VIDEO Monica Macovei a fost primita de Avocatul Poporului, caruia ii cere sa atace migratia politica a primarilor

de C. Zamfir     HotNews.ro
Joi, 28 august 2014, 12:36 Actualitate | Esenţial


Monica Macovei si sustinatorii ei
Foto: Hotnews
Monica Macovei, candidat independent la presedintie, a fost primita joi de Avocatul Poporului, caruia i-a cerut public, intr-o declaratie in fata institutiei, sa atace la Curtea Constitutionala (CCR) viitoarea ordonanta de urgenta care permite migratia alesilor locali, dupa ce actul normativ va fi adoptat de guvern.

Insotita de un grup de sustinatori, Monica Macovei a protestat fata de PSD in fata sediului Avocatului Poporului, aratind ca PSD este responsabil pentru proiectul de OUG. "Am venit sa depun o cerere la Avocatul Poporului pentru ca, in cazul in care se va adopta aceasta OUG, sa o conteste la CCR", a spus Macovei.

Ea a motivat neconstitutionalitatea proiectul prezentat de Dragnea prin faptul ca Legea alesilor locali se supenda 10 zile, nefiind vorba de o aplicare pentru totdeauna a prevederilor. "Se vorbeste de suspendarea legii pentru 10 zile, deci nu e vorba de o modificare pentru viitor si pentru totdeauna a legii. Aceasta contravine ideii de lege si de stat de drept. In al doilea rind, o lege nu poate fi suspendata numai zece zile, cit sa-ti faci tu treaba, sa-ti aduci primarii, sa le dai banii si sa aduci voturile oamenilor, dupa care sa pui inapoi legea in vigoare", a spus Macovei.



Totodata, ea a aratat ca o eventuala modificare a Legii alesilor locali se poate face doar printr-o lege aprobata de Parlament, nu printr-o OUG.

De asemenea, Monica Macovei a explicat ca o varianta acceptabila ar putea fi declansarea de alegeri locale anticipate in cazurile in care alesii locali vor sa plece la alte partide. "Stop comertului cu primari, pentru ca acest comert inseamna comert cu oameni".

"Protestul meu e fata de PSD", a spus Macovei.

UPDATE. La iesirea de la discutii, Monica Macovei a precizat ca Avocatul Poporului, Victor Ciorbea, a "a promis ca va analiza cererea" ei.

"Mi-a raspuns ca va reflecta, va studia practica, intelege argumentele mele, va studia si practica Curtii Constitutionale. II voi trimite si recomandarile Comisiei de la Venetia privind ordonantele de urgenta", a spus Macovei.

Candidatul independent i-a mai spus Avocatului Poporului ca ii va cere sa conteste la Curtea Constitutionala si ordonanta de urgenta prin care a fost modificata Legea educatiei.

De asemenea, ea s-a declarat pentru modificarea actualului sistem, astfel incat Avocatul Poporului sa nu mai fie ales de catre Parlament, ci direct de catre cetatenii cu drept de vot. "Atunci cand voi deveni presedinta, voi cere ca Avocatul Poporului sa fie ales de popor, sa nu mai fie ales de partidele politice. Sa fie ales de popor si sa reprezinte poporul in toate deciziile pe care le ia", a  mai spus eurodeputatul PDL.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5753 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    Salut (Joi, 28 august 2014, 13:18)

    Catri85 [utilizator]

    demersul d-nei Macovei , dar atat timp cat Avocatul Poporului e sluga lui Ponta , e sortit esecului. Singura solutie este iesirea in strada. Macar sa vada intreaga lume ca nu suntem de acord cu hotiile lor.
  • +16 (18 voturi)    
    Mda, Ciorbea e o sluga a P$D, deci nu va face (Joi, 28 august 2014, 13:48)

    Matrafirefox [utilizator]

    nimic.

    Totusi, e bine ca cineva mai incearca sa faca lichelele P$D-iste sa faca ceva bun pentru tara.
  • +12 (12 voturi)    
    Avocatul Poporului la pachet cu presedintele (Joi, 28 august 2014, 14:09)

    Bwana [utilizator]

    Este de bun simt ca alegerile ptr avocatul poporului sa se faca in aceiasi zi cu prezidentialele...economie la buget si lupta de idei!
  • +10 (12 voturi)    
    Ciorbea (Joi, 28 august 2014, 14:19)

    obs. [utilizator]

    Analizând toate argumentele partilor, am ajuns la concluzia ca nu se impune atacarea la C.C. a O.U.G. acesta va fi răspunsul lui Victor Ciorbea. Doar are școala comunisto, securista si sindicala.
  • +7 (7 voturi)    
    Secaturi, la tot pasul! (Joi, 28 august 2014, 14:58)

    hotnewsfil [utilizator]

    Victor Ciorbea este o secatura.
    In 1990 i s-a acordat, de Iliescu, presedintia CNSLR - fosta 'Confederatia Sindicatelor din Romania' inoita cu falsul 'L' (libere!?).
    !n 1990 si 1991, Ciorbea, impreuna cu sefii altor vreo doua sindicate aparute dupa '89 (tot iliesciene), si-au luat ca sediu 'de comanda' birourile fostilor mari nomenclaturosti din Comitetul Central al PCR (azi, cladirea Min. de Interne), au rechizitionat si fostele secretare ale respectivilor nomenclaturisti.
    Ciorbea l-a pacalit, perfid, pe seniorul Coposu, fiind numit reprezentant al PNTCD, ca primar al capitalei si ca prim-ministru.
    Cand a descoperit ca Ciorbea i-a tras pe sfoara, cei din conducerea PNTCD l-au exclus din partid.
    A facut avocatura aparand mari borfasi.
    A incercat si smecheria de a-i urma lui Radu Rusanu, pe un salariu enorm, desi nu are nicio pregatire in finante.
    I-a inselat pe cei din PNL, avizi sa inregimenteze cat mai multi dusmani ai presedintelui Basescu.
    In urma cu cateva luni, PSD l-a numit Avocatul Poporului ca sa taca, sa nu atace, la CCR, nicio hotarare a lui Viorel.
    Practica neseriozitatea lui Ponta, tratandu-i 'in bascalie' pe cei care ii pun intrebari incomode, referitoare la imobilitatea (mutenia) totala adoptata, ori de cate ori Viorel nesocoteste batjocoritor legile tarii.
    Corbea este avocatul lui Ponta, nu avocatul poporului.
  • +4 (4 voturi)    
    Cine (Joi, 28 august 2014, 15:37)

    KostasP [utilizator]

    Ala cu lentile de fund de sifon sa conteste ceva? Pai cum contesta cum zboara.
  • +2 (2 voturi)    
    Felicitari, Monica Macovei! (Joi, 28 august 2014, 16:28)

    ElaSoare [anonim]

    Asa cum ma asteptam, Monica Macovei e singura care incearca sa faca ceva! Admir tenacitatea ei si sper ca mai multi romani sa-si dea seama ca este singura alternativa. Ceilalti "candidati" de...dreapta (?) ce fac?
    Sunt "ocupati" s-o decredibilizeze pe Monica Macovei... Tuturor le este teama de ea, tuturor hotilor, coruptilor, desigur!
  • 0 (0 voturi)    
    Avocatul narozilor cu care se lauda PSD-eul! (Joi, 28 august 2014, 17:07)

    Plagarus [utilizator]

    Bietul Ciorbea ce rol frumos " juca " odata , dupa un scenariu cu autori necunoscuti deocamdata !