VIDEO Traian Basescu: Am promulgat legea reducerii CAS cu 5 puncte procentuale

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 18 septembrie 2014, 17:35 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a anuntat ca a promulgat joi legea pentru reducerea CAS cu cinci puncte procentuale. Intr-o interventie de la Cotroceni, seful statului a aratat ca reducerea CAS va presupune un efort suplimentar care va determina Guvernul, in opinia presedintelui, fie sa anuleze masura imedia dupa alegerile prezidentiale, fie sa creasca taxele.

Totodata, presedintele a criticat afirmatiile facute de ministrul Finantelor Ioana Petrescu, potrivit carora "nu este treaba Guvernului sa creeze locuri de munca".  "Romania nu va iesi din dificultate pana nu se va face prioritate zero din crearea de locuri de munca", a aratat Traian Basescu.
  • HotNews.ro a transmis LIVE TEXT principalele declaratii ale presedintelui


Principalele declaratii ale lui Traian Basescu:

  • Am un singur subiect pentru aceasta declaratie de presa, legat de legea de reducere a CAS.
  • Mi se pare cel mai important subiect, nu doar al zilei, ci care, dupa ce va deveni realitate, va avea un impact foarte mare asupra vietii romanilor.
  • As incepe cu sfarsitul, am promulgat legea reducerii CAS cu 5 puncte procentuale.
  • Inainte de a iesi din birou am semnat decretul, iar acum acum am obligatia sa dau unele explicatii.
  • Am intors legea la Parlament considerand ca, desi e buna, nu e sustenabila in conditiile actuale si ale anului 2015.
  • Rezultatul retrimiterii a fost un vot aproape unanim cu doar declaratii ale PMP ca nu e sustenabila, in reset puterea si ACL au votat si a doua oara aceasta lege.
  • Va aduceti aminte ca am precizat, legea e extrem de simpla si nu pune probleme de neconstitutionalitate, nu m-as hazarda sa trimit la Curte o lege care stiu din capul locului ca e mai mult decat constitutionala.
  • Deci, am promulgat-o.
  • Asta inseamna ca probabil anul acesta Guvernul nu va avea probleme sa acopere deficitul la fondul de pensii, mai ales ca e beneficiarul taxei pe stalp, al accizei pe combustibil, va putea plati pensiile fara probleme.
  • Dar pentru 2015 deficitul fondului de pensii va creste de la 12,5 mld lei la 17, 5 mld lei.
  • Inseamna un efort suplimentar de 5 mld lei.
  • As reaminti ca, in afara de acest deficit pe care legea il creaza, Romania mai are cateva obligatii, una care decurge din Tratatul Fiscal, prin care in 2015 trebuie sa reducem deficitul cu 0,8 - 0,9% din PIB, alte 5 mld.
  • In 2015 trebuie sa avem o crestere de cel putin 0,3% din PIB la aparare, alte 2,5 mld.
  • In sfarsit, este nevoia de asigurare a componentei autohtone la credite externe si la finantarile nerambursabile de la UE.
  • Aici se mai intampla doua lucruri: suprapunerea a doua programe, 2007 - 2014 si 2014 - 2020, ceea ce inseamna ca trebuie cofinantate doua programe.
  • In cazul in care acordul cu FMI continua, el se termina in mai 2015, deci trebuie sa crestem cu 10% cofinantarea la toate proiectele.
  • Evaluarea mea in acest este ca la cofinantare trebuie sa avem o crestere de minim inca 2,5 mld lei.
  • Daca le luam pe toate la un loc, avem 15 mld lei.
  • Din experienta afirm ca acest lucru nu e posibil, 15 mld lei inseamna 3,2 mld euro in plus la buget, ceea ce mi se pare greu de atins.
  • Presupun ca pana la finele anului Guvernul are cateva solutii.
  • Una, foarte probabila, anularea reducerii CAS imediat dupa alegerile prezidentiale.
  • A doua, cresterea taxelor. Nu exista solutie, nu exista alternativa la aceste doua masuri.
  • Daca ai fantezie, iti poti imagina o revenire partiala, deci revenirea a o crestere de 3% la CAS si introducerea de cateva taxe.
  • Mai sunt solutii. Sigur, ele contravin flagrant cu minciunile guvernului.
  • Prima minciuna, care arata incompetenta profunda, e legata de faptul ca nu e treaba Guvernului sa creeze locuri de munca, citez din ministrul Finatelor.
  • Vreau sa le spun ca, mai ales in situatii dificile, cand economia nu e in crestere naturala, generata de o piata foarte favorabila, singura solutie e interventia statului pentru creare de locuri de munca, si asta nu spun pentru ca as fi citit din carti, sunt discutiile din Consiliul European si toti sefii de stat si guvern cauta solutii pentru a interveni in vederea crearii de locuri de munca si a reducerii somajului.
  • Nu suntem nici in 2007, nici in primele trei trimestre din 2008, cand crestea economia si nu stiam de ce, bancile aruncau banii pe toate drumurile, credite cu buletinul.
  • Interventia guvernamentala e obligatorie, iar afirmatia ca nu e treaba Guvernului arata ca Guvernul nu intelege ce are de facut.
  • Afirmatia vine pe fondul realitatii ca investitiile straine au crescut cu 13,8% si asta arata ca avem un Guvern profund incompetent.
  • Incompetenta e cu atat mai grava cand resursele le ia pe masa. S-au redus investitiile straine directe, datorita instabilitatii mediului de afaceri, prin cresteri de taxe, declaratii nepotrivite, dar Romania are resurse la dispozitie.
  • Ma intreb cum o sa raspunda premierul si ministrul Finantelor la aceasta realitate: La dezvoltare regionala avem alocate 3,9 mld si am cheltuit 1,9 mld, deci avem disponibile 2 miliarde, aici sunt lucrari de infrastructura locale, deci locuri de munca, poate afla si doamna ministru ca Guvernul are si aceasta parghie.
  • La Mediu, avem alocare de 4,4 mld euro de la UE si am cheltuit 1,5 mld, deci avem inca 1,9 mld euro, spre exemplu pentru indiguiri, sa nu mai vina apele peste noi, daca s-ar face aceste lucrari s-ar crea locuri de munca.
  • La Transporturi, 2,8 mld, cheltuiti 1,5 mld, sunt 1,7 mld euro cu care se pot crea locuri de munca.
  • Ca sa nu vorbim de nepretuita doamna Plumb, care a dat un raspuns absolut neprofesionist la afirmatiile pe care le-am facut in weekendul trecut, si pe urma il citez si pe acest dandy de la Fonduri Europene.
  • La Resurse Umane avem 3,4 mld euro si s-a cheltuit sub un miliard, au ramas necheltuite 2,4 mld euro.
  • Din Fondurile de Coeziune, e raportarea de la 8 septembrie a UE, nu povestile pe care le spune discotecarul asta sau doamna Plumb sau premierul.
  • Am cheltuit 37,5% din fondurile alocate.
  • Totalul inseamna 19 mld euro, mai avem necheluiti 12 mld euro care trebuie cheltuiti pana la finele lui 2015.
  • Poate doamnei Petrescu ii pica ochii pe un asemenea tabel si isi da seama ca a crea locuri de munca e o treaba a Guvernului, absorbtia fondurilor europene e treaba Guvernului, alaturi de adiministratiile locale.
  • Nu am crezut ca in Romania o sa aud in 2014 un ministru care spune "Nu e treaba Guvernului crearea de locuri de munca".
  • Guvernul aloca banii pentru a-si completa ce face din buget in detrimentul investitiilor, dam cadouri celor dezvantajati.
  • Eu nu spun ca nu trebuie ajutati.
  • Abordarea ministrului pentru Fonduri Europene e sa ne luam pomenile, nu ne intereseaza autostrazile, indiguirea, fondurile pentru replantarea padurilor, ne intereseaza ghiozdane, sa putem sa dam ulei, faina, zahar la tot poporul daca s-ar putea.
  • Daca ar putea saraci toti sa devina dependenti de Guvern, Guvernul asta ar fi foarte fericit.
  • Nu vreau sa folosesc un cuvant dur, sa spun ca a fost o abordare tampa, cand tu ai obligatia sa derulezi programe europene si spui ca nu ai obligatia sa creezi locuri de munca, imi par niste oameni care traiesc in alta lume si pe noi ne cred intr-o lume a celor care nu gandesc.
  • As intra si in executia investitiilor in buget, dar e dureros.
  • E evident ca nu s-au realizat, banii necheluiti fata de programare sunt 22%.
  • Romania nu va iesi din dificultate pana nu se va face prioritate zero din crearea de locuri de munca.
  • De astazi, cei care au solicitat un CAS mai mic il au, dar trebuie sa stii intotdeauna exact ce iti doresti, iar politicienii care au facut-o demagogic, mincinos, stiind ca nu e resursa, as vrea sa ii vad la anul.
  • Eu mai mult decat am facut institutional nu aveam ce sa fac. Am trimis legea inapoi, am cerut sa se arate sursele de finatnare, sa o trimit la CCR fara elemente de minima neconstitutionalitate parca depaseste capacitatea mea de a absorbi o trimitere foarte rapida inapoi cu respingerea observatiilor.



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

10027 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Fapte: (Joi, 18 septembrie 2014, 18:01)

    georgeb [utilizator]

    1) Basescu a avut trei iesiri publice in care a indemnat candidatii "cu probleme in CV" sa isi rectifice problemele pana la depunerea candidaturilor; ultima iesire a fost ieri
    2) Ponta si-a depus ieri candidatura (brusc si neanuntat)
    3) Basescu anunta conferinta de presa pentru azi la 19:00
    • -4 (8 voturi)    
      ne pregatim de invazia propagandei (Joi, 18 septembrie 2014, 18:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

      Iudemere, Romani ! Trebuie sa Purificam Zona, asa cum ei au facut o la Ip si Traznea !
    • +7 (7 voturi)    
      4) (Joi, 18 septembrie 2014, 19:21)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

      Apa este umeda si cerul albastru.
      • -4 (12 voturi)    
        Atentie! - Banii UE nu platesc salariati romani. (Joi, 18 septembrie 2014, 20:34)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Foarte mare atentie. Banii europeni de care vorbeste Traian Basescu (vezi citatul) si a caror absorbtie ar genera locuri de munca platite de UE, nu pot fi primiti de Romania, pentru diverse proiecte, fara o contributie de 15 -25% din bugetul statului.

        Deci, pentru a receptiona cele 12 mil. Euro de care vorbeste presedintele, Romania trebuie sa scoata din buzunar aproximativ 4 miliarde Euro (12 mld. de la UE reprezinta doar 75% din costul proiectelor angajate). Putem plati aceste patru miliarde Euro?

        Reducerea CAS-ului cu 5% probabil nu va genera joburi insa nici angajarea a 4 mld. Euro din buget, pentru tot felul de lucrari, nu va face altceva decit ca o mica parte din acesti bani sa se duca pe salariile viitorilor noi angajati implicati in proiectele cu fonduri UE iar restul sa ajunga in buzunrele unor companii straine.

        Deci ce realizam? Scoate statul 4 miliarde Euro, UE mai da inca 12, niste firme straine cistiga contractele (pentru diguri si alte lucruri de care vorbeste presedintele) iar la final salariile noilor angajati, care nu vor fi multi, sunt achitate cu un mic procent din cei 4 miliarde dati de Romania, fonduri ce ar ajunge la plata unor pensii sau salarii de 400 Euro la 833 mii oameni pe o perioada de 1 an.

        Generam, prin proiecte cu bani absorbiti de la UE, citeva mii, maxim zeci de mii de joburi (nu este realist mai mult) si dam afara 833 mii angajati la stat sau nu mai acordam pensii la 833 mii persoane pe 1 an?
        Basescu sa faca calcule inainte de a vorbi.

        Citat Traian Basescu: "Am cheltuit 37,5% din fondurile alocate. Totalul inseamna 19 mld euro, mai avem necheluiti 12 mld euro care trebuie cheltuiti pana la finele lui 2015."
        • +12 (14 voturi)    
          BINE MAMAIE (Joi, 18 septembrie 2014, 21:44)

          falcoind [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          nu mai facem investitii platim doar pensiile si salariile la bugetari , ba mai si angajam din rude la stat macar 500 mii sa creem si locuri de munca. In 2 ani nu mai ai nici un om si nici o afacere in tara daca asa gindesti o sa ramana doar votanti PSD care o sa ia doar m... ca bani se gatara , sau o sa imprime bNR-ul din nou bacnote de 1 milion ca doar nu ii doare tiparnita .
          Aceeasi gindire idioata a fost si in ani 90 cu inflatie de peste 100% si cu plecarea din tara a mil de oameni dornici de munca si un trai mai bun . Bafta
          • -3 (5 voturi)    
            Polonia a absorbit dar a si platit mult (Vineri, 19 septembrie 2014, 2:00)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui falcoind

            Investitia trebuie sa fie rentabila ca altfel mai bine platesti pensii de banii aceia. Daca Romania baga 4 miliarde Euro si UE 12 intr-un an pai de banii acestia trebuie create 833 mii locuri de munca nu 10 - 20 mii.

            Polonia a absorbit vreo 75 miliarde Euro dar a si dat din buzunar 25 pentru niste proiecte de utilitate dubioasa care nu au creat cine stie ce joburi. Pina la urma firmele straine s-au ales cu cele 75 (UE) + 25 (Polonia) miliarde Euro iar polonezii cu citeva zeci de mii de joburi, adica nimic. Polonia si-a folosit extrem de prost cele 25 miliarde contributie.
            • 0 (0 voturi)    
              Ai fost in polonia macar odata ? (Vineri, 19 septembrie 2014, 14:02)

              falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

              Eu am avut un proiect 6 luni la ei, suntem departe departe de ei la infrastructura, nivel de trai , curățenie, calitatea produselor produse, număr de oameni real ocupați nu doar dați de statistica , și mai îs multe de înșirat , da mai bine fale o vizita poate iți deschizi un pic ochii .
        • +11 (11 voturi)    
          Bravo (Joi, 18 septembrie 2014, 21:56)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Mi e mila de saracii polonezi. De aveau un consultant destept, ca tine, nu se nenoroceau cu atata absorbtie de fonduri UE.Si uite unde au ajuns...
          Sper sa te ia Ponta consilier.
          • +2 (2 voturi)    
            pai... (Vineri, 19 septembrie 2014, 8:47)

            gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

            nu-i mai da idei!
        • +7 (7 voturi)    
          uimitor .. (Joi, 18 septembrie 2014, 22:03)

          IuliusHutuleac [anonim] i-a raspuns lui dumitrica

          nici o companie straina care castiga licitatiile nu aduce si forta de munca, forta de munca vine din romania. deci banii ajung in buzunarele romanilor si aproape jumate din ei ajung inapoi in bugetul de stat prin taxe !
        • +8 (8 voturi)    
          Ai uitat ce e mai important: (Joi, 18 septembrie 2014, 22:53)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          "Nu ne vindem tara" (decat alor nostri...)
          • +4 (4 voturi)    
            si inca pe nimic (Vineri, 19 septembrie 2014, 0:16)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            ca ii cunoastem ;)
        • -5 (5 voturi)    
          hehe (Joi, 18 septembrie 2014, 23:53)

          Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          UE a dat, UE a luat. Fie-i numele lăudat!
          • +1 (1 vot)    
            he he mazeto Moscova a luat (Vineri, 19 septembrie 2014, 8:50)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

            dar nu a mai dat. Fie I Numele de ocara ! de la Stalin ytd pana la Putin si camarila
        • 0 (0 voturi)    
          Victor Ponta: (Vineri, 19 septembrie 2014, 21:45)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          "Sunt foarte dezamagit de rezultatul final, pe care oricum il prezentam sa para mai bun, cand de fapt este foarte rau fata de propunerea de 48 miliarde euro facuta initial de Comisia Europeana si presedintele Barroso"
          Intrebarea ta: "Putem plati aceste patru miliarde Euro?" o poti adresa lui Ponta.
  • +7 (7 voturi)    
    Obligat constitutional sa o promulge(2015 jale) (Joi, 18 septembrie 2014, 19:14)

    Plagarus [utilizator]

    Guvernul "0,7 centi " se sprijina de stalpi !
    Reducerea CAS cu 5 pp are un impact bugetar estimat de 5 mld. lei anual, strict contabil
    Electorata va avea drept efect reducerea încasărilor bugetare din impozit pe venit cu circa 1 mld. lei anual.
    Scutirea de impozit a profitului reinvestit este mai dubioasă, 2 miliarde de lei.
    Așadar: 1 + 5 + 2 = 8 mld. lei. Adică 1,3% din PIB. Acesta este impactul bugetar al mult trâmbițatei relaxări fiscale, și asta presupunând că alte impozite nu vor mai inventate sau nu vor mai crește. Vi se pare semnificativ? (logec.ro by admin )
  • -4 (10 voturi)    
    Nasoliu, a vorbit despre muncă (Joi, 18 septembrie 2014, 19:40)

    Con_stan_tin [utilizator]

    deci nu-i nimic de comentat.
  • +7 (7 voturi)    
    asta se apropie (Joi, 18 septembrie 2014, 20:10)

    zaboo [utilizator]

    de "va dau suficienta sfoara cat sa va spanzurati singuri cu ea"... cum mai e cu MTO-ul, Ponto? la cateva ore dupa declaratia ministrului de finante Prostescu ("nu e treaba guvernului sa creeze locuri de munca") apare caraghiosul de Ponta langa Oprescu si ne explica cum creeaza el locuri de munca
  • +8 (8 voturi)    
    Incompetenta (Joi, 18 septembrie 2014, 20:13)

    GeorgKastenholzer1 [anonim]

    Efectul reducerii CAS se va vedea in 2015 ,taxele si impozitele vor creste .
    Guvernul Ponta este incompetent ,nu este preocupat de crearea de locuri de munca , el se ocupa de pomeni electorale .
  • +7 (7 voturi)    
    Mda, clar, cu cifre publice, poate inteleg si... (Joi, 18 septembrie 2014, 20:20)

    Excelsior [utilizator]

    ...spalati pe creier de Latrina3.
    Din 2012 spun ca o sa-i manance viermii pe dobitoci ce au votat gasca de infractori incompetenti acum 2 ani!
  • +7 (7 voturi)    
    Ciocu mic (Joi, 18 septembrie 2014, 20:45)

    geag [utilizator]

    Las-o cu indemnurile la munca , altfel iar vin "muncitorii" aia in uniforme albastre si-ti striga "iesi afara.........".Zi si matale ca daca tot ai redus CAS acum te astepti sa creasca salariile bugetarilor si pensiile ca o sa fie de unde.
  • +1 (1 vot)    
    e.... (Vineri, 19 septembrie 2014, 11:54)

    liviu_ [utilizator]

    si la anu cand o sa se dubleze iar taxele, impozitele accizele etc... o sa ne intrebam cu ce am gresit...
    evident tot basescu si pdl o sa fie de vina ca doar ei eu au ministerele de 2 ani de zile...