Corina Cretu va fi comisar european din partea Romaniei - oficial

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 5 septembrie 2014, 13:26 Actualitate | Esenţial

Interviu Juncker - Corina Cretu
Foto: Twitter
Presedintele ales al Comisiei Europene Jean-Claude Juncker i-a transmis vineri premierului italian Matteo Renzi, a carui tara asigura presedintia Uniunii Europene, lista cu comisarii europeni, in randul carora figureaza si Corina Cretu.

Lista nu contine si portofoliile atribuite fiecarui comisar european.

"Consiliul UE trebuie sa avizeze aceasta lista, potrivit articolului 17(7) din Tratatul Uniunii Europene, dupa care lista va fi publicata in Monitorul Oficial al UE. Dupa aceasta, presedintele-ales Juncker intentioneaza sa anunte distribuirea portofoliilor si modul in care intentioneaza sa organizeze activitatea viitoarei Comisii Europene. Acest lucru nu este asteptat mai devreme de mijlocul saptamanii viitoare", potrivit unui comunicat al Comisiei.

Iata mai jos lista viitorilor comisari europeni:
  • Vytenis ANDRIUKAITIS (Lituania)
  • Andrus ANSIP (Estonia)
  • Miguel ARIAS CANETE (Spania)
  • Dimitris AVRAMOPOULOS (Grecia)
  • Elzbieta BIENKOWSKA (Polonia)
  • Alenka BRATUSEK (Slovenia)
  • Corina CRETU (Romania)
  • Valdis DOMBROVSKIS (Letonia)
  • Kristalina GEORGIEVA (Bulgaria)
  • Johannes HAHN (Austria)
  • Jonathan HILL (Marea Britanie)
  • Phil HOGAN (Irlanda)
  • Vera JOUROVA (Cehia)
  • Jyrki KATAINEN (Finlanda)
  • Cecilia MALMSTROM (Suedia)
  • Neven MIMICA (Croatia)
  • Carlos MOEDAS (Portugalia)
  • Pierre MOSCOVICI (Franta)
  • Tibor NAVRACSICS (Ungaria)
  • Gunther OETTINGER (Germania)
  • Maros SEFCOVIC (Slovacia)
  • Christos STYLIANIDES (Cipru)
  • Marianne THYSSEN (Belgia)
  • Frans TIMMERMANS (Olanda)
  • Karmenu VELLA (Malta)
  • Margrethe VESTAGER (Danemarca)

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

16038 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    de ce Corina Crețu (Vineri, 5 septembrie 2014, 13:42)

    Mariicaialbastri [utilizator]

    primește un portofoliu de doi bani?
    Uite de aia că și-a dat cu firma-n cap în trecut și nimeni nu iartă și nu uită în diplomația internațională și europeană. Unui om cu reputație proastă îi dai o poziție unde nu poate să facă rău:

    http://www.realitatea.net/corina-cretu-colin-powell-noi-mailuri-publicatre-de-hacker_1240709.html

    http://www.dailymail.co.uk/news/article-2382681/Colin-Powell-admits-sending-personal-emails-Romanian-diplomat-DENIES-having-affair-hacker-threatens-leak-intimate-messages.html
  • +10 (14 voturi)    
    ce pierdere pentru RO (Vineri, 5 septembrie 2014, 13:47)

    ..13 [utilizator]

    uite ce scrie presa despre noul comisar care urmeaza sa primeasca portofoliul legat de agricultura

    Brussels officials said that Mr Hogan, a former environment minister, remains a strong contender for the post of Agriculture Commissioner which controls up to 40pc of the EU's annual budget of €150bn and carries considerable clout across the entire EU system.

    His hopes have been buoyed by the Romanian government signal that they may not renew the mandate of their current Commissioner, Dacian Ciolos. who holds the agriculture post, and send a woman in his place.

    ...
    Officials pointed to Irish support for Mr Juncker's presidential candidacy from day one, in spite of trenchant British opposition, and Taoiseach Enda Kenny's links with the EPP/ Christian Democrat group, to which Mr Juncker was also allied. - See more at: http://www.independent.ie/irish-news/politics/phil-hogans-big-job-interview-in-brussels-30560917.html#sthash.nWC7VQaK.dpuf
  • +7 (11 voturi)    
    O zi trista (Vineri, 5 septembrie 2014, 14:04)

    EllySt [utilizator]

    Este o zi trista pentru mine.
    Romania este reprezentata in Comisia Europeana de o persoana care ar fi trebuit sa dispara din politica imediat ce au fost facute publice acele e-mailuli si poze adresate unui inalt demnitar american casatorit.

    La momentul respectiv mi-am zis ca d-na Cretu a pierdut orice sansa de a fi comisar european (de atunci se auzea ca vizeaza acest post), dar stategia PSD de a nu face public numele propunerii a avut succes. Probabil ca au contat foarte multe si acele negocieri intense ale PM. Si astfel a fost propulsata sa ne reprezinte in Comisia Europeana una dintre merituasele posesoare ale distinctiei Steaua Romaniei .

    Oricum nu este un lucru bun ca la nivelul CE nu sunt criterii mai dure privind calitatile profesionale si morale ale membrilor Comisiei.
    Nu stiu cat de fericit este presedintele Comisiei sa aiba in cabinet o asemenea persoana. Noroc ca d-l Ponta si cele 7,4 milioane de ramani sunt fericiti.

    Dupa votul din 2012 si 2014, cred ca meritam o asemenea smetie. Acesta este nivelul nostru (ca popor), acesta este nivelul reprezentantilor nostri.
    • 0 (8 voturi)    
      si daca Juncker (Vineri, 5 septembrie 2014, 15:17)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui EllySt

      i-a calcat pe urmele lui Powell sau intentioneaza sa o faca?

      Mie imi place de Jean-Claude, nu ma intelegeti si el. Dar mai bine imi trag un glonte-n cap decat sa am incredere intr-un politician.
  • +5 (9 voturi)    
    Trebuia (Vineri, 5 septembrie 2014, 14:09)

    Daniels22026 [utilizator]

    De ce nu a fost ales Dacian Ciolos? Pentru ca Romania e reprezentata de regimul Ponta. Corina Cretu a fost dorinta expresa a Romaniei, recomandare discreta dar expresa. E foarte greu de crezut ca cineva bine intentionat s-o fi ales pe Corina dupa criterii de competenta si seriozitate.

    Romania trebuia sa primeasca un mandat. Iar lobby facut de Ponta in favoarea Corinei Cretu, chiar a functionat.
  • +5 (11 voturi)    
    Felicitari domnului Junker... (Vineri, 5 septembrie 2014, 14:33)

    Caligula [utilizator]

    ...pentru numirea unui comisar care nu a fost nominalizat! La urma urmei, putea numi pe oricine daca tot nu respecta regulile.
    • +5 (9 voturi)    
      treaba lui Juncker (Vineri, 5 septembrie 2014, 15:06)

      sascha [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      Hallo, Cretuleasca a fost nominalizata de catre Pontache (vezi ca mai si tipa ca ii strica alde Iohannes apele)...asa ca nu stii despre ce vorbesti.
      treaba lui Juncker doar sa valideze o nominalizare deja facuta...
      Ori, la ce pozitie o primit madam Cretu e clar ca Juncker stie cu ce "poame rare" are de-a face.
      • +2 (2 voturi)    
        Bravo... (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 17:45)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui sascha

        Bine, am inteles, Ponta e cel care nominalizeaza. Ce face parlamentul e doar de ochii lumii - legea e facuta ca sa insele aparentele. Romania e o republica parlamentara doar atunci cand vrea Putin... pardon Ponta...
  • +2 (10 voturi)    
    D-na Comisar (General) (Vineri, 5 septembrie 2014, 14:47)

    KostasP [utilizator]

    Cretu. E bine si la vara cald.
  • -4 (10 voturi)    
    Ce, au şi început plânsetele... (Vineri, 5 septembrie 2014, 15:10)

    Taunele [utilizator]

    ... pe aici? E BIIINEE şi la vară, cald (pt. ca să citez pe cineva de mai sus). Semne bune pt. Prezidenţiale! :-)
  • +9 (11 voturi)    
    penibil (Vineri, 5 septembrie 2014, 15:28)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    in loc de seriosul si competentul ciolos, ajunge comisar matracuca kaghebista cretu, lasa ca e bine, o sa le iasa corectitudinea politica pe nas, le trebuie un numar de femei, asta conteaza, nu competenta,, deja le iese o data cu ''britanicii'', ''olandezii'' si ce or mai fi, de fapt asasini islamici prin siria si irak. Pe cind un comisar tigan, unul arab si u nul in scaun cu rotile? De fapt ar putea numi o tiganca paralitica comisar si si-ar atinge scopul in buna parte.
  • +6 (8 voturi)    
    Hai sa vedem ce fac ceilalti propusi (Vineri, 5 septembrie 2014, 15:36)

    CatalinBanu [anonim]

    Doamna din Suedia era deja comisar la Baross (deci praf in ochi la faza cu Ciolos) : http://en.wikipedia.org/wiki/Cecilia_Malmstr%C3%B6m

    Din Polonia, un fel de Udrea - dar fost ministru al dezvoltarii si viceprimministru - functii importante in guvernul lui Tusk

    Pierre Moscovici (tata Roman) - fost ministru al Afacerilro Europene vreo 5 ani.


    La noi Tanti Cretu - functii mici - oameni mici.
  • +5 (5 voturi)    
    iaca (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 11:29)

    arletty [utilizator]

    imagine (de 2 bani gauriti) a Romaniei. O deloc ilustra incompetenta, cu realizari profesionale/politice zero; uniunea isi califica oamenii la locul de munca ?
  • +4 (4 voturi)    
    Stati linistiti... (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 12:35)

    John M. [utilizator]

    Cuconetul comunist de la Bruxelles are treaba cu intrigi de amor si bani multi. Dupa acest episod trecator n-o sa mai auziti de ea....
  • +2 (2 voturi)    
    o idee creata pentru (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 14:39)

    __alex__ [utilizator]

    UE. Inca doua -trei cu competentele blondei lui ilici si UE se destrama de la sine.