturi)    
    In teresant... (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:30)

    sebagain [utilizator]

    Care o fi efectul? Va face acelasi lucru si PMM?
  • +12 (22 voturi)    
    cam subtire leafa... (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:33)

    LunguBogdan1 [anonim]

    atat de putini bani primeste un ofiter sub acoperire? cat un muncitor pe santier? cam putin.....
    • 0 (6 voturi)    
      mna! (Luni, 22 septembrie 2014, 3:23)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui LunguBogdan1

      Pai depinde si de calitatea serviciilor... nuuu...? >:)
  • +22 (36 voturi)    
    acoperire (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:34)

    dannciuc [utilizator]

    foarte bine ai facut......pe de alta parte nu inteleg,care e treaba?...mai suntem pe vremea Securitatii,unde e poanta cu acoperirea asta?...de ce este blamabila?...in SUA exista,in Occident exista...


    oricum,esti un jurnalist foarte bun,cine are 2 neuroni functionali te felicita si pentru ce ai facut si pentru ziua de azi.....succes mai departe!
  • +17 (33 voturi)    
    tot respectul (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:35)

    greatza_de_comunisti [utilizator]

    pentru faptul ca a avut curajul si taria de caracter sa recunoasca......as vrea sa mai aud si de la altii acest lucru
  • +23 (29 voturi)    
    Poate fi un scenariu? (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:37)

    transalpinarum [utilizator]

    Daca agentul acoperit candidat la presedentie e din aceeasi unitate cu Turcescu si iminenta lui deconspirare datorita lui Basescu, ia facut pe cei din UM 02515 sa-l activeze pe Turcescu in ideea de a crea o mare dezbatere care sa aplaneze ceea ce va urma referitor la candidat? Sigur dezvaluirea lui Turcescu NU este intamplatoare!
    • +1 (13 voturi)    
      Domnule (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:06)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      "i-a facut" si nu altfel.
    • +3 (7 voturi)    
      Dar daca... (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:57)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      ...Agentul acoperit Pontache a dat din casa de la PSD-eu ,by example... pe Nasti din Tartasesti ? Si chiar de la liberali pe Relu...SAU POATE PE BATRANUL MOTAN FELIX...LEZMAJESTATE !!!!!!!
  • +14 (16 voturi)    
    wtf (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:38)

    Bittick [utilizator]

    Ce-i asta?!
  • +13 (23 voturi)    
    Teatru ieftin (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:39)

    Interlop [anonim]

    Eu cred ca urmareste ceva, NU pare sa fie agent.
  • +19 (25 voturi)    
    Turcescu si descoperirea. (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:40)

    MirceaGeorgescu [anonim]

    Teapa pentru Intact, care umbla cu falsuri!
  • +21 (43 voturi)    
    Respect (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:41)

    Daniels22026 [utilizator]

    Bravo Robert Turcescu!!! Un om care a gresit si totusi astazi ma inclin in fata lui. Pentru momentul de sinceritate.

    Respect Robert!
    • +4 (22 voturi)    
      Tipic (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:52)

      cocosila [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Iata electoratul de dreapta. Iata alternativa la mafia psd!
    • +5 (13 voturi)    
      Felicitari Turcescu... (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:58)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      ...bravo !!!
    • -1 (21 voturi)    
      ? (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:32)

      Airwaves [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Te inclini in fata unui om care declara: "nu pot sa va mai MINT?" Adica a tot mintit pana acum, iar dintr-o data, nu a mai putut. Desigur, daca mai putea, ar fi facut-o in continuare. Pff.........
      • +12 (18 voturi)    
        Enumera (Luni, 22 septembrie 2014, 0:01)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Airwaves

        Minciuna a fost una singura, prin omisiune. Ca era ofiter acoperit.

        In rest despre ce alte minciuni scrii tu? Enumare ce minciuni ai auzit la RT?
  • -1 (19 voturi)    
    Nu cred ca este adevarat (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:42)

    Miky60 [utilizator]

    Adica, in articolul precedent despre postarea pe facebook, s-a scris mult ca nu este adevarat, iar eu cred tot ce scrie lumea pe comentariile cu plus de pe hotnews
    • +13 (19 voturi)    
      Hai las-o balta! (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:34)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Putem gresi cu totii. Cei care au crezut ca a fost un fals, nu au facut-o din rautate. Asta a fost prima lor opinie. Atita tot.
      • +4 (8 voturi)    
        Respect. (Luni, 22 septembrie 2014, 0:19)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        tu ai fost singurul care n-a gresit, ai postat varianta corecta la postul precedent inca de la ora 16 (am intrat special sa verific:)
  • -1 (45 voturi)    
    Idiot out of the closet (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:45)

    cocosila [utilizator]

    Sper ca justitia sa il gaseasca vinovat pe acest idiot care a cedat psihic.

    Limbajul asta religios pe care l-a adoptat e de-a dreptul grotesc. Mi-aduce aminte de personajele schizo-religioase ale lui dostoievski.
    • +15 (31 voturi)    
      N-ai inteles nimic (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:45)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui cocosila

      De ce? N-am aflat inca nimic. Circul de-abia incepe. Ai sa vezi. E groasa rau. Iar RT are motive sa se teama, caci tradarea a fost la nivel inalt. E caz de curte martiala. Iar cei care vor sa-si scape pielea sint in stare de orice. Si RT stie ca se va ajunge la proces greu de la lista coloneilor.

      Si atentie! Respecta credinta altora. Omul e intr-un necaz. Da-i voie sa-si invoce Dumnezeul! Precum si altii respecta credintele tale. Daca esti ateu sau credincios, tot credinta se cheama.
      • -7 (23 voturi)    
        Respectul se castiga (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:03)

        cocosila [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Nu merita respect. E si mincinos si cam prostut ( aka religios).

        Intruchipeaza perfect poporul roman
        • +2 (4 voturi)    
          Vezi daca ajungi prea (Luni, 22 septembrie 2014, 11:38)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui cocosila

          des la fieraria lui Iocan?
          Te dai destept.
          Si esti arogant!
          Sa trag si eu o concluzie; cam a ce aduci?
          Spre deosebire de tine incerc sa respect; ceea ce tu nu faci!
          Succes!
    • +7 (13 voturi)    
      si ponta e un schizo (Luni, 22 septembrie 2014, 0:23)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui cocosila

      De ceva vreme ponta e cel mai tare ortodox din țară, o fie și el un schizo-frenic ???
  • +22 (28 voturi)    
    Tre' sa revad ceva, fuguta (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:46)

    AliB [utilizator]

    Saptamana trecuta Turcescu l-a avut ca invitat pe MRU si au tot discutat despre consecintele unor dezvaluiri din zona serviciilor, consecinte personale versus interes national. Drept care m-am intrebat "Ce stie Turcescu"
    ....si dupa astazi inca ma intreb "Ce va spune judecatorilor?....si despre cine". Il cred ca e doar inceputul.....
  • +20 (44 voturi)    
    respect (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:54)

    olentina [utilizator]

    cine este fara pacat sa arunce piatra.

    sunt alaturi de robert turcescu de atatia ani,cum as putea acum sa-i intorc spatele.dumnezeu sa ne ajute pe toti sa spunem adevarul,sa ne eliberam.
  • +3 (23 voturi)    
    banalitate (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:58)

    matee [utilizator]

    Cata duplicitate! Un individ slab. Dostoievski mereu actual, acestea sunt personajele din romanul ''Demonii'' . Daca asta e cainta... dupa ce ai manipulat pentru cine stie ce avantaje sau convingeri vii si speri la niste judecatori dreptii...
  • +7 (9 voturi)    
    turcescu.ro (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:03)

    RobertD. [anonim]

    http://www.turcescu.ro/ a fost sters!
  • +5 (15 voturi)    
    Ce legatura are cu judecatorii? (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:08)

    Maniu [utilizator]

    Nu am urmarit ce a spus, decat am citit in HN dar nu inteleg ce legatura poate exista, A incalcat vreo lege?
    • +10 (14 voturi)    
      S-a deconspirat (Luni, 22 septembrie 2014, 0:25)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      la televizor, in direct.

      e infractiune si cred ca e de competenta unui tribunal militar.
  • +6 (20 voturi)    
    despre cacialmaua lui Turcescu (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:26)

    DeeNeagu [anonim]

    ca sa iasa vulpea pui foc la gura vizuinii, asta face si Turcescu. ca o fi fost sau n-o fi fost ofiter acoperit, prea putin conteaza, eu cred ca n-a fost; ceea ce face acum Turcescu e doar o provocare
    • -2 (8 voturi)    
      parere (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:16)

      vadin [utilizator] i-a raspuns lui DeeNeagu

      cred ca ai dreptate neagule......aceasta miscare ii confera mare greutate cand va spune: uitati cine este ofiterul acoperit...este XYZ.....fost coleg de-al meu....
      din acel moment XYZ este "mort". nu va castiga alegerile in veci....iar asta se va petrece inaintea turului II !!!
      timpul ne va da raspunsul......
      iar despre faptul ca a fost sau este, pt mine nu incape indoiala. a fost si mai este !!! informatiile pe care le avea nu erau decat de acolo....
      si mai este unul pe-acolo, in studioul lui turcescu. sabin orcan. uitati-va bine la el ! va prelua stafeta !!!
      in rest, consider exagerata atitudinea asta fata de ofiterii acoperiti. parca suntem fete mari, asa se exprima unii......
      • +3 (5 voturi)    
        Esti in eroare ! (Luni, 22 septembrie 2014, 9:16)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui vadin

        Ofiterii acoperiti nu se cunosc intre ei ( cel putin asa spune legea )
  • +4 (8 voturi)    
    Tentativa de intoxicare (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:30)

    n.dumiritu [utilizator]

    Excelent, inovativ si oportun demersul lui Turcescu. Realitatea este ca se discuta atit de sibilinic despre "acoperiti", incit este revoltator ca inghitim toti cu atita usurinta toate brasoavele cu secretele despre "acoperiti" cu care trebuie sa ne impacam si, fatalmente, sa murim. Nu exclud ca chiar si Basescu sa fie intoxicat cum ca un candidat ar fi "acoperit". Mi se pare ca Turcescu ii provoaca pe cei care tin capacul peste ciorba cu agenti ca sa-l cheme si sa-i ceara socoteala. (nu cred ca Turcescu ar suporta, fie si o zi, sa fie in militarie, sa dea cu 'sa traiti')
  • +6 (10 voturi)    
    cum spuneam (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:34)

    garibaldi [utilizator]

    In masmedia e plin de ofiteri,pe cand Dan Tapalaga?????
  • +6 (20 voturi)    
    ... (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:36)

    dragos234 [utilizator]

    Care e problema? Daca era inainte de 1989, intelegeam. Dar acum cand avem o tara democatica cu un guvern ales democratic prin alegeri, nu inteleg gestul lui Turcescu.
    Adica oamenii din servicii trebuie judecati de tribunal sau ce sa inteleg eu de aici?
    • +7 (15 voturi)    
      o mare problema (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:07)

      astan [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      este ilegal si periculos sa se deconspire si total imoral sau mai degraba abject ca om de presa sa fi informator...
    • +16 (22 voturi)    
      eee (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:39)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      cred ca e vorba de deconspirarea agentilor sub acoperire.

      e ilegala deconspirarea lor.

      cred ca o sa fie si mai interesant subiectul in curand.


      si stau sa ma gandesc la Ponta si la faza cu procurorul care s-a sinucis. Am impresia ca Ponta e mai periculos decat pare.
      • +9 (13 voturi)    
        Haita din spatele lui e pericolul nr 1 ! (Luni, 22 septembrie 2014, 1:05)

        fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Arivismul din el sporeste pericolul in sensul ca il cred in stare sa spuna ca in viitor in loc sa dam impozit pe casa -de pilda-luam !
      • 0 (2 voturi)    
        De Panait l-aş (Luni, 22 septembrie 2014, 12:08)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        întreba şi eu pe Ponta.
        cu toate că aş păstra această întrebare la confruntarea de dinaintea turului 2.
    • +6 (8 voturi)    
      De cand serviciile au voie sa se implice in politi (Luni, 22 septembrie 2014, 0:29)

      gazania [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      Pt ca asta a facut Turcescu.Si-a batut joc de doua ori de noi, o data ca a fost recrutat si acum ca s-a deconspirat. Si ce moment si-a ales... Daca tot era santajat de ce nu a rezistat facandu-l pe santajist sa iasa la iveala? Cel putin nu facea el puscarie.
  • -5 (17 voturi)    
    Bor/psd (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:45)

    cocosila [utilizator]

    Romanii sunt foarte receptivi la retorica asta de pocait. Prostovanul balcanic, atunci cand nu este smecher pragmatic, ori are convingeri ortodoxe, ori comuniste ori pe ambele. Cam asta este repertoriul ideologic zonal.

    Sper sa iasa ponta presedinte. Nu meritati altceva
  • +21 (23 voturi)    
    CV (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:46)

    johnmibb [utilizator]

    Si-a completat omul CV-ul.

    Acum poate candida linistit.
    • +5 (7 voturi)    
      Lol (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:05)

      cocosila [utilizator] i-a raspuns lui johnmibb

      Self fulfilling prophecy
  • 0 (10 voturi)    
    Tucescu... (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:46)

    Snagov [utilizator]

    Eu cred ca si munca asta de informatii se face cu oameni...... si oameni capabili. Turcescu cred ca este unul dintre ei. Nu relizez dece a plans atat la B1. Si-a facut datoria fata de tara sa si nu cred ca a turnat ca pe vremea lui Ceasca.
  • +26 (30 voturi)    
    comportament ciudat (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:52)

    astan [utilizator]

    Turcescu pare santajat. Comportamentul lui nu sugera deloc o eliberare ci mai degraba disperare..iar discursul lui a fost cel putin ciudat. Se poate ca serviciile sa se rafuiasca intre ele. Ce este cu adevarat trist este faptul ca presa la fel ca si societatea romaneasca este grav bolnava. o seara trista pentru presa din romania...
    • +16 (20 voturi)    
      razboiul serviciilor (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:22)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui astan

      Asa cred si eu ! E razboi in serviciile secrete. Intre cei buni si cei rai! Aceste alegeri sunt foarte importante pentru tara! Ori SUA ori Rusia!
  • +8 (16 voturi)    
    e incredibil cum mancam fara sa mestecam (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:07)

    alecus [utilizator]

    Oameni buni, cum puteti sa luati de buna sarada lui Robert?

    E un joc ceea ce face, probabil urmarind anumite reactii (de exemplu reactia serviciului la care se presupune ca a activat, a mediului politic, a parchetului, a mass-media, etc).

    Poate ca face asta in ideea de a testa pe pielea lui "flow-ul"pe care il parcurge o persoana care se deconspira. A intrat putin in rolul lui Ponta, cum ar veni.

    Totul e o inscenare, care a inceput sa scartaie repede: "documentele" oferite pline de inexactitati (pe livret nu exita semnatura, poza este cea de pe blog, CNP-ul e gresit, de notele alea de plata de la restaurant nu mai vorbesc), momentul nu are niciu sens, invocarea repetata a lui Dumnezeu (atat de nefireasca la el)...si multe altele care s-au mai spus, nu mai insist.

    Iar "confirmarea" din asta seara, cu un Robert ravasit spunand ca asteapta dreapta judecata, a fost jucata destul de gros.


    E interesant demersul, sa vedem pana unde il duce...

    O singura obiectie ... as fi preferat sa se suprapuna cu lansarea de ieri a lui Victor Ponta, si NU cu depunerea candidaturii Monicai Macovei la BEC.
    I-a facut praf unul din putinele momente de vizibilitate, inclusiv emisiunea unde era invitata, in prime-time.
    • +4 (6 voturi)    
      corect (Luni, 22 septembrie 2014, 7:20)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui alecus

      Si mie imi pare rau ca s-a intamplat azi cu lansarea Monicai Macovei.si nu ieri cu lansarea megalomanica a lui Ponta.
  • -4 (14 voturi)    
    nu inteleg (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:17)

    DanOprea [utilizator]

    cine e Robert Turcescu ?
  • +7 (23 voturi)    
    Lista coloneilor lui Oprea (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:18)

    M.aura [utilizator]

    Din presa vremii:

    "Ministerul Apărării a dat publicităţii lista cu persoanele avansate în grad ilegal în perioada mandatului ministrului Gabriel Oprea. Printre persoanele care apar în documentele date publicităţii de MApn se află guvernatorul Mugur Isărescu, fostul premier Mihai Răzvan Ungureanu, liderul UDMR, Kelemen Hunor, procurorul general Laura Codruţa Kovesi, fostul şef ANAF, Sorin Blejnar şi psihoterapeutul Aliodor Manolea.

    - Apostu Sorin - PDL - Locotenent - colonel - 2011
    - Arnăutu Decebal - PDL - Colonel - 2010
    - Bardan Cornel Ştefan - PDL - Colonel - 2010
    - Blejnar Sorin - Şef ANAF - PDL - Colonel - 2011
    - Botiş Ioan - Nelu - Deputat, Ministrul Muncii - PDL 2010
    - Boureanu Cristian - Deputat - PDL - Colonel - 2011
    - Brînză William Gabriel - Deputat - PDL - Locotenent Colonel - 2011
    - Brînză Daniel - Secretar Executiv Diaspora - PDL - Colonel - 2011
    - Falcă Gheorghe - Primar Arad - PDL - Maior - 2010
    - Ferencz Ştefania Gabriela - Secretar Adjunct al Guvernului - PDL - maior
    - Flutur Gheorghe - Preşedinte Consiliu Judeţean Suceava - PDL- Colonel 2011
    - Alexandru Lăzărescu - Director TVR - PDL - colonel - 2011
    - Robert Turcescu - Jurnalist - PDL - Colonel - 2010
    - Mihai Răzvan Ungureanu - Premier - PDL - Colonel 2011
    - Gheorghe Ştefan - PDL Neamţ - PDL - Colonel 2010
    - Ialomiţeanu Gheorghe - Ministru de Finanţe - PDL - Colonel 2010
    - Iliescu Valentin Adrian - Şeful Dep. pt. Relaţia cu Parlamentul- PDL- Colonel 2010
    - Liviu Negoiţă - Primar sect.3 - PDL - Colonel 2012
    - Oltean Ioan - Deputat - PDL Colonel 2010
    - Preda Cezar Florin - Vicepreşedinte PDL - Colonel 2011
    • +8 (10 voturi)    
      Interesant... (Luni, 22 septembrie 2014, 0:07)

      Mari.an [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

      Interesant ca imaginile cu plata par a fi din Statul 6 / Pozitia 13, iar lista de mai sus Robert Turcescu este chiar al 13-lea.
      Poate coincidenta, dar ... prea mare coincidenta.
      Mai mult, din imagini se pare ca incepand cu Oct 2012, inca doua nume au mai fost adaugate la Statul 6 deasupra pozitiei lui Robert Turcescu (13)... ghici cine :) ?!?
      • +1 (1 vot)    
        Bune observatii (Luni, 22 septembrie 2014, 12:14)

        M.aura [utilizator] i-a raspuns lui Mari.an

        Ce dau de gindit. Ar putea da credibilitate intregii liste de colonei.

        "Corneliu Dobrițoiu a promis că va face publice numele celor avansați ilegal abia după ce o comisie va termina de verificat cele peste 2700 de ridicări în grad. Se pare că vreo 400 de cazuri sunt cu probleme. Vă spuneam că sunt și reprezentanți ai actualei puteri care au primit un semn de prețuire de la Oprea. Printre ei sunt Ioan Rus și Vasile Dâncu."(Adelin Petrisor)
    • +11 (21 voturi)    
      lista era mai lungă... (Luni, 22 septembrie 2014, 0:27)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

      Lista era lungă cât o zi de post, ai tăiat lista lungă a psdiștilor, puneriștilor, minorităților, se vede că lucrezi la felix pușcăriașul
      • +2 (2 voturi)    
        Aveti dreptate cu lista (Luni, 22 septembrie 2014, 12:09)

        M.aura [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

        Eu cred ca in jur de 90% dintre decidentii romani, presa si justitie fac parte din diferite servicii. Din pacate, n-am gasit lista completa inafara de asta:

        http://www.evz.ro/evenimentul-zilei-va-prezinta-lista-completa-a-coloneilor-din-politica-989448.html
    • 0 (12 voturi)    
      ...si? (Luni, 22 septembrie 2014, 0:40)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

      Tre sa fii bolnav mintal sa reactonezi ca Robert Turcescu.
      El tot cere judecator, dar eu l-as trimite la psihiatru. Cand faci pe cineva ofiter sub acoperire, presupun ca exista si un examen psihologic. Verificarea asta psihologica nu se reia din cand in cand?

      De cand este ceva rau sa fii ofiter sub acoperire intr-o tara in care se respecta drepturile omului?
      • +1 (5 voturi)    
        Lasati-ne! (Luni, 22 septembrie 2014, 9:43)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

        ati iesit in haita cu postarile astea gen "si care-i problema?" - tara NATO, stat democratic, drepturile omului, securisti de bine care-si apara patria, nu suntem inainte de '89 s.a.m.d.

        problema e ca armata unui stat democratic, membru NATO, membru UE si semnatar al cartei dr. omului de care vorbesti, a tinut ani de zile un ofiter sub acoperire in media, intr-o pozitie de maxima vizibilitate;

        ca lent-colonelu' lor legendat a fost ani de zile formator de opinie in prime time pe televizor; a fost jurnalistul care a moderat o dezbatere tv decisiva la prezidentialele din 2009;

        problema e ca serviciile armatei ar trebui sa se ocupe de trafic de arme, de jihadisti, de siguranta nationala, nu de controlul si manipularea media.
        • +1 (1 vot)    
          aha... deci ceilalti au voie dar armata noastra nu (Marţi, 23 septembrie 2014, 1:58)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

          Pai tu vrei sa-mi zici ca rusii nu au ofiteri sub acoperire formatori de opinie in Romania?
    • -1 (1 vot)    
      Nici un PSD-ist, (Luni, 22 septembrie 2014, 12:13)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

      UNPR-ist, PC-ist, ceva??? Tare imparţial mai eşti.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu inteleg :)) (Vineri, 26 septembrie 2014, 18:27)

      DanOprea [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

      De ce ai minusuri la vot ?!?
  • -4 (16 voturi)    
    penibil. (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:28)

    Da_Doamne_mintea_de_pe_urma [utilizator]

    Atat R.Turcescu cat si TB. Sunt sigur 99% ca aceasta farsa e pusa la Cale de T.B pt ai afecta imaginea lui Ponta. Sper ca presedintele sa nu afecteze interesele statului in aceasta campanie electorala folosindu-se de serviciile secrete. Personal nu voi vota cu Ponta dar nici cu Udrea!
  • +7 (19 voturi)    
    Ca sa vezi... (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:30)

    Airwaves [utilizator]

    Turcescule, o sa ramai in istoria jurnalismului romanesc drept un mincinos. "Nu pot sa va mai mint". Aham... Nu mai poti...

    Ce tara dom'le, ce tara...
  • 0 (22 voturi)    
    Wtf (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:43)

    cocosila [utilizator]

    Cat tupeu. Cu ce ton nesimtit tine predica !!

    Metanoia unei lepre.

    Nu pot sa mananc cat as vrea sa vomit!
  • -5 (15 voturi)    
    Iata ca aparu si "ofiterul acoperit" (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:52)

    newlook [utilizator]

    Repet o postare - care, prin grija cenzorului, nu a aparut. Cum pare sa se potriveasca, o pun si aici, desi era dedicata articolului cu "Facultatile fara Bac". Ii spuneam unui basist care canta cum ii zicea Vocea (Basescu, Turcescu, Hot News) si miorlaia ca "nu i se dau argumente":

    "Ce "argumente" sa-ti mai dea omul ? Voi nu vedeti ca latrati toti in cor "drobul cel de sare"?
    V-a spus clar premierul ca tanguiala asta ipocrita a voastra cu "Facultate fara Bac" este absurda, ca interpretarea Secaturii Nationale este ilogica, v-a explicat in ce consta pregatirea prin acele colegii....
    ...voi o tineti una si buna, de parca sunteti zombi.
    Chiar nu vedeti? Sunteti 6% de /// urlatori care vreti ca restul populatiei sa faca ca voi, ca asa va spune Vocea Betivului National.
    Ati urlat recent despre "ofiterul acoperit" pana ati facut rosu in gat ca asa v-a spus Circarul National.
    Unde-i?
    Dar mai ales unde-i basistul care sa-i spuna Secaturii Nationale: "mai Caricatura, rolul tau nu e sa apari pe sticla (afumat sau nu) si sa spui natiunii barfe, smenuri, susanele..."?

    Basescu pleaca, dar unii vor ca basismul sa ramana. Iaca nu, romanii s-au desteptat. "

    ///
    • +6 (12 voturi)    
      Nu, nu cred ca romanii s-au desteptat.. (Luni, 22 septembrie 2014, 2:18)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Dovada cea mai clara esti tu.
    • 0 (2 voturi)    
      Va mai desteptati putin (Luni, 22 septembrie 2014, 9:47)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      si ajungem Coreea de Nord.
  • +4 (12 voturi)    
    Nea' Vanghele, ai comis-o! (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:53)

    analiza [utilizator]

    Sa recapitulam:
    - RT este un "ofiter acoperit" cum sunt multi altii, care asigura uneltele pentru serviciile care trebuie sa apere siguranta nationala si Constitutia; mai mult, este ofiter "de armata", asa cum erau toti "prezentatorii" nou aparuti la TVR dupa revolutie, fara implicare in "serviciile" cu traditii dubioase
    - El a fost deconspirat de mai mult timp; cred ca ar trebui investigat serios pe ce filiera a cazut. Cred ca ar trebui sa cada unele capete, conform legii - probabil din unele servicii care iau masa dupa pranz...
    - Acum, cand se pregateste spectacolul deconspirarii tov. dr. Ponta, probabil ca se pregatea contralovitura cu scoaterea unor probe care sa-l invinuiasca direct pe RT, urmand ca scandalul sa atenueze socul principal.
    - Probabil ca cineva s-a grabit (prostia este mare la romani, unde "gura bate fundu'"). Ca atare, pionul a trebuit sa cada preventiv, fiind oricum compromis
    - Chiar si caderea este facuta astfel incat ulterior sa se poata atenua impactul.
    Domnilor, cata vreme aceste manevre urmaresc eliminarea "pionilor otraviti" din pozitiile de putere cheie ale statului, probabil ca este bine.
    - Sa speram ca vom apuca o Romanie in care dreptatea sa se poata apara numai "la vedere".
  • +1 (11 voturi)    
    Gust amar (Luni, 22 septembrie 2014, 0:19)

    geag [utilizator]

    Trebuie sa recunosc ca Banciu avea dreptate
  • +1 (9 voturi)    
    latriniștii atacați ordin de la felix (Luni, 22 septembrie 2014, 0:29)

    timp tamp [utilizator]

    latriniștii atacă, simțiți funia aproape
  • +3 (9 voturi)    
    Teorie (Luni, 22 septembrie 2014, 0:31)

    Airwaves [utilizator]

    Nu m-ar mira sa aflu ca "Robert Turcescu" e vreun nume de acoperire. In tara asta te poti astepta la absolut orice.
  • -1 (13 voturi)    
    Mare necaz printre basisti (Luni, 22 septembrie 2014, 0:53)

    xrogo [utilizator]

    deontologul sef,fost colonel Turcescu,ofiter acoperit?
    Vai,vai ce necaz,acum pricepem de ce se ducea presedintele la B1 TV si se spovedea natiei prin intermediul lui Turcescu,asta ii regiza emisiunile si erau intre ei,fosti si actuali ofiteri!!!
    • +7 (11 voturi)    
      Probabil ca ai dreptate.. (Luni, 22 septembrie 2014, 2:15)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Si daca tot ai dreptate, in logica ta superba, tot de aceea se duce si seful tau,i Poanta, la latrine si la telev lui Ghita: emisiuni intre fosti si actuali turnatori.
  • +16 (18 voturi)    
    un fleac, l-au ciuruit (Luni, 22 septembrie 2014, 1:03)

    revo [utilizator]

    Asta este razboi intre servicii sau intre aripioarele din servicii. Cum Base zicea ca le desconspira candidatul, aia ai lui Ponta au lovit in unul dintre putinii sustinatori si, implicit, in B1TV, care este redus la tacere din acest moment. Turcescu, presat si disperat, le face si el figura cu autodemascarea, ca sa-si piarda aia atu-ul, sau pur si simplu si-a pierdut mintile din cauza amenintarilor.
    Cel putin, asa vad eu lucrurile.
    Pe de alta parte, Turcescu zicea ceva de ipocrizia in care trebuia sa traiasca. Asta inseamna ca atunci cand lansa intrebarea: Ponta, mai guvernam si noi ceva, era ipocrit? Ca, de fapt, il durea in cot, si doar isi facea misiunea primita? Si Cristoiu la fel, pana a primit misiunea sa treaca la alt post si sa cante la alta masa despre mareata, invincibila si temuta Rusie putinista?
    Nasoala viata, oricum ai lua-o. Daca a clacat pe bune, viata va fi nasoala si pentru cei care l-au recrutat si l-au pastrat activ, nestiind ca tin o bomba cu ceas in brate.
  • +7 (13 voturi)    
    Sah Mat (Luni, 22 septembrie 2014, 1:06)

    cuculgol [utilizator]

    Maine dimineata va fi gasit 'sinucis' iar plebea isi va da cu pararea, timp in care ciuma rosie se instaleaza fara sa mai deranjeze pe cineva.
  • +8 (16 voturi)    
    calm oameni buni (Luni, 22 septembrie 2014, 1:22)

    nescu [utilizator]

    Nu mai puneti botu - e o mare PACALEALA!

    Documentele alea sunt facaturi.
    Cu putin efort le puteam face sa arate mai credibile, insa cred ca special au fost lansate asa la apa, sa poata fi apoi usor demontate.

    Cred ca scopul urmarit este un semnal de "trezire" a natiunii din starea de amorteala, pe fondul mult dezbatutei teme de participare in cursa electorala a unui fost ofiter acoperit (daca e intr-adevar unul, probabil acela e Ponta).
  • -1 (17 voturi)    
    tocană călugărească (Luni, 22 septembrie 2014, 1:28)

    Mazeta [utilizator]

    Robert Turcescu trebuie să-și împartă solda săracilor și să-și lase barbă, dacă vrea să se mântuiască. Amin!
    • +4 (6 voturi)    
      Hehe (Luni, 22 septembrie 2014, 7:16)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Si daca si Ponta e ofiter acoperit ii veti cere sa faca acelasi lucru ? .Vezi tu , s-ar putea ca asta sa fie operatiunea "Oglinda" in care ura pe care o trimiteti catre Turcescu sa se reflecte inapoi la al vostru .

      Popcorn .
  • +6 (20 voturi)    
    Vrajala (Luni, 22 septembrie 2014, 2:27)

    Hohey [utilizator]

    R. Turcescu este de apreciat. Roman cu doua joburi. De luni pina joi deontolog (platit la greu). De vineri pina duminica acoperit (paltit modest).

    Lamentabila insa este prestatia colegilor de la B1TV, cu exceptia lui Banciu. Am vazut o lamentare generala, exact dupa modelul A3. Nimeni nu a avut curajul sa-i arate obrazul in direct. Sau cine stie...poate erau acoperiti cu totii.
    • +1 (3 voturi)    
      exact (Luni, 22 septembrie 2014, 8:18)

      asdff [utilizator] i-a raspuns lui Hohey

      toti lucreaza pt cineva, erau oarecum stupefiati ca asa ceva poate ajunge in prim plan
  • -2 (8 voturi)    
    Hahahaha, cica ofiter acoperit.... (Luni, 22 septembrie 2014, 4:16)

    newlook [utilizator]

    Hai sa fim seriosi, baiatul asta nu are nimic din profilul unui ofiter, acoperit sau nu, de informatii. Apoi, "a fost acoperit" ca sa ce? S-a infiltrat in vreun clan mafiot? A distrus din interior vreun cartel de droguri? A luptat "cu mijloace specifice" impotriva teroristilor? Nimic din toate astea. A manipulat POPULATIA pe care pretinde ca o apara...ca "ofiter acoperit". Asta a fost "misiunea" lui: sa minta si sa manipuleze propriul popor.

    De fapt, baiatul - care pare si cam bolnavior psihic si cam taliban ortodox - in afara faptului ca prostia ii e intrecuta doar de fudulia cu care o afiseaza - si-a luat tainul din banul public, ca orice basist care se respecta, incepand cu aia de la ICR, cu deontologii natiei si cine mai vreti voi.

    Adica, din taxele tuturor A FOST PLATIT SA FIE UN LINGAU BASIST. La el, modalitatea gasita a fost sa-l puna pe statul de plata al unei institutii militare. La altii, sa le subventioneze 100% tiparirea mediocritatilor in limbi straine la edituri straine.

    Asta-i basismul, asta-i sistemul aparat de basisti. Hehehe, cate or sa mai apara !
    • +2 (2 voturi)    
      uiti ceva (Luni, 22 septembrie 2014, 9:42)

      asdff [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Nu te baza prea mult pe inteligenta tablagiilor, chiar si a celor din servicii. Ei stiu doar sa se uite pe gaura cheii si sa noteze constiincios, iar in timpul liber citesc Pavel Corut.
  • 0 (4 voturi)    
    Joc (Luni, 22 septembrie 2014, 5:52)

    Lovilutia [utilizator]

    Joc de sah.
    Cei mai multi vad una, doua, mutari inainte.
    Campionii vad 10-15.
    Multi chibiti comenteaza doar cum sunt imbracati sahistii.
    Sa asteptam. Cred ca vor urna lucruri interesanta.
    Tinta ?
    Stiu eu ?
    Sau, stiu !
    Oricum tinta nu poate fi locul al doilea. Asa cred.
  • +4 (4 voturi)    
    imi aduce aminte (Luni, 22 septembrie 2014, 6:07)

    amanda13 [utilizator]

    de un cunoscut care a clacat nervos la un moment dat. Tot asa a dat-o brusc pe termeni religiosi, fara sa fie vreodata inainte vreun mistic. A ajuns la psihiatrie pentru cateva luni. Sincer, chiar nu mi se pare de joaca starea lui Turcescu. Oricum, sfarsit de cariera patetic - o sa-l mai sune lumea vreo saptaman, apoi se va asterne linistea ca si cu Ohanesian ala rapitul.
  • +1 (3 voturi)    
    Straniu (Luni, 22 septembrie 2014, 6:10)

    Dana Bob [anonim]

    Stranie mi se pare declaratia lui Turcescu: " documentele mi-au fost puse in brate"!
    Oare ce se ascunde in spatele cuvintelor!?
    Cu ce ar putea fi santajat?
  • +4 (6 voturi)    
    Secret (Luni, 22 septembrie 2014, 7:52)

    UsLamistul [utilizator]

    Daca discutam de vreo incalcare a legii prin dezvaluirea informatiilor privind un ofiter acoperit, atunci nu ar trebui luat la intrebari cel/cei care au divulgat primii aceste informatii (adica nu Robert Turcescu). Asta apropos de anul 2012 si de "apelativul" de colonel utilizat de "tata-socru" la adresa jurnalistului. Asta nu e divulgare de informatii clasificate?
    Oricum, oameni buni, stati si ganditi-va un pic. Nu vi se pare ca toata povestea e cusuta cu ata taaare alba?
    Ce se ascunde de fapt aici? De ce acum si de ce Robert Turcescu?
    Oricum parerea mea despre OMUL Robert Turcescu nu o sa se schimbe!
    • -1 (5 voturi)    
      Colonel (Luni, 22 septembrie 2014, 9:07)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui UsLamistul

      Apelativul asta e utilizat de antenisti de vreo 2 ani!
      Tata- socru l-a folosit saptamana trecuta!
      Ceva se ascunde in spatele " afacerii"
      Vom avea mari surprize!
      Dar nu vom mai avea campanie electorala!
      • +3 (3 voturi)    
        mere=pere? (Luni, 22 septembrie 2014, 10:08)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Dana Bob

        Apelativul ala utilizat de antenisti, ai macar habar de la ce venea, inainte sa pui egal? Guvernul base/boc/oprea (interesul national) a facut colonei la fara frecventa o gramada de oameni.

        Cum da psd-ul bani la asistatii social, asa dadeau aia functii/grade/titluri la asistatii intelectual. Este ceva cert, ajuns public si nenegat de nimeni. Nu era vorba de acoperiti, ci de colonei d'aia la vedere.

        Deci legatura intre colonelul facut la norma nu prea exista cu ala de acum sau mentionat de tata socru. Asta daca nu este un mare fas toata povestea.
  • +2 (4 voturi)    
    Numai Base .... (Luni, 22 septembrie 2014, 8:42)

    conul [anonim]

    ...... va aduce putina lumina, rapid. Este foarte importanta reactia lui.
  • +5 (7 voturi)    
    Interpelare (Luni, 22 septembrie 2014, 8:45)

    cristy_s6 [utilizator]

    Interpelarea lui Valer Marian - senator catre Victor Ponta in Parlament : Este adevărat că, în anul 1997, în timp ce eraţi procuror, aţi fost racolat în Serviciul de Informaţii Externe (SIE) de către generalul Cornel Biriş şi dacă aţi activat în unitatea deplin conspirată denumită “Umbre” sau H ?

    Ce as mai dori sa aflu - stiind ca senatorul Valer |Marian este un fost sef SIE !
  • 0 (4 voturi)    
    Gargaragiu Turcescu !!! (Luni, 22 septembrie 2014, 8:55)

    andreesanu [utilizator]

    Spectacolul de circ continua ,ce mare scofala ,inca un pitifelnic ,inca un tucalar iesit din scena penibila in care se balacaresc televiziunile din 89 pina azi ,in genul celor regizate de nicolaiescu si caramitru -fa-te ca muncesti Mircea !!!.
    Petarde ,fumuri ,birfe,lalaitul in platouri-bilci dimbovitean
  • -1 (3 voturi)    
    a luat-o pe ulei (Luni, 22 septembrie 2014, 9:12)

    Mos Andrei [utilizator]

    sper sa-si revina...
  • -1 (3 voturi)    
    FALS (Luni, 22 septembrie 2014, 9:22)

    PARSOR [utilizator]

    Un om FALS.
  • 0 (2 voturi)    
    haide mai... (Luni, 22 septembrie 2014, 9:22)

    Dedalus [utilizator]

    Si ce-i cu asta?!

    Imi pare sincer rau pentru remuscarile lui, ca si pentru ale oricui. E greu.

    Dar semnificatia e redua, de ce ar interesa pe cineva situatia militara a lui Turcescu?! Acoperit sau neacoperit, ce mare scofala e?!

    Ca de obicei insa, senzationalul bate utilul si daca la un articol despre invatamant cu mare chin s-a ajuns la 100 de postari, uite ca treaba asta ajunge rapid la peste 140 de postari.

    Consider ca, judecand dupa aceasta comparatie, mai avem mult de tot pana la o constiinta sociala consolidata.

    Turcescu, ia-o mai incet! Cred ca te intelege multa lume, nu dramatiza. Ia-ti si tu in concediu si mergi mi departe. Zic si eu.
  • +1 (3 voturi)    
    Foarte ciudat ! (Luni, 22 septembrie 2014, 9:25)

    adrian88000 [utilizator]

    E ca in filme. Banditii i-au tapit copilul si-l santajeaza ca sa faca ceva. Turcescu nu e un ninja si nu-si poate elibera copilul. El cedeaza santajului. Copilul este eliiberat !
    Sunt multe intrebari. De ce acum ? Nu putea sa mearga la manastire si acolo in post si rugaciune de cateva luini sa ia o decizie ? Pentruca tot il invoca pe Dumnezeu .
    Ce a schimbat brusc atitudinea lui de la emisiunea Madalinei Puscaliu pana ieri ? De ce vorbeste de proces daca NU STIE daca a incalcat Legea ?
    De ce nu s-a sfatuit cu un avocat ca sa stie daca a incalcat sau nu Legea ?
    Pare un scenariu de film. Film prost.
  • +4 (6 voturi)    
    modificari (Luni, 22 septembrie 2014, 9:48)

    horace [utilizator]

    in nici un carnet de serviciu nu o sa vedeti stersaturi, prescurtari gen lt.-col, grupa sange si limba straina cunoscuta...
  • +3 (5 voturi)    
    Iubesc Romania (Luni, 22 septembrie 2014, 9:52)

    m.l [utilizator]

    Locul unde cel mai bine iti dai seama despre zicala lui Charles Bukoski :
    "The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts while stupid ones are full of confidence".
    Am mai scris atsa si o sa o mai scriu, pentru ca cititnd comentariile de pe HN nu ma pot abtine.Ce soguri sunt unii pe ce afirma...
    Fiecare judeca dupa propria gandire, experienta limitata a unu singur om cu un singur set de cunostinte si orizonturi.
    Prea putina lume judeca in ansamblu, prea putina lume leaga evenimentele de contextul istoric social, uman, de trecut, de occident etc.
    Romanul e specialist in a arunca cu noroi in altii.. toti is prosti numai el este bun...
    Judecatile sunt lungi siropoase ironice si prostesti.

    Ce frumos ar fi daca am avea macar 10 % din populatie cu intelgienta si prestanta lui RT.
    Sunteti toti impotriva "armatei rosii", insa prea putin se vede la voi "cumpatarea occidentala" spre care aspirati.
    De aia o sa castige Ponta, pentru ca e prea mica discreptanta intre electoratul de dreapta si de stanga.
    I sa vezi cum electoratul de drepta devine elitist si cum il va lasa pe electoratul de stanga mult in urma... Abia atunci se va schimba ceva in tara asta..
    Electorat de drepta nu inseamna ingroparea valorilor umane care au stat la baza formarii popoarelor din Europa ...
    • 0 (2 voturi)    
      pentru m.,l (Luni, 22 septembrie 2014, 12:02)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui m.l

      Deci a aparut un geniu pe forum.M.L. ii judeca pe toti de la inaltimea Olimpului.Dar m.l. nu poate exprima o idee despre faptele de ieri. Despre R,T. si ceea ce a facut acesta.
      Probabil m.l. asteapta sa aprindem ruguri de jertfa sa sa-l rugam sa ne lumineze. Sa ne spuna el ADEVARUL .
      Hai m.l, lasa-te mai usor. Lumineaza-ne !
      • -1 (1 vot)    
        ... (Luni, 22 septembrie 2014, 12:29)

        m.l [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Eu sau tu , sau oricare altul nu insemnam nimic.. Importanta este media noastra, cum e cetateanul roman in medie, asta conteaza .Ca eu sau tu suntem gresivi, ca eu sau tu gandim "asta" sau "aia".....Eu nu am "aparut" pe nici un forum cum ai spus tu mai sus. Am citit niste comentarii, inclusiv al tau si vad cata gargara ieftina este la noi...Cred ca daca judeci sincer lucrul asta si tu il vei admite...Dar ne place gargara..sa recunoastem...
        Viata e scurta, daca poti, bucura-te de ea , si daca poti lasa si ceva in urma ta ,ceva util .. de dragul binelui...
        • 0 (0 voturi)    
          Bravo m.l. ! (Luni, 22 septembrie 2014, 20:26)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui m.l

          Noi dezbatem " bomba " zilei iar tu la acesta dezbatere contribui cu niste remarci , cam deplasate , si cu un sfat.... sa las ceva util in urma.
          Vin si eu cu un sfat . Daca nu ai nimic a spune la subiect, ramai doar la citit si abtine-te de la scris !
  • +4 (6 voturi)    
    observatii... (Luni, 22 septembrie 2014, 9:54)

    ecm [utilizator]

    E posibil ca RT sa fi facut o grseala de tinerete pentru a/si completa veniturile gindindu-se ca serviciile de azi nu sunt serviciile de ieri! Calculul a fost probabil gresit nestiind la ce s/a inhamat si nici daca mai poate scapa! Apoi cind vin cei din umbra si te ameninta probabil ca doar retragerea la manastire mai poate fi o solutie! Ramine in schimb activitatea lui jurnalistica, cu bune si cu rele, care a influentat in mod sigur societatea civila: nu neaparat prin ce spunea RT ci mai ales prin indemnul pentru fiecare dintre noi de a gindi limpede ce se intimpla, cum trebuie sa verificam informatiile din mai multe surse, cum trebuie sa evaluam tendintele unora de a ne manipula, in ce masura ne vedem propriile greseli etc.! Esecul lui RT aduce in fata probleme mai generale: este societatea romaneasca iesita definitiv din orbita anilor negri ai comunismului? Este Romania pe un drum european ireversibil? Avem servicii de informatii solide care sa faca fata unor presiuni externe formidabile? Va veni oare momentul in care toti romanii vor lasa aceasta ura generalizata care ne paralizeaza orice actiune colectiva? Sunt sanse ca Justitia sa fie independenta si sa elimine toata aceasta fosgaiala duplicitara contraproductiva a unor semidocti ajunsi la masa bucatelor? Cred ca acest caz RT trimite la toate aceste probleme cruciale pentru noi...
  • +5 (7 voturi)    
    ??????? (Luni, 22 septembrie 2014, 10:05)

    IonutZamfir [anonim]

    Este clar ceva necurat!!! De ce se amesteca gradul de lt.colonel al armatei, grad obtinut prin 2010, dat de Basescu asa cum a fost dat, (dar de care se cunostea si chiar si unitatea de pe livret este ,,codificarea,, directiei personal, care se ocupa cu actele militarilor) cu asa zisul ofiter acoperit??? Este o confuzie sau se urmareste ceva?
  • -2 (2 voturi)    
    Nu merita intelegere (Luni, 22 septembrie 2014, 11:18)

    efemeri [utilizator]

    Omul este de cea mai joasa speta. Ganditi-va cu cate ardoare a putut sa minta o tara intreaga la fiecare emisiune. ..toate vorbele lui erau premeditate si aveau un interes ascuns.
    Un jeg ca multi alti...asa cum el insusi vrea sa se inteleaga.
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Luni, 22 septembrie 2014, 11:26)

    LiviuDrula [anonim]

    Poate fi si urmatoarea varianta Turcescu in calitate de ofiter sub acoperire a primit sarcina sa se infiltreze in B1 ca apoi prin autodenuntul sau sa descrediteze cel mai infocat post antiPonta chiar in perioada campaniei electorale. Oricum se vede gandirea pontista sprijinita de Oprea si tatasocru raspopitul.Bineinteles ca un mare rol l-a avut si Felix Motanul din inchisoare
  • 0 (0 voturi)    
    Ofiter roman sau...? (Luni, 22 septembrie 2014, 11:43)

    PredeAn [utilizator]

    Inteleg ca putem trece peste aceasta dezvaluire, intrebandu-ne daca ofiterul acoperit candidat la prezidentiale apartine serviciilor romanesti?
  • 0 (0 voturi)    
    Șantaj? (Luni, 22 septembrie 2014, 11:55)

    lizardking [utilizator]

    Logic, nu poate fi vorba de niciun șantaj, din două motive simple: 1) cine ar risca să fie acuzat penal pentru deconspirare? și 2) Cu ce ar fi putut fi șantajat Turcescu? Nu putea fi în incompatibilitate. Apartenența la un serviciu secret nu poate constitui motiv de șantaj, pentru că lipsește aspectul penal. Nu poate fi reținută nici problema carierei lui Turcescu pentru că au trecut doi ani de când a fost acuzat public de „vina” de a fi fost avansat și până ieri avea emisiune în prime-time, era lider de opinie șamd. Probe că ar fi fost ofițer nu puteau fi aduse de nimeni fără ca respectiva persoană să nu fie condamnată la închisoare. Deci, de unde și până unde ideea șantajului. Motivele sunt la Turcescu în mână, nu la alde Sârbu sau alți flașnetari.
  • +1 (1 vot)    
    Nu cred ca 2010 e anul "debutului" in cariera (Luni, 22 septembrie 2014, 13:14)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Nu cred ca "documentul"care atesta "calitatea", e original, dar cred ca e colonel si ofiter acoperit .Cam tot atat si asa cum e si oprea general ! Cum argumentez :
    1 relitatea-ca si toate afacerile lui vantu-erau girate/supervizate de securisti dintre cei dati afara in 1989, care faceau pentru el ce facusera pentru ceausila.Adica a fost "activat"cu mult timp inainte de 2010.
    2 cred ca turcescu (care avea o obsesie cu documentele) a prezentat ceva trunchiat si contrafacut ca sa se poata apara de acuzatia care l-ar putea baga la zdup (aceea de a deconspira un "acoperit') si mai cred ca la momentul la care a marturisit isi daduse demisia (daca e posibil).
    3 Cu alte cuvinte e hilar sa crezi ca are un astfel de Livret militar ! In fata cui sa te " legitimezi", daca esti acoperit !!!!!!!?????????
    4 Inteleg ca nu e o interdictie legala pentru cei din media ...Deci problema ramane morala. Dpdv al psd&haita zero problema !
    Pentru mine : dezgust total provocat si de invocarea insistenta a sufletului si a lui Dumnezeu intr-o chestiune de +2500lei/luna cand spui ca esti jurnalist ! Adica nu vad nici o diferenta intre cei de la latrina si el, pentru ca in acest moment si ce a sustinut si ce a acuzat -ca si ei-putea fi facut la ordin diferite fiind doar sumele.......
  • 0 (0 voturi)    
    Mi-e scarba .... din nou, again and again (Luni, 22 septembrie 2014, 14:56)

    EXEs [utilizator]

    Ce fel de armata e aia care isi tradeaza soldatii? Ce fel de ministru e ala care isi tradeaza subordonatii? Ce fel de tara e aia in care daca iti servesti armata esti repudiat ca turnator si manipulator? Ce fel de oameni sunt aia care nu sunt in stare sa faca diferenta intre un serviciu de informatii civil cu adanci legaturi cu securitatea comunista si serviciul de informatii al armatei cu rol strict de protectie militara a tarii?
    In contextul innaspririi relatiilor cu Rusia sa inteleg ca PSD-ul curata din randul armatei si al serviciilor secrete toate elementele pro-vest care le pot crea probleme in tranzitia catre zona de influenta rusa!
    Toti isi merita viitorul pe care l-au ales, si politicienii de dreapta care nu au fost in stare sa coaguleze o singura solutie corecta si coerenta si populatia imbecila care continua sa voteze ori solutii neviabile de dreapta ori solutii falimentare socialiste.
  • +1 (1 vot)    
    totus sunt niste probleme (Luni, 22 septembrie 2014, 15:43)

    banateanul. [utilizator]

    sau intrebari care nu au momentan raspuns . Cine si dece ia inmanat actele respective ? la un ofiter acoperit dece trebuie un act cu gradul respectiv , si cu CNP fals ? Dece MAPN-ul nu scoate nici o vorba ? dece nu sa sesizat justitia M. apararii ?