Rezultatele anchetei in cazul Siveco: Compania a contractat o firma de fier vechi pentru a cumpara de la aceasta servicii informatice fictive

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 9 septembrie 2014, 16:29 Actualitate | Esenţial

Presedintele Siveco Irina Socol a colaborat cu firme de fier vechi, cu persoane din Sintesti, cautatoare de fier vechi, si cu un fost ofiter SRI pensionat si a semnat procesele verbale de receptie ale unor lucrari si servicii care in realitatea nu au avut loc, arata procurorii, potrivit Mediafax.

Procurorii prezinta elementele care dovedesc fictivitatea prestarilor de servicii de catre firmele contractate de Siveco, prin contractele nelegale verificate de catre anchetatori.

Astfel, se arata in documentul citat de Mediafax, societatile prestatoare nu au avut angajati, iar asociatii si administratorii societatilor prestatoare nu au cunostintele necesare pentru a presta astfel de servicii.

"Astfel, de la Eurovip, Siveco Romania a achizitionat, in cursul anului 2009, servicii in valoare de 2.500.718 lei, plus TVA in cuantum de 475.137 lei. Societatea Eurovip a avut ca asociat si administrator pe Valentina Mihai Gogu, persoana de etnie roma, in varsta de 49 ani, care locuieste in satul Sintesti, Ilfov, si care nu stie sa scrie si sa citeasca. Toti banii care au fost incasati de Eurovip de la Siveco Romania au fost retrasi in numerar pe baza unor borderouri de achizitie fier vechi de la persoane fizice. Practic, asa cum rezulta din documente, societatea Eurovip achizitiona fier vechi, dar vindea programe informatice", se arata in documentul procurorilor.

Anchetatorii mai noteaza ca "persoanele din satul Sintesti, Ilfov, unde se afla o importanta comunitate de etnie roma, se ocupa in principal cu colectarea deseurilor de fier vechi si nu cu crearea de programe informatice".

"Or, in aceste conditii, este evident ca Siveco Romania, care este unul dintre cei mai importanti producatori de soft din Romania, cu peste o mie de angajati, nu avea de ce sa apeleze la o persoana care nici macar nu stie sa citeasca pentru crearea sau testarea unor programe informatice", mai arata procurorii care noteza ca Tiberiu Grabany este de profesie inginer chimist, Dumitru Constantinescu este fost ofiter al Serviciului Roman de Informatii dar in prezent pensionar iar suspectul Nicusor Dinca este zidar. "Dupa cum se poate observa, niciunul nu are studii de specialitate pentru a crea sau a testa programele informatice create de Siveco Romania", conchid anchetatorii.

In declaratia sa data in fata procurorilor, Grabany a aratat ca serviciile facturate de Softcontruct Expert, Gramold Consulting, Genius Soft Care, Grade Soft Serv, Dicon Soft Serv si Future Soft Service catre Siveco Romania erau in realitate prestate de angajatii societatii Siveco, Dinca, Grabany sau Constantinescu neavand nicio contributie.

Un alt suspect, Nicolae Mihai Gogu, imputernicit pe conturile bancare ale Eurovip si administrator de fapt al societatii, a declarat ca nu a prestat servicii catre Siveco.

"Toti banii care au fost incasati prin contul bancar de la Siveco Romania au fost retrasi in numerar de suspectul Gogu Mihai Nicolae, pe baza unor borderouri de achizitie fier vechi si apoi au fost restituiti unei persoane pe nume AUREL, care intermedia relatia cu Siveco", se mai arata in documentul citat.

Suspectul Nicusor Dinca a aratat, la randul sau, la parchet, ca persoana care i-a propus sa participe la infiintarea acestora a fost Tiberiu Grabany, aspect confirmat de acesta din urma, pe care 1-a cunoscut cu ocazia efectuarii diferitelor lucrari de constructie-zugraveala la locuinta sa.

 "Mai mult, suspectul Dinca Nicusor a mai precizat ca nu a desfasurat nicio activitate in cadrul societatilor mentionate, principala ocupatie a acestuia fiind aceea de zugrav si nu de persoana care testeaza programe informatice, si nu a semnat nici un fel de factura, contract sau alt document, si nici nu a scos vreo suma de bani din conturile acestora", se mai arata in referat.

Serviciile fictive, noteaza procurorii de la respectivele firme catre Siveco "au fost receptionate de Socol Irina, procesele verbale de receptie fiind semnate de aceasta".

Irina Socol, presedinte si actionar al SIVECO Romania, a fost retinuta de procurori, marti dimineata, alaturi de o directoare din firma sa, in dosarul de evaziune fiscala in domeniul comercializarii de programe informatice, in care cu o zi in urma au fost facute perchezitii.

Procurorii au emis ordonanta de retinere pentru 24 de ore pe numele Irinei Socol, dar si pe numele directorului comercial adjunct, Aurora Ecaterina Crusti.

Ceilalti suspecti din dosarul de evaziune fiscala in domeniul comercializarii de programe informatice vor fi cercetati in libertate, dupa ce, la audierile de luni, majoritatea acestora si-au recunoscut faptele, au declarat, pentru Mediafax, surse judiciare.

In cazul lui Tiberiu Grabany a fost dispusa cercetarea sub control judiciar, au mai spus sursele citate.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

9425 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    haos (Marţi, 9 septembrie 2014, 16:37)

    UglyKidJoe [utilizator]

    Haules baules Alt+F4
    • +11 (11 voturi)    
      Era de asteptat (Marţi, 9 septembrie 2014, 16:50)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      La cata spaga se dadea ca sa primeasca contractele, sa incerce sa spele cumva banii aia.
      • +2 (2 voturi)    
        La scoala unde am fost profesor (Miercuri, 10 septembrie 2014, 10:36)

        Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

        In 2009, a venit un kit cu DVD-uri educationale de la Siveco, facut pe banii statului si facturat scolii la peste 100 milioane bani vechi. Am vazut factura din greseala si m-am blocat. Acesta a fost unul din multele pachete educationale si cu soft de la Siveco. Facturile au fost platite de Ministerul Educatiei pentru scoli. Daca pachetul a fost livrat in aceleasi conditii in toate scolile cu retele AEL, va ganditi ce bani a incasat Siveco, pe niste HTML si Flash-uri cu lectii aducationale. Chiar asa mult costau acele Softuri si lectii? Imi pare bine ca s-au luat la puricat. Succes in investigatii. Oriunde au licitat au castigat, si au inceput sa participe la concursuri de soft, sa se laude ca le folosesc altii in Africa si America Latina, probabil acolo unde au platit niste spagi - sistemul educational AEl, pentru cine nu a lucrat cu el , este incet , nu e user fiendly: e contra-performant.. Pacat de programatorii care au facut treaba buna acolo (unii dintre ei). Asa cum zicea cineva - sa vedem cui i s-a cotizat. Astept sa cada capete. Eu mi-am dat demisia din invatamant in acea perioada: statul spargea bani pe Siveco si taia din salariile profesorilor si asa mizerabile.
    • +6 (6 voturi)    
      CTRL+ALT+DEL (Marţi, 9 septembrie 2014, 17:13)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      Siveco = CTRL+ALT+DEL
  • +8 (8 voturi)    
    Daca se confirma... (Marţi, 9 septembrie 2014, 17:02)

    Radu_B [utilizator]

    asta se poate adauga la lista de "gainarii" facute de mai-marii unor "mari" companii romanesti. Tara bananiera, nici macar hotii nu-s sofisticati, da-i inainte cu tupeu, c-asa face si guvernul / parlamentul / functionarimea / etc.

    O alta care-mi vine in minte sunt Horia Ciorcila si Claudiu Silaghi, presedinte si vice-presedinte Banca Transilvania, care avea o soacra de 74 de ani care stia exact cand trebuie sa vanda actiuni BT de 19 milioane EUR... exact, soacra-sa... :-))))))

    D-na Socol frauda cu tigani analfabeti si zidari ? Dumnezeule ... :-))))

    Am intalnit-o in trecut pe d-na Socol, impresia a fost de femeie care stie ce vrea, cu vointa de fier si obiective clare, sper sa fie doar o falsificare a semnaturii ei sau alta forma de frauda interna ..

    Punct de lucru SIVECO la Sintesti... hahahahaha ;-))))))
  • +8 (8 voturi)    
    Cine se asemana se aduna (Marţi, 9 septembrie 2014, 17:06)

    vodatepes [utilizator]

    Un proverb romanesc spune " Spune mi cu cine umbli ca sa iti spun cine esti" adica doamna Sivecoo e cautatoare de fer vechi sau tigani din Sintesti sunt informaticeni? Mare dilema. Cred ca sunt infractori de cea mai joasa speta dar si prosti. Cum sa cumperi servicii de realizare de programme informatice daca aia nu aveau in obiectul de activitate. Acest lucru arata cat de jos te duce lacomia.
  • +6 (6 voturi)    
    IT-ul romanesc (Marţi, 9 septembrie 2014, 17:06)

    tofu [utilizator]

    Fruntea tarii, e cam negricioasa...
    • +5 (5 voturi)    
      neah (Marţi, 9 septembrie 2014, 18:40)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui tofu

      Asta nu prea e IT-ul romanesc. Adica la Siveco se fac contracte cu statul in principal, programarea e asa o chestie colaterala. Ca la orice firma care face afaceri cu statul de fapt, se depune mult efort pentru facut smecheriile si mai putin pentru activitatea de baza.
  • +11 (11 voturi)    
    In sfarsit ... (Marţi, 9 septembrie 2014, 17:19)

    gigel123 [utilizator]

    ... incet-incet, incepe sa iasa la iveala adevarul despre cloaca numita Siveco.
  • +10 (10 voturi)    
    pai ce are ? (Marţi, 9 septembrie 2014, 17:20)

    Tejveer [utilizator]

    aia erau de fapt testeri pt un feature de tip "recicle bin".
  • +10 (12 voturi)    
    :)) (Marţi, 9 septembrie 2014, 17:22)

    I [utilizator]

    tot cei de la fier vechi au facut si ghiseul.ro si eRomania? :))
    • +5 (5 voturi)    
      Sunt curios! (Marţi, 9 septembrie 2014, 17:58)

      Constantin1 [utilizator] i-a raspuns lui I

      Sunt curios cat a costat ,,afacerea,, ghiseul.ro si cat a costat ,,afacerea,, eRomania.
      Poate se ancheteaza si aceste afaceri!
  • +3 (3 voturi)    
    Cam socolista, Socol asta... (Marţi, 9 septembrie 2014, 17:54)

    Wanheda [utilizator]

    IT si tiganii...n-am mai auzit de combinatia asta, tre sa fie vre-un virus la mijloc.
  • +2 (2 voturi)    
    Limbaju' "SI" (Marţi, 9 septembrie 2014, 22:17)

    marvio [utilizator]

    Haordhe, manca-ti-as! Bha, m-a pus bulibasha ashara sa phroghramez in limbaju' "SI"! Dha io dhe unde sha stiu cum sa fathce asta? Shthiu doar ca "SI" vine dhe la SIVECO sau SINTESHTI!

    Saru-mana shi sa-tzi thraiasca phuradeii!
  • 0 (0 voturi)    
    Spagi mari (Miercuri, 10 septembrie 2014, 1:19)

    ion popescu [utilizator]

    Ca sa faci contracte cu statul, trebuie sa dai spagi, mari, don ce in ce mai mari, chiar si 40% din val contractului. Toti vor cash ca nu lasa urme. Cum faci rost de cash ? Cumperi niste softuri fantoma de la niste tigani care scot banii cash din banca sa ia fier vechi de la pers fizice.... le dai si la tigani de-o ciorba acolo si gata.Intrebatea este, va spune Irina cui a dat cashul ??????
  • +2 (2 voturi)    
    Well .. deja si-a pus in pericol angajatii (Miercuri, 10 septembrie 2014, 4:38)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well ... partea cea mai trista a acestei povesti este ca lacomia d-nei Socol si a acolitilor sai a pus in pericol slujbele si evolutia profesionala a peste 1000 de angajati si dependenti ai companiei.

    Este un lucru foarte trist sa vezi cum peste 1000 de persoane cu un parcurs profesional bun, care au depus anii de zile mult efort intelectual si au realizari foarte bune - vor ajunge "pe paie", pentru ca d-na Socol nu si-a stapanit lacomia. De acum vom incepe sa discutam despre fostii angajati SIVECO, pentru ca rezultatele anchetei vor face firma neeligibila pentru contracte de achizitii publice, principala sursa de venit pentru firma.

    Datorita succesului cert in afaceri - atat d--na Socol cat si firma SIVECO au starnit de-a lungul ultimilor 15 ani multa invidie si interese pecuniare de cea mai joasa speta. Frecvent tintita de jurnalisti de santaj, firma este tinta a fel de fel de propuneri de afaceri din cele mai bizare, toate avand un singur scop - sa faca bani usor, fara efort, dar pe banii d-nei Socol si pe seama statului roman.

    Prin ricoseu - problemele d-nei Socol vor afecta si principalii clienti ai firmei, mai ales cei care folosesc solutii integrate software SIVECO. Acestia nu au la indemana solutii alternative, si depind de fel de fel de servicii de mentenanta, menite sa repare erorile din programele marca SIVECO. Daca primul segment afectat de rezultatele anchetei va fi cel al vanzarilor de servicii catre organizatiile guvernamnetale, urmatorul va fi desigur cel al mentenantei corective si evolutive, perceput si pana acum drept o slabiciune a firmei SIVECO.

    Doua aspecte mai raman de lamurit:

    1. unde s-au dus banii obtinuti din evaziunea fiscala ?

    Biroul d-nei Socol este de ani bun un fel de Maglavit al informaticienilor decazuti, care vin sa fructifice relatii vechi pe spagi noi, acesta fiind unul dintre ingredientele succesului sau. Deci - la cine s-au dus banii adusi de romi cu sacosa ?

    2. cine va profita de decaderea firmei SIVECO ?
    (next to come)
  • 0 (0 voturi)    
    Well ... cine profita de problemele firmei SIVECO? (Miercuri, 10 septembrie 2014, 5:13)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    (continuare)

    2. cine va profita de problemele firmei SIVECO ?

    Conform proverbului "Fereste-ma Doamne de prieteni, caci de dusmani ma apar singur!" - la capataiul firmei SIVECO se aliniaza rapid profitorii:

    - firnele din grupul Asesoft/TeamNet International - vor fi primii la ciolan, in conditiile in care colaboreaza in livrarea de servicii catre Agentia Plati si Interventii in Agricultura - unde sistemul de contracte este distorsionat - responsabilitatile Team Net fiind foarte mari in raport cu imparteala foloaselor

    Daca SIVECO primeste o condamnare sau o penalizare, eligibilitatea firmei pentru a lucra in aceste contracte trebuie re-evaluata si in cazul in care este exclusa din livrari, APIA va trebui sa contracteze alt furnizor pentru a efectua lucrarile SIVECO. Selectia se va face si pe baza de experienta,iar cei mai calificati vor fi ... TeamNet International, care deja livreaza...

    - Hewlett-Packard Romania - contractorul principal de la CNAS - se va dezice rapid de SIVECO, precum Iuda Iscarioteanul de Iisus. Aici va fi interesant cine va incasa cei 40 de arginti ... cel mai probabil HP va prelua subcontractantii SIVECO pentru a continua mentenanta programelor de la CNAS si va transmite catre centrul de suport din Romania dezvoltarile viitoare

    - Oracle Romania - de multi ani pe pozitii antagoniste fata de SIVECO, miza este piata de ERP, insa din pacate aici pierd clientii, caci solutia Oracle Applications este VW Phaeton fata de Fiat Uno-ul SIVECO Applications (btw in responsabilitatea directa a d-nei Crusti). Clientii SIVECO Applications vor trebui sa migreze la o solutie mai costisitoare,mai putin incazul in care angajeaza rapid vreun "fost" din echipa de suport SIVECO

    - fostii colaboratori comerciali ai SIVECO, care au facut bani din intermedieri, vor face acum bani din dezvaluiri si mici santaje

    - avocatii d-nei Socol ...

    Lista este destul de scurta - deoarece impactul este mai ales negativ.

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .