Reactia Ambasadei SUA fata de Ordonanta care da liber migratiei politice: Suntem ingrijorati in legatura cu momentul ales

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 28 august 2014, 10:22 Actualitate | Esenţial

Ambasada Sua
Foto: Hotnews
Ambasada SUA arata intr-o declaratie remisa presei ca "suntem ingrijorati in legatura cu momentul ales" in privinta proiectului de OUG care permite migratia politica a alesilor locali. "Ne-am exprimat in trecut ingrijorarea privind legiferarea unor chestiuni complexe prin ordonante de urgenta", se mai arata in declaratia de presa a Ambasadei SUA.

Reactia vine in timp ce la Guvern are loc o sedinta a Executivului in care e posibil sa fie luat in discutie proiectul de OUG inaintat de Liviu Dragnea.

Declaratia integrala a Ambasadei SUA:

Am auzit argumente pro si contra ordonantei propuse cu privire la alesii locali. Suntem ingrijorati in legatura cu momentul ales. Ne-am exprimat in trecut ingrijorarea privind legiferarea unor chestiuni complexe prin ordonante de urgenta si credem ca masurile de acest fel ar trebui discutate in cadrul unui proces legislativ deschis si transparent care permite organizarea unei dezbateri la care sa poata participa liber toate partidele politice, societatea civila si toate partile interesate.

Context:

Vicepremierul Liviu Dragnea a pus in dezbatere publica un proiect de OUG care permite, timp de 10 zile, migratia alesilor locali. HotNews.ro a aratat care este marea miza pentru PSD: refacerea majoritatilor in consiliile judetene si locale unde PSD a pierdut-o in urma ruperii USL.

Proiectul a fost dur criticat de Opozitie, de societatea civila si de o parte a presei, precum si de Traian Basescu.

Liderii ACL au depus scrisori de protest la ambasadele straine de la Bucuresti, precum si la alte institutii internationale.

Ora 10.43: Guvernul a anuntat ca in sedinta de azi va dezbate proiectul de Ordonanta de Urgenta (OUG) care permite traseismul alesilor locali

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

11410 vizualizari

  • +37 (43 voturi)    
    Practic, americanu' ne zice (Joi, 28 august 2014, 10:33)

    Matrafirefox [utilizator]

    "ba fratilor, da voi chiar sunteti hoti?"
    • +34 (38 voturi)    
      Iar Ponta se jura pe onoarea (Joi, 28 august 2014, 10:47)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      lui Dragnea ca totul e OK...
      Circ curat. Penibil. USA si UE nu dau nici doi bani pe cuvantul lui dom` doctor!!
    • +29 (35 voturi)    
      Dottore in Hotie (Joi, 28 august 2014, 10:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      Ucenicul a invatat bine de la Adelu
    • -23 (23 voturi)    
      si noi ii raspundem (Joi, 28 august 2014, 12:19)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      da, suntem hoti, ne-ati spus si cand ati vazut 2 mil de voturi fraudate la referendum
      • +18 (18 voturi)    
        de ce minti in stilul latrinelor? (Joi, 28 august 2014, 13:14)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        n-au spus niciodata asta.
        au spus ca s-au incalcat legi ca sa se ajunga la referendum.
        ca s-a calcat democratia in picioare.
        eu stiu ca nu va convine cand va trage de urchi dar chiar sa mintiti in halul asta...? :)
        de fapt la ce premier avem, si cum sariti in aparerea lui pe aici nici nu ma mir. minicinosi din toata Romania, uniti-va1 :)
        • -5 (5 voturi)    
          citat (Joi, 28 august 2014, 16:37)

          miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

          Philip Gordon: Ingrijorarile Departamentului de Stat sunt legate de suspiciunea ca la referendum au avut loc fraude de amploare
          cine minte? cine a mintit?
          • +4 (4 voturi)    
            exact stilul latrinist (Joi, 28 august 2014, 17:49)

            sucaa [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

            de la suspiciuni tu declari ca evident a spus ca suntem hoti.
            de la fraude de amploare tu deja spui 2 milioane.
            si tot tu intrebi cine a mintit... :)
            exact acesta este stilul latrinelor. prezinta jumatati de adevar si apoi bombardeaza cu minciuni si deviaza in dictaturi de la o declaratie ambiugua.
            si atunci Gordon s-a plans de mai multe. printre altele ca se incerca schimbarea listelor electorale dupa procesul de vot. si multe alte probleme care ridicau suspiciuni de incercare de fraudare.
            exagerati si mintiti fara niciun pic de jena.
            v-ati batut joc de Romania in 2012 si acum dati vina pe americani ca va trag de urechi...
          • +3 (3 voturi)    
            fraudele in cauza (Joi, 28 august 2014, 17:57)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

            Evident sunt in judetul teleorman..Gorj..Dolj...vrei sa spui ca 7,4 milioane au votat ?....cati din ei erau In Viata ?
            • -2 (2 voturi)    
              .... (Joi, 28 august 2014, 19:37)

              vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              valabil si pt sucaa: vedeti ca nu v-ati pus de acord, mintiti diferit. iar astia acum mor de grija parlamentului, care ar trebui sa legifereze, iar atunci de grija presedintelui a carui suspendare o hotarase parlamentul. curat, murdar, nu?
  • +27 (31 voturi)    
    pfht (Joi, 28 august 2014, 10:36)

    Soljenitin [utilizator]

    Proces legislativ deschis? Transparent? Fara spagi? Fara ilegalitati? Dar bineinteles ca se poate.

    Insa nu la P$D.
  • -28 (38 voturi)    
    ordonanta este o prostie (Joi, 28 august 2014, 10:44)

    jackalphonse [utilizator]

    dar si implicarea ambasadeui USA in asta este o aberatie
    • +12 (14 voturi)    
      ok (Joi, 28 august 2014, 13:15)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      si ne si argumentezi? asa ca sa ne deschizi si noua ochii :)
      • -9 (13 voturi)    
        vezi gitenstein SA. trafic de influenta (Joi, 28 august 2014, 13:47)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        dupa ce a sustinut toate basismele posibile, a devenit sef peste tot ce mai are bani in Romania. in primul rand n am inteles de ce o ambasada fara ambasador are "reactii" intr o tara independenta. nu ti miroase a colonie? acolo sunt guvernatori, nu ambasadori (ca la noi).
        unde era reactia ambasadei prin 2006?
        • +5 (7 voturi)    
          iar inventam? (Joi, 28 august 2014, 14:57)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          explicam unde-i traficl de influenta la gitenstein...
          ai idee cum a ajuns, cine la propus si cine l-a votat la FP?
          si de cand este acolo, ai o cea mai mica dovada ca ne-a luat ceva?
          Iar dupa ce SUA a bagat armamant la noi in tara, dupa ce investesc asa cum trebuie, vezi succesul Ford si nu numai, vrei sa bage capul in pamand cand intr-o tara in care ei au bagat bani se duce democratia de rapa?
          tu daca ai investi intr-o firma, si se apuca directorul general sa-si angajeze toata familia, sa dea afara pe cine vrea el si in scurt timp se duce firma la vale, tu nu spui nimic?
          terminati cu independenta ca nu ti-a stirbit nicio independenta. doar au atras atentia ca nu sunt lucruri normale. colonie vezi la rusi unde nu-ti atraga atentia. trimit direct tancurile.
          ce reactie trebuia sa aiba in 2006?
          aceleasi replici marca latrinatv. insinuari, jumatati de adevar si minciuni.
          cat credeti ca mai tine?
          • +1 (1 vot)    
            stropesti cu scuipat pe forum (Vineri, 29 august 2014, 11:13)

            jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

            parca ti am vorbit de mama, cu atata indarjire aperi treaba asta necurata. vai de voi
  • -28 (38 voturi)    
    lipseste semnatura (Joi, 28 august 2014, 10:46)

    Mazeta [utilizator]

    Cine semnează, tot sub-sub-secretarul ambasadei?
    • -7 (21 voturi)    
      semnatura apartine (Joi, 28 august 2014, 11:12)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      insarcinatului cu afaceri interimar.
      • -18 (20 voturi)    
        femeia de serviciu (Joi, 28 august 2014, 12:20)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        bine ca n-a semnat femeia de serviciu
    • +15 (17 voturi)    
      sa inteleg (Joi, 28 august 2014, 13:16)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca plagiatorul vostru poate incalca legea in functie de cine semneaza la ambasada? :)))
      alt argument mai interesant nu aveti sa-l aparati? :)
      • +6 (8 voturi)    
        N-ai cu cine vorbi (Joi, 28 august 2014, 14:24)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Ei o tin pe-a lor. Cunosc genul asta, putin ratat, putin cu romania mare, cu gura mare, vesnic stiutor de orice, fara bani, si frustrat total.
        Auzi, femeia de serviciu semnind documente inter-tari.
        • +2 (4 voturi)    
          nu (Joi, 28 august 2014, 17:57)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui ac

          pt ca asa se propaga minciuna. cu astia care spun jumatati de masura pe post de adevar si apoi infloresc ca baba de la coltul strazii.
          mazeta de exemplu este stilul mistocar care face misto de tot neavand argumente sa poarte o discutie normala.
          demagogul se descrie singur prin nickname-ul ales.
          in loc sa argumenteze ca ponta are dreptate sa suspende legi inainte de alegeri ei o dau in mistocareala ieftina cu cel care a semnat.
          eu le-am mai zis, pana si femeia de servici de la ambasada SUA este mai cinstita si mai corecta decat orice politician din USL.
  • +30 (34 voturi)    
    si noi ... (Joi, 28 august 2014, 10:50)

    liviu_ [utilizator]

    ponta e atat de disperat sa iasa presedinte....
    ba vrea sa-l suspende cu 2-3 luni inainte de terminarea mandatului (!?!?!?!?!) probabil se teme ca pierde voturi cu cat se amana...
    ba vrea sa dea liber la curvasaria politica (sper ca nici ue sa nu taca din gura)

    omu asta e cel mai penibil si jalnic politician de dupa 89.... (probabil si dinainte).... si concurenta a fost serioasa
    • +13 (13 voturi)    
      Subscriu (Joi, 28 august 2014, 12:03)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Dar populatia care il iubeste? Sa nu rizi. Exista uslamisti care il iubesc pe Ponta. Asa cum este el. Precis pentru ca e mincinos si golan, de asta e apreciat.
  • +23 (27 voturi)    
    SUA (Joi, 28 august 2014, 10:55)

    misa2002_2006 [utilizator]

    Unde mai este libera alegere, daca acum primarii sunt parte dintr-un partid, si prin aceasta ordonanta, sunt CONSTRANSI,PRACTIC-OBLIGATI sa se mute?
    Ce rost mai au atatea partide daca de fiecare data sunt impuse schimbari?
    Ce rost mai au alegerile?
    Populatia este manipulata dupa bunul plac al lui Ponta si Tariceanu!
    Ce treaba are primarul cu partidele de guvernamant?
    Ar trebui ca acestia sa fie apolitici si cu orice partid care este la guvernare sa poata conduce spre binele populatiei si a institutiei care o reprezinta!!!!!
    Alooo!
    Ati depasit orice bun simt!
    Aloo! Acestea sunt abuzuri ale puterii!!!
    Alooo! Pe noi cine ne apara de aceste abuzuri??
  • -22 (34 voturi)    
    sa ni se spuna in clar... (Joi, 28 august 2014, 11:07)

    demaGOGU [utilizator]

    ...daca Parlamentul Romaniei mai poate decide ceva sau trebuie desfiintat, iar ordinele Inaltei Porti implementate telle quelle
    • +22 (26 voturi)    
      pai (Joi, 28 august 2014, 11:17)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      La cate Ordonante de Urgenta au dat guvernele primului-plagiator al tarii, suntand Parlamentul, sunt de acord ca guvernul sa se numeasca Inalta Poarta - oricum, parlamentarii se uita la ea ca la una noua.
      • -18 (18 voturi)    
        mai putine ca boc (Joi, 28 august 2014, 12:21)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        qed
        • -3 (5 voturi)    
          boc isi asuma raspunderea (Joi, 28 august 2014, 12:59)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          fiecare cu fixul lui...
        • +12 (12 voturi)    
          nope (Joi, 28 august 2014, 13:18)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          http://www.gandul.info/politica/guvernarea-de-urgenta-ponta-l-a-depasit-la-ordonate-de-urgenta-pana-si-pe-emil-boc-vezi-frecventa-oug-urilor-din-2009-pana-azi-11193622
          În ce priveşte anul 2012, anul cu trei premieri, Boc se poate lăuda cu o singură ordonanţă dată, MRU cu 13, iar Ponta cu 81 de OUG, dintre care şapte au fost emise în perioada vacanţei parlamentare.
          iar mintiti :))
          m-am obisnuit :)
        • +7 (7 voturi)    
          Mai numarati (Joi, 28 august 2014, 13:31)

          Catri85 [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          va rog........mai cu atentie.
    • +11 (15 voturi)    
      "Inalta poarta" are dreptate (Joi, 28 august 2014, 11:18)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ar fi un beneficiu facut organizatiei tale ca Romania sa aiba un presedinte slab.
    • +8 (14 voturi)    
      Parlamentul e Inutil (Joi, 28 august 2014, 11:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      e tara OUGistan ! http://www.petitieonline.net/petitie/10022136/semnaturi/pg108
    • +17 (21 voturi)    
      /// (Joi, 28 august 2014, 11:23)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Daca acest parlament compus in mare parte din infractori nu isi fac treaba , sunt pus doar e hotie, ce faci gogule? Stai I te uiti ? Tu poate da, altii nu .
      Ai vreo putere asupra lor ? Nu.
      Apelezi si tu la prietenii tai din club. Asa-i ?
      Esti in clubul UE si nato.
      Daca nu poti sa ridici o greutate , nu te spetesti degeaba , ceri ajutor.
      Stiu ca nu te-am lamurit, esti prea neted.
      Dar macar am incercat.
    • +16 (20 voturi)    
      Parlamentul Romaniei, adica banda de talhari (Joi, 28 august 2014, 11:36)

      FPop2013 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Recunosc: nu am nici un fel de respect pentru aceasta sleahta de hoti ordinari, borfasi notorii si escroci nenorociti, adunatura numita parlamentul Romaniei. O ceata de jeguri umane. Evident, postacii platiti de psd sar in apararea alesilor lor iubiti.
    • +23 (25 voturi)    
      Tovarase, (Joi, 28 august 2014, 11:45)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Iti raspund eu, cat se poate de clar!
      In momentul in care Romania a fost acceptata ca membru cu drepturi depline in Uniunea Europeana si-a asumat si obligatiile de a respecta normele de civilizatie si de democratie ale acesteia. Mai mult, si-a asumat obligatia de a respecta cu sfintenie normele civile, sociale, economice, militare, strategice, politice, financiare si juridice care stau la baza functionarii acestei uniuni de state europene.
      Deci Parlamentul Romaniei NU ARE VOIE SI NICI DREPTUL de a vota hotarari care contravin legilor si normelor europene!

      Desigur, in orice tara nemembra UE parlamentul poate sa hotarasca absolaut orice ii trece prin minte; dar in statele membre NUi E VOIE!!! Daca Romania doreste ca parlamentul ei sa fie liber sa legifereze orice porcarie ii cere unul ca Ponta sau ca Dragnea, n-are decat sa ceara mai intai excluderea din UE, dupa aia poate sa faca ce vrea muschiul lui! Problema este ca atunci piata muncii pentru cateva milioane de romani ce lucreaza acum in UE se va inchide, iar pentru o vacanta in Grecia va fi nevoie de viza de la ambasada!

      Ai inteles, tovarase comunist???
      • -4 (8 voturi)    
        Şi ce treabă are ... (Joi, 28 august 2014, 14:37)

        LianBerthold [anonim] i-a raspuns lui ticbis

        ... ambasada SUA cu Uniunea Europeană? că tragerea de urechi vine de la Washington, nu de la Bruxelles, o, tu, înţeleptule cu urechi asineşti!
    • +3 (3 voturi)    
      adevarul este (Joi, 28 august 2014, 13:20)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ca nu mai decide din cauza plagiatorului vostru care conduce numai cu OU.
      dar tu tot demagos si neinformat ai ramas :)))
    • +4 (4 voturi)    
      OUG (Joi, 28 august 2014, 13:29)

      Catri85 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      nu trece prin parlament........deci ce sa decida? Ponta isi face de cap .....si e normal sa -l mai atentioneze cineva.
  • +14 (22 voturi)    
    Si acum (Joi, 28 august 2014, 11:29)

    UltimulStingeLumina [utilizator]

    tot romanul patriot (asistat social si privitor de Antene) o sa se oripileze de amestecul SUA in treburile dragei noastre tarisoare !

    Domne', cine se cred astia? Sa-si vada de treaba lor si sa ne lase-n pace. Ca la noi in tara avem dreptul sa facem ce vrem noi!
    • +5 (5 voturi)    
      Parca am citit asta undeva (Joi, 28 august 2014, 14:26)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui UltimulStingeLumina

      "Nu voi, stimabile, să ştiu de Europa d-tale, eu voi să ştiu de România mea şi numai de România... Progresul, stimabile, progresul! În zadar, veniţi cu gogoriţe, cu invenţiuni antipatriotice, cu Europa, ca să amăgiţi opinia publică..."
      (Caţavencu, întrerupându-l lătrător pe Farfuridi)
  • +16 (18 voturi)    
    Solutii de democratizare reala a RO.Votul cu capul (Joi, 28 august 2014, 11:32)

    Plagarus [utilizator]

    Solutii ?
    Mergeti si votati partidul care "fura mai putin" de parca hotia ar avea culoare politica .
    Viciul este de sistem -si deci sistemul trebuie schimbat ( nu doar palaria unui partid sau altul ) si nu cu partide extremiste ci miscari ale societatii civile . Iata un exemplu :
    Italia-Movimento Cinque Stelle , miscare infiintata in urma cu 2 ani astazi are 160 in parlamentul italian ( 25% din electorat )
    -candidatii sunt mai intai alesi in circumscriptii prin vot pe net , de catre inscrisii in aceasta miscare ( nu alesi de la centru pe lista unica ) ei trebuie sa intruneasca 3 conditii :
    1) nu au fost condamnati si nu au procese in curs .
    2) nu au facut NICIODATA parte dintr-un partid politic .
    3) accepta limita de maxim 2 MANDATE impusa de miscare .
    In Romania nu exista inca germenii unei manifestari de genul asta iar armele noastre impotriva sistemului sunt putine poate doar una : NELEGITIMAREA ."(i fully agree )
    • +7 (7 voturi)    
      super! (Joi, 28 august 2014, 12:14)

      Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ce tare! imi place ideea. iti multumesc pentru ca ai vorbit despre ea.
    • +2 (2 voturi)    
      problema e are cineva aceasta informatie????? (Joi, 28 august 2014, 15:38)

      misa2002_2006 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      da, sunt de acord.. sa votez partidul ce cei mai putini puscariabili,
      dar vreau sa stiu daca mai exista un astfel de partid si daca gasim undeva informatii despre cazierul tuturor celor care il formeaza.
      astea sunt sf-uri!
      n-ai sa vezi..
      ex: a stiut cineva de copy-paste-ul lui Ponta pana sa fie numit prim-ministrul tarii? a fost scris undeva? a rasuflat careva aceasta informatie?
      sau ca si-a batut cu bestialitate parintii? a stiut careva pana anul trecut?
      asta ar trebui prevazut prin lege!
      si cine sa o dea? jepcarii astia?
      astea sunt glume..
  • +11 (17 voturi)    
    Re: SUA (Joi, 28 august 2014, 11:35)

    misa2002_2006 [utilizator]

    ar trebui ca acest guvern sa fie dizolvat!!!!!!!!!!!!
    romani nu mai stati in case!
    trebuie sa ne mobilizam! nu Antenele ne conduc! Demonstrati!
    Aveti ocazia sa iesiti in strada sa va cereti drepturile!
    astia ne-o coc si daca nu luam atitudine vom trai un nesfarsit timp de sacrificiu pt prostul management al bunurilor tarii si al economiei..
    nu isi urmaresc decat prorpiile interese si afaceri..priviti cati sunt ridicati si verificati!
    asta este guvernul in care noi ar trebui sa avem incredere? cand suntem furati zilnic de cei ce ne legiuiesc, noi stam cu bratele in san si privim?
    doar atat mai putem?
    asta dovedeste ca revolutia nu a fost un lucru spontan, ci o lovitura de stat data de Iliescu si sleapca lui!
    • -8 (10 voturi)    
      Guvernul NU se dizolva! Doar Parlamentul! (Joi, 28 august 2014, 12:59)

      Taunele [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

      "Istetule"! Habar nu ai despre legile romanesti, dar iti dai, si tu, cu parerea... Cam asta e nivelul vostru, al iubitorilor de marinari si anumite blonde, LOL!!!
      • +2 (2 voturi)    
        aha (Joi, 28 august 2014, 18:07)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Taunele

        brusc cunoasteti legile romanesti?
        dar daca se suspenda o lege este ok?
        ce ai spune, acum ca s-a deschis cutia pandorei, ca pontalaul sa dea o OU care spune ca in zilele in care au loc alegeri se voteaza doar cu carnetul de partid pe care scrie PSD?
        in rest zilelor oricine are dreptul sa voteze :)
        ati sarit repede pe o exprimare incercand sa va aratati superioritatea...
        si nu-l certa prea tare ca pontalaul vostru poate da o OU care va permite dizolvarea guvernului daca nu apartine psd-ului :)))
        in Romania acum se intampla multe lucruri ilogice. legea se respecta de catre protejatii tai doar cand ii avantajeaza.
        folosesc DNA-ul cand vor sa toarn un basist, dar tipa la DNA cand este anchetat un pesedist.
        este bine sa nu se mute primarii de la un partid la altul cand ei sunt in opozitie, dar au voie o luna de zile cand sunt ei la putere.
        tu vorbesti de nivelul celor care sunt cu marinarul? eu zic ca mai bine taceai si nu te mai dadeai asa rotuund:)
    • -8 (10 voturi)    
      Ma tem ca lovitura a fost in capul tau... (Joi, 28 august 2014, 13:06)

      Taunele [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

      ..., la propriu, dupa cat de 'istet" esti... LOL!
  • -12 (16 voturi)    
    Azi comemoram 2 ani de ilegitimitate! (Joi, 28 august 2014, 12:34)

    Taunele [utilizator]

    Azi comemoram 2 ani de la intoarcerea ILEGITIMULUI "din deal". Peste alti doi ani vom ANIVERSA ceva: 1 an de la primul sau "mandat", la JIlava sau Rahova sau, poate, cine stie, Poarta Alba (ii tine Gigi Becali patul cald), pt. ca e mai aproape de Constanta sa, natala... :-)
    • +5 (9 voturi)    
      pe langa subiect (Joi, 28 august 2014, 13:23)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Taunele

      daca nu eveti contraargumente voribiti de cai verzi pe pereti sau de ine semneaza declaratia de la ambasada SUA.
      la subiect niciun sustinator de plagiator n-a vorbit pe aici.
      tehnica comunista
      • -2 (8 voturi)    
        Decat "tehnica" poopincoorista... (Joi, 28 august 2014, 14:00)

        Taunele [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        ...mai bine asa-zisa "comunista", dupa cum o numesc anumite creiere spalate (ca al tau, de pilda) de labeunuteve! :-)
        • +3 (5 voturi)    
          Tehnica (Joi, 28 august 2014, 14:11)

          Catri85 [utilizator] i-a raspuns lui Taunele

          de care vorbesti e caracteristica latrinelor si mai ales latrinei 3 . La B1 nu se spala creiere. Ai urmarit vreo emisiune sau vorbesti din ce ti-au dat pe hartiuta?
        • +2 (2 voturi)    
          acelasi discurs de partid (Joi, 28 august 2014, 18:13)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Taunele

          daca nu ai argumente jigneste-l. daca nu cunsoti subictul vorbeste despre base si udrea.
          ai dreptate si aia de la b1 si toata europa si america si mai cam tot restul lumii exceptand rusia si china si alte tari comunistoide au condamnat ce s-a intamplat in 2012. toti au creerul spalat. doar voi si comunistii cunoasteti adevarul si implementati democratia.
          toate tarile ciu sute de ani de democratie spun ca atunci s-a atentat la democratie si voi o dati in jigniri si b1tv.
          zicala aia: "hotul striga hoii" vi se potriveste ca o manusa. cum ar putea un spalat pe creier de catre un turnator sa recunoasca ca greseste? practic este imposibil :)))
  • +8 (10 voturi)    
    Nu inteleg unde e urgenta ! (Joi, 28 august 2014, 13:38)

    Cuca [utilizator]

    Nu de-aia-i zice Ordonanta de Urgenta ?

    Macar numai pentru porcaria asta, de conducere prin OUG atunci cind nu arde nicaieri, si tot as refuza in veci sa ii votez pe nemernicii astia de PSD-isti.

    Tare as vrea sa vad explicatia necesitatii acestei ordonante DE URGENTA !
  • +6 (8 voturi)    
    cred ca toti cei care ati comentat (Joi, 28 august 2014, 13:48)

    misa2002_2006 [utilizator]

    cred ca toti cei care ati comentat la adresa mea, nu sunteti romani!
    am spus ca ar trebui ca acest guvern sa fie dizolvat, nu ca se poate.. invatati sa cititi!
    si DA! a fost o lovitura de stat a lui Iliescu cu sprijinul rusilor.. nu o revolutie..
    dovada ca de atunci nu s-a mai iesit intr-un numar atat de mare pe strazi!
    si de aceea nu se stie nici in ziua de azi cine a tras in noi si nici nu au platit decat cele cateva capete!
    datorita unora ca voi au tupeul care il au Ponta si ai lui!
    si va rog, daca nu aveti cunostinta despre persoanele cu care vorbiti sa incercati sa nu va mai dati cu parerea despre ce au habar si ce nu, sau de aparteneta lor politica...
    la toate comentariile mele de pe acest site nu prea am vazut minusuri!
    mai bine v-ati canaliza atentia asupra faptelor celor de la guvernare!
    si daca va simtiti in vana si afectati negativ in vreun fel de politica acestui guvern mizerabil, iesiti in strada..daca nu ...lasati-i pe altii sa faca ce ar trebui sa facem toti!
  • -1 (1 vot)    
    ordonanta buclucasa (Joi, 28 august 2014, 16:15)

    LiviuStoian [anonim]

    Este exagerat sa se afirme ca "SUA au reactionat dur"
    Declaratia data la cererea ambelor parti pare mai degraba sa scoata in evidenta:
    1) tardivitatea masurii care trebuia luata dupa desfacerea USL
    2) luarea masurii prin OUG in loc de lege si fara o dezbatere larga.
    Afirmatiile sunt corecte, dar nu neaga dreptul celor alesi de a actiona conform constiintei fiecaruia. Americanii au inteles desigur ca PDL a dat o lovitura politica PSD prin scoaterea PNL din alianta USL si lipirea la PDL si nu vor sa se amestece in balanta politica. Ordonanta este desigur legala si constitutionala, nimeni neputiand fi fortat sa se supuna orbeste unei discipline de partid. Primarii PNL au fost alesi drept USL-siti si asta ar fi trebuit sa ramana. Ce lipseste insa in legislatia noastra este simetria electorala, in sensul ca un ales sa poata fi revocat de alegatorii sai oricand, pe calea unei proceduri judecatoresti (strangere de semnaturi si actiune in constatare). Asta ar fi insemnat "democratie pana la capat". Doar in acest fel alesii nu si-ar mai mai vinde adeziunile dupa interesul personal si cu ignorarea votantilor care i-au trimis unde sunt. Poporul are dreptul sa greseasca si sa isi indrepte greseala, nu doar odata la 4 ani, ci oricand.
    • 0 (0 voturi)    
      tu citesti pe diagonala? (Joi, 28 august 2014, 18:24)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui LiviuStoian

      1. nu trebuia luata dupa desfacerea USL. exista o metoda mai democratica decat suspendarea unei legi. exista varianta alegerilor anticipate. unde ai vazut tu ca daca o alianta se destrama, un partid mosteneste toti primarii. atunci primarii respectivi au fost de la PNL si atunci s-a votat nominal nu pe liste. de ce trebuie ca primarii pnl sa se duca la psd?
      2.pdl-ul a dat lovituara? cum dracu ai ajuns la concluzia asta? pdl-ul o sa fie absorbit de pnl. pdl-ul o sa dispara. pnl-ul a iesit din usl ca sa-si ia oamenii de dreapta inapoi. dupa ce castiga ponta se intorc acasa.
      ba da, trebuie sa fie ortati. ce-ar insemna ca oameni din pdl sa se inscrie in psd cu 2 luni inainte de locale, sa castige fotoliul de primar si dupa 2 luni sa se intoarca in pdl. brusc, pdl-ul o sa aiba o gramada de primari castigati pe seama psd-ului.
      aici nu este vorba de disciplina de partid este vb de reguli. nu-ti mai place partidul pleci si din functia de primar. nu te tine nimeni legat ca primar.
      nu este nici legala nici consitutionala.
  • +5 (5 voturi)    
    pute a dictatura (Joi, 28 august 2014, 16:40)

    nedumeritul [utilizator]

    Draga localitate “X” : Daca faci ce spunem noi si treci in barca noastra primesti bani sa repari podul de peste rau.
    Daca tu vrei altceva,nu primesti nimic, dar esti obligata sa ne platesti taxe si impozite ca noi sa facem cea ce vrem chiar daca este impotriva a cea ce vrei tu....
    Caragiale : curata democratie....pute a dictatura...
  • +1 (1 vot)    
    Guvernare ???or bambilici,turca !!!! (Vineri, 29 august 2014, 9:01)

    andreesanu [utilizator]

    Ce stat democratic ???care stat ???ca la romani doar statul in cur e valabil,ala-i pe placul romanilor -statul degeaba.
    Cum a fost inteleasa democratia ???=decizia multimii,adica prostiti,manipulat,indobitociti si cit mai multi .Avind girul lor prin vot te poti sterge la cur cu ei dupa !!!,asta-i politica romaneasca ,asa se aplica democratia la romani.