Aurel Vainer, presedintele Federatiei Comunitatilor Evreiesti din Romania, despre declaratiile lui Victor Ponta: A compara Romania de astazi sau Romania ultimilor 25 de ani sau 10 ani cu regimul nazist este cu totul si cu totul de neadmis

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 8 septembrie 2014, 20:31 Actualitate | Esenţial

Deputatul Aurel Vainer, preşedintele Federaţiei Comunităţilor Evreieşti din România, a criticat intr-o declaraţie pentru site-ul stiripesurse.ro afirmatiile facute de premierul Ponta, care comparase regimul Basescu cu regimul nazist din Germania: "Am fost foarte profund impresionat în rău şi amărât în acelaşi sens... A compara România de astăzi sau România ultimilor 25 de ani sau 10 ani cu regimul nazist este cu totul şi cu totul de neadmis".

Declaratia lui Aurel Vainer:

A spune că regimul Băsescu sau domnul Băsescu a avut rezultate asemănătoare cu regimul nazist e ceva incredibil. Nu se poate afirma aşa ceva. În fond, noi trăim într-o democraţie. Asta ar însemna că regimul Băsescu a fost dictatorial, a făcut ce a vrut şi, mai ales – cum nazismul este în mod firesc asociat cu Holocaustul -, a produs Holocaust. Nu cred că era cazul să se facă o astfel de afirmaţie. Sunt complet nedumerit. Nu pot înţelege cum se poate recurge la o astfel de comparaţie, oricât ar fi un preşedinte nu foarte democrat, ceea ce nu e adevărat, pentru că în toţi aceşti ani ai domnului Băsescu a funcţionat şi funcţionează democraţia românească, instituţiile parlamentare. Deci în niciun caz nu poate fi considerat un regim dictatorial. Este un om cu o voinţă mai puternică, e un jucător, cum spune dumnealui adeseori, dar a compara România de astăzi sau România ultimilor 25 de ani sau 10 ani cu regimul nazist este cu totul şi cu totul de neadmis. Nu-i de admis. Eu am trăit şi în Holocaust şi nici nu pot să cred că am trăit în aceşti ani într-un regim care a avut rezultate similare cu regimul nazist. De aceea, îmi exprim dezamăgirea totală şi convingerea fermă că este o greşeală politică imensă şi de neacceptat”, a declarat Aurel Vainer.

Citeste toata declaratia pe stiripesurse.ro

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

7110 vizualizari

  • +14 (22 voturi)    
    Cand e vorba de lupta pentru Cotroceni (Luni, 8 septembrie 2014, 20:47)

    ty [utilizator]

    se vede ca pentru Ponta totul e permis.
    • +6 (6 voturi)    
      Greu de suspendat (III) (Luni, 8 septembrie 2014, 21:00)

      Matusalem [utilizator] i-a raspuns lui ty

      ... sa asezat si el la TV sa vada un trailer la noua serie in care doreste sa joace. Din pacate nu cred ca va intra in Box-office ..si se va lasa cu pierderi ridicate ...
  • +23 (31 voturi)    
    Da, (Luni, 8 septembrie 2014, 20:49)

    Kepler [utilizator]

    e vorba de o persoana total nepotrivita pt postul de PM al Romaniei pe care il ocupa de mai bine de 2 ani. E o mare rusine pt Romania ca are un astfel de PM, nu mai vorbim ca are sanse sa ajunga presedinte.
    • +9 (9 voturi)    
      românii sunt de vină; el este un necrofag social (Luni, 8 septembrie 2014, 22:46)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      deci, înainte să aruncăm cu pietre în alții, trebuie să fim siguri că facem ce trebuie; părerea mea este că în linie cu Plagiatorul-Șef, trebuie să stea toți psd-iștii...
      sincer, există în psd un singur individ care nu are probleme cu legea?
  • +29 (35 voturi)    
    BĂSISTUL! (Luni, 8 septembrie 2014, 20:51)

    mitg [utilizator]

    Deci e clar: așa nu se mai poate.
    Vai, se pare că până și Evreii sunt băsiști.
    Doamne, câtă dreptate a avut Tonta!
    Băsiștii ăștia! De la Merkel, Obama, Juncker, până la Netanyahu și Sharon, mafia Băsista e mai periculoasă ca niciodată.

    RUȘINE! RUȘINE SĂ VA FIE!
    • +10 (10 voturi)    
      Mai putin chinezii (Luni, 8 septembrie 2014, 21:13)

      CristiC. [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Astia nu sunt basisiti. Da bine, nu toti, ci doar maretul Partid Comunist Chinez care l=a facut pe Ponta sa cada pe spate de admiratie. Democratia americana sau astea de prin Europa ii provoaca numai scarba.
      • +3 (3 voturi)    
        bine zis scarba, (Marţi, 9 septembrie 2014, 9:37)

        urob [utilizator] i-a raspuns lui CristiC.

        dupa ce-a dormit prin gara din Paris s-a intors scarbit acasa de francezii aia care nu dau si ei mai usor de pomana.
        Uite,romanii sint cu mult mai darnici: i-au dat si un post de PM ,desi stie ca nu e calificat pentru asta(nu mai mentionez dedublarea si mitomania de care sufera cronic).
  • +20 (28 voturi)    
    Si uite asa, (Luni, 8 septembrie 2014, 20:52)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    de la un comentariu de cretin, se va trezi cu toata lumea in cap!
    Ce sa/i faci!
    Cand esti prost = pompa si viata este grea!
    Daca te mai si chinui sa ti/o faci, se numeste.... dottore!
    • +9 (11 voturi)    
      meriți o bere! (Luni, 8 septembrie 2014, 22:44)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Când Dumnezeu vrea să piardă un om, îi ia mințile! Sincer, cred că Dumnezeu este în dilemă: ”i-am dat sau nu i-am dat creier lui Ponta?” La fel de sincer, cred că Dumnezeu se simte rușinat, câteodată, de ce îi iese din mână!
  • +10 (14 voturi)    
    Multumiri , domnule VAINER... (Luni, 8 septembrie 2014, 21:03)

    solar [utilizator]

    Opinia domnului Aurel VAINER fata de presedintele Basescu, in ultima instanta fata de ROMANIA - este un prilej de mare , mare satisfactie. Si nu cred ca numai pentru mine. Multi romani sunt sigur ca vad in aceste aprecieri adevarata pretuire a Romaniei dintotdeauna din parte MINORITATII MOZAICE gazduite de tara noastra de cateva secole ,tara la a carei propasire si- ADUS DIN PLIN CONTRIBUTIA.
    PRIETENII ADEVARATI LA NEVOIE SE CUNOSC.
    Multumim , domnule Vainer. Cuvintele dv conteaza ACUM foarte mult pentru tara noastra comuna.
  • +10 (12 voturi)    
    Si uite asa... (Luni, 8 septembrie 2014, 21:14)

    fvb [utilizator]

    Tonta mai pierdu vreo un procent...

    Si maine inca unu, si usurel, usurel ... la la la, la la la, Victoras se da pe tobogan la vale...

    Din prostie in prostie, cu o gura fara cap, o sa se invinga singur singurel.

    Am deja pregatit sucul si floricelele pentru cand o sa fie la teveu in direct in dezbaterea prezidentiala, sa ne amuzam deci.
  • +8 (10 voturi)    
    hotul striga hotii (Luni, 8 septembrie 2014, 21:20)

    revo [utilizator]

    De fapt, in 2012, actiunile in forta ale USL = PSD + PC + PNL au alarmat intreaga lume civilizata pentru ca au copiat modul in care nazismul a ajuns la putere, folosindu-se de sistemul democratic.
  • +7 (9 voturi)    
    Ponta (Luni, 8 septembrie 2014, 21:20)

    naturalu [utilizator]

    La asa comentariu din partea lui ponta,deduc ca asta nu are carte, cunostinte de istorie, sau sa ne lase dracului in pace, comentariile astea poate sa le faca cu socrasu in casa///
  • +5 (5 voturi)    
    ce (Luni, 8 septembrie 2014, 21:40)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    bine imi pare ca s-i pune si pe astia pe cap, adaugind si declaratia piticului semianalfabet sova despre holocaust, incepe sa atirne greu prostia si inconstienta lui mongo dawn. Astia nu uita si nu iarta, ar fi trebuit sa stie asta inainte de a deschide gura.
  • +6 (8 voturi)    
    Ce poți cere unui mincinos? (Luni, 8 septembrie 2014, 21:46)

    miohaiham [utilizator]

    Sa aibă habar de ceva?o nulitatate,caracter zero.
  • +8 (10 voturi)    
    CB (Luni, 8 septembrie 2014, 21:55)

    uzu [utilizator]

    cum zicea Brancusi : "Cand am plecat de aici, v-am lasat saraci si prosti... Cand am revenit, v-am regasit si mai saraci si mai prosti" ...
  • +7 (9 voturi)    
    permanent inconstient (Luni, 8 septembrie 2014, 21:56)

    zigot [utilizator]

    acest pm al romaniei
    de cand cu plagiatul, boacana peste boacana si nu se mai trezeste;
    cum sa votezi un asemenea pacala?
  • -3 (7 voturi)    
    evreu (Luni, 8 septembrie 2014, 22:07)

    ladrone [utilizator]

    Ponta e evreu (Naumovici), n-o sa se supere prea tare evreii pe el.
    • +7 (7 voturi)    
      Ponta nu e nici evreu (Marţi, 9 septembrie 2014, 10:16)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui ladrone

      nici albanez nici roman - e pur si simplu un infractor mitoman adus la conducere de o gasca mafiota pentru a le proteja interesele
  • +5 (5 voturi)    
    Imbecil total!!! (Luni, 8 septembrie 2014, 22:35)

    Shinobi-Shiro [utilizator]

    Cum poti sa vii cu asemenea sloganuri KGBiste demne numai de tatuca Iliescu in plin an 2014? Cat de incult politic si istoric poti fi pentru a debita o asemenea ineptie? Si la urma urmei oare cat de mult poate imbecilul de premier dispretui evreii pentru a face o asemenea afirmatie? Aaaaa....inteleeeeg...antisemitismul a revenit la moda in UE si in lume in general si "dom premer" vrea sa fie pe vaaaal!!! Prost trebuie sa mai fie!!!! Lui Geoana I se spunea Prostanacul, imi dau seama ca Prostanacul e Ponta...scuze...Tonta!!!
  • +7 (11 voturi)    
    bine ca s-a sesizat comunitatea evreiasca (Luni, 8 septembrie 2014, 22:35)

    BME [utilizator]

    ei sunt cei mai indreptatiti sa critice vorbele lui Ponta si ar trebui sa-l puna sa-si ceara scuze publice. Domnule VAINER , luati-l de manuta pe PONTA si duceti-l sa vada lagarul de la Auschwitz., sa vada ce a insemnat nazismul
  • +8 (14 voturi)    
    Asa se traia in Germania lui Hitler? (Luni, 8 septembrie 2014, 22:41)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    In mintea iresponsabilulu vesel, asta era situatia in Germania lui Hitler, as cum e acum in Romania!
    Halal prim-ministu! Imi e rusine ca sunt roman cu o asemenea hahalera in fruntea guvernului.
  • +7 (7 voturi)    
    michimausul de la guvern (Luni, 8 septembrie 2014, 22:53)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    shalom !!
  • +1 (1 vot)    
    ponta (Marţi, 9 septembrie 2014, 17:29)

    liviusmaximus [utilizator]

    viorele, ai citit ma ceva de sven hasel ? :)