Victor Ciorbea: In acest moment ma numar si eu printre milioanele de romani afectati de criza, in anii ce vor veni urmeaza sa incasez peste un milion de euro

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 15 septembrie 2014, 17:33 Actualitate | Esenţial

Victor Ciorbea (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Avocatul Poporului, Victor Ciorbea, neaga informatiile aparute in presa privind presupusele sale datorii catre Gigi Becali, calificandu-le drept "niste mizerii". Intr-un comunicat remis luni redactiei, Ciorbea afirma ca a contractat imprumuturile pe care le are la banci cand "Romania se afla in plina explozie a creditelor", dar ca "in acest moment ma numar si eu printre milioanele de romani afectati de criza". El mentioneaza insa ca, "in anii ce vor veni, dupa cum se arata si in declaratia mea de avere, urmeaza sa incasez peste un milion de euro din onorarii de succes, dobandite in perioada exercitarii profesiei de avocat".

Victor Ciorbea are de platit rate la banca, lunar, de cel putin 12.000 de euro, in conditiile in care veniturile familiei sale sunt putin peste 3.000 de euro lunar, relata la inceputul lunii septembrie publicatia Romania Libera. Potrivit acesteia, Ciorbea are credite si imprumuturi in valoare de aproape 1,6 milioane de euro. Victor Ciorbea declara atunci pentru ziarul citat: "Sigur ca banca ne-ar putea executa, sa ne ia casa, dar stie si banca: in perioada asta nu ar scoate prea multi bani pe casa. Asa ca avem o perioada de gratie".

Cotidianul Romania Libera scria ca Ciorbea a contractat in 2007 doua credite din care mai are de returnat 536.000 de euro pana in 2024. In 2008, Ciorbea a mai luat doua credite, din care mai are de returnat, pana in 2024, peste 635.000 de euro. Datele au fost mentionate de Ciorbea in declaratia sa de avere depusa in luna mai 2014 in calitate de Avocat al Poporului.

Comunicatul integral difuzat luni de Avocatul Poporului, Victor Ponta:

"Victor Ciorbea: Afirmatiile privind presupusele mele datorii catre George Becali sunt niste mizerii !

Nu pot sa calific decat ca mizerii afirmatiile facute de catre unii jurnalisti si politicieni privind presupuse datorii pe care le-as avea fata de George Becali. Aceste afirmatii sunt total false si m-as bucura foarte mult daca cineva din familia Becali sau insusi George Becali ar prezenta adevarul. Totodata, ca sa fac o figura de stil, ii provoc la "duel" pe "prietenii binevoitori" de pe scena politica, care plang, pe la colturi, de mila datoriilor pe care le am, sa spuna public ce datorez si cui.  

Datoriile mele sunt publice, sunt mentionate in declaratia de avere inca din urma cu doi ani, cand am fost ales senator. Poate nu ar fi lipsit de importanta sa reamintesc ca, la data cand am contractat respectivele imprumuturi, eram avocat, nu detineam nicio functie publica si nu am incheiat niciun contract de asistenta si reprezentare juridica cu institutii ale statului. La vremea aceea Romania se afla in plina explozie a creditelor, iar in acest moment ma numar si eu printre milioanele de romani afectati de criza. In context, este important de spus ca, in anii ce vor veni, dupa cum se arata si in declaratia mea de avere, urmeaza sa incasez peste un milion de euro din onorarii de succes, dobandite in perioada exercitarii profesiei de avocat.

Marturisesc ca sunt profund "miscat" sa vad ca unii ziaristi si politicieni se arata extrem de preocupati de datoriile mele. Nu pot sa nu constat insa ca cei in cauza nu manifesta aceeasi preocupare fata de zecile si sutele de milioane de euro pe care le castiga alte persoane aflate in posturi importante.

Cat priveste afirmatia calomnioasa "La fel de curios este faptul ca (...) Victor Ciorbea a reactionat prompt si a dispus o ancheta cand a venit vorba de probleme invocate de Gigi Becali..." , singurul adevar este urmatorul: demersurile institutiei la Penitenciarul Poarta Alba au fost facute avand drept baza sesizarea din oficiu a Avocatului Poporului, urmare a decesului unui detinut, aflat in acea perioada in penitenciarul mentionat. In context, reprezentantii Avocatului Poporului, care s-au deplasat la Poarta Alba, au verificat si aspectele semnalate de catre detinutul George Becali (incarcerat la acelasi penitenciar), prin petitii adresate anterior institutiei.

La final, le-as sugera celor care s-au "specializat" in problemele Avocatului Poporului si in special ale lui Victor Ciorbea, sa semnaleze pe viitor aspecte mult mai credibile si demne de luat in seama. Le multumesc anticipat !"





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

6115 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    VC este un plangacios (Luni, 15 septembrie 2014, 17:37)

    un domn [utilizator]

    asta e Avocatul Poporului ? asta primeste 1 mil euro de success ? pai fraier este cel care il plateste cu banii astia...sau e alta plata ?
    • +6 (6 voturi)    
      ha ha (Luni, 15 septembrie 2014, 23:19)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ...este un mic robotel a carui telecomanda e data din mana in mana :)
      • +1 (1 vot)    
        remember VC versus Ponta (Marţi, 16 septembrie 2014, 16:05)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

        care in nici ...un deceniu..a devenit amicul lui..de ciolan ? http://www.youtube.com/watch?v=MuO2-aQ5XeI
  • +20 (20 voturi)    
    da (Luni, 15 septembrie 2014, 18:01)

    amanda13 [utilizator]

    din profesia de Avocat al Poporului - din spagile primite de la PSD&co. ca sa inchida ochii la violarea constitutiei.
  • +20 (20 voturi)    
    cum ramane cu oug-urile stimabile (Luni, 15 septembrie 2014, 18:03)

    codo [utilizator]

    In ce secol te vei pronunta asupra oug-urilor care ti-au fost semnalate ca posibil neconstitutionale? cum sa nu se uite presa in conturile tale daca nu iti faci treaba?
    • +10 (10 voturi)    
      oug si legea invatamantului (Luni, 15 septembrie 2014, 18:14)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui codo

      cica sunt..in perioada de gratie...
  • +12 (12 voturi)    
    ne plangem de mila (Luni, 15 septembrie 2014, 18:25)

    mariage [utilizator]

    Noua ne plangem de mila, a ajuns avocat al poporului un cocalar dependent suta la suta de un PM care emite mii de ordonante pe care nu nare cine le contesta la CC;
  • +10 (10 voturi)    
    loaza (Luni, 15 septembrie 2014, 18:27)

    zigot [utilizator]

    tine-ti propriile promisiuni si indreapta-ti coloana daca vrei sa fii privit " cum ai vrea"
  • +8 (10 voturi)    
    datorii (Luni, 15 septembrie 2014, 18:58)

    nimrod [utilizator]

    Eu tot nu inteleg cum de-l amana bancile... Nici macar un telefon, o presiune, ceva, o amenintare, o poprire?! Interesant! :)
  • +10 (10 voturi)    
    pai Victore... (Luni, 15 septembrie 2014, 19:05)

    Enofereus [utilizator]

    ...cu asa datorii si racile, numai independent si vertical nu poti fi. Ai onoare si da-te la o parte!
  • +7 (7 voturi)    
    E de înțeles (Luni, 15 septembrie 2014, 19:49)

    Mihail_AD [utilizator]

    Dl. Ciorbea s-a făcut adesea remarcat prin viteza fulgerătoare cu care acționează, aproape egală cu cea a melcului.
    Ne putem, deci, imagina că nici debitorii domniei sale nu sunt cu mult mai rapid. Va mai trece, deci, ceva timp până ca ei să plătească.
    Până atunci, cei implicați în acest subiect vor fi, poate, ieșiți demult la pensie.
    • +6 (6 voturi)    
      De ce (Luni, 15 septembrie 2014, 20:19)

      Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

      îl faci puturos pe bietul melc?
  • +10 (10 voturi)    
    Halal (Luni, 15 septembrie 2014, 19:52)

    kingfisher [utilizator]

    Asta la nivel de familie e falimentar dar se crede cel mai tare prim-ministru. E in stare sa-l pupe si-n c*r pe pontanac pentru ca l-a facut avocatul poporului dar noi ne asteptam sa conteste oug la CC. Imi pare rau ca suna discriminatoriu dar atata vreme cat si prostimea voteaza, tara asta n-o sa iasa din hazna.
    Clasa politica este exact oglinda societatii. Avem atatia hoti parlamentari doar pentru ca asta este sportul national.
  • +7 (7 voturi)    
    Dl. Avocat al Poporului a cerut... (Luni, 15 septembrie 2014, 19:53)

    Mihail_AD [utilizator]

    ...niște aspecte mai demne de luat în seamă.
    Sunt Legea Educației și ce a Aleșilor Locali suficient de importante?
    Sesizările i s-au înaintat deja. Între timp, a început școala, iar alegerile sunt și ele aproape.
  • +7 (7 voturi)    
    ! (Luni, 15 septembrie 2014, 19:54)

    chiuaua [utilizator]

    Scenariu posibil: cutzu-cutzu , cine-i cuminte si face slush poate primi un bon-bon...
    - Cu ce-i umplut bon-bonul ?! Cu vre-o functie mai sus ?
    - Nu cutzu-cutzu, cu un milion. Doar ai nevoie de ceva dulce....prietenii stiu de ce....
    - Ham ham.
  • +4 (4 voturi)    
    Mai Ciorbea ,una-i sindicatul alta-i av al poporul (Luni, 15 septembrie 2014, 20:09)

    andreesanu [utilizator]

    Mai Ciorbea de ce incurci borcanele ???,ce ma priveste pe mine datoriile tale ???,platestele asa cum le-ai facut fara tam,tam.
  • +3 (3 voturi)    
    Dar, pana atunci... (Luni, 15 septembrie 2014, 23:41)

    Vlad-I [utilizator]

    Este foarte adevarat domnule Ciorbea ce ziceti , dar pana atunci mancati ciorba de la cantina PSD, deasemenea primiti protectie si toate cele necesare.

    Sunt sigur ca nu aveti datorii fata de Becali, ci fata de psd, platiti si dv. cum puteti, cu viitorul romanilor, cu iertare crestineasca, vb. judecatoarei aia corupte " ne ajutam, oameni suntem".

    La sfarsitul mandatului societatea ar trebui sa va trimita onorariul simbolic: o coada de topor. Il meritati din plin.
  • +5 (5 voturi)    
    Ciorbea asta e (Luni, 15 septembrie 2014, 23:46)

    Jerez [utilizator]

    Un gunoi șantajabil, nimic mai mult !
  • +1 (1 vot)    
    Victoras tu ai pledat cu plata in drepturi litigio (Marţi, 16 septembrie 2014, 8:50)

    Plagarus [utilizator]

    Cat la suta a cerut Victoras din revedincari ? (50%,75 %,90% ? )
  • +1 (1 vot)    
    ciorba (Marţi, 16 septembrie 2014, 10:24)

    Jude [utilizator]

    Ar trebui sa-si recuperede D-nu l Ciorbea banii in 5 ani sa vada cum e !
    Oare de ce nu a atacat HG pentru restituirea banilor pentru taxa de prima inmatriculare a celor ce au castigat in justitie !? Te judeci 1-2 ani si mai astepti inca 5 sa ii iesi inapoi, iar un papitoi ca el isi ia salariu cica de "Avocat al Poporului". Vorba aia "astai ciorba de sinsi lei futui crusea mami ei"