Ambasadorul Moscovei la NATO: Construirea unei baze NATO in Romania constituie o provocare grava pentru Rusia

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 12 septembrie 2014, 17:28 Actualitate | Esenţial

Construirea unei baze militare a Aliantei Nord-Atlantice in Romania reprezinta o "provocare grava" pentru securitatea Rusiei, afirma ambasadorul Rusiei la NATO, Aleksandr Grusko. Diplomatul rus sustine ca sporirea prezentei militare in Romania, Bulgaria si Polonia incalca prevederile Acordului NATO-Rusia, potrivit Mediafax, care citeaza agentia rusa de presa RIA Novosti.

"Acordul fondator include o prevedere foarte clara conform careia statele membre NATO vor evita stationarea de forte combatante suplimentare cu statut permanent", a argumentat ambasadorul Rusiei la Alianta Nord-Atlantica.

"Baza militara care se construieste acum in Romania este, desigur, o provocare grava pentru securitatea Rusiei si noi consideram ca acest lucru constituie o incalcare semnificativa a angajamentelor", a insistat Grusko, subliniind ca Moscova este foarte preocupata privind activitatile NATO in Marea Neagra si in Marea Baltica.

Prezenta in Marea Neagra a fortelor militare ale unor state neriverane risca sa genereze "o modificare substantiala a echilibrului strategic si regional", iar Moscova analizeaza modalitatile prin care poate "contracara si neutraliza posibilele amenintari", a avertizat oficialul rus, precizand ca situatia este valabila si in ceea ce priveste Marea Baltica.

Statele NATO au promis la summitul de la Newport (Tara Galilor, Marea Britanie) sa mentina "o prezenta continua" in Europa de Est, dar au evitat folosirea termenului de "baze permanente" in documentele oficiale ale summitului.























4695 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    se discuta despre altceva... (Vineri, 12 septembrie 2014, 17:32)

    ..13 [utilizator]

    Este vorba despre crearea premizelor pentru a putea asigura o mai buna mobilitate a trupelor NATO pe flancul estic, parca...
  • +14 (22 voturi)    
    aham (Vineri, 12 septembrie 2014, 17:38)

    404.8 [utilizator]

    sa trimita aurul inapoi ( alea 94 de tone) si evident dobanda aferenta unei asemenea bogatii care a stat in bratele lor atita amar de timp.

    intre timp ( daca nu se grabesc) poate apar 2 baze, nu una.
    chiar au timp sa prinda expresul de Moscova ... :)))

    normal ar fi sa-l puna pe Rogozin sa-l incarce( ca si-asa isi dorea sa ajunga la noi, dar n-a mai apucat)....de ce?
    pai cineva trebuie sa si descarce marfa la destinatie...
    • +4 (10 voturi)    
      Cu doua nuke la Kremlin (Vineri, 12 septembrie 2014, 19:47)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui 404.8

      Gasim si Tezaurul, totul e sa ne mobilizam, sa facem o plimbare la Lremlin, in forta
  • +2 (10 voturi)    
    aham (Vineri, 12 septembrie 2014, 17:38)

    404.8 [utilizator]

    sa trimita aurul inapoi ( alea 94 de tone) si evident dobanda aferenta unei asemenea bogatii care a stat in bratele lor atita amar de timp.

    intre timp ( daca nu se grabesc) poate apar 2 baze, nu una.
    chiar au timp sa prinda expresul de Moscova ... :)))

    normal ar fi sa-l puna pe Rogozin sa-l incarce( ca si-asa isi dorea sa ajunga la noi, dar n-a mai apucat)....de ce?
    pai cineva trebuie sa si descarce marfa la destinatie...
  • +9 (15 voturi)    
    ambasada Federatie Ruse (Vineri, 12 septembrie 2014, 17:39)

    un domn [utilizator]

    sa isi faca bagajele, din punctual meu de vedere gazduieste (cladirea) Persoane Non Grata care Atenteaza la Siguranta Nationala. Putin, Rogozin, Lavrov din punctual meu de vedere sunt similari lui Osama Bin Laden. Actiunile lor sunt inderptate impotriva Suveranitatii Romaniei , impotriva Independentiei Romaniei si impotriva deciziilor Romaniei...ajunge cat au luat de la noi prin SOVRON...RUSIA GO HOME !
    • +2 (2 voturi)    
      plus companiile de stat (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 10:05)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      gaZPROM si alte mizerii
  • +12 (14 voturi)    
    Adica, (Vineri, 12 septembrie 2014, 17:47)

    NicolaeA [utilizator]

    "O modificare substantiala a echilibrului strategic si regional" in Marea Neagra. Adica nu va mai fi lac rusesc !
    • -3 (5 voturi)    
      Adica (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 1:39)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Adica idem ce invoca americanii atunci cand nu sunt multumiti de intensificarea activitatilor militare ale unor tari precum China, etc. Diferenta e ca aia au actiuni langa granitele proprii, pe cand USA este la vreo 15 000 de km departare!!!
      • -1 (1 vot)    
        tot adica, bai Bulbak (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 18:43)

        Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

        bai Ivan, adica o sa va atace Romania de la baza aia din fundul Olteniei, sau cum?
        Adica daca am un vecin talhar, care tocmai l-a jefuit pe alt vecin al meu, si eu imi cumpar un caine de la un prieten, vine talharul si face gat, ca de ce mi-am luat caine si el nu mai poate veni la furat. Logica ruseasca.
  • +9 (11 voturi)    
    Sar fi putut altfel... (Vineri, 12 septembrie 2014, 17:48)

    Caligula [utilizator]

    ... dar din pacate, ceea ce a facut Rusia in Ucraina, nu e reversibil - Crimeea e anexata - si un nou curs al relatiilor NATO-Rusia e necesar. Nu cred ca cineva - si asta ii include si pe rusi - i-si poate inchipui revenirea la intelegerile anterioare.
  • +10 (14 voturi)    
    mu ha ha (Vineri, 12 septembrie 2014, 17:49)

    AliKimiku [utilizator]

    Eu ma intreb daca astia se uita dimineata in oglinda inainte de a pleca de acasa. Si l-as intreba daca in Tratatul NATO-Rusia era trecut undeva dreptul Rusiei de anexa teritorii ale fostelor republici sovietice.
    • -1 (3 voturi)    
      Mnu (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 1:40)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Mnu, nu era trecut, insa dreptul de autodeterminare al popoarelor este recunoscut de ONU, atat prin regulament cat si prin precedent (Kosovo)
  • +2 (10 voturi)    
    loool (Vineri, 12 septembrie 2014, 18:00)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    ce va arde grija mujicilor...
  • +4 (8 voturi)    
    Desigur (Vineri, 12 septembrie 2014, 18:02)

    ac [utilizator]

    Mai lipsea sa zica si de agenturili straine. Scuzati, tavarisci, noi sintem imuni la chestii din astea. I-am avut pe-ai nostri (adusi de-ai vostri) vo 50 de ani. Acu vrem secretar de partid un american.
  • +12 (16 voturi)    
    of , of (Vineri, 12 septembrie 2014, 18:03)

    Bittick [utilizator]

    Nu am vazut nesimtire mai mare; Rusia ocupa Crimeea, destabilizeaza estul Ucrainei si dupa aceea are tupeul maxim sa declare ca o baza NATO in Romania incalca nu stiu ce angajamente...
  • -4 (8 voturi)    
    ambasadorul moscovei la NATO : (Vineri, 12 septembrie 2014, 18:07)

    translativus [utilizator]

    "Ocuptia militara care se construieste acum in Crimeea este, desigur, o provocare grava pentru securitatea europei si noi consideram ca acest lucru constituie o incalcare semnificativa a angajamentelor".

    Si noi consideram lafel !

    P.S. Asta ar fi spus ambasadorul dar presa occidentalo-basista a intors-o ca la.....Radio Erevan !
    • +1 (3 voturi)    
      la retragerea celovicilor Non Grata (Vineri, 12 septembrie 2014, 21:43)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      te poti alatura si tu..nu se va simti lipsa Ta
      • 0 (2 voturi)    
        daca ai fi citit mai cu atentie.... (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 7:55)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ....postarea mea, ai fi inteles ironia si daca vrei sa demonstrezi ca esti "un domn" si nu un "celovec" parlit, ai face bine ca dupa recitire sa imi raspunzi.
        • +1 (1 vot)    
          ai miros de fan Latrina 3 (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 21:12)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          haidi pa ! cum spune mirciulica stapanul tau , sluga varanului
  • +6 (12 voturi)    
    mentalitate de sovietic (Vineri, 12 septembrie 2014, 18:10)

    minos [utilizator]

    Asta pentru ca Rusia a privit, in continuare, Occidentul ca un inamic, in loc sa-l priveasca ca un partener asa cum au facut europenii. In loc sa se alature occidentului, iata ca Rusia se pozitioneaza ca dusman si competitor. Nu a invatat nimic din lectia Razboiului Rece, pierdut de URSS pe terenul economic. Asa o sa se intample si acum, dar sper sa dureze mult mai putin si nu 50 ani si sa aiba atat de multe victime. Pana acum au murit peste 3000 oameni in Ucraina, foarte mult. pentru secolul 21.
    • +4 (4 voturi)    
      Da, da (Vineri, 12 septembrie 2014, 20:54)

      Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui minos

      şi când te gândeşti că NATO a fost gândită şi a funcţionat tot timpul (şi mai ales în ultimii ani) ca o organizaţie de prietenie Occident-Rusia!
    • -2 (4 voturi)    
      Trezeste-te (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 1:41)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui minos

      Aia care au desconsiderat Rusia ca partenera si au considerat-o in continuare inamica au fost americanii: altfel ce rost avea extinderea NATO?! Poti raspunde la o astfel de intrebare sau e prea mult pentru tine?
      • +3 (5 voturi)    
        Zborul malaezian a fost doborat (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 7:37)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

        In semn de prietenie si aleasa pretuire ?
  • +10 (16 voturi)    
    iar refacerea URSS este o grava amenintare (Vineri, 12 septembrie 2014, 18:11)

    FPop2013 [utilizator]

    Iar refacerea URSS este o grave amenintare pentru popoarele Europei de Est. Ciocu' micc, javra sovietica!
  • +9 (13 voturi)    
    "incalca prevederile Acordului NATO-Rusia" (Vineri, 12 septembrie 2014, 18:50)

    mitg [utilizator]

    1) Nu au caracter permanent. Vor fi aici până când veți înceta joaca de-a invazia.
    2) Dar Federația Rusă câte {cel puțin 7} de tratate, convenții, acorduri bilaterale/internaționale a încălcat atunci când a ANEXAT o parte de țară aparținând unui stat suveran?

    Până și LENIN sau Țarul Nicolae al II-lea s-ar speria dacă ar vedea în ce mod flagrant, nediplomatic, neprincipial, ilegal, imoral și ilegitim acționați.
  • +8 (12 voturi)    
    am 3 cuvinte (Vineri, 12 septembrie 2014, 18:51)

    Tudor_Al [utilizator]

    Comunism, Basarabia si Tezaurul... De ce oare ne-ar pasa acum de Rusia ?! Se simt incoltiti, foarte bine, daca ne-ar fi tratat omeneste si nu ca niste bestii, acum ar fi fost pace si liniste. Oricum, tov. Grusko se poate relaxa, nimeni nu ataca Coreea de Nord, dapoi Rusia. La revedere Tovarase si respect, mai discutam cind ne dati aurul inapoi...
    • +2 (2 voturi)    
      Nea Nelu Cotrocelu (Vineri, 12 septembrie 2014, 21:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Tudor_Al

      ar TrebuiTrimis la Intaintare..Munca Sa Il faca Liber