Adrian Nastase, eliberat pentru ca s-a implicat in influentarea pozitiva a celorlalti detinuti - motivare

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 19 septembrie 2014, 15:10 Actualitate | Esenţial

Tribunalul Ilfov arata, in motivarea deciziei de liberare conditionata a lui Adrian Nastase, ca fostul premier a avut un "comportament foarte bun" in penitenciar, s-a implicat in "influentarea pozitiva" a celorlalti detinuti si a dat "dovezi de indreptare".

"Raportat la circumstantele personale ale condamnatului, tribunalul are in vedere faptul ca petentul pe durata detentiei a avut un comportament foarte bun, a participat in mod constant la activitatile educative si asistenta psihosociala desfasurate in penitenciar, implicandu-se cu precadere in actiuni de instruire si influentare pozitiva a celorlalte persoane privative de libertate", se arata in motivarea instantei, obtinuta de Mediafax.

Instanta precizeaza ca Nastase, in urma participarii la activitatile de educatie, a obtinut un numar de 490 credite si a fost recompensat de opt ori. Judecatorii au constatat, de asemenea, ca fostul premier a publicat trei lucrari stiintifice, motiv pentru care i-au fost scazute din pedeapsa 105 zile.

"Este adevarat ca cel condamnat a mai suferit o condamnare cu executare in regim de detentie din care a fost liberat conditionat la data de 18 martie 2013, dar in perioada de aproximativ 10 luni in care acesta a executat restul de pedeapsa in stare de libertate nu a mai savarsit alte fapte penale si s-a reintegrat in mod firesc in societate", se mai arata in motivare.

In plus, magistratii care au decis ca Nastase poate parasi penitenciarul au tinut cont si de comportamentul actual al fostul premier, "care a inteles sa se conformeze regulilor si rigorilor detentiei, dand dovezi de indreptare".

In 21 august, Adrian Nastase a plecat din Penitenciarul Jilava, dupa ce Tribunalul Ilfov a decis, definitiv, ca el sa fie eliberat conditionat, pentru ca a executat o treime din pedeapsa de patru ani si sase luni de inchisoare.

Instanta a respins atunci contestatia Directiei Nationale Anticoruptie si a mentinut decizia Judecatoriei Sectorului 4, prin care s-a stabilit ca fostul premier Adrian Nastase sa fie eliberat conditionat. Tribunalul Ilfov a dispus la acel moment punerea de indata in libertate a lui Adrian Nastase.

Nastase a executat efectiv 500 de zile de pedeapsa, respectiv 228 de zile din pedeapsa primita in dosarul "Zambaccian" si 272 din condamnarea dispusa in "Trofeul calitatii". La acestea s-au adaugat 105 zile considerate executate ca urmare a muncii prestate, respectiv elaborarea unor lucrari stiintifice. Astfel, s-a considerat ca Nastase a executat 605 zile din pedeapsa.























1980 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    A aparut ca unstar TV cu barba si i-a masat (Vineri, 19 septembrie 2014, 15:18)

    Luke1 [utilizator]

    pe spate, sau ce ?

    Astia ne cred tampitzi sau ...?
    Adica cel care a negat tot timpul autoritatea / legalitatea actului juridic (clamand ca e - cum spunea ? O victima a regimului politic ?! - ceva de genul ) a avut o influenta pozitiva asupra altor detinuti ?
    Foarte tare ...
    • +2 (2 voturi)    
      adelu e pozitiv (Vineri, 19 septembrie 2014, 15:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Luke1

      prin definitia medicala..a sporturilor dosnice
  • 0 (0 voturi)    
    Curiozitate (Vineri, 19 septembrie 2014, 15:24)

    Soljenitin [utilizator]

    Crap de curios sa aflu ce invataturi de bine poate da un talhar dovedit.
    • +2 (2 voturi)    
      serios ????? (Vineri, 19 septembrie 2014, 17:52)

      oilman [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Prima coditie sa fie liberat devreme este sa-si recunoasca vina. Nu e cazul, dar intr-o democratie juvenila cu coruptie endemica totul e posibil
    • 0 (0 voturi)    
      Întotdeauna (Vineri, 19 septembrie 2014, 18:57)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Comuniștii au considerat pușcăria o universitate, doftana era actualul snspa!
  • 0 (0 voturi)    
    cum i-a influentat pozitiv? (Vineri, 19 septembrie 2014, 15:40)

    thebblack [utilizator]

    daca nu a spus raspicat in fata camerelor de televiziune "NU FURATI CUM AM FURAT EU SI DAU INAPOI PANA LA ULTIMUL BAN" nu a influentat pozitiv nici macar o musca verde.
  • +1 (1 vot)    
    asta e (Vineri, 19 septembrie 2014, 15:43)

    tenere [utilizator]

    inca o dovada ca valorile acestei populatii sunt inversate, nimeni nu reactioneaza la asa ceva si probabil ca majoritatii votantilor p$d li se pare absolut normal ca cel care a devalizat tara in ultimii 20 de ani sa fie liber

    nascacse nici macar nu si-a recunoscut vina, cum sa fie dat exemplu altor puscariasi?

    incredibil si absolut aberant
  • 0 (0 voturi)    
    da (Vineri, 19 septembrie 2014, 15:49)

    Manes [utilizator]

    dar le-a facut educatie motivationala pozitiva...pe fatza sau pe dos?
  • 0 (0 voturi)    
    adicalea ... (Vineri, 19 septembrie 2014, 16:00)

    ..13 [utilizator]

    ... s-a indreptat si nu a mai furat de la stat in inchisoare???

    Cum s-a indreptat dreptat 0049, aceasta mica si nevinovata victima a regimului politic????
  • 0 (0 voturi)    
    Prima dovada de indreptare (Vineri, 19 septembrie 2014, 16:26)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Este recunoasterea faptei. Ori infractorul nastase neaga chiar faptul ca ar fi comis ceva ilegal. Cum poate fi vorba de indreptare cand nu-ti asumi nici macar fapta?
  • +1 (1 vot)    
    statul aplecat dăunează coloanei (Vineri, 19 septembrie 2014, 16:44)

    visio [utilizator]

    mai bine să te doară genunchii...asta a fost manifestul infractorului Năstase Adrian..
  • 0 (0 voturi)    
    Eu propun (Vineri, 19 septembrie 2014, 16:47)

    KostasP [utilizator]

    Ca nastase sa fie numit ministrul justitiei in "cel mai cinstit guvern" al lui ponta. Are "on hands experience" provenita de la cele 500 de zile (si nopti) petrecute, nevinovat fiind, in puscariile din Ro.
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Vineri, 19 septembrie 2014, 17:23)

    za_omu [utilizator]

    Acum ceva vreme parca dadea declaratii ca nu este vinovat pentru nicio acuzare care i s-a adus :) deci prin simpla logica nu constientizeaza motivul pentru care se afla unde se afla, deci pp. ca va repeta faptele deci.. :)
  • 0 (0 voturi)    
    . (Vineri, 19 septembrie 2014, 18:27)

    I [utilizator]

    oare ce le-o spus?

    "baieti, daca furati, furati cel putin cateva milioane de euro ca sa va ajunga banii pentru avocati pe cel putin 15-20 de ani!"