Avocatul Poporului, Victor Ciorbea, le-a cerut bancilor sa-l pasuiasca pentru o datorie de 1,5 milioane euro - Romania Libera

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 5 septembrie 2014, 14:15 Actualitate | Esenţial

Victor Ciorbea (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Avocatul Poporului, Victor Ciorbea, are de platit rate la banca, lunar, de cel putin 12.000 de euro, in conditiile in care veniturile familiei sale sunt putin peste 3.000 de euro lunar, scrie publicatia Romania Libera. Potrivit acesteia, Ciorbea are credite si imprumuturi in valoare de aproape 1,6 milioane de euro. Victor Ciorbea a declarat pentru ziarul citat: "Sigur ca banca ne-ar putea executa, sa ne ia casa, dar stie si banca: in perioada asta nu ar scoate prea multi bani pe casa. Asa ca avem o perioada de gratie".

Cotidianul Romania Libera scrie ca Avocatul Poporului, Victor Ciorbea, a contractat in 2007 doua credite din care mai are de returnat 536.000 de euro pana in 2024. In 2008, Ciorbea a mai luat doua credite, din care mai are de returnat, pana in 2024, peste 635.000 de euro. Datele au fost mentionate de Ciorbea in declaratia sa de avere depusa in luna mai 2014 in calitate de Avocat al Poporului, noteaza Romania Libera.

In declaratie, Ciorbea precizeaza ca pentru "dobanda aminata la plata" aferenta creditelor, mai are de returnat 267.000 de euro, scrie ziarul. In plus, in urma cu doi ani, Ciorbea a mai imprumutat 65.000 de euro - pe care trebuie sa ii returneze pana la finalul acestui an - si 90.000 de dolari - de returnat pana in 2020.

Publicatia noteaza ca sotia lui Victor Ciorbea, Lacrima, are venituri din avocatura care nu depasesc 20.000 de euro anual, iar Ciorbea nu are alt venit in afara celui de Avocat al Poporului - care este de 1.500 de euro lunar.

Romania Libera relateaza ca Ciorbea mai are o sursa de venit pe care s-ar putea baza in viitor, si anume comisioane de succes in valoare de 1,2 milioane de euro. Victor Ciorbea a declarat pentru ziarul citat ca a reprezentat in instanta clienti "ca sa poata castiga bunuri imobiliare revenᅡdicate, le-au castigat, dar acum trebuie sa astept ca acei clienti sa vanᅡda terenuri sau cladiri ca sa ma poata plati. Dupa cum stiti, piata imobiliara nu merge prea bine".

Victor Ciorbea a explicat pentru publicatia citata: "Nu stiu exact care sunt sumele lunare de achitat, sotia mea se ocupa de aceste credite, ea stie exact. Dar acum nu platim decat o suma simbolica lunar, avem o intelegere cu banca pentru un an sau doi. Sigur ca banca ne-ar putea executa, sa ne ia casa, dar stie si banca: in perioada asta nu ar scoate prea multi bani pe casa. Asa ca avem o perioada de gratie".


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

23457 vizualizari

  • +50 (52 voturi)    
    Credite absolut normale... (Vineri, 5 septembrie 2014, 14:27)

    Johanis [utilizator]

    ca tot omul din popor a luat si el cateva sute de mii spre un milion de la banci.
    • +42 (44 voturi)    
      si asta dar (Vineri, 5 septembrie 2014, 15:35)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      oare ce casa a luat de a ajuns la un asemenea imprumut?
      nu mai face usl-ul o comisie ca la nana sa se vada cum a obtinut asemenea credit?
      sa cheme seful bancii respective la parlament sa ne spuna daca imprumutul n-a fost discretional.
      se aude comisia nana care a ramas fara activitate?
      cum dracu sunt astia votati nu inteleg... cat de spalat pe creier trebuie sa fii ca sa te faci ca nu vezi diferentele...
      • +22 (24 voturi)    
        Garantia e ajutorul dat bancii (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:20)

        Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Banca i-a dat ajutorul cu conditia ca atunci cand are probleme cu legea "avokktul" sa o "ajute".
        Problema e alta: AVEM UN AVOCAT AL POPORULUI CARE E SANTAJABIL. Nu mai e impartial deci e incompatibil cu postul care il ocupa. Jos cu el si altul competent in locul lui.
    • +21 (23 voturi)    
      tot normal (Vineri, 5 septembrie 2014, 16:52)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Si tot normal banca il lasa sa plateasca simbolic un an, doi ani, trei ani... ca asa face cu toata lumea.
    • +10 (12 voturi)    
      Ciorbea datorie de 1,5 milioane euro (Vineri, 5 septembrie 2014, 22:10)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Sotii Ciorbea au de returnat cate 12.000 de euro pe luna, cu toate ca veniturile familiei abia depasesc 3.000 de euro lunar.
      Cele 12.000 de euro calculate de ziaristi.
      Veniturile de 3.000 de euro sunt cica din declaratiile de avere.
      Oricum este bine utilizat de Ponta pentru interes propriu.
    • +7 (7 voturi)    
      Absolut normale la ce venituri are (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 9:21)

      CristiC. [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Cum i-or fi aprobat creditul ala? Ca e o norma a BNR care zice ca rata creditului nu trebuie sa depaseasca cu mult venitul dovedit. Tocmai ca sa se previna spalarea de bani. Nu poti sa te duci cu un salariu de 1500 euro, sa pui o garantie de 10 milioane si sa iei credit 7 milioane.

      Si lui i-au dat de mai multe ori peste venit. Si in urma cu 2 ani desi nu putea sa dea banii inapoi i-au mai dat 155.000 euro.

      Si daca tot castiga atat de bine inainte si acum chiar are nevoie de bani cum de a renuntat la o meserie atat de banoasa pentru Avocatul Poporului la 1500 euro lunar sa riste sa-si piarda casa?

      Ia, nu puneti de-o comisie parlamentara? Cum e posibil asa ceva? Ce-a pazit BNR? Ia vedeti nu e nici un credit de la CEC? Hai ca aveti serios de lucru.
      • +1 (1 vot)    
        raspuns Critic (Duminică, 7 septembrie 2014, 6:57)

        Livut [utilizator] i-a raspuns lui CristiC.

        Ai perfecta dreptate dar in epoca Ponta se poate orice incalcare a legilor pt. oamenii care il slujesc neconditionat
      • +1 (1 vot)    
        . (Duminică, 7 septembrie 2014, 10:49)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui CristiC.

        se sacrifica omul pentru tara, de-aia si cere o perioada de gratie.
  • +38 (40 voturi)    
    Pai ce prieten ai ! (Vineri, 5 septembrie 2014, 14:27)

    NicolaeA [utilizator]

    De ce nu ai vorbit cu prietenul ponta sa-ti dea 2 slujbe; si avocat (al poporului, dupa denumire!) si la ASF ca acolo au salarii babane ! Sau crezi ca vei capata o prima de succes de la ponta pentru activitatea extenuanta de avocat (al poporului, dupa denumire!) !
    • +4 (4 voturi)    
      Waw..... (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 11:13)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Pt presa de investigatie...... asta e o mina de aur !!!!!!!!!:)
  • +47 (49 voturi)    
    eh, acum aveti explicatia! (Vineri, 5 septembrie 2014, 14:27)

    coax [utilizator]

    pentru latratul de fiecare seara de la latrine.. Ce venituri a adus el ca dovada pentru o asa suma imprumutata, este o alta discutie...
  • +37 (39 voturi)    
    Ops (Vineri, 5 septembrie 2014, 14:28)

    VictorS [utilizator]

    si cum a putut lua creditele alea ca vreau si eu?
    cu ce a garantat, cu casa?

    probabil ca are un palat, daca nu, poate se uita un pic DNA pe acolo...
    • +4 (4 voturi)    
      Doamne !!!!! (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 11:11)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

      Si asta e ...PENAL !!!!! Nu am nicio indoiala !!! E o chestier de timp pana ajuge la el DNA-ul....:)))) Da e tare-n clanta si asta....!!!!!
  • +34 (36 voturi)    
    eeee (Vineri, 5 septembrie 2014, 14:29)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    lasa ca vinde democratia din Romania si plateste datoria la banca...
  • +40 (42 voturi)    
    Acesta este avocatul poporului? (Vineri, 5 septembrie 2014, 14:33)

    EllySt [utilizator]

    Vai de poporul care are un asemenea avocat!
    Multumim PSD si d-lui Ponta pentru alegerea facuta.

    Ar fi interesant de stiut pentru ce a facut d-l Ciorbea asemenea credite cand se vorbeste ca sotia are o firma de avocatura.
    Acum se explica de ce d-l Ciorbea nu are timp sa se ocupe de sesizarile la ordonantele de ugenta pe legea invatamantului, traseismul primarilor etc. Este foarte ocupat sa reesaloneze creditele la banca.

    Vad ca este foarte linistit in privinta returnarii. Vorbeste de sume simbolice returnate lunar si ca banca nu-l executa pentru ca nu si-ar putea recupera banii. Pare o persoana care ar vrea sa insele banca si nu una preocupata sa-si achite datoriile conform contractului semnat.
    Asemenea avocat credeti ca poate apara un popor de stihia PSD?
    • +12 (14 voturi)    
      Din pacate l-a pus PNL. (Vineri, 5 septembrie 2014, 18:26)

      gazania [utilizator] i-a raspuns lui EllySt

      Cum si-a propus sa achite ratele stiind ce venit are? Cum naiba sa mai atace psd cand are astfel de datorii?
  • +37 (39 voturi)    
    Ponta va da o amnistie..... (Vineri, 5 septembrie 2014, 14:39)

    marcus61 [utilizator]

    pentru bietul om si un post mai gras ca de , este de comitet, fidel si ascultator.
    Manca-l-ar camatarii!
  • +32 (34 voturi)    
    griji (Vineri, 5 septembrie 2014, 14:41)

    micul_licurici [utilizator]

    Omu are probleme importante la care sa se gandeasca si noi il stresam cu prostii de genul ordonantei de urgenta care permite traseismul politic.

    Cand ai fost avocatul unor clienti care au sa-ti dea comisioane de 1,2 mil EUR, dupa cum zice el, cam ce tragere de inima ai sa fii avocatul unui client (poporul) care te plateste cu 1500 Eur/ luna ?
  • +30 (32 voturi)    
    Ciorbeo, stai linistit! (Vineri, 5 septembrie 2014, 14:42)

    trigger [utilizator]

    Da/// ponta o ordonanta de urgenta si te scuteste de plata creditelor.
    Si pentru ca ești băiat valabil, o sa mai dea o ordonanța cum ca banca îți datorează 5 milioane de euroi....
    • +5 (7 voturi)    
      pentru hotnews: (Vineri, 5 septembrie 2014, 15:51)

      trigger [utilizator] i-a raspuns lui trigger

      Chiar nu merita sa modificați numele lui ponta in mesajul postat de mine.
      Nu a fost nici o greșeală si recunosc ca am plagiat.
      Altcineva i l-a dat înaintea mea.
      Si dacă o sa-l întâlnesc vreodată , o sa il strig pe nume (fara sa încurc literele) si o sa ii ofer un pahar de apa plata cu ... lămâie .
      Are voie sa bea, nu?
  • +15 (19 voturi)    
    Sa-l pasuiasca (Vineri, 5 septembrie 2014, 14:43)

    KostasP [utilizator]

    Pana ia leafa.
  • +22 (24 voturi)    
    /// (Vineri, 5 septembrie 2014, 14:50)

    hmara [utilizator]

    Cu asta te ocupi tu?
    De asta nu ai timp sa-ti faci treaba pt care esti platit?
    ///
  • +19 (21 voturi)    
    ... (Vineri, 5 septembrie 2014, 14:57)

    uncetateansimplu [utilizator]

    Asa se explica de ce este asa umil!
  • +22 (24 voturi)    
    De ce "face frumos" Domnul Ciorbea ? (Vineri, 5 septembrie 2014, 14:58)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Mana care imprumuta este deasupra mainii care se imprumuta.... spunea Napoleon.
  • +30 (32 voturi)    
    Precizari?? (Vineri, 5 septembrie 2014, 15:01)

    Stefan85 [utilizator]

    Credite luate in calitate de persoana fizica sau persoana juridica? La o simpla aruncatura de mouse la o banca se vede ca la un credit ipotecar poti lua MAXIM 200.000 euro cu un venit minim de 2500 euro. Cum a luat asemenea sume, de la ce banca, ce garantii a avut, dar mai important pt ce i-au trebuit atatia bani?
    • +17 (19 voturi)    
      un pic de documentare pe acest caz (Vineri, 5 septembrie 2014, 15:16)

      andix [utilizator] i-a raspuns lui Stefan85

      nu conteaza la ce ii trebuie, si nici cat ofera o banca (eu daca am un venit mare si garantii o sa pot sa iau si o suma mai mare de la banca) omul are dreptul sa face ce vrea cu banii..
      eu vad problema in diferentele care apar intre cat are de platit si ce venituri are. ma gandesc ca nici un bancher normal nu imi da mie un imprumut de 1 mil de euro daca eu ii spun ca lucrez sofer pe caruta (nu vreau sa aduc nicio ofensa cuiva, ci doar sa evidentiez cazul meu) si ca stai intr-o garsoniera. asa ca pobabil are venituri nedeclarate sau atunci cand a luat acel credit a dus documente neconforme sau supraevaluate, sau a facut trafic de influenta-primind o suma mare de bani datorita relatiilor fara a avea un fundament economic.

      da mai exista si varianta sa fi avut la momentul respectiv venituri care sa acopere imprumutul si el sa fi garantat cu un bun oarecum supraevaluat dar si asa banca ar putea la orice ora sa execute bunul sau macar sa vanda dosarul de creanta.
      • +20 (22 voturi)    
        influentabil (Vineri, 5 septembrie 2014, 16:16)

        truc [utilizator] i-a raspuns lui andix

        Exact, nu conteaza cum a luat banii. Problema majora este venitul care il are si suma care trebuie inapoiata. Asta face din avocatul poporului un om usor influentabil.
        • +1 (1 vot)    
          :( (Duminică, 7 septembrie 2014, 10:55)

          tirolez [utilizator] i-a raspuns lui truc

          Daca avea venit/garantii sa execute garantiile alea daca existau intr-adevar.

          Cineva ar trebui sa raspunda si sa se ia masuri sa nu se mai intample. Cum credeti ca au dat faliment bancile in anii '90? Tot cu scheme din astea. Dacia Felix, Columna Bank, Bancorex. Mi se pare chiar foarte grav ca inca se mai intampla.
    • +17 (19 voturi)    
      O comisie parlamentara ceva.. (Vineri, 5 septembrie 2014, 16:18)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Stefan85

      ..care sa analizeze modul in care a fost acordat acest credit (asa cum s-a intamplat si cu fi-sa lu' Basescu)?
  • +33 (35 voturi)    
    la prostul tv-A3 (Vineri, 5 septembrie 2014, 15:38)

    mos ion roata [utilizator]

    Ciorbea,facea ca trenul ca cineva i-a dat lui Basescu (fiica) credit de un milion de euro pentru terenul de la Nana.Lui cine i-a dat?
  • +25 (27 voturi)    
    PARCA ... (Vineri, 5 septembrie 2014, 15:53)

    falcoind [utilizator]

    Asta era ala de pe vremea cind era prim ministru zicea ca are doar un apartament si o dacie din 1900 toamna, CARE E BANCA CARE I-A DAT CREDITU, nu de alta dar eu ma chinui de 1 an sa fac rost de 50 000 euro pt investitii puneam garantie o casa evaluata de banca in 2012 la 250 mii euro si venituri care is peste a lui Ciorbea singura conditie din partea mea fiind 5% dobanda, BRD: "va dam prima casa in lei ,4,89%" nu multam am casa, ING : "nu putem pt investitii avem doar cu 9-10% doar prima casa e sub 5%" , Nu multam la dobanda asta sa te stergi pe cur cu ei. BCR: "a nu se poate pt investitii la dobanda asta , nu vreti o prima casa?" NUUUUUUUUUUUUUUUUU , idiotilor am casa vreau sa produc daca mai ma plimbati mult (2 ani ) am bani si ma doare in cur de voi care inafara de prima casa nu mai stiiti nimic.

    Bine ca la asta i-ati dat 1 milion si de euro ca sa ce ?? A creat macar un loc de munca din bani aia??? Ce sanse aveti sa mai vedeti inapoi vreodata aceei banii?? Cine plateste sutele si miile de gaurii facute in sistemul bancar de cei ca Ciorbea??? L-ati dat afara macar pe idiotul care i-a semnat creditul??

    Si daca mai vreti lista de intrebari poate continua.
  • +16 (18 voturi)    
    Soluția e simplă (Vineri, 5 septembrie 2014, 16:22)

    Buerebista [utilizator]

    Emiterea de către guvern a unei Ordonanțe de Urgență care sa prevadă Amnistia fiscală pentru Avocatul poporului.

    - sper să nu o ia cineva de bună -
  • +13 (15 voturi)    
    Victore ai grija de copilul Viorel si esti solvabi (Vineri, 5 septembrie 2014, 18:03)

    Plagarus [utilizator]

    Votacii PSD-ului pot cotiza pt. Victoras, ca merita recunostintza sa !
    • +2 (2 voturi)    
      ! (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 19:30)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Toti astia cu numele de Victor imi dau fiori reci...
  • +17 (19 voturi)    
    TURB e al naibi de frustrant (Vineri, 5 septembrie 2014, 19:31)

    falcoind [utilizator]

    Iti vine sa turbi cind auzi ce fac astia, cum dracu a putut lua asta 1,6 milioane de euro credit de la care nenorocita de banca? Asta nu a creat un loc de munca din bani aia , ce mai apare in declaratia lui de avere pe ce i-a cheltuit, sau si mai bine in contractu de imprumut tre sa apara pe ce i-a dat. Daca primeam in primavara 50 000 de euro as mai fi dat de lucru la 3-4 oameni macar. Va dati seama cit inseamna 1,6 milioane de euro 10 oameni la 2000 RON lunar timp de 360 de luni adica 30 de ani e monstruozitate nu se poate asa ceva e inadmisibil in orice stat de drept nu exista sa nu fi falsificat nici un document pt acel credit , nu exista . Si e doar unul din miile de excroci din aceasta tara , DNA justitie fati datoria f... da f... sa nu isi mai revin nici stranepoti lor astia toaca complect o tara intreaga.

    CUM POTI SA II PENALIZEZI PE ASTIA? CUM ?? are cineva o solutie? Eu ma bag , hai sa facem ceva deja e prea mult ,AJUNGE.
    • +2 (2 voturi)    
      E timpul (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 18:40)

      kingfisher [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Si eu ma bag! Hai, ca nu se mai poate cu javrele astea!
  • +14 (16 voturi)    
    Cum poiti sa fii toata viata BUGETAR (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:45)

    alex4321 [utilizator]

    Cum poiti sa fii toata viata BUGETAR

    si "sa poti lua" 1.5 milioane de EU credit?

    Alo DNA?????
  • +10 (12 voturi)    
    "avem o intelegere cu banca pentru un an sau doi" (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 0:56)

    ofCAER [utilizator]

    Dincolo de toate adevarurile scrise mai sus, reflectati asupra "un an sau doi"; nici macar atita nu stie! Va dati seama cit este de atent si de exact acest jurist uns avocatul poporului?! Cu cit discernamint studiaza si analizeaza asta legile statului si petitiile poporului?! Urmasul Seniorului, puah, gretos...
    • +5 (5 voturi)    
      :-)) (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 9:45)

      Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      " un an sau doi"... in funcție de cum cîștigătorii alegerile! Normal ca nu știe ce ii aduce ziua de mâine! dacă pierde psd-ul, se duce naibi "intelegerea" cu banca...
    • +6 (6 voturi)    
      Abuz în funcţie (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 11:21)

      m.cobzaru [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      Abuz şi evaziune fiscală. Acţiune DNA.
  • +6 (6 voturi)    
    Alt "demnitar"... (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 12:32)

    John M. [utilizator]

    Vai de capul lor de cioflingari...
  • +2 (2 voturi)    
    Tara vanduta (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 18:25)

    Vlad-I [utilizator]

    Omul asta este incapabil sa isi indeplineasca functia de avocat, cum sa supere el puterea ?

    asa zisul avocat al poporului are pantolonii cazuti, omul a acceptat functia la intelegere cu psd, se face ca ploua si partidul-stat in ofera unele farimituri sa-si rezolve situatia personala grava.

    este un om de paie.
  • +1 (1 vot)    
    Va mai amintiti? a fost prim ministru! (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 18:35)

    analiza [utilizator]

    Iata ce specimen avem!
    Comentariile sunt de prisos. Sper ca ANI sa poata interveni.
    Nu cred ca poate obtine nici certificat ORNISS! oare nu este o conditie de incompatibilitate?
    Ceva trebuie facut: nu suntem chiar Botswana... sau poate suntem?
  • +2 (2 voturi)    
    Halal (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 18:49)

    kingfisher [utilizator]

    Asta a fost prim-ministrul Romaniei! Ordinarul asta ar fi trebuit sa tina tara pe plus dar el nu e in stare sa-si tina bugetul familiei pe plus! Ce pretentii sa avem de la parazitii astia? Pasuit 2 ani? Ce banca face chestia asta? La antena 3 se da mare cunoscator si el e ultimul falit! Votati-i in continuare si apoi plangeti ca nu au copiii vostri viitor!
  • +2 (2 voturi)    
    comentariu (Duminică, 7 septembrie 2014, 6:54)

    Livut [utilizator]

    Ciorbea dovedeste ca e o nulitate chiar cu propriu credit
    il va plati din banii nostri datorita marinimiei lui Ponta - Normal serviciile aduse PSD de Ciorbea sunt mari si trebuiesc recompensate
  • +1 (1 vot)    
    Ar trebui facut ceva mai mult! (Duminică, 7 septembrie 2014, 10:12)

    Azra [utilizator]

    Oare dl. Ciorbea, cand a contractat acel imprumut nu stia ca trebuie sa te intinzi doar cat iti este plapoma? Pe ce s-a bazat el atunci , ce venituri avea pentru a putea plati o rata lunara la banca de 12.000 de euro?! Este imens! Ar trebui ca autoritatile competente ale statului sa se uite putin peste veniturile sale din perioada cand a contractat imprumutul si vazut si cu ce l-a garantat.
    Asa cum se prezinta lucrurile acum, raportat la veniturile pe care le are in prezent(3000 euro pe luna,pentru familie), exista toate premisele si riscurile unor eventuale actiuni de santaj la adresa dansului, vazand si functia publica importanta pe care o detine.Ar trebui protejat si dansul si autoritatea de stat pe care o reprezinta. Asa s-ar proceda in orice stat de drept.