Gyorgy Frunda vrea scaderea pragului de 20% pentru folosirea limbii materne in institutii

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 5 septembrie 2014, 15:17 Actualitate | Esenţial

Gyorgy Frunda
Foto: AGERPRES
Consilierul premierului Victor Ponta pe probleme juridice, Gyorgy Frunda, sustine ca trebuie scazut pragul de la care limba materna se foloseste obligatoriu in administratia publica, justitie si alte institutii, de la 20% la 15%, pentru ca maghiarii sunt tot mai putini.

Consilierul premierului Victor Ponta pe probleme juridice, minoritati si relatii internationale, Gyorgy Frunda, a declarat, vineri, la seminarul "Limbile minoritare si regionale in Europa", organizat de Fundatia "Bernady Gyorgy" din Targu Mures, ca in cateva tari din Europa se inregistreaza o scadere a numarului membrilor comunitatilor minoritare, cea mai mare fiind cea a maghiarilor din Romania, transmite Mediafax.

Astfel, a spus Frunda, trebuie scazut pragul de la care limba materna se foloseste obligatoriu in administratia publica, justitie si alte institutii, de la 20% din totalul populatiei la 15%.

"Noi, ungurii din Romania, am avut cea mai mare scadere a populatiei, in 20 de ani. Am pierdut cam trei sute si ceva de mii - patru sute de mii de oameni, de la 1.620.000 am ajuns la 1.380.000, atatia suntem acum. Or, daca asa este, si legea romaneasca trebuie sa raspunda la acest lucru. Pragul de 20% unde folosirea limbii minoritare este obligatorie trebuie scazut la 15%. Pentru ca aceasta este realitatea, nu pentru ca am face un favor", a spus Frunda.

In opinia acestuia, si consiliile locale trebuie incurajate sa adopte prevederi in sprijinul minoritatilor din localitatile lor, chiar si acolo unde acestea sunt "intr-o proportie simbolica, pana in 5%", dand ca exemplu Brasov, unde exista inscriptii si in germana si maghiara, desi germanii sunt in proportie de 1-2%, iar maghiarii sub 10%.

"Este un lucru laudabil si de urmat", a spus Frunda, care a adaugat ca, in calitate de "veteran", sfatuieste "generatia noua" de reprezentanti ai comunitatilor minoritare sa duca mai departe ceea ce a inceput generatia veche, "pe aceeasi metoda, a politicii rationale".

In cadrul aceluiasi seminar, Szekely Istvan, reprezentantul Departamentului pentru Relatii Interetnice al Guvernului, a declarat, de asemenea, ca este nevoie de "reconsiderarea pragurilor instituite", pentru ca se inregistreaza "anomalii".

El a spus ca la Cluj-Napoca exista zeci de mii de maghiari intr-o comunitate compacta, dar acestia nu beneficiaza de drepturile lingvistice prevazute de lege, intrucat reprezinta mai putin de 20% din totalul populatiei, in timp ce comunitati maghiare mai mici numeric, din comune si orase, au posibilitatea de a amplasa, spre exemplu, placute cu numele localitatilor si in limba lor, pentru ca depasesc pragul cerut de lege.

Potrivit Legii administratiei publice locale 215/2001, "in unitatile administrativ-teritoriale in care cetatenii apartinand minoritatilor nationale au o pondere de peste 20% din numarul locuitorilor, autoritatile administratiei publice locale vor asigura folosirea, in raporturile cu acestia, si a limbii materne, in conformitate cu prevederile Constitutiei, ale prezentei legi si ale conventiilor internationale la care Romania este parte".

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1582 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    altu... (Vineri, 5 septembrie 2014, 15:21)

    sascha [utilizator]

    pai daca-i putini ..sorta inseamna ca nu mai sunt importanti si inseamna ca, in sfarsit am terminat cu "minoritatile".

    De ce nu-l putem 0.5% ca sa fie si Dom' Frunda multumit.

    Auzi la el, il coboram de la 20 la 15 ca altfel ne pierdem obiectu' muncii.
    • +3 (3 voturi)    
      Baietii dau forja tare (Vineri, 5 septembrie 2014, 16:44)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui sascha

      Ca sponsorul principal, Putin, pierde deja teren, acum latra si ei sperand ca le mai pica ceva.
      Maghiarii din Ungaria nu vor Transilvania. Maghiarii din Romania coexista in pace alaturi de romani. Liderii ambilor insa sunt marionetele FSB. Ramane de vazut cum vor fi dati jos, stampile sau plumb?
    • 0 (0 voturi)    
      democratie (Vineri, 5 septembrie 2014, 17:01)

      Inuka [utilizator] i-a raspuns lui sascha

      Ok, si noi vrem prag de 10% la alegerile parlamentare.
      Pune amandoua propunerile pe o hartie si hai sa facem referendum in intreaga tara sa vedem ce iese.
      • 0 (0 voturi)    
        ce ai spune tu de a treia propunere (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:46)

        Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

        Și anume introducerea pedepsei cu moartea pt corupție, înaltă trădare de țară, atestare la integritatea teritoriala a tarii și delapidare de fonduri publice? Acestea sunt mai grave decât crima pentru ca de fapt omoară mai mulți oameni luându-le mâncarea sau medicamentele.
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Vineri, 5 septembrie 2014, 15:31)

    Adrian_. [utilizator]

    intrebare: masura asta presupune cheltuieli suplimentare?

    daca da propun 2 solutii :)

    sa vina Ungaria cu un program de asistenza a ungurilor din Romania. 1% din PIB-ul Ungariei sa fie dat Romaniei pentru a asigura servici in limba maghiara comunitatii de unguri din Romania.

    S-au sa plateasca ungurii taxe mai mari pentru a acoperi costurile suplimentare.

    Am si un dubiu: cumva aceste masuri produc avantaje pe criterii etnice la angajarea in administratie?
    • +2 (2 voturi)    
      o observatie interesanta (Vineri, 5 septembrie 2014, 16:21)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      intr-o comunitate mai mica, dar cu 15% maghiari, obligativitatea utilizarii limbii maghiare in administratia publica este de fapt imposibila - daca la primarie ai 10 angajati si aia 15% maghiari sunt toti pensionari, de unde iei tu vorbitori de limba maghiara?..

      oricum, argumentul european (ca imigrantii nu pot interactiona cu institutiile statului) nu se aplica in acest caz - maghiarii sunt toti nascuti si crescuti in Romania, unde este invatamantul obligatoriu include ore de limba romana, deci nu poti ajunge la majorat fara sa fi avut sansa sa inveti limba tarii in care traiesti.
  • +2 (2 voturi)    
    procente (Vineri, 5 septembrie 2014, 15:31)

    TeodorGligor [anonim]

    Toata populatia tarii a scazut nu doar ungurii.
    Procentul de unguri in Romania a ramas la fel ~6-7%.
  • +2 (2 voturi)    
    Gata , incepe si la noi ???????? (Vineri, 5 septembrie 2014, 16:05)

    polonyca [utilizator]

    Vad ca incepe si la noi....cu nemultumiri , cu cereri absurd , cu provocari !!!! Coloana a 5-a....... se misca..:)
  • 0 (0 voturi)    
    Confunda ponderea cu numarul (Vineri, 5 septembrie 2014, 17:00)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Intr-o comunitate ponderea e importanta nu numarul. Altfel am spune de ce un sat are 1 doctor si un oras are 1000. pentru ca doctorii reprezinta un procent definit din totalul populatiei pentru asigurarea unor servicii decente. De altfel domnul Frunda nu are a se plage domnia sa utilizand rar limba Romana, mijlocul sau preferat de comunicare fiind Romana stalcita.
  • 0 (0 voturi)    
    si românii... (Vineri, 5 septembrie 2014, 17:18)

    dana_s [utilizator]

    sunt tot mai putini.
  • +1 (1 vot)    
    Din ce dulap a iesit Ortomedul asta ? (Vineri, 5 septembrie 2014, 18:17)

    Plagarus [utilizator]

    Frunda: „A susţine că România este un stat naţional pur şi simplu nu este adevărat”!!???
    Să învăţăm Biblia cu Ion Iliescu !
    Printre amendamentele sale UDMR-ul il sustinea si pe cel privind eliminarea obligativităţii depunerii declaraţiilor de avere pentru candidaţii la alegeri. !
    Un alt amendament al UDMR-ului se referea la eliminarea posibilităţii ca declaraţiile de avere să fie postate pe internet !!
    Tov. Frunda este consilierul juridic al " doctorului " Viorel !