Deputatii au aprobat o propunere legislativa prin care pilotii vor primi pensii de serviciu

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 septembrie 2014, 14:42 Actualitate | Esenţial

Plenul Camerei Deputatilor au adoptat marti o propunere legislativa care prevede ca pilotii, inginerii de zbor si stewardesele vor primi din nou pensie de serviciu, transmite Agerpres.

Propunerea legislativa de modificare si completare a Legii nr.223 din 2007 privind Statutul personalului aeronautic civil navigant profesionist din aviatia civila din Romania a beneficiat de sustinerea ministrului Muncii, Rovana Plumb.

"Este vorba de 1.200 de piloti si personal civil navigant. (...) Dorim ca sa reparam toate aceste nedreptati. Pensia este un drept special. Atat timp cat acest drept a fost incalcat prin taierea pensiilor de serviciu de catre Guvernul Boc, noi ne-am angajat ca vom face toate aceste reparatii", a declarat Rovana Plumb.

Presedintele Comisiei pentru munca, Florin Iordache, a explicat ca pilotii, inginerii de zbor si stewardesele au avut o pensie speciala.

"O parte dintre ei au castigat in instanta dreptul de a primi in continuare pensia speciala si alta parte au pierdut in instanta. Aceasta lege spune ca, tinand cont de media veniturilor pe care le-au avut in ultimele douasprezece luni, se aplica o corectie de 80% si aceasta este pensia speciala pe care acesti oameni o vor avea. Cei care au castigat in instanta merg mai departe cu pensia stabilita in instanta, pentru ca este un lucru deja judecat", a precizat Iordache saptamana trecuta, dupa adoptarea de catre Comisia de munca a unui raport de admitere, care a fost insusit marti de plenul Camerei.

El a aratat ca un pilot va avea o pensie medie de 7.000 - 8.000 de lei si o stewardesa 4.000-5.000 de lei si a sustinut ca "situatiile aberante" cu pensii foarte mari vor fi evitate tocmai prin modul de calcul cu media veniturilor din ultimele 12 luni.

"In jur de 9.000 de lei poate sa fie pensia cea mai mare", a adaugat Iordache.

Propunerea legislativa, initiata de mai multi parlamentari liberali, a fost adoptata cu 281 voturi pentru, 6 impotriva si 27 abtineri.























2904 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    si ce ma impiedica (Marţi, 9 septembrie 2014, 14:53)

    a7064303 [utilizator]

    sa ma inteleg cu angajarotul ca timp de un an de zile sa imi mareasca substantial venitul ca sa beneficiez de o pensie foarte mare ?
  • +7 (7 voturi)    
    si copilotii (Marţi, 9 septembrie 2014, 15:00)

    tenere [utilizator]

    primesc si ei indemnizatie? sau vreun spor de lucru periculos la copiator?
  • +7 (7 voturi)    
    Dați! (Marţi, 9 septembrie 2014, 15:07)

    ime [utilizator]

    Dați, dați domnilor deputați că nu dați de la voi! Și vouă tot noi vă dăm!
  • +3 (5 voturi)    
    Eu nu vreau o pensie de serviciu...vreau (Marţi, 9 septembrie 2014, 15:13)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...una casnica. Adica sa stau acasa si sa... primesc pensie...
  • +7 (7 voturi)    
    medici, profesori? (Marţi, 9 septembrie 2014, 15:21)

    andimi [utilizator]

    cind vor intelege basbuzucii astia ca nu trebuie sa existe pensii speciale? De ce acceptam asa ceva? Profesorul oare nu e important? Cum ajungi pilot daca nu treci prin scoala? Medicul nu e important? Cine te face bine cind ai o boala? Pina si gunoierul are importanta lui! Daca nu ar stringe el gunoaiele ne-am sufoca in mizerie! Nu exista o meserie mai importanta decit alta, punct! Sa existe o salarizare corespunzatoare, asta da, dar nu pensii speciale! Trebuie sa deschidem un front de lupta impotriva acestor aberatii, de ce stam?
    • +2 (2 voturi)    
      unii e mai egali ca altii (Marţi, 9 septembrie 2014, 15:48)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      eu unul nu sint de acord cu asta.
      dar ce anume are special meseria de pilot fata de un sofer de autobuz (care lucreaza tot in transport marfa si persoane) ?
      si raspund tot eu :
      - autobuzul nu zboara:
      -un avion poate fi de cateva ori mai voluminos decat un autobuz normal;
      -avionul transporta mai multe persoane decat un autobuz;
      -avionul are viteza mai mare.
      si ar mai ceva deosebiri....
      Deci imi raspund tot singur : normal ca domnu' Popescu pilot de avion are dreptul la o pensie suplimentara fata de nea Costica soferu'.
      Dar daca astea sint adevaratele motive ,atunci insemna ca si Vasile ,mecanicul de locomotiva,are dreptul la o pensie de serviciu.
      -trenul e mai greu decat un avion;
      -trenul e mai mare decat un avion;
      -trenul poate transporta muuult mai multe persoane decat un avion;
      -trenul merge si pe ceata deasa,avionul nu intotdeauna.
      As mai putea continua dar am ramas fara inspiratie(a se citi fara vin in pahar).Se pare ca stimatii parlamentari nu au ramas fara "inspiratie" si au reusit sa ne faca pe unii cat mai egali cu altii.
      • +1 (1 vot)    
        Si-apoi... (Marţi, 9 septembrie 2014, 16:39)

        Unu-2 [utilizator] i-a raspuns lui urob

        Si-apoi cite accidente de masini sau autobuze sint fata de accidente aviatice? Adica si riscul e altul, ca statistic cred ca mor mai multi soferi decit piloti, anual.
  • +5 (5 voturi)    
    dar pulimea pensionara (Marţi, 9 septembrie 2014, 16:11)

    mos ion roata [utilizator]

    ce pensie mai ia?
  • +5 (5 voturi)    
    Pensii speciale (Marţi, 9 septembrie 2014, 16:38)

    Unu-2 [utilizator]

    Apare iar moda pensiilor speciale, si pt. ca trebuia inceput cu cineva, de ce nu pilotii si stewardesele? Ceva complet nevinovat, o sa vedem apoi puzderie de categorii de pensii speciale de la tot felul de monopoluri de stat.
    Intreb si eu ca prostu': de ce nu contribuie institutia la care lucreaza la un fond privat de pensii in numele angajatilor speciali pe durata cit lucreaza? O sa-si ia apoi banii cinstit de la fondul privat de pensii cind o veni vremea, totul transparent si legal, fara favoritisme si categorii de pensionari speciali.
    • 0 (0 voturi)    
      . (Marţi, 9 septembrie 2014, 17:33)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Unu-2

      PSD-ul incearca sa revina la pensiile speciale ca sa isi creasca din electoratul fidel. Asa au ajuns tot timpul la putere.
  • 0 (0 voturi)    
    pe facebook (Miercuri, 10 septembrie 2014, 0:28)

    andimi [utilizator]

    nu pensiilor speciale pe FB: https://www.facebook.com/pages/Nu-pensiilor-speciale/1521112531436630?ref=bookmarks