Eugen Teodorovici: Gandim o schema de finantare a unor afaceri ale romanilor aflati in afara tarii

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 16:47 Actualitate | Esenţial

Ministrul Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, a declarat sambata, la Bistrita, in cadrul unei conferinte de presa, ca exista posibilitatea lansarii unei scheme de finantare pentru incurajarea deschiderii unor afaceri de catre romanii plecati in afara tarii, dar si pentru programe de pregatire profesionala a acestora.

"Gandim o schema de finantare pentru comunitatile de romani, ceva ce pana acum nu s-a mai facut, si anume, o data, sa pregatim romanii din afara tarii noastre, fie ca sunt someri, fie ca sunt absolventi ai unei forme de invatamant acolo unde ei traiesc, fie alte categorii, pentru a-si putea gasi mai usor un loc de munca, cu bani europeni. Din POSDRU nostru, avem o axa dedicata acestui tip de finantare. Acesta ar fi un element. Al doilea, chiar sa isi faca mici afaceri acolo unde ei locuiesc, dar companii care sa se deschida in Romania, pentru ca noi, in Romania, sa luam totusi taxele si impozitele unei afaceri pe care o situezi intr-un mediu economic mult mai facil, poate. Dar afacere care sa se faca strict de catre romani, cu romani", a spus ministrul, potrivit Agerpres.

Teodorovici considera ca o astfel de solutie ar fi benefica atat pentru Romania, cat si pentru statul in care s-a stabilit cel care va accesa aceste finantari.

"Toata lumea va castiga. Statul respectiv va spune da, e in regula, tu creezi locuri de munca aici cu banii tai, romanul de aici nu se mai bate cu, nu stiu, spaniolul meu pe un loc de munca; al tau, foarte bine, daca il pregatesti si face fata, am de castigat si eu pe partea de servicii prestate; tu, ca firma in Romania, ai taxele si impozitele pe care le aduci la buget; deci este o 'win-win situation", a explicat ministrul.

Eugen Teodorovici a precizat ca aceasta axa din POSDRU va beneficia de o alocare financiara de cateva zeci de milioane de euro si ca va viza domeniile de activitate care au cerere pe piata muncii.

Ministrul Fondurilor Europene a participat, sambata, la intalniri cu primarii si cu mediul de afaceri din judetul Bistrita-Nasaud, la care au mai fost prezenti ministrul delegat pentru Ape si Paduri, Doina Pana, ministrul Tineretului si Sportului, Gabriela Szabo, si ministrul delegat pentru Romanii de Pretutindeni, Bogdan Stanoevici.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1475 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Ce gluma proasta (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 17:00)

    Wanheda [utilizator]

    "pentru ca noi, in Romania, sa luam totusi taxele si impozitele unei afaceri pe care o situezi intr-un mediu economic mult mai facil, poate."

    Asta nu urmareste clasamentele si locul pe care se situeaza Romania cand vine vorba de afaceri?

    Corectez: "sa furam totusi taxele si impozitele", asta a vrut de fapt sa spuna maiestrul. Cred si eu, la 1001 taxe si impozite...e de unde tataica. Bah da' stiu ca's inventivi astia cand vine vorba de hotii, te sperii chiar.
    • +9 (9 voturi)    
      Mai simplu (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 18:00)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Este mai simpludecat atata!
      Se FURA DE FAPT TOTI ACEI BANI!
      Nu o sa faca nimic altceva decat sa fure toti banii nu or sa se multumeasca doar cu taxele!
      Sa le fie rusine jigodiilor alea de la putere!
      Care nu sint in stare sa faca un loc de munca DECENT pentru fiecare roman De acasa mai intai si apoi pentru cei de peste hotare!
      Aia de peste hotare au plecat SCARBITI de modul in care e gestionat statul roman si SCARBIT de modul in care se plateste MUNCA in Romania!
      RUSINE GUVERNANTILOR DE TINICHEA cei care nu stiu altceva decat sa FURE banii munciti cu sudoare de romani amarati!
    • +4 (4 voturi)    
      Din Programul de Dezvoltare Economica... (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 19:37)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      ... si Sociala marca P$D: decat sa ne batem capul cu economia noastra pe care oricum o aducem nu la pamant, ci SUB pamant(adica noi, comunistii, vom ingropa economia asta capitalista) mai bine mai bagam niste fonduri sa aburim populatia si sa shpaguim pa votantii aia din strainataturi, ca voteaza, ai naibii, numa contra noastra, ce-or avea cu noi?
    • +1 (1 vot)    
      Asa e (Duminică, 7 septembrie 2014, 9:47)

      federal [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      gandeste sa mai manipuleze un pic pina la alegeri dupa care va uita tot ce a spus si o ia de la capat cu alte slogane de pacalit fraierii.
      Pe axe, ca asa e moda.

      Nesimtit mai mare decat asta cu moaca de chelner austriac in statiunea Bad Ass & Shpagas Forever n-am mai vazut.
  • +10 (10 voturi)    
    Competitia, ... INCOMPETENTILOR ?!? :-))) (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 17:15)

    neagoe [utilizator]

    Din 2012 s-a dat liber la prostie in posturile guvernamentale? Nu de alta, dar toti sunt intr-o competitie de a-si afirma prostia si incompetenta.

    A dat ordin Tonta-seful sa se gaseasca solutii de mituire a disaporei si un tont-subaltern anunta public ca a inceput sa caute ... solutii.

    Cretini!
  • +4 (4 voturi)    
    mai bine (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 17:29)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ginditi cum sa absorbiti fondurile europene in tara, ca sintem pe ultimul loc la capitolul asta, nu va e gindul decit la hotii si sifonari de fonduri de la stat, e toto ce va intereseaza.
  • +5 (5 voturi)    
    Alt idiot din guvernul idiotilor ! (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 17:32)

    NicolaeA [utilizator]

    Nu sunt in stare sa cheltuiasca bani europeni nerambursabili pentru proiecte in Romania si-l /// grija de cheltuirea lor pentru dezvoltare in alte tari ! Unde esti tu Tepes Doamne ?
  • +7 (9 voturi)    
    voturi (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 18:06)

    Dedalus [utilizator]

    voturi, voturi, voturi...
  • +4 (6 voturi)    
    ups...!!! :D (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 19:11)

    Codruta N [utilizator]

    Nu mai tzepuise de mult Tender ceva bani romanesti? :P
  • +2 (2 voturi)    
    Voi ganditi?Ce gluma proasta,demna de Viorel (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 20:30)

    Plagarus [utilizator]

    Au cam inceput sa dea in clocot pesedeii si in loc de galetile de uz intern, toarna povesti cu ajutoare financiare pt. diaspora ! Penibili si cam speriati randasii " doctorului " Viorel
  • +3 (3 voturi)    
    Teodorovici tu ai gindit vrodata ??? (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 21:45)

    andreesanu [utilizator]

    Ba hahalera ,/// ,n-ai fost in stare nici macar sa organizezi cursuri de instruire pentru cei care-s interesati de proiecte cu finantare europeana.
    Azi vinzi gogosi cu finantari externe ???,ba vezi ca umbli prin strachini !!!,aia din afara se adreseaza ei direct guvernelor in tarile respective nu asteapta un papagal ca tine care n-a accesat decit 0,8 % pina acum in 2014 pentru Romania.
    Lioata de idioti,incompetenti,neispraviti.
  • +4 (4 voturi)    
    Radio Bucuresti, aaaaa, Erevan (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 22:07)

    fLoreign [utilizator]

    Sa stie tot omul din Europa ca din Romania se dau bani!

    O mica corectie: nu se dau, ci se iau.
  • 0 (0 voturi)    
    Aud? Demisia? (Duminică, 7 septembrie 2014, 10:05)

    analiza [utilizator]

    La asemenea rezultate magistrale, absorbtia fondurilor europene care ni se cuvin si care ni se pun gratis la dispozitie tinde spre zero. (Normal: daca nu se poate fura ceva de acolo, dece sa se agite domnii politicieni si cei care-i sustin...)
    Acest domn ar trebui sa-si prezinte demisia si sa ne lase in pace. Dupa aceea, va putea sa-si continue activitatea de clubing, la care are rezultate mult mai bune.