Victor Ponta: Justitia lucreaza in ritmul cunoscut si o sa traga la raspundere vinovatii peste 100 de ani

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 5 septembrie 2014, 14:34 Actualitate | Esenţial

Premierul Victor Ponta si-a exprimat nemultumirea, vineri, fata de activitatea justitiei care, in opinia sa, o sa traga la raspundere persoane vinovate "peste 100 de ani", seful Executivului dand ca exemplu in acest sens cazul fostului presedinte al CNAS Lucian Duta, acuzat de coruptie, transmite Mediafax.

Aceste afirmatii au fost facute de seful Executivului, vineri, la Palatul Victoria, cu ocazia semnarii unui acord-cadru intre Compania Nationala Posta Romana si Casa Nationala de Asigurari de Sanatate (CNAS) privind distribuirea cardurilor de sanatate la nivel national.

"A fost o poveste destul de lunga si extrem de dificila. Vreau sa stiti ca am pierdut peste un an de zile in implementarea acestui proiect extrem de important, din cauza unor fapte grave de coruptie, comise de catre fosta conducere a Casei, de catre domnul Duta. Sigur, justitia lucreaza in ritmul sau cunoscut si o sa traga la raspundere peste 100 de ani pe cei care au gresit. Important este ca am pierdut un an, pe care l-am recuperat", a spus Ponta.

Guvernul a sesizat in urma cu un an Directia Nationala Anticoruptie pentru nereguli in atribuirea contractului pentru cardul national de sanatate, cu efecte in neimplementarea proiectului si determinarea unei pagube de peste 1,2 milioane euro, comise de fostul presedinte CNAS Lucian Duta.

Neregulile au fost sesizate de catre inspectorii Corpului de Control al prim-ministrului, intr-un raport redactat in urma cu aproape o luna.

Controlul a fost efectuat la Ministerul Sanatatii, Casa Nationala a Asigurarilor de Sanatate (CNAS) si Imprimeria Nationala privind respectarea cadrului organizatoric si functional pentru introducerea cardului national de asigurari sociale de sanatate. In perioada supusa controlului, functia de presedinte CNAS a fost ocupata de Lucian Duta (10 decembrie 2009 - 8 mai 2012), Dorin Ionescu interimar (director general, 9-24 mai 2012) si Doru Badescu (25 mai 2012 - 13 iunie 2013).

In document se arata ca introducerea cardului a fost aprobata, in sedinta de guvern, la inceputul lunii septembrie 2010, prin memorandum aprobat de premierul Emil Boc, initiat de ministrul Sanatatii Attila Cseke si seful CNAS, Lucian Duta, fiind stabilita producerea cardurilor incepand cu ianuarie 2011 intr-un ritm de un milion carduri lunar, astfel incat toti cei 18,5 milioane de asigurati, la care se face referire in memorandum, sa fie acoperiti in 18-19 luni.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3781 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    daca voi ii puneti bete in roate... (Vineri, 5 septembrie 2014, 14:40)

    qwerasdf [utilizator]

    si tu vei fi tras la raspundere pentru plagiat, Victor Viorel Ponta, peste 100 de ani, in acest ritm. Coruptii si penalii se stiu cu musca pe caciula.
  • +13 (13 voturi)    
    ai rabdare copiatorule (Vineri, 5 septembrie 2014, 14:48)

    tenere [utilizator]

    vor ajunge si la tine in timp util, discuta in prealabil cu felix si ia-ti hainute groase
  • +11 (11 voturi)    
    /// (Vineri, 5 septembrie 2014, 14:54)

    hmara [utilizator]

    De ce nu te referi si la Ghita sau altii apropiati de-ai tai, care au de peste 8-9 ani procese deschise.
    Vrei sa incepi chiar cu Duta, care este in judecata doar de 1-2 ani?
    Ce scursura esti ponta.
    Unde este echilibrul moral, etic, professional, etc pe care ar trebui sa-l aiba un pm??
  • +16 (16 voturi)    
    Pt dvs sper sa lucreze mai repede ! (Vineri, 5 septembrie 2014, 15:10)

    bran [utilizator]

    Sper ca Justitia sa lucreze mai repede in cazul traficului de influenta gen Duicu . Sa nu uitam de scutirea unor sute de milioane a Rompetrol anul acesta . A sa nu uit, o sa pierzi alegerile indiferent cate pomeni electorale o sa dai .
  • +10 (10 voturi)    
    D-lui Victor Ponta (Vineri, 5 septembrie 2014, 15:12)

    PaulX [utilizator]

    Ati uitat cand mergeati voi cei din PSD in Arges ca sa faceti cordon in jurul unui infractor din Consiliul Judetean (parca era chiar Constantin Nicolescu - nu-mi mai aduc aminte) asa ca orice spuneti legat de justitie e egal cu zero. 100 de ani e mai bine decat nimic. Dar nu e chiar 100 de ani - sa ne uitam la cazul Voiculescu. Sau 100 de ani sunt doar o dorinta a viitorului fost candidat la presedentie?
  • +8 (8 voturi)    
    mototol (Vineri, 5 septembrie 2014, 15:21)

    Europiu [utilizator]

    E foarte bine ca primul ministru se plange de activitatea unuia din ministerele lui.

    Nene Plagiatorule, vrei sa-ti spun eu ce se face in tari civilizate in situatii din astea? Se destituie ministrul Justitiei. Asta, daca ai barabule in chilotei. Dar noi stim ca nu le ai, si in afara de a da din papagal, nu esti in stare de nimic.
  • +8 (8 voturi)    
    . (Vineri, 5 septembrie 2014, 15:27)

    I [utilizator]

    nu stiu Viorele, parca PSD-ul mergea in gasca la tribunal ca sa sperie judecatorii. Ai vorbit cu Nastase si Iliescu? ei ce spun? 100 de ani e prea incet sau prea repede pentru ei? :p
  • +7 (7 voturi)    
    da (Vineri, 5 septembrie 2014, 15:29)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    chiar dragnea invietorul mortilor votanti pe cind?
  • +7 (7 voturi)    
    Justitie peste 100 de ani. (Vineri, 5 septembrie 2014, 15:33)

    MirceaGeorgescu [anonim]

    Sa cred ca Iliescu va trai 185 de ani? o, ce veste minunata!
    • +2 (2 voturi)    
      Suspenda activitatea justitiei pentru 100 de ani (Vineri, 5 septembrie 2014, 22:25)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui MirceaGeorgescu

      O noua ordonanta doar pentru cei alesi.
  • +7 (7 voturi)    
    aha, de asta esti tu asa relaxat? (Vineri, 5 septembrie 2014, 15:33)

    ouyang [utilizator]

    stai calm ca te ajung toate din urma.
  • +5 (5 voturi)    
    Primul Carlan care macane, mac/mac/mac (Vineri, 5 septembrie 2014, 15:51)

    Wanheda [utilizator]

    Lume lumeeee, admirati-l pe inegalabilul poanta, dottorele suprem care se plange ca nu l-a altoit justitia inca.
    @Justitia Romana: faceti un bine tarii si bagati-l pe asta la izolare direct.
  • +10 (10 voturi)    
    Ponta incatusat, peste doar 2 ani (Vineri, 5 septembrie 2014, 16:10)

    Daniels22026 [utilizator]

    22 Decembrie 2016

    Ponta: Ce-am facut eu rau? De ce sint acuzat? Pentru ca am fost anti-basist?! De asta ma pedepsiti? Sint nevinovat! N-am incalcat legea niciodata!

    Judecatorul: Raspundeti la intrebari domnule Ponta. Legate de acordarea ilegala a contractelor. Aparati-va la obiect, pe fond. Dosarul dumneavoastra contine acuzatii concrete. Vorbiti va rog despre faptele din dosar. E in interesul dumneavoastra.

    Ponta: Sint nevinovat! Jos Basescu! Traiasca Romania! Traiasca democratia!

    Judecatorul: Atit aveti de spus in apararea dumneavoastra?

    Ponta: Huooooo! Sint nevinovat! Asta e proces politic. Atita am avut de spus.

    Judecatorul: Multumim domnului Ponta. 20 de ani cu executare pentru subminarea economiei nationale. Confiscarea integrala a averii. Spre invatatura de minte! Aviz amatorilor! La revedere!
  • +4 (4 voturi)    
    Esti 'lacrima" precum esti si "doctor" Viorele! (Vineri, 5 septembrie 2014, 17:57)

    Plagarus [utilizator]

    Oana Stancu: Mihai, numai o clipă - îmi cer iertare. Nu pentru domnul Ponta - am convingerea că dumnealui cunoaşte Constituţia foarte bine -, ci pentru telespectatori, Articolul 132 din Constituţie: "Procurorii îşi desfăşoară activitatea potrivit principiului legalităţii, al imparţialităţii şi al controlului ierarhic, sub autoritatea ministrului justiţiei". Ce înseamnă control ierarhic, dacă nu să îl cheme Cazanciuc pe procurorul general şi să-l întrebe...?
    adik bre nasule (pontak)nu iti potzi controla politic hinu (min. justitiei -cazanciuc) sa faca ceva mishmasuri ca sa scape ilustrii nostrii patroni basma curata?
    ca acu dam cu tine de pamant si-tzi sifonam mecla...pardon imaginea !

    Absolvent de drept, precum Sova de istorie, "doctorul " Viorel uimeste cand "lucreaza " ex :
    - cand primul pas este sa demiti avocatul poporului ca sa nu poata conteste ordonantele pe care le vei emite?
    - ordonante care modificau legea refrendumului ?
  • +1 (1 vot)    
    Gresit ... (Vineri, 5 septembrie 2014, 23:12)

    Eu the first [utilizator]

    ... Ponta si-a exprimat satisfactia, nu nemultumirea, ca i-a iesit macar partial treaba cu sabotarea justitiei, asa ca are sperante sa nu-l mai prinda pe varan coleg de celula.