Oficial: Numarul de alegatori pentru alegerile prezidentiale din noiembrie

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 15 septembrie 2014, 13:12 Actualitate | Esenţial

Autoritatea Electorala Permanenta (AEP) informeaza, intr-un comunicat de presa, ca numarul alegatorilor pentru alegerile prezidentiale din 2 noiembrie este de 18.313.698 cetateni romani, iar pentru turul al doilea al alegerilor din 16 noiembrie este de 18.321.512 cetateni romani.

AEP noteaza ca, fata de ultima informare publica realizata pe aceasta tema, s-a inregistrat o scadere a numarului total de alegatori cu 22.556 pentru 2 noiembrie si 22.559 pentru 16 noiembrie (18.336.254 cetateni romani cu drept de vot la data de 18 august 2014 vs. 18.313.698 cetateni romani cu drept de vot la data de 12.09.2014 pentru 2 noiembrie, respectiv 18.344.071 cetateni romani cu drept de vot la data de 18 august vs. 18.321.512 cetateni romani cu drept de vot la data de 12.09.2014 pentru 16 noiembrie)."

Diferentele apar ca urmare a operatiunilor curente efectuate de primari in registrul electoral aferent localitatilor conduse de acestia si a unui import de date programat de la Directia pentru Evidenta Persoanelor si Administrarea Bazelor de Date din cadrul MAI.

In ceea ce priveste numarul cetatenilor romani cu drept de vot care au domiciliul in strainatate, potrivit datelor furnizate de Directia Generala de Pasapoarte la data de 15 septembrie 2014, pentru data de 2 noiembrie numarul este 530.158, iar pentru data de 16 noiembrie, 530.532.

AEP aminteste ca listele electorale permanente sunt intocmite si tiparite de primari, pe baza datelor si informatiilor cuprinse in Registrul electoral.

Listele electorale permanente se intocmesc pe localitati si cuprind toti cetatenii cu drept de vot care domiciliaza in localitatea pentru care ele au fost intocmite, potrivit mentiunilor din actele de identitate emise de statul roman.

Datele limita pentru tiparirea copiilor de pe listele electorale pentru alegerile prezidentiale din acest an sunt 31 octombrie, respectiv 14 noiembrie 2014.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

8722 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    18? (Luni, 15 septembrie 2014, 13:20)

    demaGOGU [utilizator]

    la referendum se vehicula cifra de 16 milioane [romani] cu drept de vot [in tara]!
    • +6 (6 voturi)    
      pai cum altfel vrei ... (Luni, 15 septembrie 2014, 13:41)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      sa voteze si mortii lui Dracnea???
      RO mai are 19,4 milioane cetateni din care 5 milioane aproximativ is sub 18 ani socoteala e simpla is maxim 15 milioane cu drept de vot diferenta de 3,5 milioane o sa faca "DIFERENTA" , avind in vedere ca se prezinta maxim 6 mil la vot 3,5 milioane conteaza , "prieteni stiu de ce ".
    • +8 (8 voturi)    
      aritmetica (Luni, 15 septembrie 2014, 14:59)

      Inuka [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Conform datelor finale ale Referendumului din 2013:

      -Populatia stabila a Romaniei este de 20.121.641 persoane
      -copiii (0-14 ani) detin o pondere de 15,9% in totalul populatiei stabile
      -populatia tanara (15 - 24 ani) reprezinta un procentaj de 12,3%
      -persoanele mature (25 - 64 ani) formeaza majoritatea (55,7%)
      -persoanele in varsta de 65 ani si peste reprezinta 16,1%
      De aici rezulta ca populatia >15 ani este 16.900.000. Presupunand ca exista si ceva populatie intre 15-18 ani sunt curios de unde au aparut 18.321.512 persoane cu drept de vot! Bine macar ca nu au raportat 23.000.000 de votanti.
      Romania, tara tuturor posibilitatilor...
      • -1 (1 vot)    
        Stabila (Luni, 15 septembrie 2014, 16:13)

        bedexe [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

        populatie STABILA.

        E un concept statistic.

        Apropo, statistica NU da datele pentru alegeri.
      • 0 (2 voturi)    
        aritmetica MAI, nu aritmetica INS (Luni, 15 septembrie 2014, 21:18)

        ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

        Cetăţenia ARTICOLUL 5
        (1) Cetăţenia română se dobândeşte, se păstrează sau se pierde în condiţiile prevăzute de legea organică.

        (2) Cetăţenia română nu poate fi retrasă aceluia care a dobândit-o prin naştere.

        Dreptul de vot ARTICOLUL 36
        (1) Cetăţenii au drept de vot de la vârsta de 18 ani, împliniţi până în ziua alegerilor inclusiv.

        Datele INS privesc DOAR populatia cu domiciliul in Romania, iar datele MAI privesc TOTI cetatenii romani. De aceea, din punct de vedere al cetatenilor cu drept de vot, singurele care conteaza sunt datele MAI.
    • +2 (2 voturi)    
      unii idioti (Luni, 15 septembrie 2014, 16:14)

      bedexe [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      dadeau 16 mil la referendum ca sa rezulte voturile pt demitere.

      Dar au fost multi si atunci care au spus 18 milioane.
  • +12 (12 voturi)    
    Unde pot fi verificate listele respective? (Luni, 15 septembrie 2014, 13:45)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Si cine raspunde de verificarea lor?
    Caz concret: apartament cumparat in 2008.
    Unul dintre fostii proprietari decedat in 2002 primeste si acum de la fisc instiintari cu penalitati de plata pentru nu stiu ce amenda (deci fiscul nu crede ca e mort).
    La ultima votare copii respectivilor apareau pe aceeasi lista si la aceeasi adresa cu actualul proprietar (dupa 6 ani!!!).
    Deci... cati alegatori cu drept de vot sunt in Romania?
    • +6 (8 voturi)    
      OK... (Luni, 15 septembrie 2014, 14:46)

      Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      La referendumul din 2012 orasul meu avea 144.000 locuitori, pe un trend descrescator - la recensamantul din 2002 erau 175.000 locuitori. Atentie, locuitori, nu alegatori!
      Acum, in 2014, sunt 163.000 alegatori!

      Tot conform recensamantului din 2012, Romania are 20.121.000 locuitori. Din care, conform listei de astazi, 18.310.000 au drept de vot.
      Diferenta o reprezinta cei fara drept de vot si minorii. Sub 9% din populatie are sub 18 ani...
      Adevarat si trist? Fals si trist?
      Cert e ca e trist...
      • -2 (2 voturi)    
        eu nu am fost recenzat (Luni, 15 septembrie 2014, 16:12)

        bedexe [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

        si mai stiu vreo cateva blocuri.
      • -1 (3 voturi)    
        esti pe langa (Luni, 15 septembrie 2014, 16:19)

        bedexe [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

        Recensamantul si listele electorale nu au nicio legatura intre ele.
  • +9 (11 voturi)    
    Brilliant (Luni, 15 septembrie 2014, 14:15)

    ddanny [utilizator]

    In curand o sa fie mai multi votanti decat cetateni in tara asta.
    • +3 (3 voturi)    
      invata sa te exprimi corect :) (Luni, 15 septembrie 2014, 16:11)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui ddanny

      In curand o sa fie mai multi votanti [PSD] decat cetateni in tara asta.
    • 0 (0 voturi)    
      nu e chiar asa (Luni, 15 septembrie 2014, 16:17)

      bedexe [utilizator] i-a raspuns lui ddanny

      ca poti vota chiar daca nu esti in tara.
      Si chiar daca nu ai domiciliul in strainatate.

      de exemplu, esti in delegatie.
  • +2 (2 voturi)    
    Băsescu a avut dreptate și Plagiatorul a mințit (Marţi, 16 septembrie 2014, 0:17)

    visio [utilizator]

    mulțumim din inimă partidului bolșevic român, care guvernează România de 2 ani...